Çekme Karavan Araç Uyumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irfan933 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,283

Etiketler
Bir kaç yerde bu 750 kg altı 4kisilik karavan yoktur açıklamasını duydum.
Motokaravan alma konusundaki düşüncelerim son zamanlarda çekme karavana evrildi ve incelemelerimde Sally karavan, carpento karavan gibi üreticilerin modellerinde 600, 690, 710 kg a kadar karavanlar var. Bunların akü biraz giysi ve biraz su dolu haliyle 787,5 kg da tutulması mümkün değil midir?
Selamlar Carpento için konuşabilirim 360 ın boş ağırlığı 600 kg. wc, webasto, güneş paneli, akü vb donanımları eklediğinizde 700 kg oluyor. size 50 kg yükleme kapasitesi kalıyor. Tabi 50 lt su deposunun boş olduğunu varsayıyorum.

Merhaba arkadaşlar, herkese çok selam
aracım 2016 VW Polo 1.2 tsi 90 Bg 160nm Tork olan benzinli ve otomatik vites bir araç
ruhsata ve kullanıcı kitabına baktığımda frenli olarak 1000kg karavan/romork çekebilir gözüküyor.
vitesi manuel'e geçirip kullandığımda bir sorun olmayacağını söylediler ancak yine de sizlerin de fikrini almak istedim.

aldığım karavan ERBA 3.75 ve ağırlığı 620kg olarak gözüküyor.
sizce bir sorun yaşar mıyım?
fikirleriniz benim için değerlidir. teşekkür ederim.

Tecrübeli bir mühendis olarak, üzülerek söyliyeyim
katalok değerlerine çok güvenmem.!
Ben bunca yıldır araç kullanırım,
mesela verilen Lt/100 Km. değerlerini hiç tutturamadım.. :mad:

Bunlar gerçek kullnaımla ilgisi olmayan,
özel güzergahlarda elde edilmiş değerler.

Konunuza gelince;
Birincisi, 620 kg gerçek boş ağırlık mı .!
İkincisi, üzerine ekleyebileceğiniz yüklerle;
yaşam aküsü, (Güneş enerjisi), giyecek, yiyecek,asgari su miktarı.
eşinizin ve sizin giyim kuşamınız...

Bunları da asgariden koyduğunuzda 750Kg. geçersiniz.
Bence burada çok önemli bir kaç husus var:

1- Aracınız kaç Kg ?
2- Karavanınız kesin frenli olmalı.
3- Aracınızı mutlaka manuel kullanın ve çok zorlamayın.

Kararınız hayırlı olsun

Tecrübeli bir mühendis olarak, üzülerek söyliyeyim
katalok değerlerine çok güvenmem.!
Ben bunca yıldır araç kullanırım,
mesela verilen Lt/100 Km. değerlerini hiç tutturamadım.. :mad:

Bunlar gerçek kullnaımla ilgisi olmayan,
özel güzergahlarda elde edilmiş değerler.

Konunuza gelince;
Birincisi, 620 kg gerçek boş ağırlık mı .!
İkincisi, üzerine ekleyebileceğiniz yüklerle;
yaşam aküsü, (Güneş enerjisi), giyecek, yiyecek,asgari su miktarı.
eşinizin ve sizin giyim kuşamınız...

Bunları da asgariden koyduğunuzda 750Kg. geçersiniz.
Bence burada çok önemli bir kaç husus var:

1- Aracınız kaç Kg ?
2- Karavanınız kesin frenli olmalı.
3- Aracınızı mutlaka manuel kullanın ve çok zorlamayın.

Kararınız hayırlı olsun
çok teşekkür ederim yanıtınız için,
çekme karavanın standart donanım ile ağırlığının 620kg olduğunu firma söylüyor. içerisinde güneş enerjisi vs. dahil ancak tabi ki ocak için tüp, damacana su veya bahsettiğiniz gibi kıyafet vs. eklendiğinde tahminen 750kg veya maksimum 800 kg olacağını düşünüyorum ki oralara çok da o kilolara erişeceğimi düşünmüyorum. dikkat edeceğim yani.
bununla birlikte, aracımın ağırlığı 1185kg olarak yine ruhsatta gözükmektedir. %85 olarak düşündüğümüzde yine 1000kg olarak kapasiteyi buluyorum.

VW ile de konuyu görüştüm, DSG ye yük binmemesi için manuel olarak kullanmam gerektiğini söylediler. bu sebepten de manuel olarak sürmeyi planlıyorum.

teşekkür ederim.

Günaydın.
Karavan cekerken ha manuel kullanmışsın ha aracın kendisi karar verip vites degiştirmiş sonuçta aracın toplam zorlayıcı etkisi debriyaja vites dişlilerine motora yük bindirmiyormu? manuel vites degiştirince hangi olumsuz durumu yok etmiş veya yaratmamış oluyoruz valla çok merak ettim.

karavan konusunda yabancıyım ama normal kullanımda bile ne arıza çıkaracağı kestirilemeyen bir şanzıman türü olan DSG ile karavan çekmek büyük risk.
he 1-2 sene kullanıp 20-30 bin km yol yaparsınız size belki ucu dokunmaz ama sonraki sahibine patlama olasılığı yüksek.
ara sıra akrabamın 1.2 TSI DSG sini kullanıyorum, 40 binde almıştı, şu an 55 binde, aradan geçen 15 bin km de bile eskiye göre fark var. aracınız yüksek km de ise bence özel VW servislerine danışın, çok iyi bir ustadan tavsiye alın öyle devam edin.

manuel vites degiştirince hangi olumsuz durumu yok etmiş veya yaratmamış oluyoruz valla çok merak ettim.
Öyle durumlar olur ki yokuşta, otomatik vites kararsız kalır.
Üst vitese atar..çekemaz alt vitese alır..gaz fazla gelir üst vites atar.. Çekemez alt vitese düşürür........
Bu komik ve zararlı döngü devam eder durur.

Bunu önlemenin yolu, manuelde uygun bir vites seçerek yokuşu bitirmektir.
Manuel kullananım bu işe yarar, motoru ve şanzımanı stabil kullandırır.
Düzde bu sorun oluşmaz.

Yasımın geregi ben Amerikan arabalardaki gercek otomatik vitesli arabada kullandım.
Burada bahsi gecen şanzuman otomatik degil düz vitestir,fazladan özellik olarak araç vites degişimlerini kendisi yapmaktadır.
Eh durum böyle iken arabanın bu duruma göre vites seçecek bilgisayarı diyecegimiz aparatı bu kadar basit bir durumun hakkından gelemiyorsa hay böyle kendinden seçmeli sanjuman teknolojisinin içine tüküreyim.

Merhaba, doğru yeremi yazıyorum bilemedim, yeni üye oldum.
Danışmak istediğim, Güney karavanın internet sitesinde yer alan mini modeli, içi boş ağırlığı 350 kg olan karavanını honda city 1.4 benzinli, cvt otomatik vites aracım çekebilirmi. Yokuşlarda vb sorun yaratırmı. Uzun vadede aracın şanzıman sistemini vb bozmadan kullanabilirmiyim. 2006 2007 2008 Jazz ile tamamen aynı motora sahipler.
İlk aşamada Aracı değiştiremeyeceğim için ve ilk deneme aşamasında bu içi boş hafif karavanla başlamak istedim. Bütçem yeterli olsaydı hayallerim daha orta halli içi dolu bir model karavan ve ona uygun araçtı ama bu gidişle hiç yapamıycam. O nedenle bir yerden başlamak istiyorum. Artık inşallah ilerde araç ve karavanı büyütürüm.
Tabi siz bu araçla sorun yaşarsın derseniz b planı düşünmem gerekecek

Son düzenleme:

Merhaba, doğru yeremi yazıyorum bilemedim, yeni üye oldum.
Danışmak istediğim, Güney karavanın internet sitesinde yer alan mini modeli, içi boş ağırlığı 350 kg olan karavanını honda city 1.4 benzinli, cvt otomatik vites aracım çekebilirmi. Yokuşlarda vb sorun yaratırmı. Uzun vadede aracın şanzıman sistemini vb bozmadan kullanabilirmiyim. 2006 2007 2008 Jazz ile tamamen aynı motora sahipler.
İlk aşamada Aracı değiştiremeyeceğim için ve ilk deneme aşamasında bu içi boş hafif karavanla başlamak istedim. Bütçem yeterli olsaydı hayallerim daha orta halli içi dolu bir model karavan ve ona uygun araçtı ama bu gidişle hiç yapamıycam. O nedenle bir yerden başlamak istiyorum. Artık inşallah ilerde araç ve karavanı büyütürüm.
Tabi siz bu araçla sorun yaşarsın derseniz b planı düşünmem gerekecek
Açıkçası belirtilen bu problemler çekişi etkileyecek problemler olabilir. Manuel vites gibi davranmayıp kararsız davranabilir ama bu sorunun şanzıman sağlığı için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Neticede sizin şanzıman sisteminiz esas alt yapıda manuel vites mantığı ile çalışıyor dolayısıyla devir ve çekişe göre vites geçişleri yapılan elektronik bir beyin buna karar veriyor ve vites büyütüp küçültüyor. Bunu stabil yapmazsa rampada sorun yaşatır ama bunun eski çok ısınınca sağa çekip bekletmek gereken ilk sistem yarı otomatik vitesler gibi sorun yaşatacağını düşünmüyorum. Zaten yarı otomatik sistemlerin çoğunda manuel vites şeklinde kullanma imkanı da var aracın torku yeterli ise manuel vites moduna alıp rampa çıkarsak sorun yaşamayız diye düşünüyorum. Dünyada karavan kullanan aracıyla karavan çeken tek ülke biz değiliz ve dünyada (Amerika dışında Avrupa'da da) otomatik kullanım oranı ülkemize göre çok daha yüksek.
Sizin özelinizde aracın torku problem yaşatabileceği için (120 nm gibi bir tork değeri var bildiğim kadarıyla) bence riskli olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri