Çılgın Proje

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karademir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,729

Karademir

Kamp II
Yer
Aksaray
Konunun başlığı forum kurallarına uygun mu bilmiyorum. Ancak yazacaklarımdan sonra gerçekten çılgın proje olduğunu düşüneceksiniz. :smiley:

İsmim Erdi. Aksaray'lıyım.

Uzun uzun yazacağım.

Dedemden kalma bahçeli evimiz var. Çocukken oraya gider gelirdik. Yol üstünde yıllardır orda yatan bir Gaz69 vardı. Ta o zamanlardan hayalimdi onu adam etmek. Gider gelir sağını solunu kurcalar üstüne çıkardım. Gel zaman git zaman büyüdüm çocukluk geride kaldı. Ancak o zamanlardan beri içimde tabiri caizse "hurda araç" sevdası kaldı.

Bu forumda uzun süredir geziniyorum. Pek yazmasamda çoğu araç yapımını gördüm. Özellikle Unimog ilgi alanım.

Asıl hedefim unimog almak onu yapmaktı. Bayağıda araştırdım. Ancak unimog biraz ertelenmeli. Forumda Gaz arayan birinin başlığına yazmıştım var bizim burda diye. O ara aklıma geldi düşündüm ben neden yapmayayım dedim. Çocukluk hayalimi gerçekleştirmek istedim.

Aracın sahibi 80 yaşından fazla. Belkide 90a gelmiştir.Komşuyuz. Evin orda bir dükkanda otururlar. Gittim yanına. Yaşar dayı jipi sat bana dedim. :smiley: Al götür lazımsa dedi. Bende ruhsat önemli dedim.

Ruhsat kalın bir defterdi. Daha önceden almaya niyetlendiğimde görmüştüm. Araç Niğde Veteriner Müdürlüğüne gelmiş. Bir kilo altın parasına aldım diyordu. Saatlerce arabayı anlattı. Şuraya gittim burda böyle oldu vs vs.

Adam o arabaya birkaç sene binmiş. Başka arabaları olduğundan onu evin önüne parketmiş. Bir daha da binmemiş. Yaklaşık 30 senedir o halde duruyor. Gelen giden misafir çocukları. Mahallenin çocukları derken parçalamışlar sağını solunu. Motor duruyor. Radyatörü çalmışlar. Üstündeki orjinal motoru. Yada motordan arta kalanlar.

Adam başka eve taşındığında ruhsat vb belgeler diğer evde kalmış. Orayıda buranın tabiriyle "mahallenin sıpaları" yakınca ruhsat ve satış belgeleri yanmış.

Belkide beni vazgeçirmeye çalışanlar olacaktır. :smiley: Kaportayı kendim halledebilirim. Motoru söküp takmayıda kendim hallederim. Anlıyorum yapabiliyorum.

Plakayı öğrenince ruhsat durumunu öğreneceğim. Plakayı saklamış. Ondan ruhsat çıkarsa çıkar. Çıkmazsa başka bir aracın üstüne kaportayı koymayı düşünüyorum.

Birkaç sorum var. Tecrübeli abilerimin yardımına ihtiyacım var.

1-30 senedir bandrol yatmamış bir araç trafikten düşer mi? Elinde sadece plaka varken ruhsat çıkarabilir mi?

2-Gazrover diye bir araç toplanmış. Bende bu kaportayı Lada Niva gibi bir aracın üstüne oturtabilirmiyim? Takma sökme sorun değilde ruhsat problem. Böyle bir değişikliğe devlet baba ne der?

3- Azerbeycan Türk'ü arkadaşım var. Ona sordum bu aracı. Malum sovyetler döneminde oralarda kullanılıyordu. Yedek parça oralarda bulunur mu dedim. "sinirda sorun olucak yedek parca ise en kolayi araba morqunda istemediyin kadar var ama onu nasil gecire biliriz bilemiyorum" dedi. :smiley: Parçaları buraya getirmenin yolu nedir? Sınırda ne gibi sorunlar çıkabilir? Motor filan tüm parçaları getirebilirim. Sıfır yada hurdadan alınmış halde.

Aracın resimlerini de göstereyim. Ne kadar çılgın olduğumu anlarsınız. :smiley:

Motor bu halde. Parçaları duruyor ancak oldukça paslı. Adam olur mu bilmiyorum.

247152_370939083017259_104112956_n.jpg

Eskiden koltukları sağlamdı. 3-4 sene öncesine kadar. Onları bile sökmüşler.

936338_370939009683933_98470311_n.jpg

Yere yapışmış halde.

942406_370939039683930_177626839_n.jpg

375112_370939063017261_1652994601_n.jpg

Buda aracın sahibi. Biraz muhabbet edince hemen "boru tamir edilecek gel onu yap araba kolay" dedi. Bende bahçenin su tesisatını elden geçirirken resimleride çekebildim.

417870_370939113017256_3065846_n.jpg

Etiketler
Ynt: Çılgın Proje

Kolay gelsin diycegüm valla zor iş
en mantıklısı kupayı başka bir araca koy nurullah abinin topladığı gaz da yaptığı gibi
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-dodge-bu-fiyata-4x4-hurda-olsa-bakilir-122759531/detay

bu ilan sahibindeki diğer ilanlara da bir bak istersen

6 silindir benzinli motor. Hacim 3500 4000 arası. İlerde yakıt sıkıntısı olur. Şehirlerarası sürekli seyehat ediyorum.

Gaz 2100 motormuş sanırım. Zaten şu an kullandığım araç 2500 cc. Ayrıca Gaz, gazyağı ile de çalışıyor. Adam anlatmıştı koltuğun altında çubuk var sağa çekince şu sola çekince şunla çalışır diye. Önünde de çevirme kolu takılacak yer var. Tam ismini bilmiyorumda marş haricinde vurdurmak yerine o kolu çevire çevire çalıştırılabiliyormuş.

Bu tip ilanlara bakıyorum. Zaten benim hep isteğim 1980 model altı arabaya binmekti. 1970 altı daha da istiyorum. O sitede kamyonet,arazi aracı seçerim. Model yılını da 1940 1979 seçer ilanlara tek tek bakarım genelde. :smiley:

Benim isteğim bu araçtan yapmak. Piyasada hazır çalışan Gaz bulabilirim. Ama benim isteğim her parçasına ayrı ayrı emek vermek. Araç başında günlerimi harcamak. 30 senedir yatan aracı kazanmak.

Ve birde uğraşmak denilebilir. İki işim var biri sezonluk diğeri her gün uğraştıran birşey değil. Yani kışın nerdeyse 6 ay yatarım. Uğraşacak meşgale lazım. Daha önceden dayımın çok eski dağ motorunu hurda halde alıp adam etmiştim. Bu seferde bunla uğraşmak istiyorum.

Vakitten yana sıkıntım yok, uğraşacağım inşallah.

Ayrı arabaya bu kaportayı koymak ne gibi kanuni şeyler gerektiriyor? Biraz araştırdım. Motor değiştirirken aynı marka gerekiyormuş. Kupa değiştirirken de o tip şeyler gerekir mi?

Farkettimde çok uzun yazıyorum. :smiley:

İyi günler
Sy Karademir
Hayalinizi gerçekleştirmeniz için,sabır ve bol para diliyorum.
İlgi ile takip ediyorum.
Saygılar

Oldukça zor bir okadar da uzun soluklu bir işe girişmişsiniz.. Şimdiden kolay gelsin..
Tabii ki site içinde benden daha iyi yardım edecek arkadaşlar olacaktır ama ben en basit yöntem olarak araç hakkında bilgi edinmek için aşagıdaki bilgilerden başlamanızı tavsiye ederim..
Bence öncelikle aracın plakasından Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme sayfasından aracın sahibinin TC numarası ve yıl olarak da trafiğe çıkışını biliyorsa o bilgilerden aracın vergi borcu vb olup olmadığını araştırarark işe başlayabilirsiniz. Tabii trafiğe aracın çıkytığı taarihi aracın sahibinin hatırlamasıda oldukça zor olacagından araç ile ilgili bilgilere ulaşmak, soru sormak için mtvvd@gelirler.gov.tr adresine e-posta ile başvuruda bulunabilirsiniz. Aracı almayı planladığınızı, aracın hurda gibi durduğunu, yıllardır boş arazide durduğuıunu, alıp onarmak için aracı satın almayı düşündüğünüzü, bu araca ait vergi borcu ceza vb olup olmadığını sorabilrisiniz. Tabii aynı şekilde emniyetten de bu bilgileri sorabilirsiniz. Bir başka yolda eğer internet bankacılığınız varsa i bankaların internet bankacılığı sayfalarında da vergi ödeme kısmından aracın plakasını girip kontrol edebilirsiniz. ki büyük ihtimalle iyi bir borcu vardı.. aftan yararlanma için başuruda bulunulmadıysa ki bu araç için böyle bir başvuruda bulunulmuş olabileceği pek de mantıklı görünmüyor. aracın belgeri tekrar mniyetten çıkar ancak ozaman da aracın muayene sorunu çıkacak, birde vergilerinin varsa borcunun ödenmesi sorunlarıyla karsılaşacaksınız.. noterden satış işleri içinde ruhsat gerekeceğinden bu işi de yapmanız pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.. işiniz oldukça zor.. hatta aracın gerçek sahibi kendisinin olduğunu söyleyen kişi bile çıkmayabilir.. dikkatli olmanızda fayda var..

Cevaplar için teşekkür ederim.

Ruhsattan ümidi kesmiş durumdayım diyebilirim. Aracı ihaleden aldıktan sonra satış belgesi vb şeyler verilmiş. Ama gidip aracı kendi üstüne almamış. Satışı ondaymış ama ruhsat onun üstüne kayıtlı değil. Ruhsatı görmüştüm. 1960lı yıllarda kullanılan ruhsatlardan. Araç Niğde Veteriner Müdürlüğüne kayıtlı "hala". O evraklardan belki birşey çıkabilirdi ancak oda pek mümkün görünmüyor. Yangında gitmiş malum.

Birde o yıllarda durumlar şimdiki gibi değil. Araç ülkede az. Bizim buralarda ise çok çok az. Evrak belge kurcalayan yok. Aracın renginide kafasına göre değiştirmiş. Kendi tabiriyle dediği "O zamanlar bende arpa(para) boldu. Kimse karışmazdı."

Ruhsat işinden birşeyler çıksa bile 30 senelik bandrol borcu çıkabilir. Ve o zamanda hazır çalışan Gaz parasını geçer.

Benim için artık daha önemli olan o aracın parçalarını başka araca koymak. Özellikle bu konuda bilenlerden yardım istiyorum.

Öncelikle Allah akıl fikir versin, ben vereyim diyeceğim ama bendeki bana yetmiyor. Yetse belki bu yola çıkmazdım. En azından kendime bir Gazdaş bulduğum için sevineyim.

Yine de olabildiğince yardımcı olmaya çalışayım, öncelikle aracın trafikten kaydını bulup borcu bir çıkarttırın, nasıl olsa bir gün af gelir ,ucuz yollu halledebilirsiniz belki. Araç, anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla oynanmamış. Böyle bir aracı melezleştirmenin doğru olmayacağı kanaatindeyim.

Başka bir araçla evelendirme işini GazRover de Nurullah Bey yapmıştı. Bu konuda ona danışmak en iyisidir. Çünkü kendisi Gaz kupasını defender şasine oturmuştu.

Ha bide şu fotoğraf yani gösteripde vermemek gibi olmuş. Şöyle detaylı bir çekimi yokmu bu ihtiyar delikanlının?

Amin cümlemize. :smiley:

Trafik kaydı işi çok karışık. Devletin eline düşmek istemiyorum. Malum böyle şeylerde günleri haftaları harcamak gerekiyor. Yine de denemek gerek af meseleside var.

Bende orjinal şekilde toplamak istiyorum açıkcası. Başka araca oturtmak yerine parça parça da yapabilirim. Önce şaşiyi değiştiririm işletirim. Sonra motoru de değiştiririm. Tabi yapılabilirse..

Yukarda da dediğim gibi. Adamla saatlerce konuştuk. Maceralarını anlattı. Nerden nasıl aldığını ihalede başka biriyle nasıl kapıştığını filan. ARacın motoruna ve yürüyenine de pek dokunmamış. Malum eskilerde modadır motoru yada yürüyen aksamdan parçaları değiştirmek. Ancak pek uzun süre kullanılmadığından değiştirilememiş.

Normalde motordan anlarım. Ancak bunun moturunu kurcaladığımda bayağı şaşırdım. Çok eski olduğu belli. Mesela marş anladığım kadarıyla pedal gibi birşeyle yapılıyor. Kontak çevirerek değil. Öyle çalışmazsa ufak bi depo varmış. Ordaki benzin/gazyağı bitene kadar aracın önüne takılan kol çevriliyormuş. Öyle de çalıştırılabilirmiş. Kablolar filan birkaç sene öncesine kadar vardı. Üstü bezle sarılı eski tip. Onları ve bazı parçalarıda sökmüşler.

Yani bende oynanmamış olduğunu düşünüyorum. Ve bu orjinalliği bozmak yazık olur.

Kendi telefonum bozuldu. Resim çekebilmek içinde babamın telefonu götürdüm anca bu kadar kalitede oldu. Birde yaşlı adam beklerken sağı solu detaylı çekemedim. İnşallah bugün telefonum yapılacak. Gidip çekmeye çalışırım.

Tam olarak vazgeçmiş sayılmam. İstiyorum ancak şartlar el vermiyor.

Yeni iş kurdum günlerdir eve uğramadım, kaldı ki bunun plakasıyla filan uğraşayım. Zaten adam da daha bulmamış plakayı.

Kendim yapamasam da işine yarayacak biri bu haliyle alıp götürebilir. Yardımcı olurum. Orjinal parçalar sonuçta.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri