Çekme Karavan Proje

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erenkuruçaylı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,230

Erenkuruçaylı

Yeni Üye
Herkese merhabalar ben 750 kg altı küçük bir çekme karavan yapmak istiyorum arkadaşlarımızla en azından haftasonlarımızı değerlendirmiş oluruz diye fakat usta arkadaşlarım kendi kafamızdan yaparız diyorlar bende güvenemiyorum ve öyle istemiyorum sağlam olması açısından çünkü trafiğe çıkacağız ne kendi hayatımızı nede kimsenin hayatını riske atmaya değmez sizden ricam elinde 750 kg altı çekme karavan projesi olan varsa gönderebilir mi

Etiketler
Merhabalar. Bende sizin durumdayım şu an. Sanayide dükkan dükkan geziyorum ama maalesef daha net bir sonuç alamadım. Ben küçük bir ileçede yaşıyorum, burada TSE belgeli bir imalathane bulunmuyor. Eğer yaşadığınız yerde TSE onaylı O1 belgeli (750 kg altı planladığınız için) römork üreticilerine uğrayınız. Onlarda güzel projeler oluyor. Ama fiyat biraz yüksek çıkabiliyor. Eğer ekonomik olsun isterseniz, size sadece O1 belgeli, yaşam alanı 3.75x1.95 ebatlarında, frenli torsiyon dingilli bir römork şasesi sipariş edebilirsiniz. Üst yağısını, izolasyonu, kaplamasını, mobilyasını, su ve elektrik tesisatını elinizden geliyorsa yapabilirsiniz. Şayet öyle bir yetiniz yok ise bu işlerde uzmanlardan yardım alıp piyasada 45 ile 130 bin TL aralığında değişen O1 belgeli bir karavana tahmini 25.000 ile 35.000 TL fiyatlara sahip olabilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Herkese merhabalar ben 750 kg altı küçük bir çekme karavan yapmak istiyorum arkadaşlarımızla en azından haftasonlarımızı değerlendirmiş oluruz diye fakat usta arkadaşlarım kendi kafamızdan yaparız diyorlar bende güvenemiyorum ve öyle istemiyorum sağlam olması açısından çünkü trafiğe çıkacağız ne kendi hayatımızı nede kimsenin hayatını riske atmaya değmez sizden ricam elinde 750 kg altı çekme karavan projesi olan varsa gönderebilir mi
Imalat konusunda size yardimci olabirim

bu projeler alıntıdır. ama size yol gösterir. bende bu projeleri baz alarak başladım projeyi hayata geçirmeyi. ben ebatlarla oynadım kndi isteğime bağlı metrajlar üzerinden şasi ve karoseri imalatına başlıcaz

N ve Arka Panel eski

N ve Arka Panel yeni

Asi

St Panel

Yan Panel Kapl

Karoseri

Üstat sahibinden 2. el çekme karavan bak kafan rahat olur. Hatta O1 değil O2 ruhsatlı al sadece yılda 1 muayenesi var. Frenli olduğu için.
Çekecek olan aracınızın kullanım klavuzunu inceleyin. Frenli ve Frensiz romörk kaç kg ma kadar çekiyor görün.
Ne demek istediğimi anlarsınız.
Karavan çekmeyi çocuk oyuncağı sanıyorlar.(Piyasada) Türkiyede piyasada yaptıracağınız karavan tipi şeyler profesyonelin elinden çıkmazsa başınız ağrır. Ustalarımız TANK gibi demir şaseli ve bol kaynaklı çekme karavan yapıyorlar.
Sonra karavan yaptık diyorlar.
Örnek vermem gerekirse.
Benim aracım 1.6 dizel 120 bg 1400 kg,
Frenli romörk 1500 kg a kadar çekiyor.
Frensiz romörk 600kg

Karavan amacıyla üetilmiş ruhsatlı bir ürün alın kafanız rahat etsin. Sıfır 2. el fark etmez.

ben şuanda kendi karavanımı yapıyorum.yaklaşık bir yıldır araştırma yapıyorum kendimce projelendiriyorum. önerim şudur. 5 - 6 binlira vererek kesinlikle ana alt şasiyi 01 belgeli alarak devamını siz yapın. çünkü aynı paraya denk geliyor. hemde belgeli olur kafanız rahat olur.

Üstat sahibinden 2. el çekme karavan bak kafan rahat olur. Hatta O1 değil O2 ruhsatlı al sadece yılda 1 muayenesi var. Frenli olduğu için.
Çekecek olan aracınızın kullanım klavuzunu inceleyin. Frenli ve Frensiz romörk kaç kg ma kadar çekiyor görün.
Ne demek istediğimi anlarsınız.
Karavan çekmeyi çocuk oyuncağı sanıyorlar.(Piyasada) Türkiyede piyasada yaptıracağınız karavan tipi şeyler profesyonelin elinden çıkmazsa başınız ağrır. Ustalarımız TANK gibi demir şaseli ve bol kaynaklı çekme karavan yapıyorlar.
Sonra karavan yaptık diyorlar.
Örnek vermem gerekirse.
Benim aracım 1.6 dizel 120 bg 1400 kg,
Frenli romörk 1500 kg a kadar çekiyor.
Frensiz romörk 600kg

Karavan amacıyla üetilmiş ruhsatlı bir ürün alın kafanız rahat etsin. Sıfır 2. el fark etmez.
hocam bir şeyi merak ettim. o1 belgeli frenli römorklar yok mudur?

hocam bir şeyi merak ettim. o1 belgeli frenli römorklar yok mudur?
niewiadow nt 126 var inceleyin.
Sizin başka bir şey sorduğunuzu anladım. O iş karavan yapımına giriyor. Beni aşıyor. Fren sonradan montaj edilir. Çalışması için hangi parçalar ekleniyor oraları beni aşıyor.
Frenli romörk istiyorum dersiniz yaptırırsınız sanırım. Çünkü bunu Avrupa standartlarında yapanlarda var, el yapımı olanların videolarını da izlemiştim. Hidrolik fren sistemi takan bile var.

niewiadow nt 126 var inceleyin.
Sizin başka bir şey sorduğunuzu anladım. O iş karavan yapımına giriyor. Beni aşıyor. Fren sonradan montaj edilir. Çalışması için hangi parçalar ekleniyor oraları beni aşıyor.
Frenli romörk istiyorum dersiniz yaptırırsınız sanırım. Çünkü bunu Avrupa standartlarında yapanlarda var, el yapımı olanların videolarını da izlemiştim. Hidrolik fren sistemi takan bile var.
evet bende öyle düşünüyorum. şase üstüne mekanik ve yağ kontrollü fren sistemi takılıyor ve bu şekilde satışı da var. Sizin o2 frenli olduğu için söyleminizden o1 de yok algısı oluşmaması adına (ben öyle bir çıkarım yaptım) yazmak istedim.
Her türlü şase için hertürlü fren uygulaması (ki hayati derecede önem taşır) yapılıyor.
Teşekkürler saygılar

Geçen arkadaşım dedi bizim bir tekne var çekermisin kaç kg dedim 800 dedi.
Olur hallederiz dedim.
Yumurta .... ağzına gelince demesin mi? Yalnız bizim romörkte fren yok.
Ondan sonra araştırdım , bende çekemezmişim.
800kg teknesini frensiz romörk alan adam kamyonla çekecek sanırım.

Umarım işinize yarar... Şasenin en arkadan çeki okunun bağlandığı en uç noktaya kadar yekpare olması gerekiyor. Tip onay işlemleri için olması gereken standart budur. Kaynak veya Cıvatalı bağlantılar trafikte sorun teşkil ediyor.
Biz testleri bu şekilde yapıyoruz....

Ekli dosyalar

• Al-Ko O1.pdf
    6.9 KB · Görüntüleme: 602

bu projeler alıntıdır. ama size yol gösterir. bende bu projeleri baz alarak başladım projeyi hayata geçirmeyi. ben ebatlarla oynadım kndi isteğime bağlı metrajlar üzerinden şasi ve karoseri imalatına başlıcaz

Ekli dosyayı görüntüle 520952

Ekli dosyayı görüntüle 520953

Ekli dosyayı görüntüle 520954

Ekli dosyayı görüntüle 520955

Ekli dosyayı görüntüle 520956

Ekli dosyayı görüntüle 520957
Merhaba, dingilin projede bulunduğu yer itibarı ile ağırlık merkezi hatalı görünüyor. Dingilin teker ekseni mesafesinin 172 mm. (17,2 cm.) daha geride olmasını tavsiye ederim.

tuvaleti ve aygaz tüpü karavanın önündeki oka kuracağım bir kabine yerleştirmek istiyorum. o kabini en hafif malzeme olarak neyden yaptırabilirim.

Sma kabini

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri