Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baymineral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,071
Ynt: Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı?

Gezmeye başlamadan önce gezeceğim yerle ilgili bulabildiğim herşeyi okumak gittiğim yerlerde güzellikleri ıskalamamak için bilgi almak en iyisi bence .
Sadece okumaya gelince (doğa ve gezi ile ilgili) bu ancak iki üç gün sonra unutacağım bilgileri edinmekten başka pek bir şeye yaramıyor.mesela kazdağlarını ne kadar okursan oku gezip görmek gibi olurmu.
Gezip görünce havasını soluyup , yemeğini yiyip , manzarasını seyredalıp , insanını tanımak imkanı oluyor .

Etiketler

Arkadaşlar anlatacğım %100 yaşanmıştır tek kelime eki yoktur.Ben 25 yıl uluslararası TIR sürücülüğü yaptım,3 yıl önce bıraktım,şimdide yine karavan ile yollardayım.İzmir'e 10 km.mesafede EFEM ÇUKURU diye bir köy var.Bir arkaşım ile pazar günü benim motorsiklet ile bu köye gittik,köy kahvesine oturduk çay içmeye.Yan masalarda oturan köylüler hepsi hpş geldiniz dediler.Önce masan masaya daha sonra bizi masalarına davet ettiler.Oradan buradan sohbet sırasında ben italyada gördüğüm bağları anlatmaya başladım.Oralardaki uygulamaları anlatarak siz neden yapmıyorsunuz dedim.Onlarda bilmiyoruz dediler,bende gördüğüm aklımda kalan datayları analatırken,bir ihtiyar düzgün giyimli olanı göstererek,bu izmir'de ......... dairede müdürdür,bizim buralı dedikten sonra ona dönüp,müdür oldun ama bize böyle bilgiler getirmiyorsun,sadece üzüm yemeye geliyorsun dedi.Masadaki diğer yaşlıda ÇOK OKUYAN DEĞİL,ÇOK GEZEN BİLİR,bizim müdür çok okumuş ama gezmemiş nereden bilsin dedi.Bütün masa gülmekten kırıldı.Eeeee efem çukurundaki köylünün bile bildiği şeyi niye soruyorsunuz o zaman.... Sevgilerimle.

%40.gezerek/yaşayarak+%30.Okuyarak+%10.Duyarak+%10.Görerek+%10.Dokunarak :smiley: Öğrenme ve tecrübe sahibi olunduğu, bilimsel olarak ispatlanmış... :smiley:

Ayrı tatlar girince işin şekli değişiyor gözlerim yemekten başka birşey görmez oluyor :smiley:

Gezerken okuma işi de olursa, sorun kalmaz :smiley:
ayrıca karnı doyan başka şeyler görmek isteyebilir :smiley:

Orası ayrı tabi başka bi memlekette oraya has yemekler mesela :D

tabiki okumak önemli ama şu bir gerçek okuyan teoride bilir, gezen ise pratikte bilir. benim fikrim gezenbilir

Bence çok gezerekçok okuyan bilir:smiley:))
Ukalalık olacak ama ben uzakyol kaptanlığı okuyorum.
Hali ile çok okudum.... Şimdide çok geziyorum...
Ben biliyorum herşeyi demiyorum ama bu söz böyle gösteriyor...
Örneğin çok gezdiniz diye bi doktor olmazsınız, amelyete giremezsiniz ilaç yazamazsınız
Ama yeterince okursanız bunu yapabilirisniz...
Eğerki çok okursanız, dünyanın öbür ucunda ne var göremeyebilirisiniz...
Eeee, buradada çok gezen biliyor...
Öyleki bu teoremde gösteriyorki
Çok gezerek, çok okuyan bilir... ;))
Sanırım bu söze son noktayı koydum ama bu böyle... :smiley:))

gezerken okumuk en iisi bence de.Daha kalıcı olur..

Okuduklarımı kolay unuturum, hem okuyup hem de gezip görme imkanım olursa ne güzel olur, o zaman okuyan-gezen-bilen olurum :smiley: en çok bilen de bu olur herkesin dediği gibi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR