Çekme Karavan İçin Klima

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rauf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,401

rauf

Ana Kamp
Yer
Alanya Aslen Gelibolulu
Sevgili karavancı arkadaşlarım malumunuz üzere genelde sıcak bölgelerde bilhassa antalya alanyada haziran 15 eylül 25 arası yüksek sıcaklık değerlerine ulaşıyor buna mukabil nem miktarı yüzde seksenlerden aşağı düşmüyor benim gibi cekme karavanları olanların bağzıları gerek fabrikasyon olarak gerekse teknik bilgileri yeterli olanlar kendi imkanları ile cekme karavanlarına ev kilimalarını monte etmişler bu sayede o boğucu sıcaklar ile anca başa cıkabiliyorlar.Ama bu tekniğin karavana ekstra bir yük getirdiğini unutmıyalım ev split kilimalarının motor bölümünün yani pompa bölümünün ne kadar ağır olduğunu bilirsiniz bunu karavanın ön tarafındaki bölüme montajı ile aynı bölümdeki su deposu hatta aygaz tüpününde aynı bölümde olmasıyla karavanın araba ile bağlantı yaptığı topuza yüksek oranda bir yük biniyor bu ağırlığı dengelemek icin karavanın arka bölümüne koyucağınız eşya,arac gerecler bu ağırlığı dengelemekten uzak kalıyor.Gecenlerde Koctaş mağazasında gördüğüm bir kilima modeli benim gibi cekme karavanı olupta kilima koymak isteyen arkadaşlar icin bir cıkış olacağını sanıyorum teknik özelliklerini ve resimlerini aşağıya ekliyorum kilima mobil özellikli ne montaj icin ekstra bir külfet gerektirimiyor ve hafif satıcı bana kilimanın hollanda malı olduğunu söyledi yani madein cayna değil :D ayrıca uzaktan kumandasıda var bu konuda düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Her kezin bayramını kutlar esenlikler dilerim.
ejbsj8.jpg

331fzv9.jpg

2cfvdaq.jpg

Etiketler
Ynt: Çekme Karavan İçin Klima

Sn Rauf,
Çalışmanız için teşekkürler, yıllardır çekme karavanlara bu tip klima takdım sonuç güzel , fakat verdiğiniz örnekdeki klima bu işe uygun deyil, çünkü ölçüleri çok garip 62x55x35 (YxExD) eni 55 cm büro tipi buzdolabına eşit hiç bir karavanda bunu sokabilecek bir delik yoktur...Benim daha önceden montelediğim klimaların eni 40 cm idi, dolap içine kapağı iptal edilerek sığıyordu...İlgilenenlerin bilgisine..

Klima

Bugün Yenibosna Koçtaş'da Rauf beyin bahsettiği klimayı gördüm çoktandır zaten dikkatimi çekiyordu bana çok uygun geldi ölçüleride çok büyük değil sayın Atiladini verdiği fotodaki Rubenis marka klimadan daha küçük boyutları.

Sn.Yaybek
Yanlış anladınız galiba Koçtaşdaki klimanını ölçüleri (Y 62 x E 55 x D 34) cm..
Benim verdiğim örnek AMCOR (Y 65 x E 39 x D 42)cm...Daha ufak yani, koşçtaşdakinin eni 55 cm bürotipi buzdolabıyla anyı ende..

atiladi' Alıntı:
Sn Rauf,
Çalışmanız için teşekkürler, yıllardır çekme karavanlara bu tip klima takdım sonuç güzel , fakat verdiğiniz örnekdeki klima bu işe uygun deyil, çünkü ölçüleri çok garip 62x55x35 (YxExD) eni 55 cm büro tipi buzdolabına eşit hiç bir karavanda bunu sokabilecek bir delik yoktur...Benim daha önceden montelediğim klimaların eni 40 cm idi, dolap içine kapağı iptal edilerek sığıyordu...İlgilenenlerin bilgisine..
İlgine cok teşekkürler arkadaşım siz herhalde daha evvel uyguladınız bu kilimayı acaba fiyatı ne kadar ve nereden temin edebiliriz Yalnız ufak bir konu daha var zannederim sizin kilima 10 btu bu benim karavan icin baya yüksek bir değer 7.5 btu bence daha uygun gibi geliyor iyi günler.

yaybek' Alıntı:
Bugün Yenibosna Koçtaş'da Rauf beyin bahsettiği klimayı gördüm çoktandır zaten dikkatimi çekiyordu bana çok uygun geldi ölçüleride çok büyük değil sayın Atiladini verdiği fotodaki Rubenis marka klimadan daha küçük boyutları.
Evet bencede genişlik cok fazla değil eğer karavanımda ufak bir calışma ile yer acabileceğimi sanıyorum selamlar.

Sn.Rauf
klimanın btu'sunun yüksek olması daha iyi, ortamı ayarladığınız soğutma derecesine daha çabuk getirip termostatı daha çabuk atarak stanby bekleme konumuna daha çabuk geçiyor, böylece sürekli çalışarak enerji harcamıyor..Bu güne kadar karavanlarımda 2 adet Amcor marka, 1 adet Hec marka, 1 adetde Freecom marka uygulaması yaptım...Amcor marka sıfırı 650 TL civarı ama ben ikisinide ikinci el 250-300 TL'ye alarak uyguladım, iyi sonuç aldım...Google arama motorundan bulabilirsiniz..Egzost çıkış borusunu pimaş boru yardımıyla tavandan dışarı attım (yerdeki tozu üflememesi için çıkışı tabandan yapmadım), su çıkışını ise kısa bir hortumla tabandan aşağı verdim..kolaygelsin..

atiladi' Alıntı:
Sn.Rauf
klimanın btu'sunun yüksek olması daha iyi, ortamı ayarladığınız soğutma derecesine daha çabuk getirip termostatı daha çabuk atarak stanby bekleme konumuna daha çabuk geçiyor, böylece sürekli çalışarak enerji harcamıyor..Bu güne kadar karavanlarımda 2 adet Amcor marka, 1 adet Hec marka, 1 adetde Freecom marka uygulaması yaptım...Amcor marka sıfırı 650 TL civarı ama ben ikisinide ikinci el 250-300 TL'ye alarak uyguladım, iyi sonuç aldım...Google arama motorundan bulabilirsiniz..Egzost çıkış borusunu pimaş boru yardımıyla tavandan dışarı attım (yerdeki tozu üflememesi için çıkışı tabandan yapmadım), su çıkışını ise kısa bir hortumla tabandan aşağı verdim..kolaygelsin..
Atilla kardeşim verdiğin bu önemli bilgiler icin cok teşekkür ederim sağ olasın iyi günler diliyorum.

Amcor klimalar bildiğim kadarıyla enerji tüketimi de az. Amperi yüksek bir yaşam aküsü ve 3000 W lık bir invertör ile elektriksiz ortamlarda da kullanılabilir diye tahmin ediyorum. Denemekte fayda var.

aslanahmet' Alıntı:
Amcor klimalar bildiğim kadarıyla enerji tüketimi de az. Amperi yüksek bir yaşam aküsü ve 3000 W lık bir invertör ile elektriksiz ortamlarda da kullanılabilir diye tahmin ediyorum. Denemekte fayda var.
Ahmet ilgine teşekkürler aklımda olucak.

Merhaba,

Benim bugüne kadar gördüğüm en küçük boyutlu mobil klima Einhell MKA 2300E modeli. Boyutları 710x310x350 mm. Ağırlığı da sadece 23 kg.

http://www.isc-gmbh.info/download/prod/14367013/2360305_01017.pdf

2 yıl önce MediaMarkt'dan 450 TL ye satın alıp çekme karavanıma monte etmiştim. Performansı fena değil ancak tüm diğer mobil klimalar gibi ses seviyesi biraz yüksek. Hava çıkış menfezi için mümkün olduğu kadara havayı rahat atabilecek bir model seçmek gerekiyor yoksa cihaz fazla ısınıp kendini korumaya alabiliyor.

Cihaz kısa sürede satılıp bitmişti. Bu yaz yine MediaMarkt'da satışa sunulmuş sanırım.

http://www.sicakfirsat.com/einhell-8500btu-tasinabilir-klima-kampanya-firsati/

Selamlar,

Doğan Böncü

(Geçen yıl klimayı mote ettiğim yere lpg sobasını yerleştirmek gerekince klimayı sökmem gerekmişti. Klimayı tekrar karavana monte etme işi ise ayrı ve uzun bir hikaye oldu. Koyacak yer kalmayınca klimayı söküp ikiye ayırmaya karar verdim. Bu klimalar tek parça gibi görünse de aslında tıpkı split klimalar gibi içinde iki ünite bulunuyor. Ben de bu şekilde split klima şekline çevirip monte ettim ve biraz yer tasarrufu sağlamış oldum. Teorik olarak iyi görünen bu fikir pratikte bazı sıkıntıları beraberinde getirdi.)

dogan124' Alıntı:
Merhaba,

Benim bugüne kadar gördüğüm en küçük boyutlu mobil klima Einhell MKA 2300E modeli. Boyutları 710x310x350 mm. Ağırlığı da sadece 23 kg.

http://www.isc-gmbh.info/download/prod/14367013/2360305_01017.pdf

2 yıl önce MediaMarkt'dan 450 TL ye satın alıp çekme karavanıma monte etmiştim. Performansı fena değil ancak tüm diğer mobil klimalar gibi ses seviyesi biraz yüksek. Hava çıkış menfezi için mümkün olduğu kadara havayı rahat atabilecek bir model seçmek gerekiyor yoksa cihaz fazla ısınıp kendini korumaya alabiliyor.

Cihaz kısa sürede satılıp bitmişti. Bu yaz yine MediaMarkt'da satışa sunulmuş sanırım.

http://www.sicakfirsat.com/einhell-8500btu-tasinabilir-klima-kampanya-firsati/

Selamlar,

Doğan Böncü

(Geçen yıl klimayı mote ettiğim yere lpg sobasını yerleştirmek gerekince klimayı sökmem gerekmişti. Klimayı tekrar karavana monte etme işi ise ayrı ve uzun bir hikaye oldu. Koyacak yer kalmayınca klimayı söküp ikiye ayırmaya karar verdim. Bu klimalar tek parça gibi görünse de aslında tıpkı split klimalar gibi içinde iki ünite bulunuyor. Ben de bu şekilde split klima şekline çevirip monte ettim ve biraz yer tasarrufu sağlamış oldum. Teorik olarak iyi görünen bu fikir pratikte bazı sıkıntıları beraberinde getirdi.)
Teşekkürler Doğan verdiğin bilgiler icin iyi günler dilerimm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri