Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,331
Ynt: Dacia Duster - 1.5 Dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

4x4-110.ps ile 4x2-90.ps arasında 1-2 litre fark vardır.. 4çeker sistemi yükü ve ağırlık farkı nedenıyle normal... enaz yakan LPG-benzinli.4x2, sonra 4x2.dizel.90, olup yuksek yakan 4x4.110.ps. dir... aksini iddia etmek ölçüm hatası-duygusallık-anlamsızlıktır.. ;) yinede emsallerine göre enaz yakan suv-jıptir tabiki.. 8)

Etiketler

bayar28' Alıntı:
ıstanbulda bu verılerı yakalayamazsınız..abartılmıs....

Şaka gibisin. Yaptığın tek şey bu şekilde yakamazsın.

Resmen kabak tadı verdin. Bi rahat ver insanlara. Sana yalan borçları mı var.!!! Haaa

260 TL full depoyla, kısa mesafe işe gidip geliyorum (istanbul) sanırım 7 km.. 850 km gibi bir yol yapıyorum. Aracın motoru ısınsa sanırım 1000 km yaparım.

işte bizde 1000 km yaptık, kullanan kişinin kullanım alışkanlığı vs vs bir sürü sebep var bunlarla beraber yapılıyor dedik, adımız mübalağacı, duygusal oldu bi yalancı olmadığımız kaldı :p

Ki en detaylı ve en kral biçimde kullanım detaylarından rotasına kadar vermişken ;)

Mesela şu anki depomda ortalama bi önceki depoda yakaladığım 5.3 ün üzerinde 5.7 yakıyorum ;D çünkü rodaj süresi muhabbetini yapmadığım için artık, motoruda biraz açmak adına sürekli basıyorum ve vites değişimim en az 3bin devir..

Hoş şu an Ultra Force Eurodiesel 4.66 ya düştü böyle bile şehiriçinde 5.7 x 4.66 : 26.5 kuruş yakıyor olacağım yine inanılmaz mı diye korkuyorum :p

Yeni fiyatlarla bir önceki depoda 5.3 ortalama yapıp 1000 km gittiğim şekilde sakin kullansam; 5.3 x 4.66 : 24.5 kuruş yakar benim araç diyeceğim bu defa beni yuhalarlar mı onuda bilmiyorum ::smiley: ;D

Benim araç 4x4 üzerinde sepet var, sis farları var, bagaj daima dolu...

1200 km gören arkadaşlarımız var (şehirler arası)

Ben kaldı ki 850 km içinde ayda 1 hard core araziye giriyorum.

Uzun yolda 5.03 gördüğümde oldu. Bu araç max 90 km hızda uzun yolda 1200-1300 görür. Şehirde ise duruma göre değişir.

ŞEHİR DIŞI ÖLÇÜM

Aracım: 4x4 Duster
Lastik:BFG 215-70-16 AT
Güzergah:Giresun-İstanbul(Pendik) gidiş dönüş.
Katedilen Mesafe(km):1850km
Kullanım Şekli:Sakin,genellikle 90km/h-100km/h arası.Nadiren 100km/h üstü(sollamalarda)
Harcanan Motorin:115 litre(Depoya giren ve tüketilen motorin miktarıdır,yol bilgisayarı verisi değildir.)

Basit bir denklem ile;
1850km de 115 litre tüketirse
100 km de ? litre tüketir.

100*115/1850=6,2 litre Demek oluyor ki 100km de ortalama 6,2 litre yakıt tüketmişim.Yol bilgisayarındaki ortama
tüketim 7,1 litreydi.Bu değerler uzun yol değerleridir.

ŞEHİR İÇİ ÖLÇÜM

Güzergah:Giresun şehir içi kısa mesafe
Katedilen Mesafe(km):411km
Kullanım Şekli:Sakin kullanım 2000-3000 devir arası vites değişimi.
Harcanan Motorin:34 litre

411km de 34litre motorin tüketirse
100km de ? litre motorin tüketir

100*34/411=8,2 litre şehir içi 100 km deki tüketim.

lysmhc' Alıntı:
ŞEHİR DIŞI ÖLÇÜM

Kullanım Şekli:Sakin,genellikle 90km/h-100km/h arası.Nadiren 100km/h üstü(sollamalarda)
Harcanan Motorin:115 litre(Depoya giren ve tüketilen motorin miktarıdır,yol bilgisayarı verisi değildir.)

Basit bir denklem ile;

100*115/1850=6,2 litre Demek oluyor ki 100km de ortalama 6,2 litre yakıt tüketmişim.Yol bilgisayarındaki ortama

ŞEHİR İÇİ ÖLÇÜM

lysmhc' Alıntı:
ŞEHİR DIŞI ÖLÇÜM

Basit bir denklem ile;

ŞEHİR İÇİ ÖLÇÜM

guzel hesap gayet acık...

ustelık en onemlısı dogru verılerı yazmıssınız kutlarım arkadasım...

aynı motora sahip megan 2 dci ile ben 1050 km civarı yapmıstım tabiki sakin kullanarak normal spor kullanımda 800 850 km anca gidiyordu , 1 litre dizel ile 1.5 dci 17 km yol gider sakin ve normal sartlarda .

lysmhc' Alıntı:
ŞEHİR DIŞI ÖLÇÜM

Basit bir denklem ile;

ŞEHİR İÇİ ÖLÇÜM

Veriler doğrudur. Benim ölçümlerimle de uyuşmaktadır. (Uzun yol ölçümünü daha Perşembe-Cuma yaptım, aynı)

Sabri bey, şehiriçi 1 litre daha azdır ortahalli anadolu kentlerinde. Benim genellikle 7.2-7.5 civarı çıkmaktadır ama, şayet usulünce kullansam (bir kez başarmıştım) 6.8 olur.

Arkadaşımızın 8.2 si muhtemelen BFG den kaynaklanıyordur, bir de gidiş mesafesinde motor hiç ısınmıyorsa... veya kış koşulları.

İstanbul trafiğinde aynı değerler yakalanır mı, bilemem.

olgun bey ,yakıtla ilgili sorun yok olsada yapacak birsey yok , neticede en az yakan 4 ceker ve 1.5 dci dur kalk trafik şartları kullanım tarzı direk olarak etkiliyor ..

Çok dikkatli kullanarak bu gün araç bilgisayarında şehir içinde ortalamada 6,7 yi gördüm. Vites değiştirme uyarılarına dikkat etmediğim bir dönemde 8,1 i görmüştüm. Araç 4x4 1.5 dci.

olcaykarakaya' Alıntı:
Çok dikkatli kullanarak bu gün araç bilgisayarında şehir içinde ortalamada 6,7 yi gördüm. Vites değiştirme uyarılarına dikkat etmediğim bir dönemde 8,1 i görmüştüm. Araç 4x4 1.5 dci.

Olcaykarakaya nihayet duster'ın üzerinden inip mesaj yazacak fırsatı buldu...
olcaykarakaya, selam olsun sana; hani gözlemlerini/izlenimlerini yazacaktın aracı araştıran arkadaşlarımız için!

olguncandan' Alıntı:
Olcaykarakaya nihayet duster'ın üzerinden inip mesaj yazacak fırsatı buldu...
olcaykarakaya, selam olsun sana; hani gözlemlerini/izlenimlerini yazacaktın aracı araştıran arkadaşlarımız için!
Yazacağım inşallah olguncandanbey her geçen gün aracı daha fazla tanıyorum.

Bu aracın fazla yakıt yakmasına sebep olan etken rampalar, 5 km lik yolun 1 km rampa yukarı, düz yerlerde 4km de litre yakışı 200 gr ,sadece o ,1 km yokuştada 200 gr yakıyor
Velasıl bu şehiriçi değeri düzde test edildiği için için fabrika verisini kaale almıyorum ve dolayısıyla 8,5 dan aşağıya hiç düşmüyor sürekli bu tarzda kullanımda

mdc' Alıntı:
işte bizde 1000 km yaptık, kullanan kişinin kullanım alışkanlığı vs vs bir sürü sebep var bunlarla beraber yapılıyor dedik, adımız mübalağacı, duygusal oldu bi yalancı olmadığımız kaldı :p

Ki en detaylı ve en kral biçimde kullanım detaylarından rotasına kadar vermişken ;)

Mesela şu anki depomda ortalama bi önceki depoda yakaladığım 5.3 ün üzerinde 5.7 yakıyorum ;D çünkü rodaj süresi muhabbetini yapmadığım için artık, motoruda biraz açmak adına sürekli basıyorum ve vites değişimim en az 3bin devir..

Hoş şu an Ultra Force Eurodiesel 4.66 ya düştü böyle bile şehiriçinde 5.7 x 4.66 : 26.5 kuruş yakıyor olacağım yine inanılmaz mı diye korkuyorum :p

Yeni fiyatlarla bir önceki depoda 5.3 ortalama yapıp 1000 km gittiğim şekilde sakin kullansam; 5.3 x 4.66 : 24.5 kuruş yakar benim araç diyeceğim bu defa beni yuhalarlar mı onuda bilmiyorum ::smiley: ;D

Merak etme seni " yalancılıkla" da itham edecekler.

Bütün bunlara hazırlıklı ol değerli Forumdaşım. Yurdum insanı ekonomik araç kullanmasını bilene düşman kesiliyor. Daha bu iyi hallerin,ilerde forumdan atmak için sizi oylamaya bile davet edebilirler.. Tecrübe konuşuyor,hani bil diye söylüyorum. Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri