Çöl ötleğeni 41 yıl sonra 2. kez görüldü !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan demokritos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,898

demokritos

Ana Kamp
Yer
Afyonkarahisar
1970'de Yabancı gözlemciler tarafından Adana Karataş'ta gözlemlenen ve yaşam alanı Hazar denizinin doğusundaki çöller olan Çöl ötleğeni (Asian desert warbler-Sylvia nana) 29 Ekim 2011 tarihinde Zonguldakta ilk kez Türk gözlemciler tarafından gözlemlendi ve Türkiyedeki ilk fotoğrafları çekildi. Tür aynı zamanda Zonguldak Tür listesine 280. tür olarak kayda geçti.

Sylvia filtered

Etiketler
Ynt: Çöl ötleğeni 41 yıl sonra 2. kez görüldü !

Çok güzel bir fotoğraf olmuş. Yalnız anlamadığım bir şey var bu ornitofotoda, o kadar kuş türünü bir bakışta nasıl ayırt ediyorlar? Önce fotoğraflarını çekip, sonra fotoğraftan mı ayırt ediyorlar yoksa fotoğraf çekme sırasında ne olduğunu bilerek mi çekiyorlar?

PrometheusTR' Alıntı:
Çok güzel bir fotoğraf olmuş. Yalnız anlamadığım bir şey var bu ornitofotoda, o kadar kuş türünü bir bakışta nasıl ayırt ediyorlar? Önce fotoğraflarını çekip, sonra fotoğraftan mı ayırt ediyorlar yoksa fotoğraf çekme sırasında ne olduğunu bilerek mi çekiyorlar?

Ülkemizde görülebilen 468 kuş türümüz var, kuş gözlemciliği ile uğraşanlar genel olarak bu listedki kuşların karakteristik özelliklerine çalışıyorlar kuş gözlemle uğraştıkları sürece. Bunun için rehber kitaplar var. Bir çok kuş fotoğrafçısı ise arazide gördükleri kuşları fotoğraflayıp tanımlayamadıkları türleri ustalara soruyor veya www.trakus.org sitesinde fotoforum köşesine yollayarak tanımlanmasını istiyorlar. eğer kuşun fotoğrafı türün özelliklerini yeterince belirleyebiliyorsa tanımlanıyor.
Çöl ötleğeni "vagrant" tabir ettiğimiz "nadir raslantısal konuk" statüsüne girmekte, kuşu ilk gördüğümde farklı bir tür olduğunu farketmiştim ama fotoğrafını çekip gözlerini görene kadar çöl ötleğeni olduğunu düşünmemiştim, hakikaten çok şaşırdım bir çöl türünü karadeniz sahillerinde gördüğümde :smiley:
Selamlar

aslanaybars' Alıntı:
acaba zonguldak ta nerde görüntülendi bilginiz varmı...

Fatih Bey fotoğraf Filyosta çekildi, Zonguldak için 280. tür olarak kayıtlara geçti.
Bundan önceki kayıtlarda 276-277-278-279. türler Devrekte Bostandüzü civarlarında gözlemlendi, hepsi orman türleriydi, ak sırtlı ağaçkakan, yeşil ağaçkakan, ortanca ağaçkakan ve orman tırmaşık kuşu. Profilinizde Devrek yazıyor, kesinlikle harika bir doğanın içindesiniz bence.
Selamlar

demokritos' Alıntı:
Ülkemizde görülebilen 468 kuş türümüz var, kuş gözlemciliği ile uğraşanlar genel olarak bu listedki kuşların karakteristik özelliklerine çalışıyorlar kuş gözlemle uğraştıkları sürece. Bunun için rehber kitaplar var. Bir çok kuş fotoğrafçısı ise arazide gördükleri kuşları fotoğraflayıp tanımlayamadıkları türleri ustalara soruyor veya www.trakus.org sitesinde fotoforum köşesine yollayarak tanımlanmasını istiyorlar. eğer kuşun fotoğrafı türün özelliklerini yeterince belirleyebiliyorsa tanımlanıyor.
Çöl ötleğeni "vagrant" tabir ettiğimiz "nadir raslantısal konuk" statüsüne girmekte, kuşu ilk gördüğümde farklı bir tür olduğunu farketmiştim ama fotoğrafını çekip gözlerini görene kadar çöl ötleğeni olduğunu düşünmemiştim, hakikaten çok şaşırdım bir çöl türünü karadeniz sahillerinde gördüğümde :smiley:
Selamlar

Cidden zor işmiş ve sabır istiyor. O da bende yok :smiley:

Kolay gelsin diyebiliyorum şimdilik sadece :smiley:

PrometheusTR' Alıntı:
Cidden zor işmiş ve sabır istiyor. O da bende yok :smiley:

Kolay gelsin diyebiliyorum şimdilik sadece :smiley:

Çok teşekkürler, illa nadir türleri kovalamak gerekmiyor ama, çevrenizdeki kuşları gözlemleyip görüntüleyebilirsiniz her zaman :smiley:
Selamlar

demokritos' Alıntı:
Çok teşekkürler, illa nadir türleri kovalamak gerekmiyor ama, çevrenizdeki kuşları gözlemleyip görüntüleyebilirsiniz her zaman :smiley:
Selamlar

Abi serçe, güvercin falan pek ilgi çekmez zannımca :smiley:

Evet Gözlemlemek ve onları dinlemek güzel o sesler hiç susmasın bence paylaşım için tşkler

ilkerkul' Alıntı:
Mustafa kutluyorum sizi....
Güzel haberler beklemeye devam ediyorum aynı zamanda...:smiley:

İlker çok teşekkürler, bu aralar istanbul revaçta, çöl ötleğeninden sonraki hafta bir de bakondan mezgeldek görünce benim bütün bal stokları bitti, kurudum kaldım :smiley:

demokritos' Alıntı:
..hakikaten çok şaşırdım bir çöl türünü karadeniz sahillerinde gördüğümde :smiley:
Selamlar

Merhaba, geçtiğimiz sene de çölde yaşadığı bilinen bir türümüz olan küçük alamecek'e rastlanmıştı Karadeniz kıyısında bir subasar ormanda..
Bu arada elinize gözünüze sağlık..

demokritos' Alıntı:
Fatih Bey fotoğraf Filyosta çekildi, Zonguldak için 280. tür olarak kayıtlara geçti.
Bundan önceki kayıtlarda 276-277-278-279. türler Devrekte Bostandüzü civarlarında gözlemlendi, hepsi orman türleriydi, ak sırtlı ağaçkakan, yeşil ağaçkakan, ortanca ağaçkakan ve orman tırmaşık kuşu. Profilinizde Devrek yazıyor, kesinlikle harika bir doğanın içindesiniz bence.
Selamlar
tesekkür ederim evet gercekten doga harika buralarda bizde zaten zaman zaman dogaya cıkıyoruz ve müthiş görüntülerle karsılasıyoruz keza yedigöllerde 1 saatlik mevkide...
saygılarla...

barisgorgun' Alıntı:
Merhaba, geçtiğimiz sene de çölde yaşadığı bilinen bir türümüz olan küçük alamecek'e rastlanmıştı Karadeniz kıyısında bir subasar ormanda..
Bu arada elinize gözünüze sağlık..

Barış Bey haklısınız, küçük alamecek samsun kaydını da birebir yaşamıştım, onu da ilk gördüğümde ne işi var burada demiştim ama küçük alameceğin malatya, sivas gibi samsuna yakın alanlardan kaydı var, çöl ötleğeni hazar denizinin doğusundaki çöllerde yaşayan ve arabistan yarımadası civarlarında kışlayan bir tür olunca bir kaç kat daha şaşırmış oldum :smiley:
Selamlar

demokritos' Alıntı:
Barış Bey haklısınız, küçük alamecek samsun kaydını da birebir yaşamıştım, onu da ilk gördüğümde ne işi var burada demiştim ama küçük alameceğin malatya, sivas gibi samsuna yakın alanlardan kaydı var, çöl ötleğeni hazar denizinin doğusundaki çöllerde yaşayan ve arabistan yarımadası civarlarında kışlayan bir tür olunca bir kaç kat daha şaşırmış oldum :smiley:
Selamlar
Şüphesiz, çöl ötleğeni çok daha büyük bir piyango. Bize de rastgelir birgün umarım.
Çok selam.

barisgorgun' Alıntı:
Şüphesiz, çöl ötleğeni çok daha büyük bir piyango. Bize de rastgelir birgün umarım.
Çok selam.

bugünlerde istanbul sahilleri nadir türlere ev sahipliği yapıyor, umarım sizde güzel türler görürsünüz. iyi bir kış olacağı izlenimi var, flaş türler görülebilir her an.:smiley:
Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR