Çeki Demiri Fişi Bağlantı Şeması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gkhn060638 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,551

Gkhn060638

Ana Kamp
herkeze merhabalar aracımdaki çeki demiri fişinin kapağı kırıldığı için yenisini aldım ama düzgün bir bağlantı şeması bulamadım birbirinden farklı birsürü şema var araçtaki farklı internettekiler farklı elinde standart bir bağlantı şeması neyin nereye bağlanacağını bilen varsa yazabilirmi veya resmini atabilirmi

Etiketler

herkeze merhabalar aracımdaki çeki demiri fişinin kapağı kırıldığı için yenisini aldım ama düzgün bir bağlantı şeması bulamadım birbirinden farklı birsürü şema var araçtaki farklı internettekiler farklı elinde standart bir bağlantı şeması neyin nereye bağlanacağını bilen varsa yazabilirmi veya resmini atabilirmi

Merhaba aynı şey arkadaşımın bot çektiği aracında olmuştu.
Ben şöyle yaptım önce bot römorkunun bağlantılarını tespit ettim römorkun fişlerine 12v vererek (ortadaki eksi ) sağ ,sol sinyal, dörtlü,fren,geri vites vs hepsini deneyerek buldum numaralarını yazdım kendimce bir şema çıkardım.
Sonra araca geçtim 12v kontrol kalemi ile araçtaki uçları tespit ettim.Bir kişi araçta yine ortadaki eksi yani sabit uç, araçtaki sağ sinyal verdim dediğinde sizin kontrol kalemi hangi uçta yanıp sönüyorsa sağ sinyaldir. Bunların hepsini tespit edip karşılıklı gelecek şekilde montajını yaptım.
Hiç elektrik bilgisi olmayan için biraz karmaşık gelebilir ama en güvenilir yöntem.

Ben iki sene önce, Çeki demiri bağlanırken bunun standart olduğunu öğrendim her renk kablonun yeri var (örneğin mavi sol sinyal gibi) ve fişlerinde yerleri standart Avrupa standartı var yazın Google da çıkıyor

Merhaba aynı şey arkadaşımın bot çektiği aracında olmuştu.
Ben şöyle yaptım önce bot römorkunun bağlantılarını tespit ettim römorkun fişlerine 12v vererek (ortadaki eksi ) sağ ,sol sinyal, dörtlü,fren,geri vites vs hepsini deneyerek buldum numaralarını yazdım kendimce bir şema çıkardım.
Sonra araca geçtim 12v kontrol kalemi ile araçtaki uçları tespit ettim.Bir kişi araçta yine ortadaki eksi yani sabit uç, araçtaki sağ sinyal verdim dediğinde sizin kontrol kalemi hangi uçta yanıp sönüyorsa sağ sinyaldir. Bunların hepsini tespit edip karşılıklı gelecek şekilde montajını yaptım.
Hiç elektrik bilgisi olmayan için biraz karmaşık gelebilir ama en güvenilir yöntem.

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için kravanı aldığımda olmassa bu şekilde yaparım zaten karavandaki bağlatıyı blirler bende ona göre aracınkileri değiştiririm

Ben iki sene önce, Çeki demiri bağlanırken bunun standart olduğunu öğrendim her renk kablonun yeri var (örneğin mavi sol sinyal gibi) ve fişlerinde yerleri standart Avrupa standartı var yazın Google da çıkıyor

google ye yazdığımda birden çok çıkıyo hangisi standart belli değil yeterli bilgide yok

HEM 13LÜ HEMDE 7 Lİ BAĞLANTI ŞEMASINI GÖREBİLİRSİNİZ. HER İKİSİDE STANDART BAĞLANTI ŞEMASIDIR.

7 L ELEKTRK BALANTISI

13 L ELEKRK BALANTISI

Merhaba,
Öncelikle bağlantı için şemaya ihtiyacınız yok, yapacağınız sadece araçtaki dişi fişe hangi uçların bağlandığını kontrol edip gerekirse şema üzerinde renk ve kontak numaralarını not ediniz ve aldığınız yeni fişi buna uygun olarak bağlayınız ki romörk ile irtibatladığınız zaman sıkıntı çıkmasın.
Aksi taktirde tesisatın hatta allah esirgesin aracın bile yanmasına sebebiyet verebilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir

Merhaba,

Benimde aracımda 13Pin çeki demiri mevcut lakin karavanım 7Pin bağlayabilmek için fotoğraftaki gibi çevirici kullandım lakin aracın aküsünden karavana enerji gelmiyor.

Yukarıdaki şemaları da kontrol ettiğimde 7 pinli olanda 12V olan enerjinin geleceği bir bağlantı noktası göremedim bu durumda 7 pinli karavanlar araç hareket halinde iken enerjisini nereden nasıl alıyor ve buzdolabı aydınlatma gibi unsurlar çalışıyor. Yardımlarınızı rica edeceğim.

13 7 pin

7 L ELEKTRK BALANTISI

Teşekkürler benim yukarıda bahsettiğim römorkta 7,li soket vardı şase ortadaki uç 7 no olandı. Müsait bir zamanda onuda bu şemaya göre düzenleyelim standart olsun.
Ben 7 li sokete göre sinyalizasyonu hazırladım ve izmir romak ta çeki demiri takarken arabanın prizini de bu şemaya göre bağladım aşşağı yukarı 1.300 km tık demedi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR