Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TAMERŞENER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 127,723
Ynt: Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati Ve Maliyet Bilgileri

Taner Bey;
Eğer verdiğim bilgiler faydalı olduysa çok sevinirim. Umarım karavanla yollarda karşılaşırız.
Selamlar

Etiketler

Tifa' Alıntı:
Taner Bey;
Eğer verdiğim bilgiler faydalı olduysa çok sevinirim. Umarım karavanla yollarda karşılaşırız.
Selamlar
Topiğinizi merakla okuyorum,yazılarıızı Avrupaya araçla ekonomik ve güvenli seyahat rehberi gibi bir adla kitap haline getirseniz güzel bir kaynak olurdu,bizler gibi hiç avrupaya çıkmamış insanları özendirirsiniz,kitabınızı bekliyorum.

Neden olmasın, inşallah. Eh artık emeklilik de yaklaşıyor. Zaman bollaşınca böyle keyifli ve faydalı olabilecek uğraşlarla vakit geçirmek hoş olur.

Fatih Bey,

Öncelikle size ne kadar teşekkür etsek az. Aktardığınız bilgiler gerçekten çok değerli. Bu konuda bir sizin yazılarınız bir de Mustafa Yetim Bey'in çekme karavan ile yol hikayeleri sayfaları benim gibi ailesi ve çekme karavanı ile güvenle keyifle yurt dışı seyahati yapmak isteyip nasıl başlayacağını bilemeyenler için rehber niteliğinde. Ülkemizde maalesef bu konulardaki bilgisizlik korkuyu cesaretsizliği çaresizliği beraberinde getiriyor. Herkese yanıt vermeniz ve konuları aktarırken ince detaylarına kadar gösterdiğiniz özen sizin ne kadar bilgili, değerli ve iyilik sever bir insan olduğunuzu gösteriyor.

Benim sizden görüş talebim olacak mümkünse. Henüz çekme karavan almadım ama niyetindeyim. 3 çocuğum(Oğlum 5.5 yaş ,kızlarım 2,5 yaş ve 13 aylık) ve eşimle yurt içi ve yurt dışı seyahatler planlamaktayım. Aracım 1600 motor Toyota Corolla. Bu konuda yaptığım araştırma sonucunda yerli bir firmanın 1290 kg ağırlığındaki 6.0 supreme modeli hoşumuza gitti. Hatta geçen bu modele bakmak için İstanbul'dan Sakarya 'ya gittik. Tabi ki almadan önce emin olmamız gereken bazı konular var.

1. Ne kadar 1600 cc bu çekme karavanı çeker deseler de benim yokuşlarda sıkıntı yaşayabiliriz gibi endişelerim var. Sizce bu araç yeterli olur mu ? Ayrıca tavsiye edeceğiniz bir marka model var mıdır acaba ?

2. Sahibi olduğum B tipi ehliyeti bu çekme karavan için yeterli görünmüyor. ne kadar Türkiye'de polis bunu kontrol etmiyor deseler de işi doğru yapmak adına benim D tipi ehliyet alma niyetim var. Zaten yurt dışı içinde D tipi ehliyet gerekecek anladığım kadarıyla. İnternet te B 'den D' ye geçiş yaparken sadece direksiyon sınavına girilir gibi ifadeler gördüm. Bu konuda bili paylaşabilir misiniz lütfen.

3. Bu tip çekme karavanlarda elektriğe bağlanmadığınız da yaşamak zor görünüyor. Bu konudaki görüşleriniz önerileriniz nedir acaba ?

Yanıtlarınız ve bizleri aydınlatmalarınız için şimdiden teşekkür ederiz

Sevgi ve Saygılarımla,

Tarkan

Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

1600 cc aracınız muhtemelen benzinli. Birde yerli firmadan beğendiğiniz karavan 1290 kg deselerde bence eklentilerle bu kg çok çok üstünde olucağını tahmin ediyorum. Aracınız bence böyle bir karavanı düz yolda çekebilsede yokuşlarda yetmiyeceğini düşünüyorum. Towcar sitesinden aracınızın bilgilerini girdiğinizde yokuş performansının %8-9 luk bir eğim vericeğini görürsünüz. Birde benzinli aracların torku az sizin aracınızın torku 170 civarı olduğunu tahmin ediyorum ve max torku 4000 devir civarı verdiğini düşünürsek benzin tüketimide çok fazla olucağını düşünüyorum.

Kerem Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Evet doğru aracım benzinli ve otomatik vites. Zaten benzin tüketimi çok yüksek çekme karavan ile belirttiğiniz gibi çok daha yükselecektir. Bu yüzden çekme karavan için daha uygun bir araç ile değiştirmeyi düşünüyorum. Nissan X-Trail hayalimdeki araç. 2011 veya 2012 model alabilirim. Yeni modellerinde eski performans yok.

Ynt: Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

Bende çekme karavan düşünüyorum aracım honda civic 1.6 125 bg benim aracımda yetersiz. 1600 cc 115 bg üstü dizel bir araç 1000- 1100 kg civar karavanlar için yeterli bence ama x-trail çok daha iyi daha yüksek kg karavanları rahatça çeker

Tarkan Bey;
Kerem Bey genel olarak açıklamış onun açıklamalarına birkaç ekleme yapmam gerekirse öncelikle karavan çekmede ideal araç dizel olanlardır. Türkiye'de imal edilen 4.5 metre boyundaki bir karavan yaklaşık 1300 kilo civarlarında bir ağırlığa sahiptir. Bu ağırlığı 240-250 Nm Tork üreten dizel bir araçla sıkıntısız çekebilirsiniz. Bu mali durumunuzla ilgili isterseniz bir jeep isterseniz bir sedan da olabilir. Yine sw dizel bir araç size büyük rahatlık sağlar. Avrupa'da karavan çeken araçlar genellikle sw araçlardır.
Ehliyetinizi D sınıfı yapmakta fayda var. Evet yollarda sormuyorlar ama yasal olarak 750 kg üzeri bir römork çekiyorsanız ehliyetinizin D sınıfı olması gerekiyor. Bir şey olmadığında kimse sormaz ama Allah korusun bir sıkıntı anında bütün eksik evraklar kıymete biner. Almakta çok kolay, tavsiye ederim. Yazılıda bazı fark sorularını cevaplıyorsunuz o kadar. Açıkçası 2 sene önce olduğu için çok net hatırlamıyorum ama galiba motordan tekrar yazılıya girmiştim. Her şeyiyle yaklaşık 900-1000 lira gibi bir maliyeti olmuştu.
Yollarda giderken yaklaşık beni 1gün idare edecek elektrik sistemim var. Onun dışında kampinglerde kaldığım için elektrik sıkıntım olmadığından bir fikrim yok, ama güneş panelleriyle bu problem aşılabilir diye düşünüyorum.
En kısa sürede bir karavan sahibi olmanız dileğiyle, selamlar

Fatih Bey,

İlginiz ve yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

selamlar,

karaone23' Alıntı:
Fatih Bey,

Öncelikle size ne kadar teşekkür etsek az. Aktardığınız bilgiler gerçekten çok değerli. Bu konuda bir sizin yazılarınız bir de Mustafa Yetim Bey'in çekme karavan ile yol hikayeleri sayfaları benim gibi ailesi ve çekme karavanı ile güvenle keyifle yurt dışı seyahati yapmak isteyip nasıl başlayacağını bilemeyenler için rehber niteliğinde. Ülkemizde maalesef bu konulardaki bilgisizlik korkuyu cesaretsizliği çaresizliği beraberinde getiriyor. Herkese yanıt vermeniz ve konuları aktarırken ince detaylarına kadar gösterdiğiniz özen sizin ne kadar bilgili, değerli ve iyilik sever bir insan olduğunuzu gösteriyor.

Benim sizden görüş talebim olacak mümkünse. Henüz çekme karavan almadım ama niyetindeyim. 3 çocuğum(Oğlum 5.5 yaş ,kızlarım 2,5 yaş ve 13 aylık) ve eşimle yurt içi ve yurt dışı seyahatler planlamaktayım. Aracım 1600 motor Toyota Corolla. Bu konuda yaptığım araştırma sonucunda yerli bir firmanın 1290 kg ağırlığındaki 6.0 supreme modeli hoşumuza gitti. Hatta geçen bu modele bakmak için İstanbul'dan Sakarya 'ya gittik. Tabi ki almadan önce emin olmamız gereken bazı konular var.

1. Ne kadar 1600 cc bu çekme karavanı çeker deseler de benim yokuşlarda sıkıntı yaşayabiliriz gibi endişelerim var. Sizce bu araç yeterli olur mu ? Ayrıca tavsiye edeceğiniz bir marka model var mıdır acaba ?

2. Sahibi olduğum B tipi ehliyeti bu çekme karavan için yeterli görünmüyor. ne kadar Türkiye'de polis bunu kontrol etmiyor deseler de işi doğru yapmak adına benim D tipi ehliyet alma niyetim var. Zaten yurt dışı içinde D tipi ehliyet gerekecek anladığım kadarıyla. İnternet te B 'den D' ye geçiş yaparken sadece direksiyon sınavına girilir gibi ifadeler gördüm. Bu konuda bili paylaşabilir misiniz lütfen.

3. Bu tip çekme karavanlarda elektriğe bağlanmadığınız da yaşamak zor görünüyor. Bu konudaki görüşleriniz önerileriniz nedir acaba ?

Yanıtlarınız ve bizleri aydınlatmalarınız için şimdiden teşekkür ederiz

Sevgi ve Saygılarımla,

Tarkan
Öncelikle forumu 2-3 ay ayırarak karavan bölümünü bastan asagı okuyun,fikirleriniz çok değişecek...Ruhsatsız bir karavan fiyatı uygunda olsa asla almayın,bende sizin gibi karavan alma asamasındayım hala okuyorum,tam karar veremedım,butcenızı bıraz daha zorlayarak avrupa kuçuk model bir karavan almanız daha mantıklı ömür boyu kllanırsınız...

selamlar,

karavan çeken aracın arka dingili ile topuz aarasındaki mesafe arttıkça (manivela prensibi)
çeken aracın yol tutuşu azalır.

1 ton SW yada hatchback aracın sağladığı dengeyi 1 tonluk sedan sağlayamaz.
kötü yol koşullarında topuz araca yük basar,

bu nedenle arka amortisörleri yük tipi araç (sedanlarda bildiğim yoktur) daha iyi olur.
yoksa engebeli yollarda arka amortisörlerinizi ezer (tecrübe)

karavanların tekeri 13 jant tır ve çukurlardan, kasislerden otomobillerden çok daha fazla etkilenir.
aracınız karavanın tekerini çukurdan çıkarırken karavan topuzuna uygulanan kuvvet yere paralel olmaz.
önüne takoz koyup deneyebilirsiniz, çeken aracın önü yukarı kalkar.
standart amortisörler de ayrıca bu yüke fazla dayanamaz.

1300 kg bir karavanı düz yolda 1 ton araç da çekebilir evet, ama frene bastığınızda yada direksiyonu çevirdiğinizde işler değişir. aracınızın emniyetli durmak için ihtiyaç duyduğu mesafe hafif bir araç ta 3-4 katına kadar uzayabilir.
1300 kg SW bi araç 1700-1800 kg sedan dan daha dengeli olabileceği kanısındayım.

ayrıca yük konduğunda arkası yere basan bir araç karavan çekmede büyük sıkıntı çeker, ön tekerlerin yol tutuşu ciddi azalır.
yola gidileceğinde karavan içine ağırlık konmamalı, çeken araca yükler aktarılmalıdır.
bu nedenle de yük konmaya uygun bir araç olmalıdır.
saygılar
O nedenle avrupalı karavancılar SW araç kullanır ve bizden daha yavaş sürerler yollarda.
özetle;
düşük devirlerde iyi tork üreten, bu da dizel demek, SW bir araç idealdir.

Herkese merhaba,
Şöyle bi durumum var ben yurtdışında ikamet ediyorum ancak sadece Türk vatandaşlığım var. Tturkiyeden 750 kg altinda karavan alip yurtdisinda yaşadığım yere getirmek istiyorum. Suan hem turkiyede hem de avrupa ulkelerinde 750 kg alti karavanlara ruhsat ve plaka zorunlu degil diye biliyorum. Ben yurtdisindan turkiyeye yabanci plaka arabamla gelsem. Sonra cikarken bu karavani da cekerek goturmek istesem kendi aracimla gumrukte karavanla ilgili bi sorun olur mu yada ne yapmam gerekli? şimdiden herkese çok teşekkürler

Herkese merhaba,
Şöyle bi durumum var ben yurtdışında ikamet ediyorum ancak sadece Türk vatandaşlığım var. Tturkiyeden 750 kg altinda karavan alip yurtdisinda yaşadığım yere getirmek istiyorum. Suan hem turkiyede hem de avrupa ulkelerinde 750 kg alti karavanlara ruhsat ve plaka zorunlu degil diye biliyorum. Ben yurtdisindan turkiyeye yabanci plaka arabamla gelsem. Sonra cikarken bu karavani da cekerek goturmek istesem kendi aracimla gumrukte karavanla ilgili bi sorun olur mu yada ne yapmam gerekli? şimdiden herkese çok teşekkürler

Avrupa ülkelerinde 750 kg altı karavanlara ruhsat ve plaka zorunlu değil diye bir genelelleme yapmak mümkün değil.

Örnek vermek gerekirse, Almanya’da 750 kg altı karavanlara ruhsat ve plaka gerekli ama Hollanda’da gerekmez.

Türkiye’den getireceğiniz karavanın yaşadığınız ülkedeki uygunluğuna Tüv karar vereceği için siz en iyisi konuyu yaşadığınız ülkedeki Tüv‘ le konuşun. Ayrıca gümrük durumunu da açıklığa kavuşturmanız lazım.

Avrupa‘ da çok değişik marka hafif karavan varken neden Türkiye’den karavan götürmek istediğinizi de merak ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR