Cilveli Kahve

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,505

TezMertek

Zirve
Yer
İzmir
Cilveli Kahve (MANİSA)

Cilveli_Kahve.jpg

Manisa'da eski dönemlerde gelinlik kızlar, evlerine gelen görücülere bu kahveyi ikram edermiş. Bol köpüklü kahvenin üzerine öğütülmüş badem konurmuş. İşte o ''cilveli'' adıyla bilinen Türk kahvesi, patentle koruma altına alındı.

Manisa'nın tarihi ve turistik mekanlarından olan Yenihan'da kafe işletmeciliği yapan Tamer Çipiloğlu, cilveli kahveye sahip çıkıp yeniden canlandıran kişi. Eski dönemlerde şehzadeler için de özel olarak hazırlana bu kahve, asıl şöhretini gelinlik kızlarla edinmiş. Gelinlik kızlar eve gelen görücülere bu cilveli kahveyi hazırlarmış.

CİLVELİ KAHVE NASIL HAZIRLANIYOR?

Cilveli kahve, sunumu ve tüketiliş şekliyle diğer kahvelerden ayrılıyor. Fincana dökülen bol köpüklü Türk kahvesinin üzerine çifte kavrulmuş, öğütülmüş badem ve iki çeşit baharattan oluşan karışım dökülüyor.

Kahvenin yanında bir kaşık veriliyor. Kahve içilmeden önce bademler yeniyor. Ardından kahve içiliyor. Köpükle badem ezmesinin karışımı özel bir tat oluşturuyor. Dövülmüş bademin kahvenin dibine çökmemesi için mutlaka çifte kavrulmuş olması gerekiyor

CİLVELİ KORUMA ALTINDA

Unutulmak üzere olan bu içeceği, 6 yıl önce tekrar tanıtmak üzere harekete geçtiklerini bildiren Çipiloğlu, ''Cilveli kahveyi koruma altına almak için ilk önce patent çalışmalarına başladık. Patent almak için başlattığımız çalışma, 2 senelik süreçte tamamlandı. Bundan sonra hem cilveli kahveyi tanıtmak hem de benzeri yeni türleri geliştirmek için çalışacağız'' dedi.

Çipiloğlu, cilveli kahvenin özellikle yerli turistlerin ilgisini çektiğini, tüketiminin giderek arttığını, bu kültürü unutan birçok Manisalının da cilveli kahveyle yeniden tanıştığını belirtti.

Cilveli Kahve   2

Etiketler
Ynt: Cilveli Kahve

Bu kahve, Akhisar'da da yapılıyor Murat Bey. Kalan iki fotoğrafı da ben gönderiyorum.

Cavid Sezen

[attachment=1]

[attachment=2]

271731

271733

Ahmetciğim.
Tescil Belgesine dikkatle bakarsan adres var.
;)

1. Anafartalar Mah.
Dr.Sadık Ahmet Caddesi
Yeni H?? İşhanı.
No: 40 /15

Manisa

Saolasin murat manisaya yolum duserse mutlaka icecem.
Hatta sipilde mangal yaktiktan sonrada iyi gelir cilveli kahve

Sayın vosdost,

Bugün bana, "TezzMertek"e ek bilgi vermek görevi düştü.

Yenihan, Manisa'nın tam merkezinde yer almaktadır. Vilayet Konağı ile Belediye arasında bulunmaktadır. Spil'den aç gelirseniz, yine aynı bölgede (Yenihan'a çok yakın) bulunan "Manisaspor Kebap Salonu" ya da "Gülcemal Kebap"da Manisa Kebabı yiyebilirsiniz; tavsiye ederim.

Cavid Sezen

Spil'den aç gelmek.
:smiley:

Cavit bey sabah sabah güldürdünüz beni.
Tabii Spil'in şifalı suları mangal nevalesini kısa sürede eriteceği için akşam yemeği niyetine Gülcemal Kebab'a girmekte fayda vardır değil mi Ahmet.?

Spilde mangal yaktiktan sonra kebabciya gitmek olmaz. Fakat cilveli kahve icilebilir.
Manisa spor kebabcisini biliyorum. Guzel yer .

39 yıllık Manisa'lıyım bu kahveyi yeni duyuyorum iyimi?
Gezenbilir sayesinde daha neler öğrenicez bakalım.
Bu akşam gidip içeyim bari:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR