Cemre Karadeniz'e Düşmüş Dediler...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hiç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,845

hiç

Kamp II
Yer
İstanbul
Ben onların yalancısıyım. Cemreler düşmüş dediler. Ama yalnızca Karadeniz'e... İnanmadım tabii ve yalanlarını ortaya çıkartmak için yollara düştüm.
Adapazarı'ndan kuzeye Karasu... Orada sordum. Maden deresine düşmüş dediler. Gittim, hatta geceledim acaba gece mi görebilirim diye .
Maden deresinin hemen dibine çektim akşam üstü. Hava karardı kararıyor, yola yakınım, bir şahin geçti yoldan. Şahin gözleriyle beni farketmiş olmalı ki, az ileride durdu, geri geldi. Durdu, baktı,baktı, baktı... Üşenmedi manevra yaptı yanıma geldi. İçinden biri indi. Yaklaşınca uzandım. Camı açsana dedi, kapıyı açtım.

- Gezginci misin ?
- He.
- Antenin var ?
- He.
- Televizyon da seyrediyorsun ?
- Hı.
- Hımmm.

Sonra çekti gitti yurdum insanı. İki kişiydiler, diğeri arabadan inmedi. Ne niyetle geldi, ne umdu, ne buldu bilmem.

Selam sabah yok " açsana camını " . Oldu paşam. Kapıyı açtım ne görecekse görsün diye. Hödük. Yontulmamış tomruk.
Daha da sıralayacağım da, olur da bir hanım okursa bu satırları mahçup olmak istemiyorum.

Hep meraklılarla karşılaşıyorum tabii, yadırganacak bir durum değil yurdumda ama... Aması var işte. Neyse...

Sonra Akçakoca... Yıllar önce geçtiğimden farklı olarak kafe ve restaurant sayısını artmış gördüm. Sevindim.
İnsanlar dost, sevecen, nazik. Ona da sevindim.

Sonra Zonguldak... Öğlen vakti geçtim şehrin göbeğinden, durmadım hiç ve Filyos'a geldim.

Zonguldak canlı bir emekçi kenti. İnsanlar koşturuyor. Şehir gibi şehir gördüğüm kadarıyla. Kadınlar her yerde. Benim için kadınsız şehir olmaz. Bu anlamda söylüyorum.
Oysa binalarıyla, yerleşimiyle, görüntüsüyle, gözümü oydu ne yazık ki. Tıpkı yıllar öncesinde olduğu gibi. Bir de çok zor bir coğrafya, in çık,in çık, daracık yollar. Havası da öyle. Boğuldum ve kaçtım.
Binaları, o kötü, çok kötü yapılaşmayı, hiçbir göz zevki taşımayan yapılaşmayı geçici olarak gözümden sildiğimde ortaya muhteşem bir doğa çıkıyor ama, geçmiş olsun tabii.

Hani, yahu bu ülkenin neresinde göz zevkini hesaba katan bir yapılaşma var sanki deseniz. Doğru sözün önünde kırk tane ters parende atarım. Öyle maalesef.

Bunun nedenleri üzerinde konuşmak çok uzun sürer. Göçebelikten başlayıp, dinden tutup, üretim tarzından çekiştirip, yerel değerlere sıkışıp kalan köylü toplumsal yapımızın dünya ve değerleri ile haşır neşir olamamışlığından ötürü estetik değerlerini ancak eğirdiği yünle göz nuru el emeği döktüğü halıda, kilimde yansıtabildiğiyle devam edip gitmek gerekir.
Ve daha neler neler konuşmak gerekir. Geçelim.

Filyos, Zonguldak'ın plajı gibi. Yeni bir düzenleme yapılıyor. Filyos'un az ilerisinde bir akarsuyun denize karıştığı yerde öğle yemeği molası verme gafletinde bulundum. Güzelim geniş ve uzun kumsal naylon atıklarıyla doluydu.

Ve dün akşam Bartın'a gelip geceyi İnkumu'nda geçirdim. Ve şu an itibariyle bu satırları da oradan yazıyorum.
Yolum Sinop' a doğru.

Plan, program yok... Öyle, tek tabanca.

Etiketler
Ynt: Cemre Karadeniz'e Düşmüş Dediler...

Burası Doğu Karadeniz gayri resmi olarak da cemre düşmedi. Bence dönün Sinopu'da boşverin. Sizin karavana yazık gezebileceği onca yaylayı gezemeyecek.
BİR KAÇ AY SONRA BATUM'A KADAR GELİN.
Emin olun siz ve karavanınız çoook daha fazla keyif alacaksınız. Sağlıcakla Kalın.
Saygılar..:smiley:)

Ahhh !!! Batumi Batumi... Artvin' e kadar geçmişte yolları, yaylaları arşınlamıştık ama Batum'a ulaşamamıştık. Listede var da bakalım ne zaman ?

Karadeniz, Karadeniiizzz...
Bir gezgin olarak gezme ile ilgili aklıma neresi gelirse gelsin, içim pırpır eder. Amaaa bu Karadenizse tarif edilemez duygulara kapılır, kabıma sığamam. Az önce sizin yazınızı okumaya başlayınca da aynı heyecan dalgasını yaşamaya başladım. Şimdi oralarda olmak vardı, Karadeniz'in hırçın dalgalarını seyretmek, esen rüzgarlarla üşüyüp titremek, yağan yağmurdan kaçıp karavana sığınmak ve tabii ki bu koşullara meydan okurcasına karavanın içinde mazotlu ısıtıcıyla ısınıp taze demlenmiş çayı yudumlamak...
Cemre düşerse düşsün, orada iyi havada da kötü havada da yapılacak bir şeyler bulunur. Yeter ki karavanın olsun, yeter ki Karadeniz'de olun... ;)
Haldun abi teşekkürler, benim yerime bir yudum demli çay içiver olur mu? :smiley:

Az önce 15 yaşlarında iki gençle beraberdim. „Cemre Karadenize düşmüş „ duydunuz mu diye sorunca, yüzüme baktılar, birisi hangi cemre, diğeri ne cemresi diye sormaya başladılar ama sonunda ilk defa duydukları cemrenin ne olduğunu öğrendiler.

Paylaşım için teşekkürler ve güzel geziler

Teşekkürler. Şimdilik Karadeniz'de hava da sakin deniz de. İnkumu'nda denize 30 m. mesafedeyim ve deniz göl gibi. Hedefte Sinop ve sonrasında Amasya ve Tokat var ama bakalım.
Eh ne yapalım hatır için çiğ tavuk yenirmiş biz de çay içelim bari. :D

Akdeniz45' Alıntı:
Az önce 15 yaşlarında iki gençle beraberdim. „Cemre Karadenize düşmüş „ duydunuz mu diye sorunca, yüzüme baktılar, birisi hangi cemre, diğeri ne cemresi diye sormaya başladılar ama sonunda ilk defa duydukları cemrenin ne olduğunu öğrendiler.

Paylaşım için teşekkürler ve güzel geziler

Eh o çocuklar saatli maarif takvimiyle büyümediler tabii. Hakları var diyelim.

Bartın İnkumu'nda sakin iki gün ve iki gece geçirdikten sonra bu sabah yağmurla birlikte Amasra'ya geldim. Denize nazır geniş ve boş otoparka yerleşip küçük bir yürüyüş yaptım ama yağmur hızlanınca yürüevime sığınmak zorunda kaldım.

Amasra ve çevresi aslında koylarıyla çok güzel bir coğrafya. Kale kalıntısı ve tek tük kalmış eski evler bir ruh katıyor. Tabii diğer kısımlardaki yapılaşmaları görmemek kaydıyla.

IMG 20150328 103730 2

IMG 20150328 115336 2

IMG 20150328 115508

öncelikle keyifli geziler diliyorum. 3 yıl önce Amasra'dan Samsun'a doğru gitmiştik inanılmaz koylar ve bir o kadar güzel güzel yerler var resimlerinizi görünce geçmişe döndüm. Bol bol resim bekliyorum.
Hayırlı yolculuklar...

2015 cemreleri bizi teğet geçti sanırım, bahar coşkusuyla yollara düşelim diyemedim. Leylekleride göremedim,radyodan
duydum göçe başlamışlarda İstanbul semalarına kadarda gelmişler.

Haldun abi durduğun bir sahilde bir taşda bizim için savur denize doğru, incinmiş omuzuna dikkat et lütfen vebal olmasın.

Selamlar.

Eeee... Cemreler yaşı ilerlemiş olanlara biraz daha erken düşüyor artık.

Amasra'ya el sallayıp İnebolu'ya doğru yola çıktım. Karadeniz günlerden beri sakin. Yol virajlı ve manzaralı, hava ılık ve zaman zaman yağışlı.

IMG 20150329 101304 2

IMG 20150328 113245

Yol boyu huzurlu bir Karadeniz, inişi çıkışı ile yorucu ama yeşil bir doğa bana eşlik etti.

Kâh deniz kıyısı, kâh insanın bütün iç organlarının bağlantılarını kökünden sarsan köy yollarını tırmalayarak Ayancık, Sinop, Bafra derken dün akşam üzeri Samsun'a ulaştım.
Sinop'un kendisini geçelim fakat çevresindeki Akliman ve özellikle Hamsilos koyu gerçekten çok çok güzel. Ayrıca Türkiye' nin en kuzey noktası İnceburun'daki fenere bekçilik eden aile ile sohbet etmek ve orada gecelemek keyifliydi. Ertesi gün ise Sarıkum' a taşların üzerinden sekerek, çamurları yararak ulaştım.

Kendi kendime " artık tek başınayken risk alma " deyip duruyorum ama şu dürtüye bir türlü engel olamadım henüz.

Daha sonra kendimi ve aracımı artık yormamak için Karadeniz otoyolunu kullanarak Bafra' ya vardım ve Kızılırmak deltasında kocaman bir tur atıp Samsun'a kapağı attım.

Bu yollardan geçeli kaç yıl oldu hatırlamıyorum ama en büyük değişikliği Samsun'da gördüm. Gerçek bir sahil şehri olmuş. Sahilin doldurulmasıyla muhtemelen tekrar dengesini bulmaya çalışan deniz ve yaşayanlarını bir kenara bırakırsak, kilometrelerce uzayıp giden bir kıyı bandı sosyal yaşama açılmış ve bence gayet güzel düzenlenmiş.

19 mayıs üniversitesinin varlığı Samsun'u daha bir gençleştirmiş.

Şu an denize karşı yorgunluk atmaktayım.

Fotoğraf çok ...

P3240020

P3280010

P3280015

P3280012

P3280020

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

SON KONULAR

Geri