Cnr Camp & Caravan Istanbul 2019 Fuarı İzlenimleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dağ çiçeği Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,349

Çok değerli GEZENBİLİR AİLESİ herkese merhabalar;

Karavan fuarı Türkiye de ilk yapılacağı için benim de ilgimi çekti ve bir görmek istedim ve ziyaret gerçekleştirdik.

İlk olduğundan dolayı oldukça eksikler var tabi ki fakat geliştireleceğin den eminim. Tüm katılımcı firmalara bu fuarın ilk olmasından dolayı neyle karşılaşacaklarını bilmedikleri halde gösterdikleri cesaret den dolayı tebrik ederim.

Genel anlamda çok küçük bir yapıya sahip olması ve katılımcı sayısının az olması gelen ziyaretçileri tatmin etmemiş olabilir fakat yine de özverili yaklaşımlardan dolayı teşekkür ediyorum tüm firmalara.

Beni sadece üzen bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim.

Fuarda bulunan gerçekten bu işe gerekli önemi vermiş VİYA KARAVAN firmasında hiç beklemediğimiz olay ile karşılaştık. Stantlarında bulunan oldukça sayıda fazla araçlarının bazılarının kapalı olduğunu, kilitli olduğunu gördük. Görevli arkadaşlara sorduğumuzda belli saatlerde açıldığını söylediler. Bunca yoldan gelip bu araçları görememek... Yada o saati beklemek...Bizde hiç bir anlam veremeden, üzülerek bu stant dan ayrılmak zorunda kaldık.

Yine de keyfimizi bozmadan dolaşmamıza devam ettik.

Sevgi Saygılarımla.

Serhat

Fuara 1 günü gittim öğle yağmur ve kar yağışında...
Özgürlüğün kapitalizme boyun eğdirilişini gösteren bir sergi idi kişisel görüşüm bu yönde Yani tamam ev parasına,apartman parasına karavan olabilir...Parası olan insanların rahatından,keyfinden ödün vermeyecek pahalı ürünlerin satışı olabilir çok normal
Fakat parası olmayan insanlar...Öyle bir sergi izlenimi vardı ki parası olmayan bu felsefeden uzak kalır...
Az da olsa altarnatif sunabilirlerdi az da olsa hayatı idame tekniklerine değinilebilirdi
Soğukta aç ve ellerimiz dona dona ateş yakıp o ateşte soğuyan elleri ısıtmak ve o ateşte güzel bir bitki çayı içmek...
Saatlerce yürüyüp araçların çıkamayacakları harika yerlerde doğa ile baş başa kalmak
Ben doğal kampçılıktan yanayım yani bir kış kampımda ateşi yaktğım çemberlerden taşları güvenli bir şekilde çadırın içine koyup sıcacık uyuduğumu bilirim tamam parası olan olan elktronik yada mekanik ısıtıcılarını alsın ama şunu bilir şunu söylerim
Maalesef motosiklet piyasasında insanlar fren meneti iki parmak mı üç parmak mı sıkılır saatlerce tartışır kendileri alkolden sigaradan 100 kiloyu Bazıları da tükettikleri besinlerin kalorisini yediği margarinlerin zararlı sıvı yağların farkında değilken araçlarına kullandıkları yağların lastiklerin saklama koşullarındna hız değerlerinden ıvırına zıvırına yerli yabancı sayfalarca yazı okurlar...
Yani rahatımız için iyi araç,rahatımız için poertatif ürünler tamam ama asıl bizi rahat ettirecek olan sağlık ve spordur Maalesef bazı araçlar bizleri tembelleştiriyor bu genel bir vaziyettir Araçlardan önce kendi sağlığımıza bakalım sonra güzel araçları alalım bu konu çok atlanıyor bilinçlenelim
Herkese bol maceralı gezi ve kamplar

Son düzenleme:

Çok değerli GEZENBİLİR AİLESİ herkese merhabalar;

Karavan fuarı Türkiye de ilk yapılacağı için benim de ilgimi çekti ve bir görmek istedim ve ziyaret gerçekleştirdik.

İlk olduğundan dolayı oldukça eksikler var tabi ki fakat geliştireleceğin den eminim. Tüm katılımcı firmalara bu fuarın ilk olmasından dolayı neyle karşılaşacaklarını bilmedikleri halde gösterdikleri cesaret den dolayı tebrik ederim.

Genel anlamda çok küçük bir yapıya sahip olması ve katılımcı sayısının az olması gelen ziyaretçileri tatmin etmemiş olabilir fakat yine de özverili yaklaşımlardan dolayı teşekkür ediyorum tüm firmalara.

Fuarda bulunan gerçekten bu işe gerekli önemi vermiş VİYA KARAVAN firmasında hiç beklemediğimiz olay ile karşılaştık. Stantlarında bulunan oldukça sayıda fazla araçlarının bazılarının kapalı olduğunu, kilitli olduğunu gördük. Görevli arkadaşlara sorduğumuzda belli saatlerde açıldığını söylediler. Bunca yoldan gelip bu araçları görememek... Yada o saati beklemek...Bizde hiç bir anlam veremeden, üzülerek bu stant dan ayrılmak zorunda kaldık.

Yine de keyfimizi bozmadan dolaşmamıza devam ettik.

Sevgi Saygılarımla.

Serhat

herkese merhaba, sanırım detaylı resimlerin olmayışının sebeplerinden biri de bu.
bütün hazırlıkları yapıp uçak biletine kadar aldım fakat kötü hava şartları nedeni ile gidemedim.
seneye umarım tekrarlanır ve mümkünse tarih biraz daha ileri bahar aylarına kaydırılır.
daha uygun fiyatlar ve bol çeşit göreceğimiz nice fuarlar olsun:smiley:

Bizim de dikkatimizi çeken, bu firmanın stand alanının tamamının bariyer gibi kapatılıp girişlere engel olunmuş olmasıydı. Sadece bir yerden girebilecek kadar açıklık bırakılmıştı. Bir tarafından girip diğer tarafından çıkılamıyordu. Herhalde fazla ziyaretçi istemiyorlar diye düşünüp biz de stand alanına girmemiştik.:confused:

Fuar ile ilgili merak ettiğim bir nokta var. Fuarda sadece karavan malzemeleri mi bulunuyor acaba? Kamp için gerekli kılık kıyafet gerekli malzemeleri tanıtan ve anlatan hiç mi firma bulunmuyor acaba? Youtube videolarında gördüğüm hep karavan üzerine. Hatta şöyle bir yazı paylaşmışlar [ CNR EXPO ] burada yazıdan anladığım karavan dışında malzemelerinde fuarda tanıtıldığı. Benmi yanlış algıladım. Gidenlerden bilgi alabilirsek memnun olurum. Sadece karavan için okadar yolu gitmeye gerek yok gibi....

Türkiye’de ilk defa düzenlenen karavan fuarını bitirdik, bu fuar karavan sefer, karavan hayali kuran binlerce vatandaşlarımızın kafalarındaki bir çok sorulara cevap bulma imkanı sağladı. Ortiz Karavan fuarın en gözde standlarından biri olduğunu sergilediği modelleri ile açık ara gösterdi. Avrupa standartlarını yakaladığı elite modelleri fuar boyunca ziyaretçilerden tam not aldı.
1473f3174fe86d6d63a294390630063c

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bizim de dikkatimizi çeken, bu firmanın stand alanının tamamının bariyer gibi kapatılıp girişlere engel olunmuş olmasıydı. Sadece bir yerden girebilecek kadar açıklık bırakılmıştı. Bir tarafından girip diğer tarafından çıkılamıyordu. Herhalde fazla ziyaretçi istemiyorlar diye düşünüp biz de stand alanına girmemiştik.:confused:

Bazılarıda karavan girişine band çekmiş içeri ziyaretci almıyordu.
İsmi lazım değil imalatcı arkadaşa çıkıştım ve o bandları söktürerek içeriye girdim.
Genel olarak kamp ve karavancılık olarak yeterli düzenleme yapılmamış,Yukarıda bahseden bazı arkadaşların dediği gibi neredeyse sadece karavanlar görücüye çıkmış.
Motorkaravlarda bir karavan imalatcısı (pasavan karavan)dışında hiç birinde kapı girişi sinekliklik yapmaması da imalatcıların karavanla yaşam kültürüne sahip olmaması ile doğru orantılı sanırım.(karavan girişine sineklik yapan imalatcıda yılların karavancısı olmasının etkilerini ürettiği araçta göstermiş o motor karavanda zaten en beğendiğim araç oldu. )
ikinci beğendiğim de DK karavan imalatları oldu.
Diğerlerini malzeme ,işcilik ve görsel olarak pek beğenmedim.

Çekme karavanlara ilgi duymadığım için onları detaylı incelemedim.

Kamp karavan yanlış olmuş çünkü kamp diye bir şey yoktu. Sadece karavan olarak vardı.
Benim en çok ilgimi çeken crawler marka oldu. Zaten hayalim. Bir gün almak nasip olur inş.
Biletler için Gezenbilir ekibine teşekkür ederim orada da geldik ama başınız çok kalabalıktı tanışma fırsatı yakalayamadık.

Kamp karavan yanlış olmuş çünkü kamp diye bir şey yoktu. Sadece karavan olarak vardı.
Benim en çok ilgimi çeken crawler marka oldu. Zaten hayalim. Bir gün almak nasip olur inş.
Biletler için Gezenbilir ekibine teşekkür ederim orada da geldik ama başınız çok kalabalıktı tanışma fırsatı yakalayamadık.
Ne de olsa ilk fuar. Kamp ekipmanı, giysi ve araç üstü çadır satan vardı. Karavan firması olarak da hepsi katılmamıştı zaten. Ancak salonun bir kısmı kullanıldı. Seneye belki daha yüksek katılımlı olabilir.:rolleyes:

Fuar ilk olması açısından oldukça önemliydi. Arkası gelecektir mutlaka. Çekme karavanlar ilgil odağım olduğu için daha önce de belirttiğim gibi bu dalda bu fuarın kazanan yerli 4 çekme karavan markası oldu bence.

1- Carpento : 360 modeli piyasada ciddi talebi olan 4 kişilik haftasonu karavanı ihtiyaçlarının tamamını modern çizgilerle karşılıyor. Değinmeden geçemeyeceğim. Aynı kulvarda yarışan Caretta Uncle ve May 3600'ü fuarda görememek gerek satış gerek vizyon olarak kendi kayıplarıdır.

2- NK Karavan : Ekonomik fiyatları nedeniyle fuarın açık ara en çok karavan satışı yapan firması. Pek bana hitap etmese de 3-5 dakikalık ziyaretim esnasında 20bin'ler bandındaki Bora 3500 modelinin gözümün önündeki satışına kulak misafiri oldum. Buradan Güney Karavan'ın kendine net bir mesaj çıkartması gerektiğini söyleyebilirim.

3- Ortiz Karavan : Gerçekten fuara getirmiş olduğu elite modelleri bir ERBA 5.25 sahibi olarak beni bile etkiledi. Karavan hacmini daha efektif kullanmayı başarmışlar. Marka prestijini arttırdılar. Yine aynı kulvarda oldukları için burada belirtmeden geçemeyeceğim. ERBA gibi seri üretim çalışan bir firmanın burada olmaması da tamamiyle kendi kayıplarıdır.

4- Saly Karavan : Carabinata'nın ses getireceği zaten tahmin ettiğim bir şeydi ancak ciddi bir hayran kitlesi edindi bu yeni karavanla.

Diğer konulara gelirsek, ilk haftasonu gittim çok kalabalıktı. İlginin bu denli fazla olması Türk karavancılığı adına ümit veren çok güzel bir konu. Fiyatlar konusunda yerli firmaların seri üretime geçmedikleri taktirde daha alt seviyelere inemeyeceklerinin farkındayım. Seri üretim olduğu taktirde ülkemizdeki ucuz ve kaliteli işcilik ve standartizasyon ile çok güzel rakamlar ve kaliteli ürünler ortaya çıkacaktır. Umalım ki seri üretime geçilebilecek bir iç pazar oluşsun ve herşey çok daha güzel olsun.

Bir eleştiri de opsiyonlar konusunda olsun. Karavan üreticileri lütfen opsiyondan ve işçilikten para kazanmaya çalışmasınlar. Sizin değeriniz ürettiğiniz karavanınız zaten. Önemli bir değer oluşturmuşsunuz ve opsiyonlar üzerinden yüzde 100 civarında kar beklentisi içinde olmanız gerçekten şık durmuyor. Avrupa üreticilerine bakınız opsiyonları neredeyse sıfır karla dahil ediyorlar.

Diğer yandan asıl amacım kamp masası vb. kamp ürünleri almaktı ancak aradığımı maalesef bulamadım.

Fuari bugun ben de gezdim
185-200 bine 5 yas uzeri ne oldugu acikcasi belli olmayan arac uzerine yapilmis motokaravan yerine yeni cekme karavan yatirimi daha iyi sanki.
.
karavan imalatçıları fiyatlandırma yapmasını bilmiyorlar,panelvan bir aracın içine 100 bin tl isteyen bile vardı,komik olansa biraz ileride aynı donanıma sahip çekme karavan 45 bin tl ye satılıyordu,şase ve kabin maliyetini düşünce iç donanımın 20-30 bin tl olduğu gayet açıkken bu fiyatlar nedir böyle.

Kamp karavan sevdalısı olarak Eskişehir'den gittiğimiz fuara her iki Cumartesi günü de katılabildik. Birinci gün fuarı gezmek için ikincisinde ise söyleşileri izlemek için. Kamp karavan alanında Türkiye'de düzenlenen ilk fuar olmasına rağmen ilgi büyüktü. Sanırım tüm kamp karavan meraklıları ilgilerini çeken bir şeyler bulmuşlardır. Dört dörtlük müydü tabi ki eksiklikleri vardı. Gönül isterdi ki her çeşit kamp ve karavan ekipmanları daha çok sergilensin, tanıtımını yapanlar derslerine çalışıp gelsin, daha çok firma katılımı olsun. İlk olmanın verdiği eksiklikler göz ardı edilebilir diye düşünüyorum. Dilerim arkası gelsin daha güzelleri düzenlensin. Pazar günkü gezginlerin söyleşilerini Eskişehir'e döneceğimizden malesef izleyemedik. Fuarda Gezenbilir standı tabi ki ilk uğrak yerimizdi. Yakın ilgilerinden dolayı başta Sedat Açıl Bey olmak üzere tüm Gezenbilir ekibine çok çok teşekkür ederiz. Emeklerine sağlık.

Fuarın son günü olan Pazar günü gidebilme fırsatını buldum. Davetiye için GEZENBİLİR.COM ailesine çok teşekkür ederim. Stand'a uğrama fırsatı buldum ama konuşma tanışma fırsatım olmadı söyleşileri dinleyebildim bir süre.
Sarı Transporter sahibi selim ile tanışma ve biraz sohbet etme durumum oldu. Ben çok keyif aldım diyebilirim. Bu da sadece ilk kez böyle bir organizasyonun yapılmasından öte birşeye değildi. Standlardaki üretici sahış ve firmalarla sohbet ettiğimde beni çok çok şaşırtan birşeyle karşılaşmadım. Tasarı ve fikir olarak düşündüğüm fikirlerin bir kısmını görmüş oldum sadece. Fiyatlar gerçekten de sadece parası olan için belirlenmiş ölçüde pahalıydı. Benim gibi kendi projesini kendisi yapmak isteyenler için ışık saçan bir fuar olmadı.

yurtdışı fuarların videolarını iç geçirerek benim gibi izleyenlerin hayallerini gerçek yaptığınız için çok ama çok minnetarım emeği geçenlere. gezenbilir.com üye ve kurucularına en derin saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri