Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,363
Ynt: Dacia Duster - 1.5 Dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

Arkadaslar yeni dusterlerda yakıt tüketimi oldukca düşük. Ankara'da tamamen gidiş de dönüş de trafik , 10 km.lik yol ortalama 1 saat sürüyor oturduğum ev Ankara'nın tepelerinden birisi rampa çok. Arabayı ısıtmadan yola çıkmam ve durmadan önce biraz çalıştırmadan stop etmiyorum buna rağmen ilk 1000.km tamamı bahsettiğim şekilde şehir içi 6.5 litre yakıyor. Biraz trafikten uzak saatlerde ve düz bir yerlerde bu araç şehir içi 5- 5.5 litre ortalama rahat yakar o yüzden 5.3 yakan arkadaşı eleştirmeyin bence..
Bu arada arabayı sürende önemli devrine dikkat etmek koşulu ile ...
Aracım 2014 4X4 110 luk auto moddo kullanıyorum sürekli

Etiketler

Ilk defa şehiri dışına gitme fırsatım oldu depoyu fulledım pompa attıktan sonrada yavaş yavaş doldurdum pompacı gıcık oldu ,
Km saatını sıfırladım istanbuldan Ankara'ya kadar genelde 130 140 ile gittim Ankara'dan sonra kayserıye yolun durumuna bağlı olarak 160 180 ile yol aldım , uzun rampa inişlerde dip gaz yapmama rağmen 180 geçemedim bir türlü , arac 3000 devride 130 km ye geliyor , 3000 devırden sonra zaten yakıt uçup gıdıyor 4000 devirde 175 180 oluyor , tahmınım 4000 devırden sonra gaz kesıcı devreye girıyor 720 km yolu molalar dahıl 6 saatde gittim kayserıye vardığımda 100 km ortalamam 8,2 idi
Istanbula bugün dondüm çok sakın kullandım bu sefer 100 120 en fazla süratle geldım son 100 km ortalamam 7,1 litre arac rampalarda çabuk hızdan düşüyor genel olarak başarılı , 120 km gecmedıkce yakıt oldukça ekonomık , resimlerde var ılk fırsata yüklerim , herkese ıyı geçeler selamlar

2014 duster larda yakıt tüketimi kullanıcıların belirttiği gibi düşük alay edilcek bir ortam yok sebebi egzantrik millerinde iyileştirilmeye gidilmiş sürtünme azaltılmış bu sayede motor rahat hareket edip daha sessiz çalışıyor. Ayrıca sekmanlarda da iyileştirilmeye gidilmiş. Benim 2011 model aracımda son 1 sene yakıt tüketimi baya artmıştı 2 kere cihaza bağlattım sorun gözükmedi detaylı incelemeye devam ettim araçta ayrıca geç pedal tepkimesi vardı pedala bastıktanda bir süre sonra hızlanıyordu araç ramplalarda da çabuk kesiliyordu. Bunun turbo kaptöründen olabilceğini öğrendim servise gittim zarla zorla garantiden değiştirttim yakıt 0.5 litre azaldı ve pedal tepkime süresi oldukça kısaldı. Bizim araçlarımızın aerodinamisi sedan bir otomobil gibi olmadığı için yakıt tüketiminin bu denli olması normal en ideal yakıt tüketimi 5.vites 70km civarında düşük rüzgar sürtünmesinde oluyor ama o süratlede kimse gitmek istemez. Belki Opel in 1.3 95hp motoru kullanılsa daha ekonomik olur araçlarımız 3te 1 oranında yakıt düşer. bukadar yaktıktan sonra 1.6 dizel motor kullanılsa daha mantıklı olur bizde çift sübabın gürültüsünden kurtulmuş oluruz tabi herşey markanın elinde bunuda belirtmek lazım.

Resimler

Image

Image

Image

Duster'a acaba gündemlerinde 1.6 motor atma seçenekleri varmı yakın zamanda bilgisi olan varmı?

aslan28' Alıntı:
Duster'a acaba gündemlerinde 1.6 motor atma seçenekleri varmı yakın zamanda bilgisi olan varmı?

Yok atmazlar belki 5 sene sonra evet. 1.6 motor üretildikten tam 3 yıl sonra ülkemize girdi o da her modelde yok :smiley: kimse kusura bakmasın ama Renault bazı ülkelere ahmak gözüyle bakıyor onun bir taneside biziz. Motor seçeneği konusunda Volkswagen kadar geniş yelpaze seçeneği sunan bir marka yok ülkemizde. Latitude gibi 1380kg gelen bir araca hala 1.5 süprüntü motor takma uğraşındalar anlaşılır gibi değil sanırım Oyak bu ülkenin vatandaşının cebinden çıkan milli sermayeyi değil fazlasıyla kendi cebini düşünüyor.

DuSTeRo' Alıntı:
Yok atmazlar belki 5 sene sonra evet. 1.6 motor üretildikten tam 3 yıl sonra ülkemize girdi o da her modelde yok :smiley: kimse kusura bakmasın ama Renault bazı ülkelere ahmak gözüyle bakıyor onun bir taneside biziz. Motor seçeneği konusunda Volkswagen kadar geniş yelpaze seçeneği sunan bir marka yok ülkemizde. Latitude gibi 1380kg gelen bir araca hala 1.5 süprüntü motor takma uğraşındalar anlaşılır gibi değil sanırım Oyak bu ülkenin vatandaşının cebinden çıkan milli sermayeyi değil fazlasıyla kendi cebini düşünüyor.

Haklısın Volkswagen jep almak lagazım...

Renault un 1.5 dci motoru dizel sınıfında başarılı ,kabul görmüş bir motor,ama duster da kullandığı birebir aynımı bilmiyorum,zira bazı diğer markalarlada iş birliği var,mesela mersedesin sağlayıcısı olduğu gibi
Ben yıllarca kangoo kullandım 1.5 dci 85 bg 200 nm kadıköy gebze otoyol kullanımı,akşamları sıkışık trafik,sanayilere girçık falan 6.2-6,5 arası kullanırdım hep,
Teknik olarak incelemeler ayrı, ama bizim o kadar itinayla tutturmaya uğraştığımız,aylardır tartışılan ,0.1--0.5 litrelik farklar mazota gelen en ufak zamla gidiyor zaten ,bence insanların canını sıkan ,habire lt/100km hesapları yaptıran bu derim
Yakıt fiatları alım gücüne oranla avrupa / amerikadaki gibi olsa kaçımız dertlenir bu konuda

1.6.dci.130.ps. motor Dustere takılırsa, piyasa sarsılır... Reno dahil... bu nedenle birkaç sene sonra olabilir...Duster çok piyasa kaybederse süreç hızlanır... Fiyatlarda katlanır tabiki... 8)

O zaman duster motor seçenegi yüzünden beklentileirn altın da kalan bir motor seçeneği sunuyor kullanıcılarına

Biz 1.6 130 bg gelir mi diye kafa yoruyoruz ama renoda 130 beygir de eskidi yeni 1.6 160 bg dci geliştirmiş bile

http://www.youtube.com/watch?v=KyU3eU2rbZg

unc' Alıntı:
Renault un 1.5 dci motoru dizel sınıfında başarılı ,kabul görmüş bir motor,ama duster da kullandığı birebir aynımı bilmiyorum,zira bazı diğer markalarlada iş birliği var,mesela mersedesin sağlayıcısı olduğu gibi
Ben yıllarca kangoo kullandım 1.5 dci 85 bg 200 nm kadıköy gebze otoyol kullanımı,akşamları sıkışık trafik,sanayilere girçık falan 6.2-6,5 arası kullanırdım hep,
Teknik olarak incelemeler ayrı, ama bizim o kadar itinayla tutturmaya uğraştığımız,aylardır tartışılan ,0.1--0.5 litrelik farklar mazota gelen en ufak zamla gidiyor zaten ,bence insanların canını sıkan ,habire lt/100km hesapları yaptıran bu derim
Yakıt fiatları alım gücüne oranla avrupa / amerikadaki gibi olsa kaçımız dertlenir bu konuda

Hangi konuda kanıtlamış :smiley: mazda'nın 1.6 dizeli olduğu yerde 2 saat boyunca redline testine tabir tutuluyor hiçbirşey olmuyor 1.5 dci ile 250km mesafeyi sürekli 170-190 arasında katettiğinde 1.5 saatte kaynatmadık ne sekman bırakıyor ne yatak.

bilalr' Alıntı:
1.6.dci.130.ps. motor Dustere takılırsa, piyasa sarsılır... Reno dahil... bu nedenle birkaç sene sonra olabilir...Duster çok piyasa kaybederse süreç hızlanır... Fiyatlarda katlanır tabiki... 8)

peki bu kime yarar :smiley: kullanıcıyamı yoksa cebinin peşinde olan distribütöremi..

aslan28' Alıntı:
O zaman duster motor seçenegi yüzünden beklentileirn altın da kalan bir motor seçeneği sunuyor kullanıcılarına

kesinlikle doğru bir yorum... 1.6 dci nin yakıt tüketimi 1litre daha az çift sübaplı 1.5 e göre torkuda 80nm fazla.

komkarbey' Alıntı:
Biz 1.6 130 bg gelir mi diye kafa yoruyoruz ama renoda 130 beygir de eskidi yeni 1.6 160 bg dci geliştirmiş bile

bu motorun Duster'a konuş tarihini yazıyorum 2023 :D çift turbo benznliden sonra çift turbo dizelde büyük bir yenilik fakat biz bunu Renault'dan önce göremeyiz iddia ediyorum başka bir markanın çift turbo dizeli üretilip daha önce gircek ülkemize hiç yoktan 1.5 ile fazladan %23 yakıt yakıyoruz araçlarımızda ben bunu Oyak a dile getirdim sizde dile getirirseniz belki artık birşeyleri değiştirmeleri gerektiğini anlarlar.

off aşırı derece de fark var 2011 4x2 dci de şehir içi 5.5 kullanıyorum

Hangi konuda kanıtlamış :smiley: mazda'nın 1.6 dizeli olduğu yerde 2 saat boyunca redline testine tabir tutuluyor hiçbirşey olmuyor 1.5 dci ile 250km mesafeyi sürekli 170-190 arasında katettiğinde 1.5 saatte kaynatmadık ne sekman bırakıyor ne yatak.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=84603.610#ixzz30rV0QpjR
bu motorlar agır testlere tabii tutuluyor arge aşamasında,bana teknik olarak pek mantıklı gelmiyor bu durum ???
yeni A180 cdi mercedeslerde 1.5 dci kullanılmakta,C serisinde ise 1.6 dci kullanılacak,
tabiki dusterde ki tamamen aynımıdır bilmiyorum,ayrıca mercedesin isteklerine göre değiştirilmiştir v.s
araçlar farklı,aktarmalar ,farklı,aerodinamikleri farklı,tabiki yakıt harcamalarıda farklıdır,hemen herşeyi motora yüklememek lazım bence
aynı zamanda nissan da reno ile ortak arge altında geliştirmekte,nissanlarda da dci yazar

dun ankaraya gittim geldim 950 km toplam yol yaptım . gebzede ısık yandı kalan yakıtla da tahmını 100 km daha giderdı , depoyu tam fulledım . tabanca attıktan sonra 16 litre daha aldı 10 dakıka ugrastım cunku gıdım gıdım doluyor
, suratım 110 120 km genelde 2750 devır cıvarı , aslında sasırdım ıyı bır deger yakaladım .

sabri abi kayıplardasın..bizi gene dağlara götür yaw..özledik..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri