Çocukları ve Gençleri Okçuluk Sporuna Heveslendirmek Adına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan loganrory Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,458
Ynt: Çocukları ve Gençleri Okçuluk Sporuna Heveslendirmek Adına

rkadaşlar dün itibarıyla 6 adet ok takımı siparişi verdim okul için. Gençler katagorisinde. Okulumuzun beden egitimi öğretmeni amatör olarak uğraşıyormuş bende okuldada bir takım kurmasını istedim ve 4 adet antrenman 2 adet de turnuvalar için takım aldık. İlk iş olarak neler yapmalıyız? Benim isteğim bi şekilde okçuluk federasyonu ili irtibat kurup okulu Antalya dan bi antrenör getirtibilmek. ne dersiniz...

Etiketler

Bu kısımlar forumun kuş ucmaz, kervan geçmez bölümleri galiba....

Merhaba arkadaşlar, bende amatör olarak okçulukla ilgileniyorum. Uzun yıllardır hep heves ederken, hep bir şekilde bu spora olan ilgimi ertelerken birden karar verip ilk yay takımımı aldım. Söylendiği gibi çok çok pahalı bir spor değil. Daha doğrusu gereksiz bir çok şeye harcanan paralar düşünüldüğünde(örneğin sigara), pahalı denebileceğini düşünmüyorum. Müsabakalara katılabileceğiniz bir yayı taksit imkanlarıyla ortalama 1400-1500 liraya alabiliyorsunuz.
Atış yapmaya gelince, hakikaten çok zevkli, atış anı konsantrasyonu, okun hedefe gidişi farklı bir keyif veriyor insana. stres atmaya da birebir. Ben Ayvalık ta öğretmenim ve boş zamanlarımda okulun spor salonda atış yapıyorum, güvenli bir açık alanda da atış yapabiliyorsunuz.
Beni düşündüren konu şu:
Bahsi geçtiğinde her Türk ün bu konuya bir hevesi var, hatta çocukluğunda ok yay yapıp oynamayan yok gibi, ama nedense bu sporun ülkemizde diğer sporlara göre adı bile geçmiyor. Fiyatlardan diyebilirsiniz ama dediğim gibi sigaraya verilecek 7-8 aylık para yerine profesyonel bir yay alınabiliyor. Ok satışı yapan, her konuda yardımcı olan bir kaç mağaza da mevcut, hakikaten bu sporu yaygınlaştırmak adına hepsi çok ilgili, google da en basit bir aramayla bile çıkıyorlar zaten.
Şunu da belirteyim bedensel engellilerle, engelsiz insanların aynı anda yarışabildiği tek spordur diye biliyorum ayrıca okçuluğu...
Merakınız varsa hiç ertelemeyin derim, sorularınız olursa da seve seve paylaşalım bildiklerimizi bu güzel ortamda.Tecrübeli arkadaşlarımızı da bekliyoruz... Herkese selamlar...

Merhaba arkadaşlar. Burada uzun zamandır üyeyim fakat okçulukla ilgili forum henüz dikkatimi çekti malesef. Araba alacağım diye daha çok araba forumlarına katılıyordum. Biz de amatör olarak arkadaşlarla kendi çapımızda okçulukla uğraşıyoruz. Gerçekten zevkli bir spor ama malesef ülkemizde çok yabancı bir spor. Bu nedenle malzeme sıkıntısı çekiliyor, yerli üretim yok ve en ufak bir ihtiyacınızı internetten siparişle alıyorsunuz tabiki yüksek fiyatlarla. Ama gerçekten zevkli bir spor. 2 farklı klasik yayım var, 32 ve 40lbr'lik. 32lbr'lik eğitim yayı, diğeri ise av amaçlı yapılmış onu araziye gezmeye giderken alıyorum yanıma açık alan atışları için daha çok. Herkese tavsiye ederim ok atışı yapmak gerçekten çok zevkli aynı zamanda sanki tarihte yolculuık yapıyorsunuz.

Okçuluga Amatör olarak başlamak için ne önerirsiniz ?? İzmirdenim.. haftasonları eşim ile birlikte ok atalım diyoruz.. ne yapalım nereden başlayalım.. en hesaplı nereden bulabiliriz.. fikir veren olursa seviniriz.. Teşekkürler.

loganrory' Alıntı:
Öğrendiğim kadarıyla Robin Hood yayı İngilizlerin Longbow tip yayları imiş... Recurve ile benzerlikleri var ama hız ve güç bakımından değişiklik gösteriyorlar. Recurve yaylar daha kısa kalıyor..İnternet üzerinde Türkçe sitelerde pek kaynak yok,çevirileri yapabilirsem eklerim bilgi hakkında...
Türkçe sitelerde longbow deyince direk strateji oyunları çıkıyor karşıma :smiley:
Longbow, adı üzerinde uzunyay. 2m'yi aşan boyu ile çok güçlü bir yaydır.15yy da İngiliz okçular bu yaylar ile Fransızların tepeden tırnağa zırhlı süvarilerini dağıtmışlardır. Güçlü olmalarına karşın gerek menzil olarak gerekse atış kolaylığı olarak Osmanlı yayı ile karşılaştırdığımızda Osmanlı yayının yerini tutması mümkün değil. Longbowlar sadece piyadeler tarafından ve ayakta kullunılabilirken, Osmanlı yayı ile ayakta, at üzerinde, otururken, geriye, sağa, sola dönerek ve hatta yatarak çok daha uzun mesafelere etkili atış yapılabilmektedir. Osmanlı yayının önemli bir özelliği de zırh delme gücündedir.

zirvelerin sesi' Alıntı:
Okçuluga Amatör olarak başlamak için ne önerirsiniz ?? İzmirdenim.. haftasonları eşim ile birlikte ok atalım diyoruz.. ne yapalım nereden başlayalım.. en hesaplı nereden bulabiliriz.. fikir veren olursa seviniriz.. Teşekkürler.
Okçuluğa yeni başlıyorsanız 32-34librelik ahşap yaylardan öneririm. Bildiğiniz gibi 2 tür yay var klasik (olimpik) ve makaralı sistemler. Ben klasik yay kullanıyorum. Fiyat olarak ta başlangıç yayı olarak ta size tavsiyem samick marka ahşap bir yay alabilirsiniz. Ama iyice araştırın diyorum çünkü çok fiyat farkları var. İnternette uygun fiyata ve de diğer malzemeleri ile takım olarak (ok, nişangah v.s.) satış yapan yerler var. Buradan size adresini veremiyorum reklama girer diye. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Arkadaşlar okçuluk için Halk eğitim kursları açılıyor Denizli ilimizde zaman zaman ama benim gibi meraklılar için en azından çocuklara eğitim vercek kadar gerekli olan belgeyi yasal olarak ""eğitmen ,antranör""" olmak adına nereden hangi etaplardan geçmek gerekiyor ki biz bu sporu yayabilelim bilginiz var mı? Gerçi federasyonun kurs açması gerekiyormuş ama böyle bir planının olmadığını da biliyorum bu aralar .
e ozaman kendi soruma kendim cevap vericem sanırım """bu gidişle okçuluğu yaymak zor"" okadar hevesli çocuklar var ki halbuki. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa katkıda bulunabilir mi ?.Teşekkürederim.

Üniversitede okçu arkadaşlarımız var , ordan geçerken hep korkuyorum bi taraflardan ok gelecek diye : ) birde Taner abi var özel harekatçı hakkaride , onlar da da ok var , çok ilginç gelmişti : ) son teknoloji silahların yanında birde ok duruyor : )

ARKADAŞLAR EĞER OKÇULUK SPORUNU ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ MİLLİ TAKIM SPORCU VE ANTRENÖRLERİNDEN HEM AVRUPA HEMDE ANADOLU YAKASINDA ŞUBESİ BULUNUNAN ŞU AN TÜRKİYE ŞAMPİYONALARINDA EN ÇOK DERECE YAPAN İSTANBULUN EN BAŞARILI KULÜBÜ OLAN
Okçuluk sporunda tesisleşmeyi sağlayarak, ulusal ve uluslar arası düzeyde rekabet edecek yapıyı oluşturmak, büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmak Yenilikçi, gelişmeyi seven , başarılı, istikrarlı büyük bir kulüp olmak. VİZYONU İLE YOLA ÇIKAN DEMKA OKÇULUĞU TAVSİYE EDERİM..
OKÇULUKTA BAŞARININ ADRESİ...
http://www.demkaokculuk.com/tr/

Ynt: Çocukları Ve Gençleri Okçuluk Sporuna Heveslendirmek Adına

zirvelerin sesi' Alıntı:

İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor klubünün okçuluk bölümü var Fuar içinde celal atik salonunun orda bir sorun derim... :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri