Çekme Karavan Muayene Süreleri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan supergezgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,446
Ynt: Çekme Karavan Muayene Süreleri Hakkında

Merhabalar; 2009 model 1250 kg. olan karavanımın 2014 yılı Ekim ayında plakasını çıkartarak muayeneye girdim. Muayene istasyonundan 1 yıllık muayene verilerek ruhsata işlendi. Karayolları kanunundan ve forum üyelerinden 2 yıllık olması gerektiğini öğrenmem üzerine TÜV Genel Merkezi ile irtibata geçtim ancak bir sonuç alamadım. Çekme karavanı 750 kg üzeri olup, plakası olan ve muayene süresi 2 yıl olarak ruhsata işli arkadaş varsa bilgi vermesini rica ediyorum.

Etiketler

Güncel bilgiyi paylaşayım, 2016 model çekme karavanın ruhsatını çıkarırken muayene tarihi olarak 1 yıl sonrası verildi.

Anlamadığım bu karavanı teşvik edecekleri yerde sanki almayın diyorlar.Otomobilde bile 2 yıllık olan muayene bunda nasıl 1 yıl oluyor, mantığı nedir?

Arkadaşlar,

Bir çok kişinin bildiği ama bazı arkadaşlarımızın bilmeden çekme karavanlarını her yıl muayene yaptırdıklarını duyuyoruz. Karavanınızı kendi özel aracınızla çekmek kaydı ile muayene süresinin ilk 3 yıldan sonra 2 yılda bir olduğuna dair Ulaştırma Bakanlığınından gelen yazı aşağıdaki gibidir. (Ruhsata tabi 750 kg. üstü karavanlar için)

UKKF olarak bu yazıya da bazı gerekçelerle itiraz ettik, sonucunu sizlerle paylaşacağım.

İlgilenen arkadaşlarımıza duyurulur.

Saygılarımla

Erdal Öütügen

Merhaba,

İlgili kanunda ve resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte 2 yılda bir olduğu açık ve net. TÜVTÜRK ün keyfi olarak bizi her yıl muayeneye zorlaması hem maddi açıdan istismar hem de bizi götür getir zorluğuna sokuyor.

Bir sonuç alabidiniz mi ?

Erba 5,25 çekme karavanım her sene muayeneye giriyordu.Sizin yazınızı ve TÜV de dev 2 yıl da bir bilgisini görünce TÜV gittim.Her sene beni niye muayeneye çağırıyorsunuz bakın sitenizde iki yılda bir diyor dediğimde sizin ruhsat kaydınız ticari gözüktüğü için sistem çağırıyor dedi.Trafikte sorunu çözdüm karavan ticari den yük taşıma olarak değiştirildi. Maliyeye de bildirildi. TÜV deki arkadaş tamam olmuş ama siz yinede muayeneye geldiğinizde iki yıl olduğunu hatırlatın dedi.
Bir memurun kafasına göre kayıt yapması beni her sene TÜV e gitme zorunda bıraktı.

Bende de 5,25 Ortiz var. 2017 Haziran ayında aldım. Muayeneyi 2 yılda bir olarak biliyordum. Ruhsattaki muayene bitiş tarihine bakmamıştım. Bu yıl normal muayene için randevu aldığımda bir yıllık gecikme cezası çıktı. Benim ruhsatımda kullanım amacı "Yolcu Nakli: HUSUSİ" yazıyor. Çekme karavanda yolcu taşınması yasak zaten.

Trafikte itirazınızı nasıl yaptınız, işlemler hakkında bilgi verir misiniz?

Bende de 5,25 Ortiz var. 2017 Haziran ayında aldım. Muayeneyi 2 yılda bir olarak biliyordum. Ruhsattaki muayene bitiş tarihine bakmamıştım. Bu yıl normal muayene için randevu aldığımda bir yıllık gecikme cezası çıktı. Benim ruhsatımda kullanım amacı "Yolcu Nakli: HUSUSİ" yazıyor. Çekme karavanda yolcu taşınması yasak zaten.

Trafikte itirazınızı nasıl yaptınız, işlemler hakkında bilgi verir misiniz?

Çekme karavan kullanım amacı olarak „yolcu nakli:hususi“ yazılması çok anlamlı bir fıkra gibi (veya şaka gibi :smiley:). Normal durumda yetkili makamın özür dileyerek ücret istemeden düzeltmesi lazım.

Şu anda trafik şubedeyim. İşlemler noterlere devredildi diyerek oraya yönlendirdiler. Noter de dosyası bende değil diyerek trafik şubeye geri gönderdi. Görevli memur dosyasından evrakına bakılacak dedi. Bekliyorum.

Umarım olumlu bir sonuç alırım. Sonucu buradan yazacağım. Diğer arkadaşlarımıza da faydası olur.

Didim'de yaşamanın avantajı, trafikten dosyasındaki imalat belgesini aldım. Görevli imalat tarihinden itibaren üç yılın sonunda ilk muayene, sonrasında her iki yılda bir rutin muayene olduğunu ve ruhsatın sehven yanlış düzenlendiğini bildirdi.

Notere geri dönüp belgeyi sundum. Yarın sonuç belli olacak.

Bu durumda 01.06.2017 yılında imal edilen karavanım, ilk muayeneye 31.05.2020 tarihinde girecek. Noterin düzenleyeceği yeni ruhsatta bu yazacakmış.

Notere gecikme ücreti dahil ödemiş olduğum 477 TL'nin akibetini sordum. TUVTURK'ten talep edebileceğimi ve geri ödeme almam gerektiğini söyledi.

Hayırlısı ile düzeltilmiş ruhsatımı aldıktan sonra TUVTURK'e yazı ile başvurumu yapacağım.

Sevgilerimle,

Merhaba arkadaşlar,

Biraz önce notere gidip, 2017 yılına ait imalat belgesinin sisteme CİNSİ: DC99-Merkezi Dingilli Römork, KULLANIM AMACI: Yük Nakli-HUSUSİ olarak girilmesini sağlayabildim. Sistemden ilk muayene tarihi olarak 2020 yılı çıktı. Sonra da her iki yılda bir muayeneye girecek.

DC99 karavan demekmiş.

Çekme karavan sahibi arkadaşlarımız notere başvurup kullanım amacı tashihi yaptırırlarsa boş yere her yıl muayeneye girmekten kurtulacaklardır.

Sevgilerimle,

Bugün TUVTURK müşteri hizmetleri ile görüştüm. Bu seferki yetkili, bir önceki yetkilinin aksine çekme karavanların her yıl muayeneye girmesi gerektiğini söyledi :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri