Çeki Demiri Prosedüründe En Son Durum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,851
Ayni konudan devam edeyim

Fatih beyin paylaştığı bilgilere bakılırsa olur gibi görünsede yinede danışmak istiyorum
Herhangi birinden satın alacağım Ce belgeli ve aracım için üretilmiş çeki demirini plan proje çizdirerek kendi ruhsatıma işletebilirmiyim

Etiketler
Ayni konudan devam edeyim

Fatih beyin paylaştığı bilgilere bakılırsa olur gibi görünsede yinede danışmak istiyorum
Herhangi birinden satın alacağım Ce belgeli ve aracım için üretilmiş çeki demirini plan proje çizdirerek kendi ruhsatıma işletebilirmiyim
evet işletebilirsiniz fakat çeki demirini alırken dikkat edin normal piyasada üretilmiş demir olmasın bu işi yapan büyük firmalar var ben bosal firmasından aldım sizin aracınıza uyan yada uydurulan degil sizin aracınız için üretilmiş olmalı

Evet Bosal firması üretmiş
Ama bayi fiyatı ile kullanılmış olan arasında sadece 100 lira fark olunca çekimser kaldım
Ama böylece birşey daha öğrenmiş olduk
Teşekkürler abi:smiley:

Evet Bosal firması üretmiş
Ama bayi fiyatı ile kullanılmış olan arasında sadece 100 lira fark olunca çekimser kaldım
Ama böylece birşey daha öğrenmiş olduk
Teşekkürler abi:smiley:
herhengi birinden C belgeli alacagım derken ben 2. el kullanılmış demir alacagını düşünmemiştim

soru 1: sana 2. el kullanılmış çeki demirini veren kişi senin adına fatura verecekmi?

soru 2 : faturasız belgesiz demirini makina muhendisi çizdigi plana nasıl kaydedecek ?

Öneri : saglam bir firmadan c belgeli çeki demirini al
bir tamirciye taktır ( elin anahtar tutuyorsa kendin de takabilirsin )
daha sonra makina mühendisi
benim bildigim kadarıyla bu işin yolu bu kolay gelsin

Son düzenleme:

Evet abi ikinci el diyebiliriz,faturasının olduğunu belirtti satan arkadaş
Bende fatura size ait ama demir benim araca takılacak sorun olmazmı dediğimde,hiçbir sorun olmayacağını belirtmişti

Sizin dediğiniz gibi yetkili firmadan almak daha mantıklı.montajını en iyi şekilde kendimde yapabilirim
Bağlantı yerleri genelde araçta hazır oluyor

Merhaba. Ben de sadece 2 adet bisikleti pratik ve güvenli taşımak için çeki demiri taktırmak istiyorum. Aracım bir hackback otomobil. Acaba çeki demirini taktırdıktan sonra gidilen muayene de çeki demirinin elektrik tesisatına bakılıyor mu? Yani ben herhangi bir römork çekmeyeceğim, veya stop lambalı falan bir bisiklet taşıyıcı kullanmayacağım. Bunun için çeki demiri taktırmak istiyorum.

Muayenede elektrik donanımına bakmıyorlar. Aslında evrak dışında da hiçbir şeye bakmıyorlar.
Çeki demiri projeleri yetkili mühendisler tarafından yapılıyor. Onların ellerinde de tse' den verilmiş bir formül var. Aracın tip onay belgesi üzerindeki birkaç veriyi bu formüle girdi olarak verip çıkan sonuc belli sınırlar içindeyse "uygundur" diye yazıyorlar. Proje çizimi dediğiniz şey de öyle ahım şahım bir şey değil zaten.
Sonuç olarak tamamen birilerine para kazandırmak için kurulmuş bir sistem.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Bu arada en son bizim SsanYong'a çeki demiri taktırırken gelen proje dosyasına bir göz attım. Yapılan hesap sonucu azami çekilebilecek kütle 1300kg gözüküyordu. Aracın fabrika verisi -ki kapı içinde de etiketi var- 2500kg diyor. Bizim karavan yüklü halde 1600kg falan.
Projeyi yapan mühendisi aradım; tip onay belgesi üzerinde çeki demiri bağlantı noktasının azami düşey yükü 25kg verilmiş; o yüzden hesap böyle dedi.
Anlaşılan vatandaşın biri 250kg yerine 25kg yazınca ülkedeki bütün SsanYongların başına bu gelmiş.
Sonra distribütörü aradık falan ama bir ilerleme kaydedemedik. Ruhsat böyle çıktı. Neyse ki ruhsatta katar ağırlığı falan yazmıyor.

Sen teknoloji üretmezsen; standart falan belirleyemezsin. Alman'ın DIN normunu tercüme edersin ancak. Onun için bile önündeki sayıyı yorumlayabilecek kadar mühendislik nosyonu olan çalışanlar lazım.
3 sene evvel başka bir araç için -marka vermeyeyim- bir tip onay geldiğinde fabrika verileri ile uyuşmadığını gördüm. Distribütöre açıklayınca düzeltip vermişlerdi..
Bunaldım yine :smiley:

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Merhabalar,
Konuyu inceledim ancak ben farklı bir konuda soru sormak istiyorum.
Diyelim ki aracıma tam olarak uysun diye yurt dışından (CE belgeli ve adıma faturalı) bir çeki demiri getirttim.
Bu durumda yapılması gereken yine Makine Mühendisleri Odasına başvurmak, muayeneden geçmek ve sonunda ruhsatı değiştirmek midir?

Merhabalar,
Konuyu inceledim ancak ben farklı bir konuda soru sormak istiyorum.
Diyelim ki aracıma tam olarak uysun diye yurt dışından (CE belgeli ve adıma faturalı) bir çeki demiri getirttim.
Bu durumda yapılması gereken yine Makine Mühendisleri Odasına başvurmak, muayeneden geçmek ve sonunda ruhsatı değiştirmek midir?

evet aynı kurallar geçerli . ( benim tecrübelerim budur , siz genede bir takipçiye sorun herhangi bir yasa degişikligi olabilir )

Merhaba... Altta okuyacağınız hikaye , tarafımdan aynen yaşanmış olup , Nisan/2012 tarhine aittir...

Çekme karavan veya tekne römorku çekmek için mutlaka çeki demiriniz olması gerek...Çeki demiri takılması ve bunun ruhsata işlenmesi için pek çok şeyler söylensede hiç birine inanmayın artık , çünkü ben birebir yaşadım , ve yaşadıklarımı aktarıyorum....Siz de böyle yaparsanız hem zaman kaybetmemiş hem de strese girmemiş olursunuz.

Transporter T5marka model arabamı bu şubatta alırken satın aldığım kişi benim adıma ruhsat çıkartacağı için önce arabayı TÜV-TĞRK istasyonunda muayeneye soktu , oradan temiz belgesini aldı ve sonra noterden satış işlemi yapıldı..Burada dikkat edeceğiniz bilgi : ARABAYI TÜV TÜRKte SATIŞ İŞLEMİ İÇİN MUAYENEYE SOKMUŞ olmanız..
Şimdi olaya devam ediyorum...Arabayı aldım ve geçen hafta arkaya çeki demiri taktırdım...Vosvos'un orjinal çeki demirini bulduk ve Atatürk san.sitesinde yetkili bir serviste layıkıyla taktırdım..İş bitti , parayı ödedim ve 3 gün sonra kargo ile elime çeki demirine ait bir sürü belge geldi..Önce mak. müh.nden tasdikli planı..Sonra TSE tarafından onaylanmış bir kaç belge daha...Çeki demirini takan servis yetkilisi bana "Yaşar abi, randevu filan almayacaksın, oraya gidince 20 TL verip bir EK-1 BELGESİ alacaksın ve "tadilat projesi onaylatacağım" diyerek memurun karşısına dikileceksin demişti..
Neyse , kargoyla gelen evraklarla Dudullu'da ki muayene istasyonuna gittim..Hemen sağda ki ofislerden EK-1 BELGESİ alıp , orada doldurttum , 20 TL yi verdikten sonra içeri girdim...
Ben yine de bir sorayım dedim ve memurlardan en az kalabalık olan birine derdimi anlattım: "Arabama çeki demiri takıldı ,onun teknik muayenesi için geldim..Ne yapacağım" dedim....Memur" oradan sıra no alın" dedi..Sıra no.u aldım ve başladım beklemeğe ama benim no. bir türlü yanmıyor...Sıkıldım ve yerimden kalkıp henüz işlemi bitip , boşa çıkan bir memurun önüne dikildim. "Arkadaşım no.m geçti galiba , ben bir ara dışarı çıkmıştım da , çeki demiri muamelesi yaptıracağım" dedim ve evrakı elimden aldı memur...Deriiin bir oh çektim o an vallahi..Evrak demeti tek tek incelendi.. Egzost emisyon fişiniz var mı denildi , yok deyince o da hesaba işlendi ve "181 TL ödemelisiniz" dedi memur...Kredi kartıma sarıldım ama " ı ıh" dedi memur ve bayıldık nakiti.."Şimdi bu belge ile egzost muayenesi yaptırın ve bana gelin" dedi...Egzost muayenesinden sınıfı geçip memura geldim , egzost belgesini verdim...."Tamam şimdi arabanızın başına gidin ve adınız okunduğunda çağırıldığınız kanala girin" dedi..

Başladım beklemeğe..içeride aldığım sıra no. yanmadıydı ve işgüzarlığım sayesinde işi bitirmiştim hemencecik ama şimdi sanırım sırada çok bekleyeceğim herhalde dedim ama 15 dk sonra adım okundu ve kanala girdim..Muayene yapıldı, evrakım verilmesine yakın ilgili teknisyene sordum : " arkadaşım , ben bu arabayı şubatta alırken zaten bir kez sizden geçti ve onay aldı , şimdi sadece çeki demiri için aynı muamele biraz garip değil mi" dedim..Aldığım cevap "evet haklısınız , bence de saçma ama , geçen sürede arabanın kaportasında , içinde değişen bir şey varmı yokmu onu da kontrol ediyoruz" şeklindeydi..Ne diyeyim , suyun başında onlar var...

Buradan aldığım evrakı Bostancı'da ki trafik şube md.ne götürüp, ruhsata işleme işlemi için randevu almaya niyetlendim...Tescil sırasında önümde ki 3 kişiyi bekleyip de sıra bana gelince memur " buradan randevu vermiyoruz..bak..camdaki internet adresinden randevu alacaksın" dedi.
Ben birinize lazım olur diye o adresi yazayım size: https://e-randevu,iem.gov.tr ...Ben de eve gelip bu adresi tıkladım..Karşıma çıkan karmaşık sayfaları geçerek randevumu aldım....
Randevu sayfasının altında ki şu nota çok güldüm :smiley:)
ÖNEMLİ....LÜTFEN AŞAĞIDAKİ BELGELERİN ÇIKTISINI MUTLAKA YAZICINIZDAN ALIN...AKSİ HALDE RANDEVUNUZ GEÇERSİZ SAYILACAKTIR...

Aranızda printer ı olmayıp da işiniz İEM ne düşerse önce evinize bir printer almalısınız..Yoksa işleminiz geçersiz sayılacaktır..Haber vereyim bak..
Teşekkürler, önümüzdeki hafta bu bilgiler işime yarayacak. Ben karavanı aldığım yerde çeki demirini monte ettireceğim. Farklı bir prosedür olursa burada aktarırım.

Teşekkürler, önümüzdeki hafta bu bilgiler işime yarayacak. Ben karavanı aldığım yerde çeki demirini monte ettireceğim. Farklı bir prosedür olursa burada aktarırım.

Merhabalar,
bu konuda aklıma takılan birşey var, diyelim ki karavanı aldığımız yerde çeki demirini monte ettirdik, evrakları aldık elimize, henüz ruhsat işlemlerini yapmadık, karavan arkamızda gidiyoruz, trafik polisleri sorun çıkarır mı yoksa evraklar elimizde olduğu için ve ruhsata işletmeye gidiyoruz dersek bi sorun çıkmaz mı?
Teşekkürler

Merhabalar,
bu konuda aklıma takılan birşey var, diyelim ki karavanı aldığımız yerde çeki demirini monte ettirdik, evrakları aldık elimize, henüz ruhsat işlemlerini yapmadık, karavan arkamızda gidiyoruz, trafik polisleri sorun çıkarır mı yoksa evraklar elimizde olduğu için ve ruhsata işletmeye gidiyoruz dersek bi sorun çıkmaz mı?
Teşe

1-Çeki demiri taktırdığım yerden projeler, standart belgeleri, fatura vs. alıyoruz.
2-Sigortacımızda ek1 dolduruyoruz.
3-Tüv de tadilat muayenesine giriyoruz.(ben 5 ay önce girmiştim, yine girilecek kaçış yok)
4-Trafik şubeden aras tesciline başvuruyoruz.(15 dk da çıkıyor)

Peki beyler benim 1954 model bir klasik aracım var ona çeki demiri taktirabilir bilir miyim. Müfredat falan okumaya kalktım ama kafam gitti bi yerden sonra​

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR