Çekme Karavan Hareket Öncesi Kontrol Listesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,978

Murat.S

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MIN
Herkese merhaba,
Tecrübeli karavancılar bunları otomatiğe almış olabilirler. Geçtiğimiz yaz bu kontrol listesini oluşturmuştum. Bir kamptan başka bir kampa giderken yola çıkmadan önce unuttuğum bir şey var mı diye kontrol ederek öyle yola çıkıyordum. Yeni karavancılar için faydalı olabilir diye paylaşıyorum.

• Kapı basamağını kapat
  • Buzdolabıni kilitle / kontrol et
  • Dolap kapaklarını kilitle / kontrol et
  • Hekiyi kapat
  • Sineklikleri aç
  • Camları kapat
  • Suyu boşalt
  • Wc kaseti boşalt
  • Tüpü kapat
  • Ayakları kaldır
  • Araca bağla
  • Kabloyu tak
  • El frenini kontrol et
  • Tekerleği sök / yükselt
  • Kapıyı / bagajı kilitle
  • Araç uzatma aynalarını tak

Etiketler
IMG 20210111 111943

Karagedik/Gölbaşı/Ankara.

Konuyla ilgili bir iki kelam edeyim de kendimi affettireyim bari. Liste bana ne çok şeye dikkat ettiğimi hatırlattı. Karavancılık zor zanaat. Bazıları hayati. Mesela el freni veya sinyalizasyonun bağlantısı gibi şeyler hayati önem taşır. Ben her zaman bütün iş bitse bile atelajımın çevresinde bir iki tur atarım.

Konuyla ilgili bir iki kelam edeyim de kendimi affettireyim bari. Liste bana ne çok şeye dikkat ettiğimi hatırlattı. Karavancılık zor zanaat. Bazıları hayati. Mesela el freni veya sinyalizasyonun bağlantısı gibi şeyler hayati önem taşır. Ben her zaman bütün iş bitse bile atelajımın çevresinde bir iki tur atarım.
Kesinlikle aynen katılıyorum, stop sinyal hepsine bakarım yanıyormu diye

Listeye yazmayı unutmuşum. Ben de mutlaka fren sinyal sıra ile kontrol ediyorum. Bazen bizi arkadan takip eden birileri karavan olduğunu farketmeden çok yakın takip edebiliyor. Sinyalizasyon hayati bir öneme sahip. Özellikle uzun süre yatan karavanlarda soketteki oksitlenmeden dolayı çalışmama durumları olabilir.

Herkese merhaba,
Tecrübeli karavancılar bunları otomatiğe almış olabilirler. Geçtiğimiz yaz bu kontrol listesini oluşturmuştum. Bir kamptan başka bir kampa giderken yola çıkmadan önce unuttuğum bir şey var mı diye kontrol ederek öyle yola çıkıyordum. Yeni karavancılar için faydalı olabilir diye paylaşıyorum.

• Kapı basamağını kapat
  • Buzdolabıni kilitle / kontrol et
  • Hekiyi kapat
  • Sineklikleri aç
  • Camları kapat
  • Suyu boşalt
  • Wc kaseti boşalt
  • Tüpü kapat
  • Ayakları kaldır
  • Araca bağla
  • Kabloyu tak
  • El frenini kontrol et
Murat Bey karavanımı almadan önce acemice hatalar yapmamak için böyle bir liste hazırlamayı düşünüyordum. Çok faydalı oldu. Teşekkürler. Bu liste karavanlara göre değişiklik gösterecektir tabiki. Açılır kapanır bir masanız varsa -masayı indir- de eklenebilir belki.

Murat Bey karavanımı almadan önce acemice hatalar yapmamak için böyle bir liste hazırlamayı düşünüyordum. Çok faydalı oldu. Teşekkürler. Bu liste karavanlara göre değişiklik gösterecektir tabiki. Açılır kapanır bir masanız varsa -masayı indir- de eklenebilir belki.
Rica ederim. Faydalı bulmanıza sevindim. Aslında masa konusu da yaptığım bir şey listeye eklemeyi unutmuşum. Önemli de bir konu. Sanırım benden öncesi sahibi kapatmadan yolculuk yapmış. Buzdolabı kapağında masanın hizasında bir göçük bulunuyor.

Daha kampın kapısından çıkarken römorku arkada bırakan çekici araç görmüştüm bir keresinde. Ondan beridir karavanı araca bağladıktan sonra çeki demiriyle kaplinin birleşme yerini sıkıca kavrayıp yukarı aşağı yaylandırarak çeki demirine sağlam oturup oturmadığını kontrol ederim mutlaka. Boşluksuz bir şekilde çekici aracın amortisörlerini hareket ettirebiliyorsa yola çıkarım.

Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Akuplaj sonrasında yola çıktıktan hemen sonra ana yola bağlanmadan 10-15km/h gibi süratte kazık fren yaparım ki karavanın frenlerini bir kontrol edeyim. Sonradan farkedilecek ölümcül bir aksaklığın önüne geçmek için tavsiye ederim bu testi.

Daha kampın kapısından çıkarken römorku arkada bırakan çekici araç görmüştüm bir keresinde. Ondan beridir karavanı araca bağladıktan sonra çeki demiriyle kaplinin birleşme yerini sıkıca kavrayıp yukarı aşağı yaylandırarak çeki demirine sağlam oturup oturmadığını kontrol ederim mutlaka. Boşluksuz bir şekilde çekici aracın amortisörlerini hareket ettirebiliyorsa yola çıkarım.

Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Akuplaj sonrasında yola çıktıktan hemen sonra ana yola bağlanmadan 10-15km/h gibi süratte kazık fren yaparım ki karavanın frenlerini bir kontrol edeyim. Sonradan farkedilecek ölümcül bir aksaklığın önüne geçmek için tavsiye ederim bu testi.
Ani fren denemesi ile ilgili bir anım geldi aklıma.
Karavanı ilk aldığım zaman Torbalıda boş yollarda bir denemeye çıkmıştım. Uzatma aynaları karavanı almadan almıştım ama o gün yanımda getirmeyi unutmuşum. Boş bir yolda ileri geri giderken bir de fren denemesi yapayım dedim. Birden freni kökledim ve arkamdaki bir minibüs kendini zor sola attı. Daha ilk aldığım gün karavana çarpacaklardı. O gün ek aynanın önemini de anlamış oldum. Çünkü ben o aracı hiç görememiştim aracın kendi aynasından. Tabi burada dibime kadar girip takip mesafesini korumayan şöförün de suçu var ama maalesef diğer sürücüleri kontrol edemiyoruz. Biz her zaman tedbiri elden bırakmamalıyız.

Konu sahibi Murat Bey'in affına sığınarak eklemelerle birlikte kendime hazırladığım güncel kontrol listesi:

• Kapı basamağını kapat
  • Buzdolabını kilitle / kontrol et
  • Hekileri kapat
  • Camları kapat
  • Sineklikleri aç
  • Masayı indir
  • Su depolarını boşalt
  • Wc kaseti boşalt
  • Ocak/evye camlarını kapat
  • Tüpü kapat
  • Ayakları kaldır
  • Araca bağla
  • Kabloyu tak
  • El frenini kontrol et
  • Çeki oku bağlantısını elle kontrol et
  • Sinyalizasyon sistemini kontrol et

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.