Çekme Karavanda Hıza Bağlı Savrulma Hareketinin Dinamikleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,011
Merhaba herkese. Ilk sorumu hayirsiyla sormus olacagim. Bugun esimle ilk Caretta 1500 karavanimizi almis olduk. Malum 750 kg alti. ikinci el aldigimiz icin sizlerin bilgilerinden yararlanarak okuyarak ilerledim ki bundan sonra da oyle olacaktir. Karavan icin stabilizator destegine ihtiyacimiz var mi? 1 ton uzerine olanlar ayri, 750 kg alti olanlar ayri mi satilmakta? Savrulma onleyici olarak ne onerirsiniz? Orjinal haliyle mi kullanmaliyiz? Simdiden teskkr ederim cvp verenlere.

Etiketler
Hayırlı olsun karavanınız. Caretta hafif bir romork ve satabilatöre ihtiyaç duyulacağını kendi fikrimce düşünmüyorum. Ben de caretta ağırlığında romork da kullandım. Şimdiki karavanım biraz daha ağır ama yine de savrulma problemi hiç yaşamadım. Sürate dikkat ettikten sonra stabilizatöre gerek duyulacağını düşünmüyorum. Tabii bu kişisel bir düşünce. Stabilizatör kullanan arkadaşlar var. Onlar da yanıtlayacaklardır. Selamlar.

Ek olarak şunu da belirtmek isterim ki, Bir güvenlik önlemi ne olursa olsun önemli olabilir. Siz benim kişisel fikrimi değil de kendiniz gerekli görüyorsanız kendi fikrinizi takip edin efendim. Güvenlik şakaya gelmez.

Son düzenleme:

Hayırlı olsun karavanınız. Caretta hafif bir romork ve satabilatöre ihtiyaç duyulacağını kendi fikrimce düşünmüyorum. Ben de caretta ağırlığında romork da kullandım. Şimdiki karavanım biraz daha ağır ama yine de savrulma problemi hiç yaşamadım. Sürate dikkat ettikten sonra stabilizatöre gerek duyulacağını düşünmüyorum. Tabii bu kişisel bir düşünce. Stabilizatör kullanan arkadaşlar var. Onlar da yanıtlayacaklardır. Selamlar.

Ek olarak şunu da belirtmek isterim ki, Bir güvenlik önlemi ne olursa olsun önemli olabilir. Siz benim kişisel fikrimi değil de kendiniz gerekli görüyorsanız kendi fikrinizi takip edin efendim. Güvenlik şakaya gelmez.

Cok tesekkrler cevabiniz icin. Umarim fikri olanlar yardimci olur. Biz cok yeniyiz. Bu forumdaki aciklamalari dikkatle okuyarak ilerliyorum. Ne demisler akilli insanlar kendi tecrubelerinden, daha akilli insanlar baslalarinin tecrubelerinden faydalanir.

Yucel bey anladigim kadariyla siz kendi karavaninizi yapmissiniz. Her konuda oldukca iyi bir tecrubeniz var. Ford firsta 1.4 benzinli towcar adli sitede 600 kg lik karavanla uyumlu gorunuyor. Aracimizin muhadillerinden tanidiginiz var mi? Caretta kullanan 1.4 benzin 95 beygir civari. Ilginize teskkrler. Ayrica esim ceki demiri noktasinda da sizlere danismami rica etti. Ilk tecrubemiz olacak. Ceki demirinde yerli ya da ithal mi scmeliyiz.

Teşekkür ederim,
Son 20 yılın 10 yılında karavanım vardı. Bu konuda birşeyler öğrendim evet. Aracını Caretta'yı kolayca çekecektir. Ama zemin ıslakken yokuşlarda patinaja düşebilirsiniz. bu yere tutunma gücüyle ilgili ve tek çözümü 4x4 araç sahibi olmak. Ama bu da şart değil. Pek çok durumda önden çekişli araç idare edecektir. Hepimiz öyle yapıyoruz sonuçta. Aracınızın muadilleri 1.4 ve 1.6 arası benzinli araçlar olabilir bence. Opel ve diğer firmalarda böyle araçlar var. Benim bu konuda çok da bilgim yok. Araştırmak gerek. Özellikle beygir güçleri farklı olabilir motorların ama karavancılıkta önemli olan maksimum torku minimum devirde elde etmektir. Bu yüzden dizel araçlar daha avantajlılar.
Çeki demiri için onay almış yerli ve yabancı markalar var ancak Çeki demirinin mutlaka CE belgeli olması şartı aranır. Bunu sağşayan belgeleri size hazır edip verebilecek uygun bir yerden yaptırmalısınız. Umarım şehrinizde böyle bir yer vardır. Ben çeki demirinde markanın çok önemli olduğunu düşünmüyorum çünkü sonuçta her marka CE belgeli, yani bu kapalı kutuda süt almaya benziyor sonuçta daha ucuz da olsa pahalı da aldığınız ürün süt. İyi süt veya kötü süt yok. Süt süttür sonuçta. Bu yüzden CE belgesine haiz her markayı tercih edebilirsiniz bence.

Stabilizatörden daha önemlisi karavanı dikkatli kullanmaktır.
Ümit ederim frenli aksı vardır.
Frenli aksınız yok ise çok daha dikkatli kullanınız.
Özellikle, virajlara hızlı girmeyin ve virajda asla fren yapmayın.
Viraja frene ihtiyaç duymayacak hızda girin.

daha önce yazdığım mesajla ilgili görüntüleri paylaşayım. Tekne ve tekne üzerindeki yük haricinde aracın arka kısmında da 800-900 kg kadar yük var.

001

002

003

004

Teşekkürler. Çok faydalı bir çalışma olmuş. Sizin verdiğiniz rakamlara bakınca yalpalamaya yol açan en önemli faktörlerden birinin de aracın hızı olduğu anlaşılıyor. Tüm yükleme, aks uzunluğu vs. hesaplarında km/s üzerinden mukayese esas alınmış. Yani esasında hızımızı maksimum 80 km tutmamız bile çoğu olumsuz faktörü yok ediyor. Sizin saydığınız önlem maddeleri arasına aşırı sürat yapmamayı da eklemek lazım. Bir noktadan sonra karavan ne kadar stabil olsa da, hız fazla ise ani manevra şansınız yok. 35 yıllık şoförüm, 3 aylık da çekme karavancıyım. Bu araştırmada bahsedilen tip kısa ve hafif karavanım var. Riskli olduğu hesaplanmış. Stabilizatörüm de yok. Bu yaz baya uzun yol yaptım. Her türlü koşulda deneme fırsatım oldu. Korkulduğu kadar da savrulmaya yol açan bir durum yok hele yavaş kullanıldığı zaman karavan. Ki ben oldukça zorladım test amaçlı en ufak sorun yaşamadım. Yeni alacaklar bu konuya fazla takılıp hevesini kaybetmesin. Bence zor olan geri manevra ki geri geri araba ile istanbulu gezebilirim karavan yokken arkamda. :smiley: Herkese güvenli sürüşler dilerim.

Konu ile ilgisi olduğu için buraya yazmayı uygun gördüm. Eğer yanlış yerdeyse ilgililer mesajı taşıyabilirler.
Alko 3004 stabilizatör 1700 tl ye satılmakta. Satan firmayı reklam olmaması için buraya yazmıyorum. Düşünenlere özel mesajdan bildirebilirim. İhtiyacı olanlar bakabilirler.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Özel mesaj nerde göremedim :smiley: Forumu sık kullanmıyorum. Bana yazabilir misiniz nerde satıldığını? Teşekkürler.

.
Aşağıdaki sayfa, ülkesine göre çekme karavanların trafiğe çıkma durumlarını, özellikle de 100km/saat için donanım gereksinim ve ağırlık dağılım hesap cetveliyle birlikte vermekte.

Umarım Google Almancada anlaşılır bir tercüme sunar.

Son düzenleme:

Kampanya kapsamında of fiyata satılmıştı. Şimdi 3000 TL civarında sanırım fiyatı.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderild
Kampanya kapsamında of fiyata satılmıştı. Şimdi 3000 TL civarında sanırım fiyatı.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Mover taktırdığım firmanın internet sitesinde 2400 TL ye Winterhoff Ws3000 ve Knott KS30 markalar var gözüküyor. İlgilenen olursa. Öte yandan geri giderken sorun yarattığını okumuştum bir yerde sanki stabilizatörün. Ne kadar doğru bilmem.

Karavanın dönmesine imkan vermediğinden stabiliztör aktifken geri geri manevra yapmak zor oluyor. Ben geri manevra esnasında stabilizatörü açıyorum.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR