Citroen C5

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ismqil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,754

Ismqil

Kamp II
Yer
Mekke
merhaba
hep dort ceker araclari tartisiyoruz.
bi de bu araci tartisalim.
okudugum tum forumlarda en konforlu araclardan biridir kendisi.
eee birde havali suspansiyon ile arac engebelerde yuksele biliyor.
konforuyle bin. ufak tefek engebede araca zorluk cikarmayan sistemde oldugundan. tercih edilebilir bence.

kullanan arkadaslar ve test edenlerin yorumunu bekliyorum sevgiler.

Etiketler
Ynt: citroen c5

C5 1.6 HDI SX : Ruhunda asalet, çizgisinde zarafet var!

21 Temmuz 2008 14:38:00

Bir otomobil üretmek, hele hele de var olan bir modelin yeni bir versiyonunu üretmek o kadar basit değil. Neden mi? Tabii ki var olan imajı korumak ve aynı zamanda yeni bir şeyler üretmek ve bu süreç sonunda müşterileri memnun etmek çok kolay değil de ondan… Geçmişin başarılı parçalarını alıp onu geleceğin çizgisi ile birleştirmek herkesin harcı değil. Doğru bir iş yapıp yapmadığınızı ise ancak müşterilerin talebi ile ölçebiliyorsunuz. İşte bu anlattıklarımıza en güzel örnek; Fransız güzeli yeni Citroen C5…

‘Sportif Sedan’a bir adım daha!

Daha önce lifback tasarım anlayışı benimsenen Citroen C5’in yeni versiyonunda bu anlayıştan vazgeçilmiş, araç daha çok sportif bir sedan otomobili andırıyor. Fakat liftback tecrübesinden de yararlanılarak C5’de hafif bir coupe havası da estirilmiş.

Kıvrımlı farlar ve onunla bütünlük arz eden marka logosuyla daha ilk görüldüğünde insanı saran sıcak bir havaya sahip olan C5’in özellikle geriye doğru alçalan tavan yapısı ve kısa bagaj kapağıyla yandan bir coupeyi andırdığını söyleyebiliriz. Yanlara doğru uzanan iki parçalı arka lamba grubu tasarımı ve başta kapı kolları, yan çıtalar ve ön ızgarada olmak üzere bir çok noktada kullanılan krom malzemeler otomobilin sportif görünümünü pekiştiren diğer öğeler oluyor. Dış tasarıma bir bütün olarak baktığımızda C5’in sportif sedan olma yolunda çok önemli bir adım attığını ve premium modelleri bile zorlayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

C5’in iç tasarımı da dışarısını aratmıyor. Premium sınıftaki kadar kaliteli ve son derece şık görünen kokpit aracın en can alıcı iç tasarım öğesi. Dairesel göstergeler ve Citroen’e özgü sabit göbekli direksiyon simidi ilk anda göze çarparken direksiyon simidinin üzerindeki çok sayıda kumanda düğmesine alışmak için aracı uzun süreli kullanmak gerek! Orta konsolun üzerinde yer alan dijital bilgi ekranı ve bunun altındaki eşya gözü son derece işlevsel görünürken dörtlü flâşöre uzanmak için önde mutlaka bir yolcu taşımanız gerektiğini hatırlatırız! Aracın coupe benzeri tasarımı sürücü ve öndeki yolcular için sorun yaratmazken arkada oturanlar kendilerini biraz baskı altında hissedebilirler. Diğer taraftan diz ve omuz mesafesi oldukça yeterli; özetle uzun boylu olsanız bile dik oturmazsanız problem yok!

Düşük yakıt tüketimi

Testimize 4000 d/d’de 110 HP güç ve 1750 d/d’den itibaren 240 Nm tork üreten 1.6 litrelik dizel motorla konuk olan Citroen C5, 1.5 tonluk cüssesine rahmet sürücüsünü zor durumda bırakmıyor. Alt devirlerde torku hissedemeseniz de 2000 d/den itibaren çekiş gücü sizi tatmin edecektir.

Aslında bugünlerde hangi aracı test etsek ilk soru “Ne kadar yakıyor?” oluyor. Açıkçası 1.5 tonluk bu Fransız’ı görünce bizim aklımıza da ilk bu soru geldi. Güzel ama bu motor, bu cüsse… Ne kadar yakardı acaba? Açıkçası testimiz sonunda korkularımızın çok yersiz olduğunu gördük. Pek çok alt sınıf otomobile bile parmak ısırtacak bir değere (6.7 lt/100km) imza atan C5, tasarımının yanında tutumluğuyla da göz dolduracak gibi görünüyor. Bu motora eşlik eden 5 ileri manuel şanzıman tüketim değerlerine önemli bir katkı da bulunurken performansı biraz törpülüyor gibi geldi bize…

İş konfora gelince Citroen bu işin piri demekten başka bir şey gelmiyor aklımıza. “Hidropnömatik” ve “Hydractive” süspansiyon sistemleriyle tanıdığımız Citroen, C5’te de hünerini konuşturmuş. Şehrin içindeki bozuk yollarda, virajlarda ve çukurlarda bunu her an hissediyorsunuz. Hatta böyle bir şeye hazırlıklı değilseniz ilk viraja girdiğinizde yaylanan otomobilden şüphe bile edebilirsiniz; ama korkmayın bu sadece Citroen’ün konforunuzu düşündüğünü gösteren bir işaret. Zaten zor durumlarda ESP devreye girdiği için sürüş açısından çok büyük tehlike de yaşamıyorsunuz. Sessiz dizel motor ve başarılı kabin içi yalıtımı da tüm bu bileşenlere eklenince C5’in ne denli bir keyif ve konfor aracı olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz.

Ülkemizde 1.6 lt ve 2.0 lt olmak üzere iki farklı dizel motor seçeneğiyle satılan C5, üç farklı donanım seçeneğine sahip. 51.450 YTL’den başlayan fiyatlarla satılan C5’in en pahalı versiyonu ise 78.755 YTL. Fiyat açısından rakiplerinden çok farklı olmayan C5, göz alıcı iç ve dış tasarımı ve düşük tüketim değerlerine sahip dizel güç ünitesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. /Erkan YAVUZ

Genel Değerlendirme
İşçilik 8 İşçilik kalitesi artmış
Görüş 7 Görüş açılarında öenmli bir sorun yok
Performans 7 Beklentileri karşılıyor
Tüketim 8 Düşük
Konfor 8 Üst düzey
Frenler 6 Güvenlik mesafesini zorluyor
Yalıtım 7 Önemli bir yalıtım sorunu yok
Donanım 7 Yeterli
Fiyat 7 Rakiplerine yakın (51.450 YTL)
Skor 7.2 Şık tasarımı ile üst sınıf premium modelleri bile kıskandırıyor

Teknik veriler
Motor: 1560 cc, sıralı 4 silindir Yakıt tüketimi
Maksimum güç: 110 HP 4000 d/d

Şehiriçi: 7,3lt
Maksimum tork: 240 Nm 1750 d/d
Şehirdışı: 4,7 lt
Maksimum hız: 191 km/s
Ortalama: 5,6 lt

0-100 km/s hızlanma: 12.2 sn
Boyutlar (u/g/y):
4779/1860 /1458 mm

Ağırlık: 1503 kg
Aktarma: Önden çekiş
Şanzıman: 5 ileri manuel
Lastikler: 225/55 R17
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/disk
Depo hacmi/Yakıt 71lt/Euro dizel
Bagaj hacmi: 439 litre

Ynt: Citroen C5

Citroen sınıfında kendini kanıtlamış bir otomobil...

Fakat citroen markası Türkiyede 2003 yılından itibaren rayına oturmaya başladı...

Dizel motorları gayet başarılı performansına göre az yakması çok büyük bir avantaj...

2000 yılından beri 7 adet citroen aldım...Hepsi dizel.. ;)

2003 yılında citroen c3 almıştım 1.4cc 93 hp olanlardan 1 ay kullanmadan fabrika hatasından dolayı 2 ay uğraştan sonra garantiden değişen "0" km Türkiyeye ilk gelen sunroof lu aracı ben almıştım... ;) Baylastan...

İlgileri beni Citroene dahada ısındırdı...

C-5 gelirsek konforu,ekipman olarak bir çok şeyi fiyatına göre tam bir aile aracı...

Yükselme-alçalma sistemine 10 sene garanti veriyorlar...

C5 1.6 HDI SX : Ruhunda asalet, çizgisinde zarafet var!

Bir otomobil üretmek, hele hele de var olan bir modelin yeni bir versiyonunu üretmek o kadar basit değil. Neden mi? Tabii ki var olan imajı korumak ve aynı zamanda yeni bir şeyler üretmek ve bu süreç sonunda müşterileri memnun etmek çok kolay değil de ondan… Geçmişin başarılı parçalarını alıp onu geleceğin çizgisi ile birleştirmek herkesin harcı değil. Doğru bir iş yapıp yapmadığınızı ise ancak müşterilerin talebi ile ölçebiliyorsunuz. İşte bu anlattıklarımıza en güzel örnek; Fransız güzeli yeni Citroen C5…
‘Sportif Sedan’a bir adım daha!
Daha önce lifback tasarım anlayışı benimsenen Citroen C5’in yeni versiyonunda bu anlayıştan vazgeçilmiş, araç daha çok sportif bir sedan otomobili andırıyor. Fakat liftback tecrübesinden de yararlanılarak C5’de hafif bir coupe havası da estirilmiş.
Kıvrımlı farlar ve onunla bütünlük arz eden marka logosuyla daha ilk görüldüğünde insanı saran sıcak bir havaya sahip olan C5’in özellikle geriye doğru alçalan tavan yapısı ve kısa bagaj kapağıyla yandan bir coupeyi andırdığını söyleyebiliriz. Yanlara doğru uzanan iki parçalı arka lamba grubu tasarımı ve başta kapı kolları, yan çıtalar ve ön ızgarada olmak üzere bir çok noktada kullanılan krom malzemeler otomobilin sportif görünümünü pekiştiren diğer öğeler oluyor. Dış tasarıma bir bütün olarak baktığımızda C5’in sportif sedan olma yolunda çok önemli bir adım attığını ve premium modelleri bile zorlayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
C5’in iç tasarımı da dışarısını aratmıyor. Premium sınıftaki kadar kaliteli ve son derece şık görünen kokpit aracın en can alıcı iç tasarım öğesi. Dairesel göstergeler ve Citroen’e özgü sabit göbekli direksiyon simidi ilk anda göze çarparken direksiyon simidinin üzerindeki çok sayıda kumanda düğmesine alışmak için aracı uzun süreli kullanmak gerek! Orta konsolun üzerinde yer alan dijital bilgi ekranı ve bunun altındaki eşya gözü son derece işlevsel görünürken dörtlü flâşöre uzanmak için önde mutlaka bir yolcu taşımanız gerektiğini hatırlatırız! Aracın coupe benzeri tasarımı sürücü ve öndeki yolcular için sorun yaratmazken arkada oturanlar kendilerini biraz baskı altında hissedebilirler. Diğer taraftan diz ve omuz mesafesi oldukça yeterli; özetle uzun boylu olsanız bile dik oturmazsanız problem yok!
Düşük yakıt tüketimi
Testimize 4000 d/d’de 110 HP güç ve 1750 d/d’den itibaren 240 Nm tork üreten 1.6 litrelik dizel motorla konuk olan Citroen C5, 1.5 tonluk cüssesine rahmet sürücüsünü zor durumda bırakmıyor. Alt devirlerde torku hissedemeseniz de 2000 d/den itibaren çekiş gücü sizi tatmin edecektir.
Aslında bugünlerde hangi aracı test etsek ilk soru “Ne kadar yakıyor?” oluyor. Açıkçası 1.5 tonluk bu Fransız’ı görünce bizim aklımıza da ilk bu soru geldi. Güzel ama bu motor, bu cüsse… Ne kadar yakardı acaba? Açıkçası testimiz sonunda korkularımızın çok yersiz olduğunu gördük. Pek çok alt sınıf otomobile bile parmak ısırtacak bir değere (6.7 lt/100km) imza atan C5, tasarımının yanında tutumluğuyla da göz dolduracak gibi görünüyor. Bu motora eşlik eden 5 ileri manuel şanzıman tüketim değerlerine önemli bir katkı da bulunurken performansı biraz törpülüyor gibi geldi bize…
İş konfora gelince Citroen bu işin piri demekten başka bir şey gelmiyor aklımıza. “Hidropnömatik” ve “Hydractive” süspansiyon sistemleriyle tanıdığımız Citroen, C5’te de hünerini konuşturmuş. Şehrin içindeki bozuk yollarda, virajlarda ve çukurlarda bunu her an hissediyorsunuz. Hatta böyle bir şeye hazırlıklı değilseniz ilk viraja girdiğinizde yaylanan otomobilden şüphe bile edebilirsiniz; ama korkmayın bu sadece Citroen’ün konforunuzu düşündüğünü gösteren bir işaret. Zaten zor durumlarda ESP devreye girdiği için sürüş açısından çok büyük tehlike de yaşamıyorsunuz. Sessiz dizel motor ve başarılı kabin içi yalıtımı da tüm bu bileşenlere eklenince C5’in ne denli bir keyif ve konfor aracı olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz.
Ülkemizde 1.6 lt ve 2.0 lt olmak üzere iki farklı dizel motor seçeneğiyle satılan C5, üç farklı donanım seçeneğine sahip. 51.450 YTL’den başlayan fiyatlarla satılan C5’in en pahalı versiyonu ise 78.755 YTL. Fiyat açısından rakiplerinden çok farklı olmayan C5, göz alıcı iç ve dış tasarımı ve düşük tüketim değerlerine sahip dizel güç ünitesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. /Erkan YAVUZ

kaynak. www.arabam.com

selamlar bir arkadaşımın var c5 i öve öve bitiremiyor çok rahat ve performanslı bir araçmış

şikayet var com da onlarca c 5 şikayeti var . okuyunca insan ürküyor. arac sahipleri aracı önce alırken sonra sattığında seviniyor gibi geldi bana. benzeri sikayet sitelerindeki yorumlar araç satınalma asamasındaki bilinçli tuketıcıler için önemli bir krıterdir. bu arada otohaber , arabam gibi dergilerde parayı veren otomotıv üreticisi istediği başlığı attırır istediği yazıyı yazdırır.

Birkaç ay önce C3'ümü satıp L200'ümü satın almıştım. C3'te bile 90000 km boyunca hiç sorun yaşamadım ve araç sınıfının üzerinde hacim ve rahatlık sunuyordu. Servis ve hizmet kalitesi de gayet üst düzeydeydi. Tavsiyem üzerine C4 kullanan arkadaşlarım da var ve onlarda yüzde 110 memnunlar. C5'in üst sınıfta bir araç olduğunu düşünürsek gelecek şikayetlerin pek de adilane olmayacağı görüşündeyim. Dizayn ve konfor özellikleri tipik citroen karakteri. Düşünmeden alınabilecek bir araç C5. Ama insan nerede o eski citroen'ler demeden de geçemiyor.

Bir araçta genel ya da sadece o aracın üretimi sırasında oluşmuş arızalar olabilir. Mühim olan araç markasının kullanıcıyı mağdur etmeden sorunu çözebiliyor olması. Varolan sorunun üstüne yatmak yerine, kabul edip nasıl çözeceğini anlatması ve işleme geçiyor olmasını tercih ederim.

Herkese selam
Ben aslında bir Amerikan araba kullanıcısıyım. (1993 G.Cherokee limited emektarım )
Fakat günün koşulları ve yakıt fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle şirketime 2 ay kadar önce 2 adet c5 satın aldım. ( C5 1.6 ehdi 112 bg - 2 adet ) Buradaki yorumlarım benim bizzat yaşadıklarımdan oluşmakta.

Aracımı alalı 5 gün olmamıştı direksiyondan garip sesler gelmeye başladı servise gittim ve yeni satın alınmış olan araç için vermiş oldukları cevap ilginçti " direksiyon yağsız kalmış" Enterasan bir cevap oldu. 2011 alınmış bir araç ve servise geldiğinde 250 km'de ve 5 günlük bir araç...Siz bu aracı teslim ederken hiç mi kontrolden geçirmediniz??

Aracımızın arıza serüveni devam ediyor..Araç 1 ayı yeni dolmuştu ki tüm kapılarından ( bagaj dahil ) benim 93 g.cherokee den gelmeyen kapı gıcıtırları gelmeye başladı. Araç en ufak bozuk yola geldiğinde veya kasisden atlarken bu sesler geliyordu.. Bu sefer aracı ithalattçı firmaya ait olduğunu öğrendiğim servise götürdüm bana "efendim aracınız güneşte kaldığından dolayı kapı fitilleri kurumuş ( İstanbul gobi çölü olduğu için herhalde bu tip saçma bir cevap verildi ) sprey slikon sıkarak çözüldüler ama bu işlemi sürekli yapmak gerekiyormuş ve bende yedek oto yedek parçaçılarından sprey silikon aldım ve en ufak bir ses geldiğinde bunu kapılara kullanılyorum.

Hepsinden entereasan olayı 15 gün ara ile her iki aracımız da da yaşadım ( diğer aracı şirket ortağım kullanıyor ) . Bu araçlarda araçları kilitledikten sonra hırsızın veya başka birinin girmesini önleyici en ufak bir sistem yok.( çift kilit sistem, alarm veya başka bir sistem ) Araçlarımızın her ikiside soyuldu. ( maddi hasar 4-5 bin tl arası ) Servis ve ithalatçı firma yetkilileri ile görüştüğümde Fransa Avrupa Birliğ üyesi olmasından dolayı araçlarımıza alarm takılmamaktadır. Şeklinde cevap verildi. Entersan bir durum biz muz cumhuriyeti vatandaşıyız yaaa.Ayrıca aracın satış bayilerin de yer alan katologlarda araçta alarm olup olmadığına dair net bir bilgi bulunmamakta. Aksesuarlar listesinde yer almakta..

Bu aracın en önemli zaafı kelebek camının çok kolay kırılarak kapılarının açılması. Burada tasarım hatası var.Kapıları açan iç mandal bu camın yaklaşık olarak 10 cm aşağısında ve hırsız kolunu sokmadan kapıları , bagayı açabilmekte ve mesleğini icra etmekte. ( otomatik kapana aynalar dahil açılmakta )

Bu cevaplar karşısında bir insan ne yapabilir ki!! Çocukluğumda hatırlarım babam arabasına pedal kilidi tabir edilen bir kilit takardı. Bende en yakın oto yedek parçacısına giderek 25 tl karşılığında buan benzer bi şey aldım ve aracım çalınmasın diye kilitliyorum. 65 / 70 bin tl arasında yer alan bir araç çalınmasın diye böyle bir çözüm bulmak ve kullanmak zorunda kalıyoruz.
Sayın başbakanımız dediği doğru bu fransızlar gerçekte bize fransız kalmışlar......

Her iki aracımında aynı yöntemle soyulması ve gündüz olması ne enteresan bağdat caddesi ve bakırköy gibi merkezlerde ....... Bu araçları soymak bu kadar kolay anlayacağınız

Konu ile ilgili olarak ithalatçı firma ve servis yetkilileri ile görüşmeye devam ediyorum. BAkalım sonuç alabilecek miyim bilmiyorum!!!!
Alman, italyan veya İsveç arabalarında darbe sensörü olmadan araç içini güvenliğini sağlamak adına değişik güvenlik önlemleri alınabiliyorken CİTROEN araçlarında bu neden yok. MAntığını anlayamadım.....

Aslında buraya daha çok da şeyler yazabilirim ama kısaca şunu söylemek isterim. Alman ve Amerikan arabalarında şaşmayın... Belki yakıtı biraz fazla yakıyor olabilirler ama çekeceğiniz strese ve polis merkezindeki 5-6 saatlik uğraş ve yorgunluğa değmez.

Citoren alacak arkadaşlara diğer araçları değerlendirmeleri tavsiye ediyorum. İlla C5 alacaksınız da 1,400 tl verip ekstradan satılan alarm sistemini aracınıza mutlaka taktırın. Satış elemanlarının aracın fiyatını arttırdığı için size verilen fiyatın içerisinde olup olmadığını sorun. Fiyat şişmesin diye bunu tekliflerine koymuyorlar ...

Ben araçları yeni seri 3,20 gelince arabaları değiştirmeye karar verdim. En azından başım ağrımaz.. Neden ağrımayacağını da belirteyim e46 kasa bmw kullanıyorum ve 2 ay içerisinde yaşadığım sıkıntıların onda birini 6 yıl içerisinde yaşamadım.. Sadece yakıtı km'de ortalama 1,5 lt fazla yakmasının dışında.....

Herkese iyi akşamlar dilerim

yillarca kullandim. kesinlikle sinifina gore cok az sorunlu bir arac. sadece fransiz muhendisliginden kaynakli kronik sorunlu araclariniz olabilir. passatin enjektorlerini her 40 bin de bir bozup yolda kalmaktan biktim ve c5 aldim. 4 yildir bende ve 200 bin de. bakimlarini yaptirmak disinda para harcamadim. cok da konforlu bir arac.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.