Çekme Karavanlarda Atc ( Anti Savrulma Sistemi) Tavsiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Değişik Adam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,523

Değişik Adam

Yeni Üye
Merhaba

çekme karavanlarda ATC sitemi ile ilgili bir sorumuz olacak.
bizim alacak olduğumuz karavan 4 metrelik 950 kg ağırlığında bir karavan. çeken aracımız ise volkswagen caddy net ağırlığı 1550 kg. bizim merak ettiğimiz sizce bu boydaki bir araç için ATC taktırmalımıyız. yani güvenlikle alakalı bir konu ama kararsız kaldığımız noktalar var. herşeyden önce ATC zaten çok pahallı bir ürün. ( tabi bu bizim ülkemiz için geçerli çünkü yurt dışındaki arkadaşlar bu ürünü bizde 10 kat daha ucuza alıyorlar ) birde kısa karavanlarda gerek olmadığını çünkü savrulma yapmadığını söylüyorlar. karavanda savrulma önleyici var bundan dolayı kararsız kaldık daha önce karavan çekmediğimiz için ne kadar bir savrulma yapar yada savrulma yaparmı, yanından hızlı bir şekilde büyük araç geçerse hava akımından dolayı herhangi bir olumsuzlukla karşılaşırmıyız yada ani fren yapmamız gerekirse ( ki bu durum umarım kimsenin başına gelmez ) karavanı kontrol etmekte zorlanırmıyız diye aklımızda deli sorular beliriyor. bu konu hakkında tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşabilirseniz memnun oluruz.

Etiketler
İnsanların güvenliği için yapılmış çok etkili bir sistem.
Burstner gibi, Hymer gibi bir karavan alacaksanız düşünülebilir.
Bir güvenlik önlemi her zaman iyidir.
Ama maliyet de önemli tabii.
Ben sistemin maliyetini bilmiyorum.
En etkili güvenlik önleminin,
dikkatli ve tedbirli olmak olduğunu söylemeliyim.
Özellikle karavanı doğru yüklemek çok çok önemli.
Yanlış yüklenmiş, aşırı süratli bir karavanı ATC'de kurtaramayabilir sonuçta.
Yani ATC'yi takıp bir taraftan yüksek sürat yapacaksanız bir anlamı da yok.

İnsanların güvenliği için yapılmış çok etkili bir sistem.
Burstner gibi, Hymer gibi bir karavan alacaksanız düşünülebilir.
Bir güvenlik önlemi her zaman iyidir.
Ama maliyet de önemli tabii.
Ben sistemin maliyetini bilmiyorum.
En etkili güvenlik önleminin,
dikkatli ve tedbirli olmak olduğunu söylemeliyim.
Özellikle karavanı doğru yüklemek çok çok önemli.
Yanlış yüklenmiş, aşırı süratli bir karavanı ATC'de kurtaramayabilir sonuçta.
Yani ATC'yi takıp bir taraftan yüksek sürat yapacaksanız bir anlamı da yok.
weinsberg 390qd modeli bir karavan aldık. biz normalde de araçla hız yapmıyoruz karavanla hiç yapmayız. buradan istanbul a giderken bile çanakkale üzerinden gitmeyi tercih ediyoruz. yani yolu uzatıyoruz aynı zamanda seyir keyfini de uzatıyoruz. o yüzden hız konusu bizim kırmızı çizgimiz diyebilir aslında. yükleme konusuna gelecek olursak biz zaten evimizde de minimal yaşayan bir aileyiz bundan dolayı karavanı yükleme konusunda buradan epey bir bilgi sahibi olduk. ondan dolayı yükleme kısmına azami dikkat edeceğiz. ama dediğimiz gibi sistemin şu anki fiyatları yaklaşık olarak 7500-8000 tl civarında buda bence gayet yüksek bir miktar.

Karavanınız hayırlı olsun. weinsberg 390qd oldukça güzel bir karavan fakat söylediğiniz rakam da çok fazla bence. Olmasa da olur. Ben stabilizatör bile kullanmıyorum. Ama benim param çok yaptıracağım diyen olursa ne olursa olsun son derece etkili bir güvenlik sistemi ATC. (Videolarını izlemiştim.)

Karavanınız hayırlı olsun. weinsberg 390qd oldukça güzel bir karavan fakat söylediğiniz rakam da çok fazla bence. Olmasa da olur. Ben stabilizatör bile kullanmıyorum. Ama benim param çok yaptıracağım diyen olursa ne olursa olsun son derece etkili bir güvenlik sistemi ATC. (Videolarını izlemiştim.)
keşke paramız çok olsa fakat maalesef her şeyi hesap etmeye çalışıyoruz. iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz. aslında bu kadar pahalı bir karavan düşünmüyorduk fakat yerli karavanların verdiği fiyatı ve işçiliği görünce maalesef bu rakamlara çıkmak zorunda kaldık. biz biraz titiziz ben en ufak bir hatayı bile görürüm o yüzden yerli bir karavan firmasına gittim izmirdeki karavanlarını inceledim ve yerli karavan alamayacağıma karar verdim. belki inanmayacaksınız ama bu karavanın maliyeti aynı özelliklerle daha ucuza geldi. konu dışına çıktım kusura bakmayın işin özünde bilgisayar başında bu kadar araştırma yapınca doğal olarak bir sürü şeyle karşılaşıyorsunuz ve bu atc de onlardan biri aslında. sizin aracınız ve karavanınızı bilmiyorum ama stabilizatör olmadığı halde çekme karavanda sorun yaşamadınız mı yada eksikliğini hiç hissetmediniz mi.

Senelerdir çekme karavan kullanırım. 2010 dan beri. 2017 den beri şu andaki karavanımı kullanırım. Ağırlık dağılımına dikkat ederim ve zaten hafif sınıf karavanlar kullanırım. Şu ana kadar herhangi bir güvenlik sorunuyla çok şükür karşılaşmadım. Savrulma problemleri daha ağır karavanlarda daha çok olacağını düşünüyorum. Jacknife (Sustalı) tarzı bir salınımdan kurtuluş çok zor olduğunu biliyorum. Bu yüzden ağırlık dağılımı ve sürate her zaman dikkat ederim. Faydasını gördüm belki de...

Son düzenleme:

evet aslında bu videoyu izledikten sonra aklımızda deli sorular belirdi zaten. bu video yüzünden deli gibi bunu araştırıyoruz. çok araştırmakta insanı bazen işin içinden çıkılmaz bir duruma sokuyor ama hayırlısı bakalım karavan gelince anlayacağız bazı şeyleri.

Ayrıca aşağıdaki başlıktan bilgi edinebilirsiniz.

Yücel beyin adresini gönderdiği benim nereye yazdığımı nerdeyse unuttmuş olduğum o iletiye ilaveten, Dinçer beyin konuyla ilgili aşağıda açtığı başlıkta da kıymetli bilgiler var.

Son düzenleme:

Yücel beyin adresini gönderdiği benim nereye yazdığımı nerdeyse unuttmuş olduğum o iletiye ilaveten, Dinçer beyin konuyla ilgili aşağıda açtığı başlıkta da kıymetli bilgiler var.

dinçer beyin yazmış olduğu yazıyı okuduk ve gerçekten konu hakkında epey bir bilgi sahibi olduk. aslında bizim merak ettiğimiz şeylerden acaba karavancıların kaç tanesinde atc olduğu idi. hatta şimdi bu konu ile ilgili olarak anket sayfası yapacağız.

Bilginiz hatalı.. :confused:
Ayni fiyat !..

aslında olaya sizin açınızdan bakmak isterdim fakat 1 birim parası bizde 10 birime geldiği için bence bizde 10 kat pahalı aksi halde dediğiniz doğru orayla aynı para birimine bizde de satılıyor. mesela keşke bizde de onların 1 para birimi bizde de 1 para birimine eş değer olsa mesela birde bu açıdan bakalım bence :smiley:

Son düzenleme:

.
İyi ama siz o biriminizle aldığınız karavanınızın nerdeyse 1/20 i değerindeki bir güvenlik aletini bu sefer de nedense diğer birimle pahalı buluyorsunuz. ;)
Bence tek birimde karar verirseniz, daha isabetli bir sonuca varabilirdik. :yum:

Gelin açıkca konuşalım, sakın kaytarmak icin bizden destek bekliyor olmayasınız ? :p

Son düzenleme:

.
İyi ama siz o biriminizle aldığınız karavanınızın nerdeyse 1/20 i değerindeki bir güvenlik aletini bu sefer de nedense diğer birimle pahalı buluyorsunuz. ;)
Bence tek birimde karar verirseniz, daha isabetli bir sonuca varabilirdik. :yum:

Gelin açıkca konuşalım, sakın kaytarmak icin bizden destek bekliyor olmayasınız ? :p
aslında sizin dediğiniz gibi olmuyor.
bir kere biz karavanı yaklaşık 16.000€ gibi bir rakama aldık. bu ürünün buradaki yerli üretici fiyatı aynı özelliklerle fakat çok daha kötü işçilikle 150-160.000 tl. şimdi eğer bizim paramız 1€ karşılığı 9.55 tl olmasaydı da 1tl olsaydı o zaman pahalı demeyecektik. pahalı dememizdeki kasıt budur. fakat anladığım kadarıyla siz buradan farklı bir sonuç çıkartmışsınız.
kaytarmak için bu gibi sorular sormak bence biraz çocukça olur tabi eğer kaytarmak kelimesini araştırmadan kaçmak olarak kullandıysanız. yok eğer onun için değil de bu kadar para vermektense soralım bakalım insanlar şimdiye kadar bu aletten taktırmış mı. taktırdılarsa herhangi bir şekilde ürünle alakalı bir sorunları olmuş mu. taktırmadılarsa gerek mi görmemişler diye sormaksa evet asıl amacımız o. ama bunu sizden destek almak için değil bilgi almak maksadıyla soruyoruz. sonuç itibariyle yeni karavancılar genelde bu gibi konularda tecrübe sahibi olmadıkları için bu ve buna benzer platformlar üzerinden bilgi sahibi oluyorlar ve buraya yazılacak yazılar genelde tecrübesiz karavancılara çok faydası oluyor diye düşünüyoruz. kaldı ki biz bu platformdan çok şey öğrendik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri