Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,505

Etiketler
Ynt: Dacia Duster - 1.5 Dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

inşallah abi .artık sonbaharı bekliycez.tozdan zor gezilir bu havalarda..

ben tek arac gıdıyorum genelde mutlaka batacak bir yer buluyorum ;D http://instagram.com/p/o1FR3JncQg/

2011 1,5 Look paket şehir içinde yakıt azalacağına dahada artmaya başladı 8 lere 9 lara çıkıyor bakımı yeni yaptınrdım daha 6 yı göremedim. Servis şehir içinde normaldır diyor ama bana çok fazla geliyor çünka önceleri 5-6 larda geziyordum

Orta ve Batı Karadeniz gezisi 2 kişi ama bağaj ve arka koltuklar dolu

IMG 4593

IMG 4594

IMG 4596

Merhaba.
2014 Ağustos ayında 0 km bir 1.5 Dci Laureate 4x4 satın aldım. Yeni 3000 km oldu. Ortalama 7,9 litre mazot yaktı. Bunun 1500 km si İstanbul şehir içi ağır trafik ve 1500km si İstanbul-Kapadokya seyahati uzun yol max 180 km/h hız dahil.
İyi akşamlar.

DUSTER 4X4 110 LARUATE aracım 1000 km'de ortalama yakıt tüketimi 7.0 karışık

ilk 600 km de7.3 ortalama yakıt tüketimi 20 km/h ortalama hiz ile...
bu yakıt tüketimi normal midir sizce . Yol bilgisayarı dogru hesapliyor ful yaptığımda dogruladim. .

Duster 2014 110bg 4x2 araç 2800 km yol yaptı.
Karma tüketim 6.8 gösteriyor.

Merhaba,

Geçen ay 2012 1.5 dci 110 hp 4x4 duster aldım.Ayrıca lada niva sahibiyim.
Nivayı nasıl kullanıyorsam dusterdıda öyle kullandım depoyu taşana kadar doldurdum.
498 km yol yaptım 42 litre mazot yakmışım yol bilgisayarı 10.5 gösteriyordu ama ortalamam 8.5 a filan geliyor.
Ama aracı dediğim gibi nivayı kullandığım gibi agresif kullandım 4500 devirde filan vites değiştirdim.

Bu ölçümün içinde niva ile gittiğim yayla yoluna duster ile gidiş gelişte 50 km yolda 6.3 litre mazot yaktım yayla yoluda gidişte 13 km rampa çıkışı var.

Niva ile arkasında römork ile yaylaya gidiş geliş 8-10 litre lpg tüketimim var.

Bu dusterin yakıtı bana normalin üstünde gibi geldi.

Arkadaşlar 5-6 litreleri nasıl görüyor anlamıyorum,
110 4x2 laurette sıfır almıştım
6000 km oldu karma tüketim 6,5 litreden aşağı inemedim.
Yumuşak kullanıyorum sert kullansan 7 litreden aşağı inmez.

Onlara aldanmayın , şehiriçiden şehiriçiye fark olduğunun yanında, adam gibi araba kullanıp kullanmama arasında fark la ilgili bir konu
Araba yakmasın diye yüksek viteste düşük hızda gitmek belki yakıttan tasarruf sağlar ama dizel motor sorun çıkardımı o tasarrufu 20 katıyla alıp götürür , araçlarda Dpf yani dizel partikül filtresi var eyvallah komutla içindeki kurum yakılıyor ama onunda bir süresi var sonsuza kadar temizleme diye bişey yok
Araçlarınızın egr valfi 2000 lira dpf si 3000 lira , enjektörler bilmiyorum ama oda bunlardan aşağıya değildir ona göre , devirsiz kullanımın etkileyeceği parçalardan öncelikli olanları bunlar
Siz siz olun diZel arabayı devirsiz kullanmayın basa basa değil tabiki olması gerektiği kadar 5,5 gibi rakamlara o şekilde ulaşmak imkansız
Bide anlık yakıta bakıp bilgi verenler var onlar kendi dünyaların da o kadar yakıt yaktığını sanıyorlar, mesela yol bilgisayarını sıfırlayın uzun bi rampadan aşağıya kaptırıp boşta sallayın 2,2 ye kadar düşüyor şimdi o araç 2,2 mi yakıyor ???
Yol bilgisayarının doğru verisi 3 depo sıfırlamadan aşağı yukarı doğru bilgi verir , yoksa otobana çıktım sıfırlıyayım mantığıyla olmaz
Not: bu bilgi 4x4 110 beygir için , biyere kadarda 4x2 110 bg için geçerlidir, 4x2 90 hp ler 5,5 ları görebilir

bu dpf yakıtı etkilermi benim aracım şuan arıza lambasını yaktı dpf arızası veriyor.
ustam gaz basman gerekiyor dedi yaylaya giderken iyi gaz bastım bir ara ışık kendiliğinden söndü.
şuan tekrar yanıyor.

Bazı araçlar dpf yi kendi kendine temizliyor uzun süre basa bas giderek olabiliyor , kimi araçlarda ise serviste komutla yakılıyor ,çalışma prensibi dpf ye giren ince bir demir boru var komutla yakımda bu borudan yakıt basılıyor içine durduğu yerde gaza basınca yakıt yanıyor ve yine temizliyor, kendi kendine temizlemede aynı borudan oromatik yakıt basıyor kirlenince, her iki şekildede yanma esnadında arkadan siyah duman çıkar ordan anlıyabilirsiniz , otomatik yakında hızın ve devirin belli bir yere gelmesi lazım devreye öyle girer
Dusterın dpf si komutla temizleniyor, komut kullanıcının elinin altında olan bişey değil clip cihazı olan herhangi birserviste yaptıralabilir

o zaman servise gideceğiz bende hata silme için için cihaz var.
Arızaya baktığımda hep dpf arızası veriyor kodu p242f
temizleme inşallah maliyetli birşey değildir. yetkili servise gideceğim.

Bide istanbulda kapısının önünden otobana çıkıp , 50 km gidip geri dönen vatandaşlar bu olaydaki yakıt verilerinizi şehiriçinde bu kadar yakıyor diye milletin önüne koymayın, şehiriçi otoban değildir, bu trafiği, rampası bilmemnesi olmayan anadolu illerindekilee içinde geçerli
4x4 110 hp araç tam şehiriçinde sıfır otobansız 9 liteden aşağıya düşmez hatta bazen fazlası bile olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri