CJ 5 Km de Ne Kadar Yakar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan andreva Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,050

Etiketler
Ynt: CJ 5 Km de Ne Kadar Yakar

Ben de cj8 alıp genelde şehir içi binmek istiyorum. Ama yakıtı da kafaya takıp araçtan soğursam diye korkuyorum.

Bir kaç gün önce Ankara Serbest Muhabbet de benzer bir sohbet olmuştu, oraya yazdığımı buraya da yazayım:

para hesabına girmeden
benim rekorum CJ5 31" MT lastik ile otobanda 70-80km sabit hız ile 100 km de 10,50 - 11,00 litre
otobanda bu değeri 4,2 litre 3 ileri bir makina ile yakalıyorum,

TL sini kabaca hesaplamak gerekirse
1 litre lpg 2.60TL olsa 11 litresi 28,60TL yapar, onu da 100 e bölsen 0,286TL çıkar, o da 286,00Krş. a denk gelir.

arazide kullanım şekli, hava ve yol koşullarına göre çok farklılık gösteriyor, 18-19 litreyi de, 15-16 litreyi de gördüğümüz oluyor, aracı 11 yıldır kullandığım için yazdığım verileri çok defa test ettiğimi düşünebilirsiniz.

bu aralar USA dan DUI (DUI Distributor for 258c.i. 6 Cylinder Engine) elektronik ateşleme getirttim, Türkiyede pek bilinen ve kullanılan bir ürün değil, ya da ben hiç rastlamadım, yakıt tasarrufundan ziyade, performans ve suya dayanıklı olduğu için aldım, onun montajını yaptığımda sonuçları ve görselleri ayrıca paylaşacağım.

Aracımın gemi konşimento belgelerindeki Fuel Economi Rating bölümünde,
The estimated mpg of this vehicle is 18 yazıyor.

Not olarak da EPA kuruluşunun benzer yapıdaki araçlar için verdiği "estimated mpg" numaralarını 11 - 28 arası olarak vermiş.

Yani fabrika çıkışı değerleri 1 US Galon (3,79 lt) ile 18 mil (28,98 km). Bu da 100 km'de 13,07 lt yapıyor ki 30 yaşın üzerindeki bir araçla benim 16 lt/100km ortalama tutturmam çok normal.

arkadaslar 78 cj5 orjınal 4.2 motor.31 lastıklerle. lpg km de 75 kurus...yakmaktadır...atesleme we beyın tertıbatı sıfırdır...

erhansaydan' Alıntı:
arkadaslar 78 cj5 orjınal 4.2 motor.31 lastıklerle. lpg km de 75 kurus...yakmaktadır...atesleme we beyın tertıbatı sıfırdır...
Keşke sadece motor boyutu ve lastik ebatları etkili olsaydı yakıtta.lastik basıncından yol durumuna kadar her şey etken.Ama her şeyin önünde bakımlı araç az ve düzenli yakıt yakar.Lpg diyoruz lpg kafasını büyük motor çabuk yer yük kw li kafa denediniz mi o bile etken iyi günler :smiley:

2 araç çıktığımız yolda CJ5 ve Seri3, 80 - 100 arası hız ile 100 km de 13 litre yakmıştık
70-80 gitseydik daha da düşebilirdi sarfiyat

Klasik araçlar ile güncel araçlar karışık konvoya çıkmak araçları çok fazla yaktırıyor.
Güncel arabalarla beraber çıkmış olsaydık en az 3-4 litre daha fazla yakardık.
ara hızlanmalar yetişme çabaları yaktırıyor araçlara

Benim araç şehir içi notmal kullanımda ortalama 85kuruş yakıyor lpg yeni takıldı bilmem ama benim 2017 yılı gaz 3tl daha az yakma şansı varmı bilmiyorum ilk denememde 1.25tlyi gördü arazai ve uzunyol karışımında ama çok geldi bana daha fazla ne kadar düşünebiliriz bu yakıtı canımı çok sıkıyor aracın bütün ateşleme sistemi yenilendi hei performans disbiritörü ve buji buji kabloları komple yeni şu an araç 78 3.8 motor

IMG 20171028 WA0002

Kilometrede yakılan yakıtı, litre yerine kuruşla ölçmek Temel’in fikri olmalı ? ;)
Dünyada bu birimi kullanan varsa beri gelsin. Herkes 100 kilometrede yakılan litre üzerinden hesap ediyor.

Aziz Nesin, merak etme izindeyiz...:yum:

Not
Aman yanlış anlaşılmasın, hedef kişi değil anlayış.

Son düzenleme:

Misal..bu gece epey bir zam bekleniyor..
Km de kac kurus yaktigi yazilirken yakitin bir litresi kac kurus yazilirsa bir carpanla iş hallolur.
Ornek;
-1 kmde 40 kurus yakti.
-1 litre yakit 450 kurus.

Once 40 kurus ile 100 ile carp, sonra litre fiyatina böl.
40x100/450=8.88
100 km de kac litre yakildigi bulunur. Bu ornekte 100 km de 8.8 litre yaktigini gosterir.

Diger yol,
Depoyu tam doldurduk, biraz yol gittik. Sonra tekrar tam doldurduk.
Diyelim 500 km yol gittik.
Depocu da 45 litre yakit doldursun.
45/500=0.09
100 km de 9 litre yakit yaktiginizi bildirir.

Bilenler icin affola.

Ben 1 litre mazotla Kaç kilometre gittiğimi ölçüyorum.
Depoyu kapagına kadar doldurup km yi not alıyorum. Belli bir kullanım tarzında söz gelimi otobanda düz yolda hep ekonomik devir olan 1800 devir dakikada kullanıp en az 50 -60 km kullandıktan sonra depoyu tekrar kapagına kadar dolduruyorum.Aldığım yakıt litresi ile kullandığım km den 1 litre mazot ile kaç km gittiğimi buluyorum.
Şayet düz yolda dur kak yapmadan devir değiştirmeden 1800 devirde kullanırsam 15 km gidebiliyorum yok biraz dur kak devir değiştirmesi olursa 12 km gidebiliyorum şehir içi 10km civarında.Şayet dağlara çıkıyorsam Turbo açılınca 1 litre mazotla 5-6 km gidiyor.
Bence Yakıt tüketimi böyle tespit edilir.Yoksa ekrandaki 100km deki tüketim bilgisi uyduruk bir bilgidir.

Son düzenleme:

Ben 1 litre mazotla Kaç kilometre gittiğimi ölçüyorum.
Depoyu kapagına kadar doldurup km yi not alıyorum. Belli bir kullanım tarzında söz gelimi otobanda düz yolda hep ekonomik devir olan 1800 devir dakikada kullanıp en az 50 -60 km kullandıktan sonra depoyu tekrar kapagına kadar dolduruyorum.Aldığım yakıt litresi ile kullandığım km den 1 litre mazot ile kaç km gittiğimi buluyorum.
Şayet düz yolda dur kak yapmadan devir değiştirmeden 1800 devirde kullanırsam 15 km gidebiliyorum yok biraz dur kak devir değiştirmesi olursa 12 km gidebiliyorum şehir içi 10km civarında.Şayet dağlara çıkıyorsam Turbo açılınca 1 litre mazotla 5-6 km gidiyor.
Bence Yakıt tüketimi böyle tespit edilir.Yoksa ekrandaki 100km deki tüketim bilgisi uyduruk bir bilgidir.

.
Hoş geldiniz @ince999 , :yum: merak ettirdiniz hani.
Nereleri tavaf ettiniz ? Keyf nasıldır ?

Konuya dönersek, bir litreyle ne kadar gittiğinizi hesaplamanız yanlış olmasa da bence biraz öznel. Tabi kendi aracınızda elinizdeki yakıtla menzilinizi bilmekte kolaylık sağlaması tartışılmaz.

Fakat konu olan araçların sarfiyat açısından birbirleriyle karşılaştırılmalarının, bütün dünyada hangi birimle ölçüldüğü. Bütün araç prospektlerinde, 100 km de yakılan yakıt litre olarak verilmekte. Hatta 90 km/h ile 120km/h olarak iki değişik norm olanağı da araçların devir hızına bağlı değişken performasyonlarını bir kenara bırakılarak, pratikte daha önemli olan farklı hızlardaki sarfiyatını öğrenmemizi ve birbirleriyle hatasızca karşılaştırmamızı sağlıyor.

Şimdi bunun yerine sarfiyat ölçümünü,
a. yakıtın o tarihteki, hatta doldurulan istasyona göre de değişebilen fiyatı ve
b. o tarihteki para değeri gibi değişkenleri görmezden gelen kilometrede verilen kuruş olarak hesaplamak, uzaklığı içilen sigara sayısına göre hesaplamadan açıkcası pek de uzağa düşmüyor.

Kısaca para birimi değişken, litre sabit. En ciddi cevabı, hatta yine yapılan hıza göre sadece “litre” veriyor.

Son düzenleme:

Bakın bu hesaplamaları bir çoğunuzdan iyi biliyorucj için şu ana kadar tamirciye hiç gitmedim ve elektronik elektrik işi yapıyorum mekanik konusunda da hiçbir tamirciye ihtiyacım olmadı belli bi eğitim düzeyimde var aracın yakıtı litre olarakta hesaplanır para olarakta sadece o hesap halk arasında tl denir yoksa o litre yi tl ye çarpmak çok zor değil herkes biliyor boş muhabbet yerine ortalama lpg de kaç litre yakar veya tl onu söyleyin iş bitsin burası ego tatmin yeri değil gezen bilir madem gezen var bizde gezenlere soruyoruz kaç litre yakar lpgde veya tl kardeş amaç nedir yahu

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR