Çeki Demir Ve Topuz Bakımı Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ATA ÖNEN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,156

ATA ÖNEN

Yeni Üye
Merhaba,

Özellikle deneyimli abilerimizin bu konuda hatırı sayılır cevapları olacaktır.

Aracımda 3. Yılını tamamlamak ürere olan çeki demiri var. 1. Yılından sonra bir sefer tamponu sökerek tüm bağlantı saplamalarını sıkmıştım. Tekrarlamamda sanırım fayda olacaktır.

Bunun dışında neler yapılmalı ve özellikle topuz için bir kontrol ve bakım gerekli mi?

Bir yerde topuzun greslenmesi ve çapının 49mm altına düşmesi durumunda değişmesi gerektiğini duymuştum. Topuzun yağlanması özellikle merak konum. Yağlı olması kullanım sırasında bir sorun yaratır mı?

Şimdiden tesekkurler.

Ata ÖNEN

Etiketler
Çeki demiri topuzunu düzenli olarak yağlı tutarak hem aşınmasını hepde paslanmasını önlemek gerekir (Çeki demiri üreticisi Westfalia firmasının tavsiyesi). Bir tenis topuna, topuzun üzerine geçecek şekilde bir delik açarak, topuzun üzerine takarım. Böylece topuz temiz ve kuru kaldığı gibi parkederken arakadaki araca dokunursam fazla hasar açmıyor. Ayrıca pantalonun paçalarıda temiz kalıyor.:smiley:

Aşınma konusu çok mantıklı. Lakin AlKo da tam tersine özellikle stabilizatörlü kafaları için yağlamayın diyor. Bir kaç farkli kaynakta mevcut.

Malum sosyal mecra sitesinde de farkli yorumlara denk geldim. Stabilizatör yoksa yağlamak iyi diyen kadar, yağlarsan kaplinin topuzdan kurtulma ihtimalini de arttirirsin diyen de çok.

Çok karışmış durumda.

Alman Çekme Karavan forumda baktım stabilizatörlü kafaların yağlanmaması gerekir deniliyor. Araştırmakla iyi ediyorsunuz. Ben 30 yıldan fazla bir zamandır balıkçı kayığını taşıdığım römorkta stabilizatatör yok.

Topuz yaglanmaz sebebi ise yağ toz emer emdiği toz römork kafasını taktığınızda arada zımpara etkisi yapar aşındırır
Aynı atv motorların zincirlerinin yaglanmamasi gibidir

Çeki demirini çok kısa süre arabanın üzerinde bırakmışım ve yağmur yağdı. Bir kaç saat içinde küçük paslar oluşmuş. Sıkıntı çıkarır mı bu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR