Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TAMERŞENER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 127,683

TAMERŞENER

Ana Kamp
Yer
Samsun
Arkadaşlar
çekme karavan ile yurt dışına yapılan geziler hakkında bilgi verebilecek biri varmı?
aracın ve karavanın yurt dışına çıkışı için ülkemizde nasıl bir prosedür uygulanıyor.
avrupada çekme karavanlara herhangi bir teknik müeyide yada zorunluluk varmı?
yada araç için bazı mecburiyetler mevcut mu?
konu hakkında bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

Sayın TamerŞener;
Eğer karavanınız 750 kg ve altındaysa yalnızca arabanızla çıkıyormuş gibi hiçbir ekstra işleme gerek olmadan aracınızla birlikte yurdışına çıkabilirsiniz. Cekme karavanlı aracınızı B sınıfı ehliyetinizle kullanabilirsiniz yalnız, B sınıfı ehliyetinizi Turingden uluslararası ehliyete dönüştüreceksiniz. 1 yıllık olan ehliyet ilk kez alıyorsanız 251.50 Tl, daha önce almışsanız eski ehliyetinizi götürdüğünüz takdirde onu alıp değerli kağıt bedelini düşerek yenisini verirler o da 145 Tl'dir. 1 aylık yurtdışında geçerli olan trafik sigortası (yeşil renginden dolayı yeşil kart diye de adlandırılır) 107 Euro'dur. İşlev olarak bizim Türkiye'de yaptırmak zorunda olduğumuz trafik sigortasının aynısı olup yurtdışında geçerli olan halidir. Yine Turingden yaptırılır. Birde triptik belgesi alınır. 6 aylığı 30 Tl'dir. Buna da arabanızın pasaportu diyebiliriz. Aracınızın tüm bilgileriyle birlikte karavanınızla il gili tüm bilgileri buna işletirsiniz.Yine Turingden yaptırılır. yurdışında Bu belgelerden başka birşey sormazlar, eğer trafik kurallarına uyarsanız bütün avrupayı baştan aşağıya dolaşır 1 kez bile durdurulmazsınız. Bunların en önemlisi hız kurallarına uymaktır. Çekme karavanla seyahat ediyosanız otobanlarda bile hız üst sınırınız 80 km/h'dir. Diğeride otoban kullanım ücreti olan vinyet'i alarak aracınızın belirtilen yerine yapıştırmaktır. örnek vermek gerekirse Yunanistan'da otobanlar ücretsizdir.(Selanik- Atina arasında ufak bir istisna hariç) Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, italya,fransa'da bizdeki gibi gişelerde ödeme yaparsınız, ancak Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya yada avustuya gibi bazı ülkelerde de vinyet almanız gerekir. Vinyetler gireceğinin ülke sınırına 20-30 km kala benzin istasyonlarında satılmaya başlanır. Bunu alıp yapıştırmak gerekir eğer yapmazsanız avrupa gezisi başlığı altında yazan Bünyamin beyin başına geldiği gibi daha ülkeye girdikten 3-5 kilometre sonra polise yakalanır ve 8.70 Euroluk vinyeti 120 Euroya almak zorunda kalırsınız. Yazı yazma konusunda biraz tembel olduğum için bugüne kadar acaba birisi bilgi verirmi diye düşünerek yine tembellik yapıp yazmadım ancak artık tembelliğe son vremenin zamanı geldi diye düşünüyorum elimden geldiğince sorulara yanıt vermeye ve bilgilerimi aktarmaya calışacağım. 1988 yılında basit bir sırt çantasıyla İstanbul'u bile görmemiş birisi olarak Yunanistanla başlayan gezi tutkum zorunlu iki kesinti haricinde (askerlik ve yaz bebeği olan kızımız) bugüne kadar önce sırt çantası sonra Fiat Uno arabamız ve cadırımız daha sonra Seat Cordoba Dizel 1.4 arabamız ve bu yaz da ilk kez 4.60 çekme karavanımızla Antalya'dan Berlin'e kadar yaklaşık 8000 kilometrelik bir seyahat şeklinde devam etti. Kanunlara uyup biraz tedbirli olduğunuz takdirde Çekme karavanınızla Türkiye'de dolaştınız gibi Avrupa ülkelerinde rahat ve güvenli dolaşabileçeğinizi düşünüyorum. Avrupa yollarında bugüne kadar türk plakalı bir çekme karavanla hiç karşılaşmadım. Bu seneki 8000 kilometrede de yalnızca 18 Ağustos salı günü sabah 9.30 civarı Sırbistan'da Niş'in yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde Belgrad istikametine doğru giden ve şöför mahallinin üzerinde Türk bayrağı dalgalanan bir moto karavanı son anda farkedebildim. Galiba bir Reimo idi. Bir el bile sallaşamadık. Avrupa yollarında Türk plakalı karavanların coğalması en büyük dileğim inşallah konvoy halinde gördüğümüz İtalyan ya da Alman karavancılarının yanına bizlerde katılırız. Şimdilik hoşçakalın sağlıcakla kalın herkesin bayramı kutlu olsun.

Bilgiler icin cok tesekkurler.

Sn.Tifa aramıza hoş geldiniz, verdiğiniz değerli bilgilerle önemli bir katkıda bulundunuz. Kendinizi ve karavanınızı bize tanıtmanız isteye bilirmiyiz? katılımınızın devamlı olması dileğiyle...

Sayın TİFA öncelikle hoşgeldiniz ve paylaşımşnız için teşekkürler.Dediğiniz gibi avrupada ve tüm dünyada TÜRK plakalı motokaravan ve çekme karavanlar konvoy halinde ne zaman dolaşacaklar?En kısa zamanda bu tür organizasyoları tecrübelii motokaravancıların ve doğasever dostların düzenlemeleri temennisi ile SEVGİLER ,SAYGILAR ..

Sevgili karavan dostları;
İlk yazıma verdiğiniz olumlu tepkileriniz için çok teşekkür ederim. Bundan sonra artık yazmamak eldemi ?
Sayın Kalkancı karavanımız Erba'nın 4.60 tek dingil çekme karavanıydı. Önde iki kişilik yatak, arkada kapandığında tek kişilik yatak olabilen karşılıklı iki kişilik oturma grubu, üç kişilik bir karavan. Duş+portatif tuvalet. Standart donanımı haricinde Eberspacher ısıtıcı ile 135 amper bir yaşam aküsü - 1500 watt inventör ve pis su deposu bulunmaktadır.
Seyahatlerimizi eşim ve 13 yaşındaki kızımızla yapıyoruz. 1963 Bergama doğumluyum Kültür ve Turim Bakanlığında Arkeolog olarak çalışıyorum. Antalya'da yaşıyoruz.

Sayın Tifa
değerli yardım ve görüşleriniz için çok teşekkür ediyorum.
2010 yılı için ailem ile avrupa gezisine çıkmayı düşünüyoruz.
Ancak motokaravan ile çekme karavan arasına kararsızlık yaşıyoruz.
çekme karavananda mevcut aracımız ile daha ekonomik bir gezi şansımız var iken
muhtelif noktalarda çekmeyi bırakakarak şehir içlerine normal araçla girmek zorunda kalacağımız için
güvenlik endişeleri taşıyoruz. ( karavanın içinden veya tamamen karavavın kendisinin çalınması durumunda
gümrüklerde yaşayabileceğimiz sorunlar.)
moto karavan olduğu taktirde artacak maliyetin yanısıra şehir içlerine girişlerde önümüze çıkabilecek kısıtlamalar gözümüzü korkutuyor.
Diger arkadaşların gezi notları, tecrübe ve tavsiyelerini dikkatle takip ediyorum.
Eğer sizde anılarınızı paylaşırsanız, tüm yollar üzerinde daha çok tanıdık ile karşılaşmak üzere
birçok endişemizin ne kadar yersiz olduğunu anlamamızı sağlayabilirsiniz.
paylaşıölarınız için şimdiden teşekkürler.

T.ŞENER

Sayın Şener;
Öncelikle sorunuz ve tereddütlerinizin bence birici önceliği olan güvenlik konusundan başlayayım.
Karavanınız niçin çalınsınki ?
Eğer biraz dikkat ve tedbirli olursanız hiçbir şey olmaz. Bunun için tedbire Türkiyedeyken başlayın. Aracınızın tabiğki kasko sigortası vardır. Bu kasko sigortasının yurtdışındada (Avrupa ülkeleri) geçerli olmasını sağlayın. Bu sene 20.000 Tl kasko bedelli aracım için ödediğim fark 1 ay süre için 16 Tl idi. Karavanınızında sigortasını da yaptırın yıllık 110 Tl tutuyor. Ancak karavanınızın sigortası katar halindeyken gecerli arabadan ayırdığınız anda sigorta düşüyor. Ben Antalya’da tek başına durur halde sigortalayacak bir acente bulamadım Belki başka bir başlık altında bunu konuşabiliriz. Eğer tek olarak sigortalatmış birisi varsa yardımlarını bekliyorum. Tekrar konumuza dönersek, sadece 16 Tl vererek aracımızı garantiye aldık. Ama yine rehavete kapılmak yok. Bir yerden bir yere giderken otoban yada normal karayolu üzerindeki benzinlikler yada park alanlarında durduğunuzda aracınızın yanından onu uzun süre göremeyecek şekilde ayrılmayın.( seyahatinizi en az 2 kişi yaptığınızı düşünerek bunu yazıyorum) Herhangi birşey almak için markete yada tuvalete gittiğinizde bunu dönüşümlü karşılayın. Aracınızın başından herkes ayrıldığı takdirde, aracınızla göz kontağını kaybetmemeye çalışın. Benzinlikler yada park alanlarında durduğunuzda mecburen tırlara ait olan park kısmında duracağınızdan ( çünkü araç ve karavanla 8-10 metrelik bir uzunluğa erişiyorsunuz ) Türk tırlarının yanında durmaya çalışın Avrupa yollarında bol miktarda Türk tırıyla karşılaşacaksınız. Hiç Türk plakalı karavanla karşılaşmadıkları için hoşlarına gidip sizi sahipleniyorlar. Konaklayacağınız yere ulaştığınızda da kamping alanına girip konaklayın. Zaten Avrupa ülkelerinde özellikle kuzeye doğru çıktıkça yolda belde konaklamak ve kamp yapmak yasaktır. Yapmakta cok mantıklı değildir Çünkü;
1-Polisle başınız derde girebilir,
2-Lojistik sıkıntılar yaşarsınız. Elektrik alamayacağınız için buna bağlı sıkıntılar ortaya cıkmaya başlar, tuvalet ihtiyacı problem yaratır vb.onun için karavanınızı herhangibir yerde bırakıp şehir merkezine gezmeye gitmeyi aklınıza bile getirmeyin Muhakkak organize bir kamp alanında konaklayın. Çok keyifli bir ortamda duşu, tuvaleti bulaşık ve çamaşır yıkama olanaklarına sahip ve en önemlisi kendi evinizin güvenliği düzeyinde bir yerde konaklamış olun. Avrupadaki kampinglerin fiyatlarıda hiç korkulacak düzeyde değildir.Örneğin Almanya yada Yunanistan’daki kampingler elektrik dahil 2 büyük 1 çocuk 25 Euro civarındadırlar. Eğer birkaç günden daha fazla kalırsanız bu fiyatlar %10-20 arasında daha aşağıya doğru gelir.
Sizleri çok sıkmadan bu akşamki yazımı burada sonlandırayım. Çekme karavan –motokaravan karşılaştırması, maliyetler, geçiş güzergahları, güzergah maliyetleri, ülke değerlendirmeleri yada sizin sorabileceğiniz diğer konularıda diğer akşamlara bırakalım önümüz kış her şeyi bir kalemde bitirirsek uzun kış akşamları nasıl geçer değimli?
Hoşcakalın sevgiyle kalın

Yurt dışına karavanla-motokaravanla gezi yaparak , deneyimlerini bizlerle paylaşan tüm üyelere teşekkür ederim...En azından , şahsım adına.

Her yaşanmış deneyim gelecekte yaşanması muhtemel sıkıntıları def edecektir umarım...Yurt dışında ki polis avanta almıyor , burada ki gibi.....Dilerim polisle baş başa kalmazsınız ...

Üstte ki benzer deneyimlerin anlatımının artması dileklerimle .

Herkese Merhaba;
Bu akşam kendimce çekme karavan ile moto karavanların avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırmayı düşünürken güvenlik konusunun gündeme gelmesi ve yazılanlar nedeniyle bu konuyu öne almanın öncelikli hale geldiğini düşünüyorum. Karavan karşılaştırmasını yıllarca hem çekme hemde moto karavan kullanan duayenlerin hoşgörüsüne sığınarak ileriki günlerde yapmak üzere Avrupa yollarındaki güvenlik konusuna gelelim.
Avrupa’ya kendi karavanıyla çıkmış, neredeyse sayıları bir elin parmaklarını geçmemiş sayıda karavancı varken duyduklarımızı yada deneyimlerimizi aktarırken cümlelerimizi çok dikkatli kurmamız gerektiğini düşünüyorum. Amacımız kendi karavanıyla yurtdışına cıkacak karavancı sayısını arttırmak ve onları bu yolda yüreklendirmek ve kazasız belasız gidip gelmelerini sağlamak için bazı pratik bilgiler vermek olmalıyken, maazallah insan yazılanları okusa Meriç’in öbür tarafına geçmeye cesaret edemez.
Sizleri rahatlatmak için şunu söyleyebilirim; 1988 yılından başlayarak bugüne gelen 21 yıllık süreçte bir çöpüm bile çalınmadı, polisle hiçbir problemim olmadı, en ufak bir güvenlik sıkıntısı da yaşamadım. Unutmayın kabilelerin yönettiği, çetelerin güvenliği sağladığı bir kıtaya seyahat etmiyorsunuz.
Normal şartlarda polis otoyollarda araçları durdurup kontrol yapmaz. Normal karayollarında sık olmamakla birlikte kontrol yapar. Otoyolda sizi durdurmak isterse arkasında ışıklı beni takip et yazısını açarak önünüze geçer ve sizi trafiği tehlikeye atmayacak bir noktaya götürerek kontrol eder. Örneğin Almanya yada Avusturya’da bir polis arabası yada İtalya’da bir Carabinieri sizi durdurmak istediğinde durmayıpta kaçtığınızda Allah muhafaza bundan sonrasının nasıl gelişeceğini düşünemiyorum. Avrupanın her devletinde polis sizi otoyollar dahil olmak üzere heryerde durdurabilir. Bunun en canlı ve yakın örneği “Avrupa Seyahati Gezi Notları” başlığı altında bu blogda yazan Bünyamin Beyin anılarında bulunmaktadır. Avusturya vinyetini almayı unutan Bünyamin Beyi Avusturya polisi otobanda durdurarak daha 3 ay önce 120 Euro ceza kesmiştir. Üzerine basarak söylemek ihtiyacı hissediyorum ki RESMİ bir polis aracı size durmanızı söylediğinde DURUN.
Polislerin polis olmama durumu Avrupa’da pek karşılaşılan bir durum olmayıp, bunun çok az olan istisnasına Balkan ülkelerinde özellikle Bulgaristan rastlanmaktadır. 1990 yılından sonra rejim değişikliği sırasındaki kaotik ortamda sık sık karşılaşılan bu ve benzeri güvenlik zaaflarının son yıllarda neredeyse yok denecek düzeye geldiği gözlenmektedir. Bu sene en kayda değer olay Bulgaristan’da yaşanmıştır. Yaz tatili için Türkiye’ye gelmekte olan bir işçi ailesi Filibe civarında E-5 Trakya otoyolunda gece saat 02.00 civarlarında sahte polisler tarafından durdurularak soyulmuşlardır. Bu nedenle yapılacak seyahatlerde Bulgaristanı gündüz gecmeye çalışmak yada Bulgaristan güzergahını hiç kullanmamak bir seçenek olarak düşünülebilir. Hatta bir zorunluluğunuz yoksa gece seyahat etmeyin. Bunu yalnızca güvenlik açısından da düşünmeyin örneğin tekerleğiniz patlasa gece karanlığında bu tekerleği değiştirmenin bile gündüze göre iki-üç kat daha zahmetli olacağını unutmayın.
Otobanlardaki benzin istasyonlarının otoparklarında rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Sadece park edeceğiniz konumunuza biraz özen gösterin, örneğin; otoparkın karanlık bir noktasında yada parkın bitiminde orman yada tarlalara komşu pozisyonda kalmayın. Daha merkezi (biraz gürültülü olur) yada Türk tırlarının yanında konaklayın.
Teknolojinin nimetlerinden yararlanın ancak kendinizi tamamen onların eline teslim etmeyin. Hiç tahmin etmediğiniz anda bir teknoloji gazisi olabilirsiniz.( benim gibi arkanızda karavanla Prag’ı bir baştan bir başa trafiğin yoğun olduğu bir saatte katetmek durumunda kalabilirsiniz-ayrıntıları ileride anlatılacak-) GPS büyük bir konfor ve rahatlık sağlıyor ancak 3-4 sene öncesine kadar GPS’mi vardı? 3-4 sene öncesine kadar yapılan seyahatler bir maceramıydı? Tabiî ki değildi.
Yanınızda gideceğiniz ülkelerin haritası muhakkak bulunsun. İnternet vasıtasıyla bunları tatile çıkmadan satın almakta mümkün. Eğer olamıyorsa ülkeye girdikten sonra benzin istasyonlarının marketlerinden bu haritaları satın almakta mümkündür. İnternet biz gezginler için bir derya-deniz onun için internetteki harita programları ile geçeceğiniz güzergahları çalışın. Google Earth ile geçeçeğiniz güzergahları takip edin yol hakkında genel bir kanıya da sahip olursunuz. Bir bilinmeze gitmektense kışın sanal ortamda yapılan çalışmalar sonrası yola koyulunca o güzergahlar size çok tanıdık gelecek ve bu kendinize olan güveninizi arttıracak. Sözün kısası biraz dikkat biraz tedbir Avrupanın öbür ucuna gitmenin Türkiyede bir yerden bir yere gitmekten hiçbir farkı olmadığını göreceksiniz. Keyifli ve bol geziler dileğiyle şimdili hoşçakalın.

Merhaba;
Çekme karavanın avantaj ve dezavantajlarını kendi deneyimlerime dayanarak karşılaştırmaya çalışacağım. Eksik kaldığım noktaları da her iki tip karavanı uzun yıllar kullanmış olan karavan dostları tamamlarlarsa sevinirim.
Çekme karavanın moto karavana göre bence en önemli avantajı maliyetidir. Bugün Türkiye’de 4.50 metre boyutlarında yeni bir karavanı yaklaşık 13-15 bin lira civarında satın almak mümkün olup orta sınıf bir araçla da bu karavanı çekebilirsiniz.Yeni bir Moto karavan ise yaklaşık 80-100 bin lira civarındadır.( fiyatlar model ve tipe göre çok faklılık gösterebilir) Çekme karavanın trafik sigortası, muayenesi, bakımları gibi ekstra masrafları olmaz. Moto karavanın her sene yaptıracağınız muayene, trafik sigortası, bakımı gibi işlemlerinin yanında onu işe yada alışverişe giderken şehir içinde kullanamayacağınız için bu kullanımlara uygun ikinci bir araca ihtiyaç duyarsınız ve tabii onun da trafik sigortası, muayenesi, bakımları devreye girer. Eğer henüz emekli değilseniz ve yılda yalnızca 1 ay tatiliniz varsa, 11 ay kullanmayacağınız (arada sırada hafta sonları yapılabilecek kaçamakları hesaba katmıyorum) bir araca paranızı bağlamışsınız demektir.
Basit bir hesap yaparsak sıfır bir moto karavan yerine sıfır bir çekme karavan alırsanız yaklaşık 30 bin Euro cebinizde kalır bu parayı bugünkü değerler üzerinden yıllık euro bazında faize yatırdığımızı düşünelim İki kişinin çekme karavanlarıyla 1 ay Avrupa ülkelerinde gezdiklerinde toplam 2500 euro harcadıklarını düşünürsek bu 30 bin euromuz üzerine hiç para eklememek ve her yıl 2500 euro çekmek şartıyla bize yaklaşık 15 sene yurtdışında tatil yaptırır.
Çekme karavanınızla kampinge girip, aracınızı karavandan ayırdığınızda alışverişe gitmek yada gezmek için aracınız hazırdır. Moto karavanda bu şansınız yoktur. Moto karavanın arkasında muhakkak bir-iki bisiklet yada motorsiklet taşımak zorundasınızdır. Bunlarla da uzak noktalara gidemezsiniz ya da güneşli bir sabah başladığınız geziden akşamüzeri yağmur altında sırılsıklam vaziyette dönebilirsiniz. (Ancak bu öngörümden vazgeçmek durumunda kalabilirim çünkü bu sene arkasındaki çekici üzerinde Smart taşıyan iki moto karavan gördüm)
Çekme karavanınızla otobanda bile hız sınırınız 80 km/h’dir. Yolda giderken çekme karavanın içerisini kullanamazsınız. Pratikte otobanda 70, duble yollarda 60, geliş-gidişli yollarda 50 km/h hız ortalamasını ancak yakalayabilirsiniz. ( Bu kısım; abi arkamda karavanla İstanbul-Ankara otobanında 130 yaptım diyenler için yazılmamıştır.) Moto karavanda ise yolda giderken bile iç mekanı kullanabilirsiniz ve trafik kanunlarının izin verdiği ölçüde hız limitleriniz ve ortalamanız çekme karavana göre yüksektir. Vesselam çekme karavan canı tez insanların işi değildir!!!
Moto karavanda herhangi bir yere yanaşırken ya da geri manevra yaparken fazla zorlanmazsınız ancak çekme karavanla manevra yapmak hele geri geri bir yere yanaşmak bayağı bir uğraşı gerektirir. Bu işi becerebilmek için bir miktar çalışarak pratik yapmak gerektiğini düşünüyorum. Ya da hiç bu sıkıntılara girmeden tekerleklere takılacak manevra destek motorlarıyla karavanı, lego arabalar gibi bir uzaktan kumanda aletiyle istediğiniz şekilde hareket ettirmek mümkündür. Avrupa’daki çekme karavanların çoğunda gördüğüm bu ekipmanın fiyatı 3 bin lira civarındadır ve bence bir çekme karavanın olmazsa olmazlarındandır.
Moto karavanı kullanmadığınız zamanlarda evinizin önünde, eğer uygunsa yola bile park edebilirsiniz. Çekme karavanınızı sokak yada cadde üzerine bırakamayabilirsiniz. Park etmek için güvenlikli bir alana ihtiyaç duyarsınız.
Avrupa’da kampinglerde konakladığınızda aracınızla kampingden ayrıldığınızda gözünüz arkada kalmaz. Çekme karavanınızın güven içerisinde orada durduğunu bilirsiniz. Moto karavanınızla da kampinglerde kalırsanız aynı güvenlik geçerlidir. Ancak yabancılara para kaptırmama mantığı ile moto karavanın kolay park etme avantajı birleşince moto karavanla kamping alanlarına girmeme durumu ortaya çıkar. Bu andan itibaren güvenlik riski de oluşmaya başlar. Karavanlı seyahatlerde en garantisi karavanınızla hedef noktanızdaki kampinge ulaşıp orada konaklayarak gezinizi yapmak programınızı bitirdikten sonra karavanınızı alarak oradan ayrılıp diğer kamping alanına ulaşmaktır. Örneğin Roma için kampinge yerleşince toplu taşım araçlarıyla Roma merkezine ulaşıp aynı yolla geriye dönebilirsiniz. Geçtiğimiz yaz Roma’nın merkezinde moto karavanını park eden bir ailenin geri geldiğinde moto karavanlarının çalındığını bu sayfalarda okuduğumu hatırlıyorum. Ancak bu ve benzeri riskler daha çok belli başlı ülke ve kentlerde ortaya çıkar, yoksa Avrupa’nın her kenti ve kasabası böyle değildir.
Bunların dışında genel olarak söylemek gerekirse Mayıs ayının sonunda aldığımız karavanımızla 20 temmuz-20 ağustos arasında 9 ülkeyi kapsayan ve 8000 kilometre süren seyahatimizde keşke moto karavanımız olsaydı dediğimiz bir an olmadı. Belirli bir ekonomik gelire sahip ve bol izni olmayan aileler ya da kişiler için çekme karavanın iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.
Keyifli ve bol geziler dileğiyle.
Fatih ÖZDEL

Fatih bey,
Verdiğiniz detaylı ve faydalı bilgiler için çok teşekkürler. 70 gün / 14000 km lik Avrupa seyahatimde motokaravanım ile hep kamp alanlarında kalıp şehir merkezini toplu taşım araçları ile gezdim,
belki cebimden fazla para çıktı ama kafam dinç, huzurum yerinde idi. Ben çıktım bir şey olmadı abi diyenler de olacaktır, her koyun kendi bacağından asılır.
Hoşgeldiniz.
Oğuz

Fatih bey,

Bu topiği az önce keşfettim...
Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim...
Bir gün bir yerlerde görüşmek umuduyla...

Haldun

Fatih bey, 5 sene içinde iki tane motokaravan alıp sattım, şimdilerdeyse çekme karavanları inceliyorum. Yukarıdaki yazınıza ilaveler yapmak istiyorum. Karavanlarda seyahat sırasında yolcu güvenliğinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Oysa orta sınıf bir otomobilde bile bize sunulan güvenlik paketlerinde ABS, hava yastıkları, çelik barlar, vs. bir çok sayılabilecek madde mevcut. Kullanıcının aracını dikkatli kulanması, karavanını stabiizatörle bağlaması ve aracındaki stndart güvenlik donanımlarıyla çekme karavanların üstün olacağını düşünüyorum...

Bende topiği şimdi farkettim sabah sabah yatağımda keyifle okudum,Fatih Bey hoşgeldiniz.Benim için keyif biraz daha farklı ilerde istediğim kampırı yapana kadar karavansız kalmamak için çekme karavana karar verdim bunun için bir abimizle birlikte 2 adet çekme karavan şasesi erba karavana yaptırdık küçük(195cm-326cm y 200cm),kompak ve doğa gezileri düşünerek şasesini farklı olarak daha sağlam yaptırdık,buna Erba karavanın sahibi erdoğan beye anlattığımız gezi amacımızdan sonra Erdoğan bey karar verdi.Dün akşam itibarı ile diğer karavanı yapmaya başladık bu sonbahar ikisinide bitireceğimizi umuyorum en azından yola çıkaracak hale getiririz,hoş bizim için içinde hiçbirşey olmadan bile yola çıkacak hale gelmiş demektir(sırt çantalarından sonra her araç her kapalı kutu bizim için komforludur).Bu yüzden sizin yazınız beni daha bir keyiflendirdi çünkü kampırı yaptığımda da çekme karavanı mı elden çıkarmayı düşünmüyorum.Buna ilk karavanım olması ve gerçekten kaliteli yapamayı düşündüğüm için karar verdim.Tekrar hoşgeldiniz.

Hoş geldiniz diyen tüm karavan dostlarına içtenlikle HOŞBULDUK.
Haşmet Bey araç güvenliği konusundaki yazdıklarınızla bence karavancılar, özellikle çekme karavancılar için hayati öneme haiz bir noktaya vurgu yaptınız. Şimdiye kadar güvenlik konusunda daha çok mal güvenliği hususlarında bilgi alışverişinde bulunduk. Ancak çekme karavanın ekipmanları dolayısıyla karşılaşabileceğimiz güvenlik risklerinden henüz bahsetmedik.
Örneğin lastikler, karavanın ağırlığı, (ne kadarımız karavanımızın gerçek ağırlığını biliyoruz) emniyet teli, fren, tekerlek ve jantlar gibi. Çok kullandığımız atasözümüz de “Cana gelmesin de mala gelsin” deriz. Evet seyahatlerimiz sırasında dikkatsiz davranırsak beklemediğimiz anda bir hırsızlıkla karşılaşabiliriz. Olsun her giden mal tekrar yerine konulur, ama can? Yolda giderken yetersiz teknik ekipman dolayısıyla karşılaşacağımız bir kazada Allah korusun canımıza bir şey olursa telafisi mümkün olabilirmi?
Yeni aldığımız bir karavan bile acaba ne kadar standartlar içerisinde? Bu ve benzeri soruları da hep birlikte sorup teknik ekipmanla ilgili sıkıntıları yaşanmış örneklerle yanıtlamaya çalışacağız. (Tabiî ki sizlerinde yardım ve destekleriyle)
Gelecek yazımda karavanla Avrupa’ya çıkış güzergah ve maliyetlerini irdelemeye çalışacağım.
Keyifli ve bol geziler dileğiyle.
Fatih ÖZDEL

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.