Cumalıkızık Köyü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,954

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Bursa'nın 10 Km doğusunda, Bursa-Ankara karayolundan Uludağ eteklerine doğru sapan yol 3 km. sonra Cumalıkızık köyüne ulaşır. Kent içinden toplu taşıma araçları ile de köye gidilebilir.

01

Osmanlıların Bursa civarına yerleşmeye başladıkları yıllarda kurulmuş 700 yıllık bir vakıf köyüdür.

02

Köy tarihi dokusunu bu güne kadar korumuş ve Osmanlı erken döneminin kırsal sivil mimarisinin eşsiz örneklerini bağrında taşımaktadır.

03

04

05

Etiketler

Ynt: Cumalıkızık Köyü

Arkadaşlar,
Cumalıkızık gezisini bugün yaşadığımız son tecrübeler dolayısıyla kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Tüm köy, turizme bağlı ekonomik gelişmenin neticesinde yozlaşmanın en ileri seviyesine varmış durumda.
Köy içine araç girişi yasaklanmış. Adımınızı attığınız andan itibaren otopark parası yakanıza yapışıyor. Köy meydanı kalabalıktan, yapışkan satıcı kadınlardan, gözleme kokularından geçilmiyor. Herşey ticarete dökülmüş.
Evlerin önü hediyelik eşya tezgahlarıyla dolmuş. Organik ürün diyerek 2-3 misli fiyata sattıkları ürünleri alıp-satar duruma gelmişler. Herşey çok pahalı. Sıradan bir yere oturup sıradan iki gözleme yiyip ayran içseniz lüks restaurant parası ödüyorsunuz. Bütün bu ekonomik canlanmaya rağmen yollardan çöpleri, poşetleri toplamaya dahi zahmet etmemişler. Ortalığı pislik götürüyor.
Biz buraya haftasonu küçük doğa yürüyüşleri yapmak amacıyla kaçıyorduk. Son olarak köy içerisinden dağ eteklerindeki yürüyüş parkurlarına geçişi de tarım arazisi olduğu ve ziyaretçilerin zarar verdiği gerekçesiyle yasaklamışlar. Klasik köylü kurnazlığı ekonomik iyileşmenin de getirdiği cesaretle şımarıklığa dönüşmüş durumda.
Pazardan aldığı salçayı küçük cam şişelere doldurup ev yapımı organik ürün adıyla kilosu 10 TL'na satan zihniyet, ziyaretçilerin daldan koparacağı 1 tane elmayı, inciri kıskanıyor.
Yürüyüş parkurlarına köy dışından ulaşmaya çalıştık. Eskiden yolda rastladığında hoşgeldiniz diyerek ikramda bulunanlar orman içinde, dağda rastladıklarında bile iyi karşılamıyor, kötü kötü süzüyorlar. Bugün yaşadığımız kötü tecrübelerden dolayı bir daha adımımı bile atmamaya karar verdim. Gitmeyi düşünenlerin bilgisine..

Merhaba,

Yorumunuzu okuyunca biraz haksızlık edilmiş gibi hissettim.Sizinle aynı dönemde ben de oradaydım;bayramın ikinci günü.Ve ben etrafta pislik göremedim.Ayrıca gözlemeler 4-5 lira civarında.Bunu zaten büyük şehirlerde en kıytırık büfeye ödemiyor muyuz,kaldı ki lüks restorant parası demişsiniz.Ayrıca sanırım sizin şansınıza cimriler denk gelmiş;zira ben gittiğimde baklava ve cevizli çörek ikramları ile karşılaştım.Evet burada eleştirebilmek adına bulunduğumuz,birbirimize bildiklerimizi aktarabilmek için bulunduğumuz kesin ama ne olur biraz insaf.

Selam ve sevgilerimle

saira' Alıntı:
Merhaba,

Yorumunuzu okuyunca biraz haksızlık edilmiş gibi hissettim.Sizinle aynı dönemde ben de oradaydım;bayramın ikinci günü.Ve ben etrafta pislik göremedim.Ayrıca gözlemeler 4-5 lira civarında.Bunu zaten büyük şehirlerde en kıytırık büfeye ödemiyor muyuz,kaldı ki lüks restorant parası demişsiniz.Ayrıca sanırım sizin şansınıza cimriler denk gelmiş;zira ben gittiğimde baklava ve cevizli çörek ikramları ile karşılaştım.Evet burada eleştirebilmek adına bulunduğumuz,birbirimize bildiklerimizi aktarabilmek için bulunduğumuz kesin ama ne olur biraz insaf.

Selam ve sevgilerimle
Nedense ilk kez gören yada arada sırada giden büyükşehirli bayanlara çok otantik geliyor. Sizin romantik bakış açınızı değiştiremeyeceğimi biliyorum ama Cumalıkızık'a 30 yıldır gidip geliyorum. Dolayısıyla yozlaşmayı ve kirlenmeyi en iyi görebilenlerdenim. Ben büyükşehirde yaşıyorum ama 2 gözleme, 2 bardak ayrana şehir merkezinde 20TL vermiyorum. Girişteki köy meydanında 4TL'na satılan gözlemelerin ise nasıl yapıldığını, bardakların nasıl yıkandığını gördükten sonra parasını verip masadakilere dokunmadan kalkmışlığımız vardır.
Bana göre günde 100 gözleme satan bir ev değil kapısının önündeki çöpleri süpürmek, her bir kaldırım taşını cilalayıp parlatsa yine azdır. Sokaklardaki hazır yiyecek ambalajlarını, sigara izmaritlerini, evlerin önünde açıkta bırakılan çöp poşetlerini, sokaklara akıtılan bulaşık sularını pislikten saymıyorsanız o sizin bakış açınızdır.
Hepsinden önemlisi son gittiğimizde en çok moralimizi bozan şey, orman yolları ve patikaların girişine yerleştirilmiş ''yassah'' tabelaları ve bekçilerdi. Kazandığı onca paraya rağmen ziyaretçilerin daldan koparacağı iki elmayı kıskanan zihniyet tarlasını telle çevirmek zor geldiği için Allahın ormanına girişi yasaklıyor. Kapıya da laf anlamaz iki nöbetçi dikiyor. ''Muhtarın emri yasak'' ''Tarım alanıdır giriş yasak''
Bitleri bu kadar kanlanmadan önce bu yasak olan bölge yürüyüş parkuları ve trekking alanı olarak tanıtılmaya çalışılıyordu.
Kendini bilmez ziyaretçiler tarafından tarım alanlarına zarar verilmiş olabilir ama o ziyaretçilerden aldıkları, tarımsal faaliyetten elde ettikleri gelirin o kadar üzerinde ki.. En azından ziyaretçilere uyarı yapılabilirdi ama böyle ceberrut bir uygulamaya gidilmemeliydi diye düşünüyorum.
Cumalıkızık biz Bursa'lı doğaseverler için yalnızca gözleme yiyip ayran içilecek, hediyelik eşya alınacak bir yer değil. Buradan Uludağ'ın zirvelerine ulaşan sayısız yürüyüş parkurları var. Ormanın tapusu onlara ait değil. Bu durumu şiddetle kınıyorum.
Yürüyüş parkurlarına köy dışından farklı bir rotadan ulaştık. Yıllar önce ormanda karşılaştığımızda şu an size yapılan gibi hoşgeldiniz diyerek karşılayan, ikramlarda bulunan köylüler bu günlerde kötü kötü süzerek selam bile vermeden geçiyor yanınızdan. Hani biraz daha üzerine gitseniz kavga çıkaracak. Ormanın kendilerine sunduğu tüm olanaklardan sonuna kadar faydalanan köylü, yakından geçen derenin tüm suyunu sulama suyu olarak kendi köyüne çevirmekten ve köyün molozlarını da ormanın içine dökmekten geri kalmıyor.
Konuya göstermiş olduğunuz ilgi ve bana tanıdığınız daha ayrıntılı açıklama fırsatı için teşekkürler..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri