Composting Toilets - Çift Bölmeli Tuvaletler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,113
Sayın Firukk bence insan dışkısının gübre olarak kullanılmaması konusu selülozu sindirememekten çok kontaminasyonla alakalı selüloz bağırsaklarda daha uzun süre kalırsa geviş getirenlerde olduğu gibi bakterilerin sindirimine maruz kalacaktır bu işi kompozit tuvalet kullanarak bağırsaklarda değilde tuvaletin haznesinde gerçekleştirmiş oluyoruz bekleme süresi içinde. Gerçi bu sistemi kullanan kişilerin amacı herhalde bahçeyi gubrelemek değildir.

Söyledikleriniz doğru. Hayvanlarda simbiyotik bakteriler sayesinde sindirimi gerçekleşiyor. İnsanlarda selülaz enzimi olmadığı için selüloz sindirimi mümkün değil ve insanlar dışkılarıyla lifler halinde selülozu vücuttan uzaklaştırmış oluyor. Kompost tuvaletler için hazırlanan topraklı karışımda mevcut bakteriler olduğu için selüloz parçalanmış oluyor ve karışım zamanla doğal gübre halini almış oluyor. Dıştan kasetli tuvaletlerin mantığında hem idrar deposu hem kompost kabının dıştan alınıp konulabileceği bir servis kapağı yardımı ile alınıp konulacağı bir sistem güzel olur ama uygulamada nasıl olur onu bilmiyorum. Karavan tecrübem olmadı.

Etiketler
Bu konuyu okuyunca aklımdan geçen şey bu işi biz bizim kültürümüze nasıl adapte ederiz oldu. Bu şekilde bir hazneye alınan dışkı ve ayrı bir hazneye alınan idrar ve taharet suları için tavana giden boru içinden geçen daha ince iki bakır boru vasıtasıyla çatıda ısıtılmış sıcak suyu devri daim ile tuvalet haznesi içinde döndürüp içindeki suyu buharlaştırıp katı maddeyi kuruturken idrarı da buharlaştırarak uzaklaştırmak mümkün olabilir bu yapıyı kış mevsiminde de ısıtma sistemi ile beslersek dışkı hızlıca kompost haline gelecektir aslında bunu yapmak sistemi kendi imkanları ile yapmak isteyen birinin hatalarını da telafi edebilir (hazneye su kaçması yada yanlış ,eksik eğim sebebiyle dışkı haznesi içinde birikmesi gibi) ve hızlı kompostlama sağlar böylece hesapta olmayan haznenin erken dolması sorununu da çözer

Suyun çatıda ısıtılması buharlaştırma için mi ?

Suyun çatıda ısıtılması buharlaştırma için mi ?
Evet idrar için buharlaştırma, dışkı ve dışkı ile beraber taharet suyunun bulunduğu ortamın sıcak tutulması ve buharlaştırıp katılaştırma için güneş panellerinde ısıtılan suyu kullanmış olacağız. Bu tabi bakteriyel faaliyetleri de hızlandıracağı için kompostlaşma süresi ve dışkının beklemeden gübreye dönüşüp koku yaymama imkanını da sağlayacaktır.

Şimdiki gelişmiş kompost tuvaletlerde sıvıyı buharlaştırmak için ısıtıcı var. Ağaç evler programında kurulumunu izlemiştim.

Şimdiki gelişmiş kompost tuvaletlerde sıvıyı buharlaştırmak için ısıtıcı var. Ağaç evler programında kurulumunu izlemiştim.
Evet bir ısıtma varmış bende okumuştum ama bu ısıtma bizim taharet suyunun buharlaştırılması konusunda yeterli olmaz gibi geliyor, tahminim, bu ısıtma özellikle soğuk havalarda kompost için gerekli ısıyı yakalamak için gereklidir.

Tabiki bunu kullanıma bağlı olarak düşünmeliyiz ama çok yoğun olmayan normal kullanımda az bir ısıtma yeterli olur diye düşünüyorum.
Buzdolapların arkasında yoğunlaşma kabı vardır buzu erittiği su buraya toplanır ve sadece motorun sıcaklığı ile su buharlaşır dikkat ederseniz kap hep kurudur. Bu kriter değildir ama tuvaletin kabı ful dolu olmayacağı için normal kullanımda hem idrarı buharlaştırır hemde kompost oluşumunu hızlandırır.

Tabiki bunu kullanıma bağlı olarak düşünmeliyiz ama çok yoğun olmayan normal kullanımda az bir ısıtma yeterli olur diye düşünüyorum.
Buzdolapların arkasında yoğunlaşma kabı vardır buzu erittiği su buraya toplanır ve sadece motorun sıcaklığı ile su buharlaşır dikkat ederseniz kap hep kurudur. Bu kriter değildir ama tuvaletin kabı ful dolu olmayacağı için normal kullanımda hem idrarı buharlaştırır hemde kompost oluşumunu hızlandırır.
Haklı olabilirsiniz İlker bey şu anda farazi konuşuyoruz ısıtma ihtiyacı var ama ne kadar olmalı belirsiz ben sadece taharet için çözüm üretebiliriz demek istemiştim. Sürekli çalışan bir fan olacağı için zaten dışarı doğru sürekli bir çekim var bu buharlaşmayı da hızlandıracaktır muhtemelen.

İnternette kompost tuvaleti araştırırken dışkı kısmının otomatik kapaklı olanını gördüm. tuvalete oturduğunuz zaman kapak otomatik olarak açılıyor. kalkınca da kapanmış oluyor. Afedersiniz taheret işlemi esnasında tam oturur pozisyonda olunmayacağını düşünerek dışkı kapağı kapalı olacaktır. Taharet suyu da idrar deposuna ulaşır. Hatta ben söyle düşündüm. İdrar deposu yerine idrar kısmının banyo gri su deposuna direkt bağlanması yanlış mı olur

Son düzenleme:

İnternette kompost tuvaleti araştırırken dışkı kısmının otomatik kapaklı olanını gördüm. tuvalete oturduğunuz zaman kapak otomatik olarak açılıyor. kalkınca da kapanmış oluyor. Afedersiniz taheret işlemi esnasında tam oturur pozisyonda olunmayacağını düşünerek dışkı kapağı kapalı olacaktır. Taharet suyu da idrar deposuna ulaşır. Hatta ben söyle düşündüm. İdrar deposu yerine idrar kısmının banyo gri su deposuna direkt bağlanması yanlış mı olur

Bu konunun ikinci mesajında sn Evliya çelebi de sizinle aynı fikirde olduğunu belirtmiş, kendisi tecrübeli bir karavancı ve bu konularda oldukça bilgilidir bir göz atın isterseniz.

Ben gri su bölümüne idrarı göndermeyi doğru bulmuyorum taharet suyunu hiç doğru bulmuyorum, gri su içine giden idrar tesisat içinde koku yaratabilir, idrarda mikroorganizma yoktur ama mikroorganizmalar su tankı içinde de cogalabilir ve oraya dışkı karışması ve idrar ile cogalabilecegi ortam oluşturmamız onların çoğalmasına yardım eder yani benim kafamda soru işaretleri var. Ben buharlaştırarak kurtulmaktan yanayım. Oturunca açılan kalkınca kapanan değil de manuel olarak açılır kapanır bir sistem olursa taharet için daha uygun olur sanırım.

Ben gri su bölümüne idrarı göndermeyi doğru bulmuyorum taharet suyunu hiç doğru bulmuyorum, gri su içine giden idrar tesisat içinde koku yaratabilir, idrarda mikroorganizma yoktur ama mikroorganizmalar su tankı içinde de cogalabilir ve oraya dışkı karışması ve idrar ile cogalabilecegi ortam oluşturmamız onların çoğalmasına yardım eder yani benim kafamda soru işaretleri var. Ben buharlaştırarak kurtulmaktan yanayım. Oturunca açılan kalkınca kapanan değil de manuel olarak açılır kapanır bir sistem olursa taharet için daha uygun olur sanırım.

Kapağın otomatik açılıp kapanması çok problem değil manuel olabilir. Koku konusunda söyledikleriniz doğru.

Bunu modifiye edecek bir kompost tuvalet ülkemizde sayılmadığı için herşeyi sıfırdan deneme yaparak gitmek lazım. Buraya kadarki fikirlerden anladığım kadarıyla iki ayrı hazne içinde yönlendirme yapacak kollu bir sisteme ihtiyaç var. Normalde marin tuvaletlerde yada portipotti tipi tuvaletlerde gideri kaptan bir sistem oluyor bunu kapatınca sıvının diğer hazneye aktarılacağı şekilde ikinci bir delik açıp onu da hortumla ikinci hazneye bağlarsak kafamızdaki plana uyan bir tasarım olmuş oluyor marin tuvaletten aşağı giden katı maddeleri toplayan alt kaset ünitesini daha büyük ve boşaltılır bir yapıya çevirmeye ihtiyaç var. Bunlarla hiç ugrasmayip internetteki diy projelerdeki gibi bir tahta sandık içine boya kovası ve bidon koymak kova ve bidonu sallanmayacak şekilde sabitlemek ve klozet kapağı ile ağzını kapatmak kova ve bidonu da alttan bir radyatör ile suyu döndürerek ısıtmak mantıklı olabilir tek sıkıntı klozetteki eğime sahip bi pleksi yaptırmak.

Kompost tuvalet için yapılan tasarımlar üzerine inceleme yaparken aklıma daha basit bir çözüm geldi. Genellikle kompost tuvalet tasarımlarında dışkı haznesi içinde katılaşma için talaş, turba yosunu gibi materyaller kullanılıyor ve katılaşma havalandırma ile beraber koku oluşumunu engelliyor. Peki madem katılaşma yoluyla boyutu küçültme ve kokuyu azaltmak istiyoruz yıllardan beri evlerimizde kullandığımız kedi kumları bu amaçla kullanılamaz mı bu ürün zaten tam da bu iş için kullanılıyor. çok basit görünüyor ama görselleştirmek için çizdiğimiz aşağıdaki tasarım için ne dersiniz?

IMG 20190912 WA0001

Kompost tuvalet için yapılan tasarımlar üzerine inceleme yaparken aklıma daha basit bir çözüm geldi. Genellikle kompost tuvalet tasarımlarında dışkı haznesi içinde katılaşma için talaş, turba yosunu gibi materyaller kullanılıyor ve katılaşma havalandırma ile beraber koku oluşumunu engelliyor. Peki madem katılaşma yoluyla boyutu küçültme ve kokuyu azaltmak istiyoruz yıllardan beri evlerimizde kullandığımız kedi kumları bu amaçla kullanılamaz mı bu ürün zaten tam da bu iş için kullanılıyor. çok basit görünüyor ama görselleştirmek için çizdiğimiz aşağıdaki tasarım için ne dersiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 514712

Güzel fikir araştırmak lazım ama kedi kumunun da sanki bir kullanım ömrü var.

Bizim yaptığımız işlem ile kedilerin yaptığı işlemin hemen hemen hiç bir farkı yok, diatom toprağı da raf ömrü neredeyse sonsuz birşey
Kedi kumunun içeriği ne tam olarak bilmediğim için bi yorum yapamamıştım ama sistem aynı ise sıkıntı yoktur sanırım :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR