CJ Elektrik Şeması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Buggy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,608

Buggy

DemirBeygir
Yer
İzmir - Aliağa - Çaltıdere
Web
www.vosvos.net
Chilton Manual'a bağlı kalarak hazırladım. Kitap tarayıcıya sığmadığı için çizmek zorunda kaldım. Kutu içindekiler benim aracıma uyguladıklarım(ileride gerekir diye şemaya da eklemiştim. Kafanızı karıştırmasın).
Umarım işinize yarar.

WIRING DASH

WIRING ENGINE

Etiketler

Ynt: CJ Elektrik Şeması

şu discovery de çıkıyor overhaulen mı ney bir program var. İnsanların aracını çalıyorlar, sonra deli para harcayıp süpriz yapıyorlar. İzlerken hanıma bir liste yazdırdım benim cj yi çalarlarsa şunları yapsınlar diye. Listenin başında 40" lastik ve cj-7 ye uzatma vardı ;D

jeep' Alıntı:
şu discovery de çıkıyor overhaulen mı ney bir program var. İnsanların aracını çalıyorlar, sonra deli para harcayıp süpriz yapıyorlar. İzlerken hanıma bir liste yazdırdım benim cj yi çalarlarsa şunları yapsınlar diye. Listenin başında 40" lastik ve cj-7 ye uzatma vardı ;D

:smiley::smiley: Abi listeye gerek yok yeterki alıp götürsünler... :D

hasanfb' Alıntı:
:smiley::smiley: Abi listeye gerek yok yeterki alıp götürsünler... :D

evet alıp götürsünler ama bana cadde tarzı bir cj yaparlarsa yıkarım o stüdyoyu kafalarına. eski cj m verin bana derim. ağlarım zırlarım. biraz ön bilgiden kimseye zarer gelmez ;D

Tabiki eski parçalardan yenisini yaparım ;D

neyse konuyu dağıtmayalım Emin bey emek vermiş arşivlik bir konu açmış teşekkür ediyoruz. O zaman konuyla alakalı olarak şu piyasada 850-900 TL ye satılan komple elektrk tesisatının içeriğinde ne var acaba bilen varmıdır?

gerçekden emeginize saglık güzel ve arşivlenmesi gereken bi konu açlmış
metaryal açılımlarını okuyamadım okuyabilmek için tavsiyeniz neydir?

jeep' Alıntı:
O zaman konuyla alakalı olarak şu piyasada 850-900 TL ye satılan komple elektrk tesisatının içeriğinde ne var acaba bilen varmıdır?

Ne olacak abi bir sigorta kutusu ile bi kaç kilo bakır kablo ;D

http://www.sahibinden.com/jeep_cj5-6-7-8_ler_icin_komple_elektrik_tesisati-09WQQaXQQ13628337WQQpXQQdisplayitem?keyword=jeep%20elektrik%20tesisat%C4%B1
Şuna baksana abi ayıptır yaa...

jeep' Alıntı:
piyasada 850-900 TL ye satılan komple elektrk tesisatının içeriğinde ne var acaba bilen varmıdır?

Paket içeriği : Konsol ve kaput içi tüm kablolar ve sigortalar, orijinal renklerine bağlı kalınmış ve etiketlenmiş olarak hazır. Etiketlere göre herbir kablo ilgili cihaza takılacak ve üzeri kılıflanacak (kılıf pakette yok). USA firmalarında 240 USD'a satılıyor ama gümrükte birkaç malzemem kaldığı için cesaret edip sipariş veremedim. Elektrikçim ağustos ayında malzeme dahil 200 TL fiyat vermişti. Kabloları beğenmedim. Malzeme kötü, ısı dayanımı yok (hemen sertleşiyor), kalınlık ve renk seçeneği sınırlı. 1 ve 2 mm'lik 8 renk kaliteli kablo bulabilsem kendim de değiştirebilirim. Zaten vaktim oldukça ve uygun kablo buldukça tek tek değiştiriyorum, neredeyse yarıladım.

bu konu benim işim bende otomasyon işi ile ugraşıyorum meteryal derken şema üzerindeki birim yazıları demek istedim ama ben hallettim bile o işi şindi istedigim kadar büyültüyom şemeyı yazılar net sagolun
bu şemanın elimin altında olması çok iyi oldu ben oto elektrikcisi deyilim ama pirensip aynıdır sonuç iyibariyle elektrikten çok başım yandı ustalaralran
tesisatım aydın cinede yapılmış 2007 de sorunsuz ama bundan sonra iş başa düşer başka eki varsa onlarıda alalım tamamı bumudur ?
74 cj 5 ime kontak degiştirmeye gittim usta hallederiz dedi başladı dagıttı dıreksıyon tertibatını toplayamadı 3 günde .allahtan sefaköyde mehmet ustaya getirdim o yaptı verdi sagolsun şindi ama hala dreksiyon göbeginden kornam çalmıyo sinyallerim çalışmıyo neden parça kaydetmiş ilk gittigim usta
80 cj 6 aracımınsa gene kontak degişimi için başka bi yerde tüm tesisatını mahvettiler soketi kesmiş hayvan usta sıra kılamens serisi baglamış soketyerine temassızlık olur diye deli oluyodum saçıkı başımı yoldum bide para istedi benden böyle daha ii oldu diye pişkin pişkin yıkıyodum dükkanını başına :smiley:
tesisatla ilgili tavsiyelerim silikonlu kablo kullanılmasıdır maliyet yükselecek ama en saglıklısı ve sorunsuzudur kemikleşme olmaz yanma olmaz her rengi olmaz ama o kablonunda
ben sıfırdan yapacak olsam silikonlu kablo kullamırım ve renk sıkıntısı çekdigim yerdede numaratörle kablonun 2 ucuna hem şema üzerinde hemde kablo üzerinden no yazarak işlerim sorun olmaz şeme yanınızda oldugu sürece

evedilaz' Alıntı:
bu şemanın elimin altında olması çok iyi oldu ben oto elektrikcisi deyilim ama pirensip aynıdır

Şemanın 79 modele ait olması sizi yanıltmasın. 74 modele kadar olan CJ'lerde hem motor bölümünde hem de dashboard'da cihaz bağlantı ve kablo renklerinde farklılıklar var.
74 model dahil 86 modele kadar tüm CJ'lerde dashboard bağlantıları renk kodları dahil birebir aynı. Motor bölümünde de 83 sonrası modellerdeki, özellikle V8'lerdeki ilaveler dışında(manifold ısıtıcısı, vakum sistemi vs.) bir fark yok.

evedilaz' Alıntı:
bu konu benim işim bende otomasyon işi ile ugraşıyorum

ben sıfırdan yapacak olsam silikonlu kablo kullamırım ve renk sıkıntısı çekdigim yerdede numaratörle kablonun 2 ucuna hem şema üzerinde hemde kablo üzerinden no yazarak işlerim sorun olmaz şeme yanınızda oldugu sürece

Bulabildiğim renklerdeki silikon kablolarla sorunlu kabloları değiştirme işine kaldığım yerden devam ediyorum. Renk sıkıntısı hala devam ediyor. Numaratör dediğiniz nasıl birşey, nereden temin edebilirim.

Bu arada değiştirilmesi sorun yaratacak ekli kablolar için de bir çözüm buldum. Bir firmada "daralan makaron" diye bir malzemeye rastladım. Değişik çaplarda metre ile satılıyor.
Kablonun ekini açıyorum. dişi ve erkek fişle bağlantısını yapıp üzerine makaronu geçiriyorum. Malzeme, ısıtıldığında büzülüp bağlantı yerini sıkıca kaplıyor. Isı ve kopma dayanımı çok yüksek. Çok güvenli bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Özellikle ön panel arkasında çıplak veya bantlanmış kablom kalmadı. Plastik fiş koruyucularının yerine de o malzemeyi kullandım.
Motor bölümüne de ilk fırsatta başlayacağım. Tek sıkıntım kablo kodlaması.

Buggy' Alıntı:
Bulabildiğim renklerdeki silikon kablolarla sorunlu kabloları değiştirme işine kaldığım yerden devam ediyorum. Renk sıkıntısı hala devam ediyor. Numaratör dediğiniz nasıl birşey, nereden temin edebilirim.

numaratör yapışkanlı ve kilitli pilastik olarak 0 dan 9 a kadar kesite göre seri olarak halinde satılmakda piyasada elektrik mazemesi satan kapsamlı tüm dükkanlarda vardır en azından burda var nasıl kullanılacagına gelince
önce elinizdeli şemada renklere numara vereceksiniz sonra kablonun gittigi adres belli zaten örnegin sigorta panelinden şarz dinaoosuna her iki ucuna şemedeki no basarsanız şema elinizde oldugu sürece sıkıntı olmayacaktır silikonlu bi top kabloyla iş biter
biz yüzlerce kabloyu bu şekilde deste deste yapıp çalışmaktayız zaman zaman
bazı özel kabloların üzeri numaralı olarak satılanıda var ama buna gerek olmaz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri