Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baymineral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,066

baymineral

Kamp III
Yer
İzmit
Web
blog.milliyet.com.tr
Bu soru klasikleşen sorulardan biri ama sizlerin yorumlarını almak istiyorum.

Bana soracak olursanız her ikisi de. Çok okumak teoriktir. Çok gezmek ise çok okumanın uygulamasıdır. Uygulama olmadan tam bir öğrenme olmaz. Teorik olmadan da tam öğrenme olmaz. İkisi birbirni tamamlar bana kalırsa.

Etiketler
Ynt: Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı? :smiley:

baymineral' Alıntı:
Bu soru klasikleşen sorulardan biri ama sizlerin yorumlarını almak istiyorum.

Bana soracak olursanız her ikisi de. Çok okumak teoriktir. Çok gezmek ise çok okumanın uygulamasıdır. Uygulama olmadan tam bir öğrenme olmaz. Teorik olmadan da tam öğrenme olmaz. İkisi birbirni tamamlar bana kalırsa.

Burdan yola çıkarak====demek ki en doğrusu-------Yürürken Okumak--------

çok gezeceksin gezerken öğreneceksin, gezmekle öğrenemeyeceğin konuları ise okuyarak öğreneceksin..ben bunu yapıyorum faydasını da görüyorum.

Gezen bilir arkadaşlar lütfen! burası okuyan bilir sitesi değil ki ;D
tabii ki gezen bilir, gezmek hem teorik hem de pratik bilgiyi verir size, okumak ise sadece teoriktir ;)
hem okunan şey unutulur gider tek başına bi anlam ifade etmez, gezdiğin ve tanıdığın yerleri, kültürleri ise unutamazsın!

İş yiyenbilir.com sitesi hakkında iken ve iş gezerken yeme konusunda iken düşünüyorum da ben mesela Çin' e düşsem ne yiyeceğim, Meksika' ya düşsem ne yiyeceğim? Adamların ne yediği belli değil. Milli takım G.Kore' ye giderken kaç ton erzak götürmüşler beraberlerinde. Bende giderken sırf bir çantada Türk mutfağı konserveleri mi götüreceğim:smiley:

Tabii ki Meksika ve Çin mutfağı çok zengindir, Çin'de de Meksika'da da salaş yerlere gitmediğin sürece sorun yok bence
Tabii Çin'de haşeratla yapılan yemeklerden uzak durmak lazım ;D ananaslı ve tatlı ekşili soslu tavuk muhteşemdir mesela ;)

Meksikalılarında böcek menüsü zenginmişte o yüzden şettim. Çinlilerde en çok domuz tüketen toplummuş. Meksika' da sadece böcek mamülleri satılan aktar benzeri yerler varmış. Sinek yumurtalarını küçük kaplarla yiyorlarmış. Bazı tekilalarda böcek aroması varmış. Çinlilerin bize göre kaosmuş gibi gibi görünen hayatları sayısız tür yemekle bütünleşiyor ve hayvanların hiç olmadık yerlerini yiyebiliyorlarmış. Bir belgeselde izledim galiba Çin'in kuzeyinde bir yerdeydi, bir boğayı baltayla kesip kanını bir tencereye biriktiriyorlar ve kanı ısıtıp ciğer kıvamına gelmesini sağlıyorlar ve çiğ karaciğer görünümüne gelen kanı kuşbaşı doğrayıp çiğ çiğ yediriyorlarmış.

Dediğiniz gibi kaliteli yerlerden ve kraker, biskuvi gibi gıdalarla beslenilirse pek bir sorun olmayacaktır.

Yine büyük bir sorun varsa o da gittiğimiz ülkede yemek yediğimiz yerdeki görevlileri ingilizce bilmemeleri olacaktır. Adama ben domuz mamülleri ve absurt şeyler içeren yemekleri istemiyorumu anlatmak için neler yapacam bilmem. Domuz eti istemiyorum diye anlattığımı sanıpta karşıma dana eti diye domuz etinin gelmesi pek hoş olmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri