Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TAMERŞENER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 127,729
Ynt: Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

Fatih bey;

Saatlerdir bilgisayar basinda internet sitelerinden online biletlere bakiniyorum. Bari,Birindisi ve Ancona dan Igoumenitsa ve Patra`ya gelen hemen butun gemileri denedim. Benden koltuk yada kabin secmemi istediginde, hicbirisinde "Camping on board" seklinde bir secenek cikmiyor. Sadece kabin(cabinet/berth), ucak tipi koltuk(Airplane type seat), Guverte(Deck) secenekleri oluyor genelde. Tabii detayda 2 li 3 lu 4 lu kabinler ile ice ve disa bakan kabinler var. Ama camping on board yok.

1. Aceba bana mi rast gelmedi yoksa guverte bileti alipta aracimizda mi kalabiliyoruz?

2. Bazi gemilerde XII gibi bir secenek var bunun ne anlama geldigini anlayamadim, biliyorsaniz soylermisiniz?

3. Yine bazi gemilerde MOTO diye bir secenek var. Bununda ne anlama geldigini anlayamadim.

Eger bu sorulari yanitlama nezaketi gosterirseniz, sanirim ben ve benim gibi ileride online bilet alabilecek olan arkadaslara buyuk bir yardim yapmis olursunuz.

Tesekkurler

Etiketler

Melih bey , hangi tarih için araştırdınız.?
Örneğin , Superfast için kamping on board 1 nisan da başlıyor 31 ekim de bitiyor.

( XII ) Bunlar gemilerin numarasıdır.
Superfast XI yada Superfast V gibi

Şimdi Superfast 'ın sitesinde inceledim.
"All for the price of a deck and vehicle fare." ifadesi sanıyorum güverte bileti ile "camping on board" yapılabiliyor anlamına geliyor .

Temmuz agustos aylari icin arastirdim. Butun gemi firmalarinin kendi sitelerinde 1 nisan -31 ekim arasinda camping on board vardir diyor. Sitelerinde ortalama tavsiye edilen fiyatlar vermis. Ayni tarihler icin bilet satan firmalarin sitelerinden baktigimda fiyatlar daha uygun gorunuyor ama hangi gemide camping on board var hangisinde yok anlasilmiyor.

Mesela

Birindisi - iguomenitsa arasi araba ve 2 guverte bileti icin 77€ fiyat veriyor. Ama firmanin kendi sitesindeki tavsiye edilen fiyat 150€ civari
Bu camping on board varmi yok mu anlasilmiyor.

Biletlere bu siteden baktim: http://www.ferries.gr/booking/

XII gibi numaralar gemi isminin yaninda degil koltuk yada kabin secmem gereken ekranda cikiyor. Yani Kabin, Koltuk, Guverte ve XII gibi secenekler var.

Ben de haziran ayı için İgoumenitsa Venedik arasında ANEK Lines dan online bilet almayı düşünüyorum.
Kendi binek arabam ile İsviçre ve İtalya' da 20 gün kadar Karavan sahibi olmadan önceki son provayı yapacağım.
Şu anda erken rezervasyon ile 2 kişi 1 araba Güverte bileti ile gidiş dönüş mid. sezon fiyatı 260 Euro.

Melih Bey;
Serhat Bey sorularınıza cevap vermiş durumda ancak, bir-iki ufak ayrıntıyla tekrar toparlamak gerekirse;
Eğer karavanınızla Camping on Board seyahat etmek isterseniz kişi biletlerinizi Deck (Güverte) olarak en alt ücret grubundan alıp, karavanınızın da biletini araç statünüze göre almanız gerekir. Yoksa Camping on Board olarak tek bir başlık altında bilet satın alamazsınız.
2. sorunuza gelince Serhat Beyin de dediği gibi karşınıza cıkan o Roma rakamı geminin adıdır. Yunanistan-İtalya arasında çalışan şirketlerin Superfast haricinde hepsi gemilerine birer isim verirken yalnızca Superfast gemilerine verdiği Roma rakamlarıyla onları adlandırmaktadır. Örneğin Superfast II, Superfast IV, Superfast XII gibi.
Moto kısaltmasıda Motorsiklet demektir.
Ancak burada dikkat edilecek başka bir husus karşımıza çıkmaktadır. Normal şartlarda eğer karavanınız yoksa ( Motokaravan, Çekili karavan, Kamper) Camping on Board olarak seyahat edemezsiniz. Yani sizin normal binek aracınızı yarı açık kıçüstü güverteye kabul etmezler. Aracınızı alt güverteye (Ambar yada garaj diyebiliriz) park edersiniz ve gemi hareket etmeden öncede garaj kapıları kilitlenir Seyahatiniz süresince de garaja giremezsiniz. Ancak olağanüstü bir durumda görevliyle birlikte aracınıza gidebilirsiniz.
Yurtdışına karavanla Çıkış Güzergahları 3 ve 4 başlıklı yazılarda bu hatta hangi şirketlerin Camping on Board seyahate uygun olduğu belirtilmiştir.
İgoumenitsa-Brindisi hattındaki şirketin açıkladığı 150 Euro ile sizin hesapladığınız 77 Euro’luk ücret farkının nedeni de sizin tek aracınızın fiyatını hesaplamanız, şirketin ise Camping on Board seyahatte aracın karavan olacağı hesabıyla bir üst kategoriden fiyatlandırma yapmasıdır.
Zannederim tereddütleriniz giderilmiştir Başka sorularınızda olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.
Fatih ÖZDEL

Fatih bey

Yaptigim hesaplamalarin ve sorularimin ekran goruntulerini veriyorum.

Bu ek dosyada goruldugu gibi acik guvertede arac ve 2 kisi dahil fiyat 77€ diyor.

fc5a62066babb03c1ea7127.png

Bu da diger sorumun resmi, gordugunuz gibi gemimizin adi helenik spirit ve IX yazan gemi adi degil. Koltuk yada guverte secmem gereken yerde yaziyor. Ben bunu kasdetmistim.

23575d1a83499930d51be9d.png

Buda baska bir hesaplama Birindisi patra arasi yaz aylarinda araba yada jeep icin acik guverte fiyati,Firmanin kendi sitesindeki ayni kosullardaki fiyat ise 230€ yaklasik, Arac ici 139€ kisi basi 42€ olmak uzere. Benim anlamadigim simdi ben bu bileti alirsam beni acik guverteye almiyacaklarmi?

0d77ddd508eab6a3ee1f44e.png

Ayrica deginmek istedigim ve sormak istedigim baska bir sey ise. Diyelim bir kampervan aracimiz var. Ama oyle digerleri gibi devasa degil. Cunku Insallah kismet olursa ben oldukca ufak bir araci kampervan a cevirmeyi dusunuyorum. Hem yakit ekonimisi icin hem de gemilerd vs. ekonomik olmasi acisindan. Peki boyle bir aracla camping on board olarak bilet alsak bile yinede 6 yada 8 metrelik araclar gibimi para odememiz gerekecektir?

Birde fatih bey yukardaki resimlerede bakarak yorumlarsaniz sevinirim. Ayni tarih ve ayni gemiler icin fiyatlar farkli. Ben ucuz olan siteden alip gitsem beni gemiye almama ihtilmalleri mi var? Cunku gorudgunuz gibi resimde CMP yani campervan 6 metreye kadar diyerek hesaplattim. Acik guvertede diyor. Hala fiyat farkini anlayamiyorum. Yani illaki firmanin kendi sitesinden mi online bilet almaliyiz?

Melih Bey;
IX ve MOTO deyimlerini sınıf seçimi altında ilk kez görüyorum ve ne olduklarına ilişkin bir fikrim yok. Fiyat konusuna gelince bence en sağlıklısı şirketle doğrudan yazışma yaparak bunu açıklığa kavuşturmak. Çünkü burada fiyat politikalarına çok vakıf olmadan yapacağımız yorumlar sizi yanlış yönlendirebilir. Yapacağınız yazışmaların sonuçlarını burada da paylaşırsanız hep beraber bilgilenmiş oluruz. Açıkçası bu IX ve MOTO snıflandırmasını bende merak ettim.

Aynı tarih için Anek Lines 'ın sitesinden (Helenic Sprit , Anek Lines 'ın gemisidir) 2 yolcu 1 araç için aldığımızda 168 euro fiyat çıkıyor (yolcular 50 euro araç 68 Euro) ve moto ve IX gibi diğer seçenekler görülmüyor.

Haldun bey ,
İzmir'den (Çeşme) İtalya ' ya geçilebilir ancak , bu hatta çalışan gemiler çok bakımsız (Türk gemileri olduğu için sanırım "Marmara Lines") yolculuk -ben hiç denemedim ama-
biraz sıkıntılı olur sanıyorum.

Sanırım yeşil pasaportunuz var , ben de öyle ama Yunan vizesi almak daha önce Yunanistan'a bir çıkış yaptıysanız zor olmuyor.Bana geçen sene çok girişli 1 yıllık vize vermişlerdi ki ben 1 ay istemiştim.

serhat2007' Alıntı:
Aynı tarih için Anek Lines 'ın sitesinden (Helenic Sprit , Anek Lines 'ın gemisidir) 2 yolcu 1 araç için aldığımızda 168 euro fiyat çıkıyor (yolcular 50 euro araç 68 Euro) ve moto ve IX gibi diğer seçenekler görülmüyor.

Serhat bey 158 euro olan Birindisi - Patra arasi acik guvertede kendi aracinizda kalacaginiz sekilde 6 metre ye kadar olan campervanlar icin hedaplanmistir. Ve Firma Anek Lines degildir, Enveador Lines`in EROTOKRITOS T adli gemisi icin hesaplamistim bu fiyati mayis ayi icin. Cunku henuz 6 ev 7. aylar icin bu sirket benim hesaplama yaptigim siteden fiyat vermiyor.

Bu tam goruntusu hesaplamanin;

889b2c08fd3a4663fdb3c5e.png

Buda Endeador lines in kendi sitesindeki fiyatlar;(burda open deck zaten yok arac boyutlarina gore hesaplamada ise 180-190 € gibi gorunuyor.

9fecaf464f3e4d31721f490.png

Neyse en guzeli mail atip, firmaya sormak. Bu screen shootlarida ekte gondererek sorarim.

Tesekkurler,

YURTDIŞINA (Avrupa) KARAVANLA ÇIKIŞ GÜZERGÂHLARI -9

MACARİSTAN
Avrupa’ya çıkış güzergahı üzerinde Hırvatistan ve Slovenya’dan geçmek istemediğiniz takdirde kullanılabilecek alternatif ülke Macaristan’dır.
Sırbistan’da Belgrad’tan sonra kuzeye yönelerek Novi Sad ve Subotica üzerinden Horgoş sınır kapısına ulaşırsınız. Horgoş sınır kapısının Macaristan tarafındaki karşıtı ise Röszke sınır kapısıdır.
Sınırdan girdikten sonra M5 otobanını takip ederek Budapeşte’ye, eğer Budapeşte’ye girilmeyecekse çevre yolundan M1 otobanına bağlanarak Avusturya sınırındaki Hegyeshalom sınır kapısına ulaşmak mümkündür.
Macaristan’da geçiş için kullanılacak yolların tümü otoban olup, M1, M3, M5, M6 ve M7 nolu otobanların kullanımı için Vinyet ( Matrica ) satın alınması ve fişinin muhafazası gerekmektedir.
3.5 tona kadar olan araçlar için günlük vinyet uygulaması olmayıp en kısa süre 4 gündür. Üst süre haftalık, aylık ve yıllıktır.
4 günlük vinyet'te süre 4. günün sonu gece saat 12’de bitmektedir.
D1 kategori olarak adlandırılan bu 1. basamakta yaz sezonunda ( Mayıs-Eylül ayları) 4 günlük vinyet 1530 Forint’tir. 1 Euro 300 Forint hesabıyla yaklaşık 5.5 Euro’ya karşılık gelmektedir. Bu 5 ay haricindeki diğer aylar ise 1170 Forint’tir.
D1 kategorisinde ücretler sırasıyla haftalık; 2550, aylık; 4200, yıllık; 37200 Forint’tir.
3.5 - 7.5 ton arasında ağırlığa sahip araçlar D2 kategorisinde değerlendirilmekte olup bu grupta günlük vinyet uygulaması bulunmaktadır.
D2 kategorisinde ücretler sırasıyla günlük; 2760, haftalık; 6600, aylık; 12600, yıllık; 106500 Forint’tir.
Sırp sınırındaki Röszke sınır kapısından Budapeşte yaklaşık 170 kilometredir. Macaristan’da kalmayıp transit geçmek isterseniz de yine Röszke sınır kapısından Budapeşte çevre yolu ve Györ üzerinden Avusturya sınırındaki Hegyeshalom sınır kapısı 350 kilometredir. Yollarda çok oyalanmadığınız takdirde çekili karavanla Macaristan’ı 4-5 saatte geçmek mümkündür.
Kara yolundan (araba veya tren ile) ülkeye girişlerde 01 Ocak 2009 tarihinden itibaren geçerli olan yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Buna göre, kara yoluyla gümrük girişlerinde, kişi başına (18 yaş ve üzeri) 40 adet sigara (2 paket), 20 adet küçük puro veya 10 adet büyük puro veya 50 gramlık karışık tütüne izin verilmektedir. Macar sınır makamlarınca ülkeye girişlerde çok sıkı kontroller yapılmakta olup, yüksek para cezaları uygulanmaktadır.
Şehir dışı yollarda, her türlü iklim koşullarında, araçların 24 saat far yakma zorunluluğu vardır.
Ön ve arka koltukta oturanların kemer takmaları zorunludur.
Trafik kurallarının çiğnenmesi halinde polis, para cezası yazmakta, ancak bu cezaları tahsil etmemektedir. Cezaların, verilen posta kuponu ile Macaristan'daki postanelere yatırılması gereklidir.
Ceza ödenmediği takdirde, araca Macaristan'a giriş yasağı uygulanmakta ve Macaristan’dan tekrar geçişi mümkün olamamaktadır.
Macaristan’da şehirlerarası yollar genellikle güvenlidir. Ancak; yinede seyahatiniz esnasında değerli eşyalarının güvenliğine dikkat ederek özellikle park yerlerinde, araç içinde görünür şekilde bırakılmamalarında, ayrıca otoban ve şehirlerarası yollar üzerinde faaliyet gösteren yankesicilere de dikkat edilmesinde fayda vardır.
Keyifli ve bol geziler dileğiyle.
Fatih ÖZDEL

YURTDIŞINA (Avrupa) KARAVANLA ÇIKIŞ GÜZERGÂHLARI -10

SLOVENYA
Slovenya Avrupa’ya çıkış güzergahı üzerinde Hırvatistan’dan sonra gelen ufak sayılabilecek bir ülkedir.
Hırvatistan’da Zagreb üzerinden gelerek Slovenya’ya girmek isterseniz Obrezje ve Gruskovje sınır kapıları kullanılabilir.
Zagreb’ten sonra A-3 nolu otobanı takip ettiğiniz takdirde Hırvat, Bregana ve Slovenya tarafındaki karşıtı Obrezje sınır kapısından Slovenya’ya giriş yapabilirsiniz. Sınır geçişinden sonra A-2 nolu otobandan ayrılmazsanız Novo Mesto, Ljubljana, Kranj ve Jesenice üzerinden Avusturya sınırında Klagenfurt ile Villach arasında bulunan Karavanken Tüneline ulaşırsınız.
Alp Dağlarının altında Slovenya ile Avusturya arasındaki sınırı oluşturan 7864 metre uzunluğundaki bu tünel ücretli geçiş sistemine tabi olup geçiş ücreti 3500 kilograma kadar olan araçlar için 6.50 Euro’dur.
Eğer İtalya ve Akdeniz kıyılarına doğru gitmek niyetinde iseniz Ljubljana çevre yolundan batıya doğru A-1 otobanını kullanarak İtalya sınırına doğru yönelmek daha uygun olur.
Eğer, Viyana, Prag, Dresden üzerinden Berlin’e doğru gitmek isterseniz tercih edilecek yol Zagreb’den kuzeye doğru A-2 otobanını takip ederek Hırvat Macelj sınır kapısı karşıtı Gruskovje üzerinden Slovenya’ya girmek olmalıdır
Ancak Avusturya-Macaristan arasında olduğu gibi Avusturya-Slovenya ve İtalya-Slovenya arasında da Schengen Antlaşması uyarınca sınır geçiş kontrolleri kaldırılmıştır. Bu nedenle Slovenya girişi Schengen ülkeler grubuna girişiniz olup buradaki sıkı kontrollerden sonra başkaca sınır kontrolü kalmamaktadır.
Slovenya’ya girişte Vinyet satın alınarak ön cama yapıştırılması gerekmektedir.
Vinyetler haftalık, aylık ve yıllık olup 3500 kg kadar olan araçlar için ücretleri sırasıyla 15, 30 ve 95 Euro’dur.
Hırvat sınırındaki Bregana sınır kapısından Ljubljana çevre yolu ve Kranj üzerinden Avusturya sınırındaki Karavanken Tünel 180 kilometre, İtalya sınırındaki Fernetti 190, Goricia geçişi ise 210 kilometredir. Yollarda çok oyalanmadığınız takdirde çekili karavanla Slovenya’yı 2.5-3 saatte geçmek mümkündür.
Slovenya; şehirlerarası yolları güvenlikle kullanılabilecek bir ülkedir
Keyifli ve bol geziler dileğiyle.
Fatih ÖZDEL

Sayin fatih bey;

Turkiye`den gelecekler sinirda giris yaparlarken yada yapar yapmaz viynet alabilirler. Peki tam tersinden gelmeyi dusunenler icin viynet nerden ve nasil alinir. Yani Italya ve Slovenya arasinda bir sinir kapisi olmadigi icin, nerden viynet alinabilir veya giris yaptigimiz nasil anlasilir?

Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Cunku Insallah kismet olursa ben tam tersinden bu guzergahi gecmek istiyorum. Birde normal araclar icin yani 1 ton civarindaki arabalar icinde viynet fiyatlari aynimi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR