Composting Toilets - Çift Bölmeli Tuvaletler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,182

nasah

Kamp III
Yer
Söke
İyi günler,
Mevcut kasetli, yat tuvaletine ilave olarak internette çift hazneli tuvaletlere rastladım. Genellikle Amerika menşeili. Mantıgı çok basit. İdrar ve dışkı ayrı ayrı tanklarda depolanıyor. Boyle olunca 2-3 günde idrarı dokmek yeterli oluyor. Dışkı kısmı kullanıma bağlı olarak ayda bir dökmek yeterli oluyor. Sıvı teması olmadıgı için dışkıyı kuruyup tezek haline geliyor. En önemli parça ise bu dışkı tankının ufak bir havalandırma borusu ve fanı var. Tankın içerisindeki havayı devamlı dışarı attıgı için tuvalette herhangi bir koku yapmıyor.
Kullanıcı yorumlarına bakılınca gayet memnunlar; Ufak bir havalandırma için delik haricinde; herhangi bir kesme, delme işlemine gerek duyulmuyor. Lagım teşkilatı olmayan dağ evleri, yatlar içinde tavsiye ediliyor.
Forumlardan gördüğüm kadarıyla kullanıcıları gayet memnun. Önemli husus dışkı tankına su dökmemek.
Firmanın internet adresi "http://www.natureshead.net/" . Composting Toilet diye internette aratırsanız da ulaşabilirsiniz.

Spider on green background

Howitworkschart

Etiketler
Ynt: Composting Toilets - Çift Bölmeli Tuvaletler

Hasan bey, başlığınızın nerdeyse 7000 kere okunduğu halde cevap yazılmamış olması ilginç.
Halbuki konu bence daha da ilginç. :D
Bazı bilgileri eklememe müsaade ederseniz...

Bakterilerin, kendileri için besin değeri yeterli gaitada daha fazla ve devamla üremesi için ihtiyacı olduğu tek şey su. Maşallah bunu idrar ve tahret suyu ile biz sağlıyoruz. Bu durumda onların bayram etmelerine şaşırmamak lazım.
Sadece gaita, susuz ortamda üzerine biraz "demir 2 sülfat" gübresi serpilip, bahsettiğiniz şekilde kurumaya bırakılırsa (aşağıda yazacağım bazı noktalar dışında) teoride sorun yok. Tabi pratikte bunun anlamı, tahret yöntemi yerine bizim coğrafyada sorunlu olan tuvalet kağıdı kullanımı ile idrarı ayırmak durumu. İdrarın gri su tankına gönderilmesi bakteriyolojik açıdan tamamen sorunsuz ! (Okuyan bazılarının şimdi kaşlarını kaldırdığını fark ediyorum :D ) Nedeni; idrarda bakteri yok yani idrar torbası yada idrar yolu iltahapları dışında idrar steril ! ( 43 sene sonra bu bilginin tekrar işe yaratacağını düşünenemişdim :smiley: Hijyen hocamın ruhu şad olsun. ) Bulaşık, el-yüz yıkama, duş ve diş fırçalama sonucunda gri su tankına gönderdiğimiz bakterileri düşünürsek, idrarın ne kadar masum olduğu anlaşılır sanırım.
Sorun düşünce kültürümüzde, bilimle ilgisi yok.

İdrarın gri su tankında seyreltilmiş durumda olsada, birkaç gün sonra amonyağa dönüşmesi, belki boşaltmada koku sorunu yaparsa, bunu gidermek için amonyak baz olduğundan nötralize etmek için lavobaya biraz sirke yada limon tuzu dökülebilir.

Diğer kritik bir noktada; idrar ve gaita hacetleri ayrılmış özel klozetlerde, nişanlama sorunu. Bu açıdan övünmek gibi olmasın, özel teçhizatla donanmış biz erkeklerin, daha şanslı olduğunu söylemeliyim. :D .

Hasan bey, risklerine rağmen bu konuya ilgi duyanların, klozeti satın alma yerine kendilerinin kurması bence daha hesaplı. Plastik kova, uygun kese kağıdı, demir 2 sülfat ( yosun giderici, gübre veya karaboya adı altında aranabilir), huni :smiley: , hortum, klozet kapağı, karbon filtre, küçük bilgisayar fanı ve birkaç tahta parçasının tedariği sorun olmamalı ?

Yabancı forumlarda bu çeşit çözümleri olanların ( karavan yada kanalizasyonsuz hoby bahçeleri sahiplerinin) katı artıkları en az 4-6 haftalık kullanımdan sonra toprağa verdiklerini okuyorum. ( Bilmem bu durumda "yediklerimizin taksiratı affedilsin" denir mi ? :D )

Çözüm teoride çekici olsa da, oldukça kritik noktaları var galiba ? Azda olsa koku, fan sarfiyatı, karbon filtresi eskimesi, nişanlama, en zoru ise eski alışkanlıkların terk edilmesi.
Kazanç ise bir aylık tatilden sonra bile bütün mühimmatı sadece bir kere boşaltmak kolaylığı ! Bunun için tuvalete bile ihtiyaç yok. Hatta şöminesi olanlar daha avantajlı bile denebilir. :smiley:
bkz. Kalmadı ama, yurdum köylüsü ve tezekten enerji kazanımı. ;)

Herneyse konu b.ktan ama muhabbeti renkli di mi ? :D

Not. Benim gibi marka karavanı olanların konuya ilgisi sınırlı olmalı ?
Evimde kontrol amaçlı yatay bir satıhı da olan klozet ve çimler için yosun çözücü (demir 2 sülfat) var. Meraklısı için labor çalışması yapıp sonuçlarını yayınlayabilirim. Kim bilir böylelikle Bekir beyden bir "Dr." titili daha kapabiliriz . :D

Mesut beyin dediği gibi

temizlenme alışkanlığımız değişmeden malesef bu cihaz çok kullanışlı değil

temizlenme seronomisi yurt dışında ıslak mendil ve tuvalet kağıdı ile yapılıyor

bizde bir maşrapa su ile bu yüzden katı atıkta su bulunduğu için problem oluşuyor

hedefleme zaten ayrı sorun ona girmiyorum gez göz arpacık yapmak lazım :D

kasetli modeller hala daha doğru çözüm gibi geliyor bana

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Evimde kontrol amaçlı yatay bir satıhı da olan klozet ve çimler için yosun çözücü (demir 2 sülfat) var. Meraklısı için labor çalışması yapıp sonuçlarını yayınlayabilirim. Kim bilir böylelikle Bekir beyden bir "Dr." titili daha kapabiliriz . :D

Baştan sona kahkahalar eşliğinde okudum. Bir kaç kilo pirzola yemiş kadar oldum sanırım :smiley:

Dr. ne kelime; benden size prof.luk... Ama b.k prof.luğu ne kadar hoşunuza gider bilemiyorum :D

Tuvaleti yaparken ufak su ile dışkıyı nasıl ayıracaksınız bu tuvalette çok merak ediyorum doğrusu :smiley:

Bekir bey belki size şaka gibi gelecek, burada Bochum Üniversitesinde bu işlerle uğraşan ve araştırma yapan tanınmış bir türk profösörü var. Birkaç kere televizyona çıktı. Öğrenci tuvaletlerinde şeffaf kanalizasyon borularıyla deneyler falan yapıyor. Departmanın adını hatırlamıyorum.
Biliyorsunuz bilimde "b.ktan konu" diye bir sınıflandırma yok. Araştırma için herşey değerli. :D

aslan28' Alıntı:
Tuvaleti yaparken ufak su ile dışkıyı nasıl ayıracaksınız bu tuvalette çok merak ediyorum doğrusu :smiley:

Aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
http://goo.gl/hsl4HR

Not. Sanırım "huni" demekdeki kastım, şimdi açıklık kazandı. :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
http://goo.gl/hsl4HR
Mesut abi bizler için kullanışalı olabilir fakat bayanlarda bunun mümkün olacagını pek sanmıyorum

aslan28' Alıntı:
Mesut abi bizler için kullanışalı olabilir fakat bayanlarda bunun mümkün olacagını pek sanmıyorum
İşte yola yalnız çıkmak için enfes bir sebep. :D

Malesef biyolojik açıdan bu deneyi yapma kabiliyetim yok ama bu cins tuvaletlerin fiatları ve kullanış sayıları farklı şey söylüyor.
Belki başka ergonomik çözümler vardır yada bulunabilir.
Daha önemli sorun, çözüme uygun kişi bulmak ? :smiley:

Merhabalar,Gelismis Ülkeler bu konuda baya yol kat ettiler,http://www.bitkiselhaber.com/idrar-ile-diskiyi-ayiran-klozet-_h75746.html .
http://www.google.ch/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDIQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.zer0-m.org%2Fphpatm%2Findex.php%3

Merhabalar,site acilmiyor,tekrar deniyorum-
http://www.bitkiselhaber.com/idrar-ile-diskiyi-ayiran-klozet-_h75746.html

Bazı modellerde dışkı kısmının kapağı var.

Yani taharete geçtiğinizde kapağı kapatıp suyun idrar kısmına akmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu da olayın mantığına ters sanırım çünkü "susuz tuvalet" olarak geçiyorlar.

Air head toilet diye aratabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili farklı çalışması olan oldu mu acaba ? :smiley: Kasetli tuvalet standart haline gelmiş her yerde ondan var.

Yabancı forumlarda bu çeşit çözümleri olanların ( karavan yada kanalizasyonsuz hoby bahçeleri sahiplerinin) katı artıkları en az 4-6 haftalık kullanımdan sonra toprağa verdiklerini okuyorum. ( Bilmem bu durumda "yediklerimizin taksiratı affedilsin" denir mi ? :D )

İnsanlar olarak selülozu sindiremediğimiz için vücudumuzdan sindirilmeden uzaklaştırılır. Bu yüzden hayvan dışkıları gibi ağaç vs gübrelemesinde kullanılamaz. Ama bu yöntemde fermente olurken selüloz sindiriliyor mu onu öğrenmek laızm. Son ürünün muhteviyatı nedir bilmek lazım ona göre toğrağa dökülmeli yada dökülmemeli

İnsanlar olarak selülozu sindiremediğimiz için vücudumuzdan sindirilmeden uzaklaştırılır. Bu yüzden hayvan dışkıları gibi ağaç vs gübrelemesinde kullanılamaz. Ama bu yöntemde fermente olurken selüloz sindiriliyor mu onu öğrenmek laızm. Son ürünün muhteviyatı nedir bilmek lazım ona göre toğrağa dökülmeli yada dökülmemeli
Sayın Firukk bence insan dışkısının gübre olarak kullanılmaması konusu selülozu sindirememekten çok kontaminasyonla alakalı selüloz bağırsaklarda daha uzun süre kalırsa geviş getirenlerde olduğu gibi bakterilerin sindirimine maruz kalacaktır bu işi kompozit tuvalet kullanarak bağırsaklarda değilde tuvaletin haznesinde gerçekleştirmiş oluyoruz bekleme süresi içinde. Gerçi bu sistemi kullanan kişilerin amacı herhalde bahçeyi gubrelemek değildir.

Bu konuyu okuyunca aklımdan geçen şey bu işi biz bizim kültürümüze nasıl adapte ederiz oldu. Bu şekilde bir hazneye alınan dışkı ve ayrı bir hazneye alınan idrar ve taharet suları için tavana giden boru içinden geçen daha ince iki bakır boru vasıtasıyla çatıda ısıtılmış sıcak suyu devri daim ile tuvalet haznesi içinde döndürüp içindeki suyu buharlaştırıp katı maddeyi kuruturken idrarı da buharlaştırarak uzaklaştırmak mümkün olabilir bu yapıyı kış mevsiminde de ısıtma sistemi ile beslersek dışkı hızlıca kompost haline gelecektir aslında bunu yapmak sistemi kendi imkanları ile yapmak isteyen birinin hatalarını da telafi edebilir (hazneye su kaçması yada yanlış ,eksik eğim sebebiyle dışkı haznesi içinde birikmesi gibi) ve hızlı kompostlama sağlar böylece hesapta olmayan haznenin erken dolması sorununu da çözer

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri