Çeki Demiri Prosedüründe En Son Durum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,826
Bu konuyu görmemişim, yoksa maydanoz olmadan geçmezdim @msafacan .

Neyse, geç olsun da...

Safa hocam sanırım 12V buzdolabını besliyor aracıyla hareket ederken çeki demirinden. Biz 3 sistem buzdolabını besliyoruz. O yüzden çekilen akım açısından farklar olabilir. Yazdıklarımı o açıdan ele almak karışıklığı önler.

Bizim 142 litre 3 sistem Thetford buzdolabı gazda çalışmadığı zaman rezistanslarla ısıtıyor amonyağı.

Çeki demiri kablosunu bağlayıp marşa basınca 12V 17A çekiyor yolda giderken. O yüzden Aydos 4.0 - 5.0 mm^2 yeterli dediği için çeki demirini takarken servise kendim 5 mm^2 taşıt kablosu götürüp + ve - için 2 ayrı hat çektirdim. Çeki demirinin kendi kablo grubundaki 9 nolu kablo da sanıyorum 2.5 mm^2 idi. Ben buna ilave yaptım.

Ancak asıl sorun aracın tesisatı değil, Adria Aviva'nın tesisatında. Çünkü karavandaki kablo bu akımı taşımak için yeterince kalın değil. Tam kalınlığını kestiremiyorum, zaten taşıt kablosuna da benzemiyor. Kabaca tahminle 2.0 - 2.5 mm^2 derdim.

Araç çalışırken ve buzdolabı kapalıyken 13.7 V olan değer, buzdolabı çalışınca 11.45 V'a düşüyordu. Tabii ben bunu geçen sene bu şekilde dolaştıktan sonra fark ettim. Yani sınırda da olsa bildiğim kadarıyla sorunsuz çalıştı.

Elektrik konusunu iyi bilen arkadaşlara sorum: Bu kadar gerilim düşmesine rağmen buzdolabı rezistansı istediği akımı çektiğine göre, kalın kablo çekili olup da çok az gerilim düşmesi durumu ile kıyaslayınca benim buzdolabı aynı performansta çalışmış mıdır?

Thetford'un kullanma kılavuzunda 11.4 V'un altında buzdolabı çalışmaz, kendini kapatır yazıyor. Bu yüzden aracın aküsünden direkt gelen - kabloyu da sökerek +'ya ilave ettim lehimle. Yani 9 no.ya şimdi 10+2.5 mm^2 kablo bağlı. Şaseyi de zaten en başta olması gerektiği gibi çeki demirine çok yakın bir yerden alarak konnektöre bağladım. Bu arada şaseyi de konnektörde güçlendirmek için 3,11 ve 13'ü de birlikte bağlamıştık en başta. Neticede buzdolabında ölçülen gerilim 11.6 V oldu :tearsofjoy: Boşuna uğraştım 0.15 V için.

10 nolu uç @bartek hocamın dediği gibi mutlaka şarj dinamosundaki D+ ucu olmalı ki, aracı mola yerinde stop edince buzdolabı aküyü bitirmesin.

Bunları yazdım çünkü Avrupa karavancılar her şeyin en iyisini kusursuz yapar gibi bir algı var. Bence çok önemli olan ve maliyeti de çok olmayacak bir yerden malzeme çalmış Adria. 2000 €'luk buzdolabı koyup da üç kuruşluk kalın kablo çekmemek nedir ya?

12V buzdolaplarını bilemem tabii ama 3 sistem buzdolaplarında 12V en verimsiz soğutma yöntemi. Sadece biraz serin tutmaya yarıyor, sıcaklığı düşürmek falan hak getire. İç sıcaklığı çok artırmadan korusa yeter. Zaten kullanma kılavuzu da böyle yazıyor. Yazın sıcakta yarım litrelik 2-3 tane donmuş pet şişelerini raflara soğuk desteği olsun diye koymak zorunda kalıyoruz.

Etiketler
Bir keresinde Dometic marka 3sistem dolabım, Mola verdiğim bir yerde akümü bitirip beni yolda bırakmıştı. Daha küçük bir buzdolabım var ama yine de çok akım çekiyor. Artık onu köydeki lojmanımda 220V sabit dolap olarak kullanmaya başladım. 12 voltla beslenecek en iyi soğutma sistemleri 12v kompresörü olanlar olabilir. Değerlendirmekte fayda var.

Ukaravan hiç bu toplara girmiyor. Sistemdeki kablolar ince diye karavandaki buzdolabı 12V girişini çıkarıyor. Benim de aklıma yattı. Gerci aracımda eskiden kalma 12V kompresörlü buzdolabı var. Yolda onu kullanıyorum.

Bu konuyu görmemişim, yoksa maydanoz olmadan geçmezdim @msafacan .

......

Çeki demiri kablosunu bağlayıp marşa basınca 12V 17A çekiyor yolda giderken. O yüzden Aydos 4.0 - 5.0 mm^2 yeterli dediği için çeki demirini takarken servise kendim 5 mm^2 taşıt kablosu götürüp + ve - için 2 ayrı hat çektirdim. Çeki demirinin kendi kablo grubundaki 9 nolu kablo da sanıyorum 2.5 mm^2 idi. Ben buna ilave yaptım.

Ancak asıl sorun aracın tesisatı değil, Adria Aviva'nın tesisatında. Çünkü karavandaki kablo bu akımı taşımak için yeterince kalın değil. Tam kalınlığını kestiremiyorum, zaten taşıt kablosuna da benzemiyor. Kabaca tahminle 2.0 - 2.5 mm^2 derdim.

Araç çalışırken ve buzdolabı kapalıyken 13.7 V olan değer, buzdolabı çalışınca 11.45 V'a düşüyordu. Tabii ben bunu geçen sene bu şekilde dolaştıktan sonra fark ettim. Yani sınırda da olsa bildiğim kadarıyla sorunsuz çalıştı.

Elektrik konusunu iyi bilen arkadaşlara sorum: Bu kadar gerilim düşmesine rağmen buzdolabı rezistansı istediği akımı çektiğine göre, kalın kablo çekili olup da çok az gerilim düşmesi durumu ile kıyaslayınca benim buzdolabı aynı performansta çalışmış mıdır?

Thetford'un kullanma kılavuzunda 11.4 V'un altında buzdolabı çalışmaz, kendini kapatır yazıyor. Bu yüzden aracın aküsünden direkt gelen - kabloyu da sökerek +'ya ilave ettim lehimle. Yani 9 no.ya şimdi 10+2.5 mm^2 kablo bağlı. Şaseyi de zaten en başta olması gerektiği gibi çeki demirine çok yakın bir yerden alarak konnektöre bağladım. Bu arada şaseyi de konnektörde güçlendirmek için 3,11 ve 13'ü de birlikte bağlamıştık en başta. Neticede buzdolabında ölçülen gerilim 11.6 V oldu :tearsofjoy: Boşuna uğraştım 0.15 V için.
.........................

Paralel bağlantı yapılacak kablolardaki basit kural;
1- İki kablonunda kesitleri aynı olmalıdır.Farklı kesit kablo kullanılmamalıdır.
2-İki kablonunda uzunlukları aynı olmalıdır.Biri uzun biri kısa olmamalıdır.

İki kablodan, küçük kesitli kablonun gerilim düşümünü azaltmada size fazla yararı olmayacaktır.

Son düzenleme:

Ukaravan hiç bu toplara girmiyor. Sistemdeki kablolar ince diye karavandaki buzdolabı 12V girişini çıkarıyor. Benim de aklıma yattı. Gerci aracımda eskiden kalma 12V kompresörlü buzdolabı var. Yolda onu kullanıyorum.
Ukaravan'dan alınan karavanların 3 sistem buzdolapları yolda araçtan gelen 12V ile çalışmıyor mu yani? 2 sisteme mi düşürülüyor buzdolapları? :rolleyes: Ben mi yanlış anladım?

Ukaravan'dan alınan karavanların 3 sistem buzdolapları yolda araçtan gelen 12V ile çalışmıyor mu yani? 2 sisteme mi düşürülüyor buzdolapları? :rolleyes: Ben mi yanlış anladım?
Evet, tam dediğiniz gibi. Ben sorunca panelden çıkardıkları kablonun yerini göstermişlerdir. Hem 12V kullanmanın verimsiz, hem de kablolar ince olduğu için dezavantajı daha çok görüşündeler.

Yolda giderken gazı tehlike anında kesen koruma sistemleri de var istenirse.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR