Çekme Karavanda Kaç Litre Su Deposu Olmalıdır

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Değişik Adam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,513

Değişik Adam

Yeni Üye
Merhaba

Biz yeni karavancı olarak bazı konularda ( aslında karavan hakkında hiç bir konuda :smiley: sizler kadar tecrübeli değiliz. bu yüzden bu konu hakkındaki fikirlerinizi almak istiyoruz. almış olduğumuz avrupa karavanda 45 litre su deposu bulunmakta. biz karavanı genelde hafta sonların ve sık sık 5-6 gün gibi kullanmayı pilanlamaktayız. bu arada her ne kadar kamp yerlerine soğuk bakmasakta genel tercihimiz kamp yerleri olmayacak gibi gözüküyor. sizin tecrübelerinize göre çekme karavanda olması gereken depo kaç litre olmalıdır. biz 3 kişilik bir aileyiz. bu arada tabiki kişiden kişiye kullanım miktarı değişsede yinede genel bir ortalaması vardır diye düşünüyorum. bu konu hakkındaki fikirleriniz bizim için önemli çünkü karavanı henüz teslim almadık ve vereceğiniz fikirlere göre su deposuna ilave yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. şmdiden yardımlarınız için teşekkür ederiz.

Etiketler
Bizde karavanımızı bir kaç ay önce teslim aldık. Yaptığımız kamplarda 2 yetişkin 2 çocuk olarak günlük ihtiyacımız 25-30 litre oldu. Bu rakama tuvalet sifon suyu ve taharet musluğu suyu da dahil ancak içme ve banyo suyu dahil değil. Karavanda 100 litrelik depo olmasına rağmen yaklaşık 20 litrelik kısmı çıkış rekorunun altında kaldığı için ve hidroforu pislikten korumak amacıyla kullanılamıyor. Bu nedenle kamp dışı daha çok kalacağınızı beyan ettiğinizden 45 litrelik deponun yetersiz olacağını düşünüyorum. Sürekli çeşme aramak veya bidonlarla su taşımak zorunda kalabilirsiniz. Üstelik bidondan depoya su aktarmakta ayrı bir sorun. Aktarma için küçük dalgıç pompayla uğraşmanız gerekiyor.

Merhaba

Biz yeni karavancı olarak bazı konularda ( aslında karavan hakkında hiç bir konuda :smiley: sizler kadar tecrübeli değiliz. bu yüzden bu konu hakkındaki fikirlerinizi almak istiyoruz. almış olduğumuz avrupa karavanda 45 litre su deposu bulunmakta. biz karavanı genelde hafta sonların ve sık sık 5-6 gün gibi kullanmayı pilanlamaktayız. bu arada her ne kadar kamp yerlerine soğuk bakmasakta genel tercihimiz kamp yerleri olmayacak gibi gözüküyor. sizin tecrübelerinize göre çekme karavanda olması gereken depo kaç litre olmalıdır. biz 3 kişilik bir aileyiz. bu arada tabiki kişiden kişiye kullanım miktarı değişsede yinede genel bir ortalaması vardır diye düşünüyorum. bu konu hakkındaki fikirleriniz bizim için önemli çünkü karavanı henüz teslim almadık ve vereceğiniz fikirlere göre su deposuna ilave yaptırabiliriz diye düşünüyoruz. şmdiden yardımlarınız için teşekkür ederiz.
Bizde karavanımızı bir kaç ay önce teslim aldık. Yaptığımız kamplarda 2 yetişkin 2 çocuk olarak günlük ihtiyacımız 25-30 litre oldu. Bu rakama tuvalet sifon suyu ve taharet musluğu suyu da dahil ancak içme ve banyo suyu dahil değil. Karavanda 100 litrelik depo olmasına rağmen yaklaşık 20 litrelik kısmı çıkış rekorunun altında kaldığı için ve hidroforu pislikten korumak amacıyla kullanılamıyor. Bu nedenle kamp dışı daha çok kalacağınızı beyan ettiğinizden 45 litrelik deponun yetersiz olacağını düşünüyorum. Sürekli çeşme aramak veya bidonlarla su taşımak zorunda kalabilirsiniz. Üstelik bidondan depoya su aktarmakta ayrı bir sorun. Aktarma için küçük dalgıç pompayla uğraşmanız gerekiyor.

.
Çekme karavanın genellikle Türkiye’deki kullanım tercihi için gayet yerinde olan sorunuz, belki suyun boşaltımına verilecek cevaplarla da daha anlamlı ve yararlı olabilirdi ?

Foruma hoş geldiniz. :smiley:

Çekme karavanında ağırlık sorunu olmasın diye araçlarında 50-100 litre su taşıyanları gördüm. 12V dalgıç pompa ile gerektiğinde su transferi yapıyorlar.

.
Karavandaki duş ve içme harici su gereksinimimizi günlük kişi başı 5 litre olarak, moda deyimiyle gerçekleştirmekteyiz.. :yum:
Üstelik de şaka falan değil, yıllardan beri bu böyle.
Tabi bu noktaya sadece İslami tevekkül ile değil, ayrıca üzerinde düşünerek geldik.
Aşağıdaki başlıkta ilgili yazıları bulabilirsiniz.
Herkezin de bizim gibi olmasını söylediğim falan yok. Sadece içinizi rahatlatmak için, en az ne kadarla olabilire, örnek vermek istedim.

Sonucunda her şey karavan yaşamının farklılığını özümlemekten geçmeli ?
Su, ne evdeki gibi kazanılıp ve ne de evdeki gibi tüketilebiliyor.
Artığından kurtulması da ayrı dert..
Özellikle Türkiye’de çekme karavan yaklaşımı düşünülürse..

Son düzenleme:

biz araştırmalarımız sonucunda 750 kilo altı karavan olamayacağına karar verdik ve bundan dolayı o2 belgeli 750 kilo üzeri bir karavan aldık. bundan dolayı karavanda herhangi bir kilo sorunu yok. fakat karavanlar yapılırken ( tabi bu bu işi profesyonel olan yapan firmalar için geçerli ) denge unsuru son derece önemli ve tasarımlar yerleşim planları ağırlık dengesi gibi durumlar hesaplanarak yapılıyor. şimdi bizim aklımızdaki soru şu oluyor biz 45 litre su deposu olan bir çekme karavana 100 litre su deposu koyarsam bunun karavan üzerindeki ağırlık merkezini nasıl ayarlamalıyım ki ileride bize sorun teşkil etmesin. aslında yolculuk esnasında dolu depoyla gitmek çok mantıklı olmasa da ilerde mecburen dolu depo kullanmak zorunda kalırsak sorun yaşar mıyız diye düşünmeden edemiyoruz.

Yurtdışından gelen çekme karavanlar kampingte ( gittikçe artan sayıda karavan parklarda) kalmak için planlandığı için Türkiye’de kamp dışı konaklamalarda su deposu yetersiz kalıyor. Çekme karavanlarda, aynı durum motokaravan için de geçerli, su depoları Türkiye’deki ölçülerimizle kıyaslandığında genellikle küçük kalıyorlar.

Bu nedenle karavan parklarda elinde böyle bir sulama kovasıyla (inşallah doğru Türkçe) karavanına su taşıyanları görürüm (10 litrelik olanları).
Giekanne

Çekme karavan olsun motokaravan olsun yurt dışından gelenlerde de yükleme payı pek fazla değil. Büyük bir su deposuyla azami ağırlıgın üzerinde bir yükle yollarda olma tehlikesi büyük. Aracın teknik verilerine bakmak lazım.

Son düzenleme:

Yurtdışından gelen çekme karavanlar kampingte ( gittikçe artan sayıda karavan parklarda) kalmak için planlandığı için Türkiye’de kamp dışı konaklamalarda su deposu yetersiz kalıyor. Çekme karavanlarda, aynı durum motokaravan için de geçerli, su depoları Türkiye’deki ölçülerimizle kıyaslandığında genellikle küçük kalıyorlar.

Bu nedenle karavan parklarda elinde böyle bir sulama kovasıyla (inşallah doğru Türkçe) karavanına su taşıyanları görürüm (10 litrelik olanları).
Ekli dosyayı görüntüle 633619

Çekme karavan olsun motokaravan olsun yurt dışından gelenlerde de yükleme payı pek fazla değil. Büyük bir su deposuyla azami ağırlıgın üzerinde bir yükle yollarda olma tehlikesi büyük. Aracın teknik verilerine bakmak lazım.
cevap için teşekkür ederiz. bizde araştırmalarımız sonucu depoyu şimdilik bu şekilde bırakmaya karar verdik. şimdilik ilave küçülebilen 20 litrelik bidonlarla devam edelim diye düşünüyoruz. içerisine alacağımız pompa vasıtası ile sanırım rahat bir şekilde depoyu doldurabiliriz. karavanı almadan önce arabayı değiştirmiştik. alacağımız karavanın ağırlığına göre daha ağır bir araç aldık. biz karavanı çekme ile ilgili bir sorun olacağını zannetmiyoruz sadece bilinçsiz bir şekilde karavanı olabildiğince doldurup ileriki zamanda kullanım esnasındaki salınımı düşünerek mümkün olduğunca içerisini sabit bırakmayı düşünüyoruz. zaten yedek suları da karavan da değil araçta taşırız.

Benim karavanda su deposu 45lt ve 3 kişiyiz 1 günde bu su bitiyor ( Melamin tabaklar var günde 3 kere) bulaşıklara el yüz yıkamaya kullanıyoruz akşamdan akşama 40lt mutlaka konuyor wc yok duş yok
3 gün kullansan 150 lt mutlaka gerekli, yani bidon ile doldurmaktan başka çare yok gibi

Benim karavanda su deposu 45lt ve 3 kişiyiz 1 günde bu su bitiyor ( Melamin tabaklar var günde 3 kere) bulaşıklara el yüz yıkamaya kullanıyoruz akşamdan akşama 40lt mutlaka konuyor wc yok duş yok
3 gün kullansan 150 lt mutlaka gerekli, yani bidon ile doldurmaktan başka çare yok gibi
cevap için teşekkürler.
bize da yetmez gibi geliyor. ama durum sizde olduğu gibi tecrübeyle sabit. o yüzden şimdilik yedek su ile devam etmeyi düşünüyoruz. ne kadar doğru bilemiyorum fakat bana söylenen yerli üretim su depolarında koku olduğu yönünde. tabi bunu tecrübe edemedik. aslında direk satıcının söylemesi. bizim olduğumuz bölgede oturan bir arkadaşta karavan var fakat biz pandemi den dolayı dışarı pek çıkmıyoruz. onun için soramadım koku var mı yada yosunlanma yapıyor mu diye. bakalım kullandıkça öğreneceğiz herhalde. gerçi pandemi den dolayı karavanı bile teslim alamadık o da ayrı bir konu.

cevap için teşekkürler.
bize da yetmez gibi geliyor. ama durum sizde olduğu gibi tecrübeyle sabit. o yüzden şimdilik yedek su ile devam etmeyi düşünüyoruz. ne kadar doğru bilemiyorum fakat bana söylenen yerli üretim su depolarında koku olduğu yönünde. tabi bunu tecrübe edemedik. aslında direk satıcının söylemesi. bizim olduğumuz bölgede oturan bir arkadaşta karavan var fakat biz pandemi den dolayı dışarı pek çıkmıyoruz. onun için soramadım koku var mı yada yosunlanma yapıyor mu diye. bakalım kullandıkça öğreneceğiz herhalde. gerçi pandemi den dolayı karavanı bile teslim alamadık o da ayrı bir konu.
Merhaba ben de çekme karavan kullanıyorum ve çoğunlukla kamping alanları dışında konaklıyorum. Çekme olsun motokaravan olsun büyük su deposu daha fazla yer kaplamak ve ağırlık demek. Ayrıca motokaravan da dahi belli bir miktarın üzerinde su ile seyahat etmek güvenli olmayabilir. Ülkemizde çoğu yerde su problemi yok, kamp kuracağım yere yaklaşınca dolduruyorum, benim de depom 50 lt. Sonrasında ise çekme karavanın avantajı olarak portatif depomu aracımla doldurup geliyorum. Esnek ve çok sağlam ancak biraz daha pahalı depolar var, çok az yer kaplıyor ve 100,150 ve üsti hacimlerde. Bunlardan Birtane alıp kamp yerine varıldıktan sonra olduğunuz yerde su yoksa en yakın yerden doldurursunuz ve uzun süre idare eder. Ben de şu an 20 ve 50 litrelik portatif bidon kullanıyorum ama dediğim gibi bir ürün alacağım. 12v pompayı mutlaka alın çok kolaylaştırıyor işinizi, ayrıca özellikle yaz kamplarında yedek deponuzla dışarıda da keyifle kullanırsınız. Biraz uzattım kusura bakmayın. Selamlar.

Merhaba ben de çekme karavan kullanıyorum ve çoğunlukla kamping alanları dışında konaklıyorum. Çekme olsun motokaravan olsun büyük su deposu daha fazla yer kaplamak ve ağırlık demek. Ayrıca motokaravan da dahi belli bir miktarın üzerinde su ile seyahat etmek güvenli olmayabilir. Ülkemizde çoğu yerde su problemi yok, kamp kuracağım yere yaklaşınca dolduruyorum, benim de depom 50 lt. Sonrasında ise çekme karavanın avantajı olarak portatif depomu aracımla doldurup geliyorum. Esnek ve çok sağlam ancak biraz daha pahalı depolar var, çok az yer kaplıyor ve 100,150 ve üsti hacimlerde. Bunlardan Birtane alıp kamp yerine varıldıktan sonra olduğunuz yerde su yoksa en yakın yerden doldurursunuz ve uzun süre idare eder. Ben de şu an 20 ve 50 litrelik portatif bidon kullanıyorum ama dediğim gibi bir ürün alacağım. 12v pompayı mutlaka alın çok kolaylaştırıyor işinizi, ayrıca özellikle yaz kamplarında yedek deponuzla dışarıda da keyifle kullanırsınız. Biraz uzattım kusura bakmayın. Selamlar.
sayın berk bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
aslında uzun yazmanız bizim için iyi çünkü asıl amacımız tecrübelerden yararlanabilmek. bunun için ne kadar detaylı bilgi olursa o kadar faydalanıyoruz. tabi ki kendimiz tecrübe edince kişiden kişiye farklılık gösterecektir bundan dolayı verdiğiniz bilgiler bizim için çok kıymetli. bizde sanırım sizin dediğiniz gibi bir yol izleyeceğiz. karavanımız geldikten sonra bu platformdan tecrübelerimizi paylaşmak istiyoruz.

Merhaba

Merhaba,
Temiz su için karavanı aldıktan sonra nasıl bir çözüm bulduğunuzu paylaşırsanız sevinirim. Zira ben de şu anda aynı problemi yaşıyorum. Ben de yeni karavancıyım.
Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR