Çaylak Bir Kampçı...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan xlx99 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,059

xlx99

Yeni Üye
Merhaba sayın gezenbilir üyeleri

Pandemi mi dersiniz ya da artık yaşın 40 ın üzerinde mi olması, veya son zamanlarda işyerinde yaşadığım ve yaşamaya devam ettiğim bazı olaylar mı bilemiyorum, ama hayata karşı bakışımı sorgulamaya başladım. Her gün iş yap, akşam evde TV seyret yat-kalk…..hep aynı rutin. Geçen ay ev kazası sebebiyle ayağım kırıldı (5.metatars kemik kırığı), bu sebeple 1,5 aydan fazla süredir evden bile dışarı çıkamıyorum. Yani iyice sınırlarıma ulaştım.

Hiç aklımda yok iken, youtube de tesadüfen denk geldiğim gezi videolarını izleyerek, karavan ve kamp hayatını yaşayabilir miyim diye sorgularken buldum kendimi. Ki bu satırların yazarı, yılda maksimum 15 gün tatil yapıp, bu tatili de lüx yerlerde yapmayı tercih eden, sonra da bu lüx tatilin borcunu 12 ay ödeyen biri. Ayrıca plansız programsız iş yapmayan, tatil…vb gibi uzun süreli yolculuklarda günler önceden trafik-hava gibi kriterleri göz önüne alarak planını yapan biri. Yani son 20 yıllık rutinim bu iken, keskin bir dönüş arifesindeyim.

Hiç tecrübem yok, izlediğim videolar ve burada okuduğum yazılar bana biraz ufuk açtı. O sebeple planlarımı ve sorularımı aşağıya yazıp, değerli yorum/önerilerinizi bekliyorum.

1-) Mevcut çalışma şartlarım ve İstanbul’daki yaşantım şu an 7/24 karavan işine hiç uygun değil. Bizim düşüncemiz hafta sonu, bayram….vb tüm boşluklarda bir yerlere kaçmak. (şimdi bunu okuyunca hayallerimin bile ne kadar dar olduğunu görüyorum. Ama silmeyeceğim bu maddeyi)

2-) Maddi olarak geniş bir bütçem yok. Bu sebeple bu araç bir kaçış aracı iken aynı anda şehir içinde de günlük kullanımı rahat olan bir araç arıyorum.

3-) bürokrasi ile uğraşmaktan nefret etmişimdir. Bundan dolayı bu aracın evrakları hem polis kontrolünde hem de TUV de başımı ağrıtmamalı. Herşeyi bir kere yapıp (ruhsat-koltuk sayısı….vb) bir daha da rutin muayene dışında uğraşmayım istiyorum.

4-) Çekme karavan istemiyorum. Yukarıda yazdığım kriterlere göre mantıklı bir çözüm olsa da gerek İstanbul da bunu bırakacak yerimin olmaması ve gerekse çekme karavan kullanımı hakkında tecrübesizliğim bu işe şimdilik soğuk bakmama sebeptir.

5-) Herşeyden önce, kiralama yapıp bu işler bana uygun mu, test etmem gerek. Hotomobil’in Doblo (pratico) dan çevirme karavanları gerek kullanım kolaylığı gerekse küçük yapısı ile ilgimi çekti. Bir süre kiralama yolu ile gideceğim. Baktım yapabiliyorum, bu sefer yukarıdaki dört maddeye göre bu işe gireceğim. Ha daha ileride tam donanımlı ve karavan olur mu? Neden olmasın.

6-) Yukarıdaki dört maddeye göre benim için ideal olan aracın VW Transporter olması gerekiyor zannımca. İçinin campervan a çevrilmesi konusunda ülkemizde ve yurtdışında çok fazla tecrübenin olması da alternatif bir iç dizayn için önümüzü açıyor.

7-) karavan dönüşüm firmaları yurtdışındaki California modeline çok benzer üretimler yapıyorlar, hatta popup tavan dahi yapanlar var. Demonte karavan bu konuda heyecanla takip ettiğim bir firma. Ancak ben ilk adımda ruhsatı bile değiştirmeden ve gerektiği anda aracı orijinal haline çok çabuk döndürebileceğim bir çözüm aradım.

Bu çözümü arsima karavan diye bir yerde buldum. 4+1 ya da 5+1 transporterın bagaj kısmına yapılan bir aparat ile hem lavabo hem mutfak hem buzdolabı hem de yatağın üst kısmı aynı aparatın içinde. Arka yolcu koltuğunu kapatarak bu aparatı da kullanarak yatak haline geliyor. Onun dışında arkada sadece yük bölmesinde tahta bir kutu var. Bu kutunun her bir gözü bir iş görüyor. fotoğrafı aşaıya ekledim. İlaveten popup tavan yerine araç üstü çadır düşünüyorum.

Bu hali ile “eğer beceremez isem” vazgeçip aracı orijinal hali ile elimden çıkarabilirim. Ayrıca aracı karavan olarak işletmemiş olurum.

Ancak burada bir sorum olacaktı. 4+1 ya da 5+1 transporterlar sanırım ticari. Bu durumda yollarda başıma bir sorgu işi gelir mi K belgesi gibi bişey okudum. Bunu nasıl aşabilirim.

Sonuç olarak, önce kiralama ikinci adımda bir transporteri karavana çevirmeden kullanma, sonraki adımda ise California modelini uygulama ve herşey yolunda giderse son aşamada dört başı mamur bir motokaravan düşünüyorum.

Şu an bütçeme göre alabileceğim en yeni model T5 ya da biraz zorlarsam T5 in 2011 donrası makyajlı versiyonları oluyor.
Trsp

Etiketler
Merhaba,
Öncelikle hoş geldiniz, yazdıklarınızı çok keyifle birazda gülümseyerek okudum.
Youtube‘da yayınlanan gezi videoları insanı baştan çıkartıyor haklısınız.
Kampçılığın her türlüsünü yaptım, çekme karavanımda oldu, araç arkasına bindirme karavanımda. Hepsinin bir derdi var.
Uzun soluklu bir kamp tatil planınız varsa ve kamp alanlaını tercih edecekseniz bence kesinlikle çekme karavan.
Daha çok yol yapacağınız bir kaç günlük kamp planlarınız varsa motokaravan.
Ben son zamanlarda haftasonu kampları için araç üstü çadır kullanıyorum, avantajlarıda var dezavantajlarıda.
Bir sürü malzeme taşımanız lazım araç bagajında, mesela; bir yere kamp attınız araç ile bir yere gitmeniz gerekti; diyelim, bütün herşeyi toplayıp sonra tekrar aç kapa yapmak sıkıntılı bir durum.
İki kişi alıp başımızı bir iki gece sakin bir yerde doğa ile iç içe dinleneyim derseniz çadır iyi bir seçenek. Ancak şöylede bir avantaj var kamp işinden sıkıldığınızda aracınızı istediğiniz zaman orjinal haline dönüştürebilirsiniz ve araç üstü çadır ekipmanlarını kolaylıkla ikinci el olarak elden çıkartabilrsiz.

Merhaba sayın gezenbilir üyeleri

Pandemi mi dersiniz ya da artık yaşın 40 ın üzerinde mi olması, veya son zamanlarda işyerinde yaşadığım ve yaşamaya devam ettiğim bazı olaylar mı bilemiyorum, ama hayata karşı bakışımı sorgulamaya başladım. Her gün iş yap, akşam evde TV seyret yat-kalk…..hep aynı rutin. Geçen ay ev kazası sebebiyle ayağım kırıldı (5.metatars kemik kırığı), bu sebeple 1,5 aydan fazla süredir evden bile dışarı çıkamıyorum. Yani iyice sınırlarıma ulaştım.

Hiç aklımda yok iken, youtube de tesadüfen denk geldiğim gezi videolarını izleyerek, karavan ve kamp hayatını yaşayabilir miyim diye sorgularken buldum kendimi. Ki bu satırların yazarı, yılda maksimum 15 gün tatil yapıp, bu tatili de lüx yerlerde yapmayı tercih eden, sonra da bu lüx tatilin borcunu 12 ay ödeyen biri. Ayrıca plansız programsız iş yapmayan, tatil…vb gibi uzun süreli yolculuklarda günler önceden trafik-hava gibi kriterleri göz önüne alarak planını yapan biri. Yani son 20 yıllık rutinim bu iken, keskin bir dönüş arifesindeyim.

Hiç tecrübem yok, izlediğim videolar ve burada okuduğum yazılar bana biraz ufuk açtı. O sebeple planlarımı ve sorularımı aşağıya yazıp, değerli yorum/önerilerinizi bekliyorum.

1-) Mevcut çalışma şartlarım ve İstanbul’daki yaşantım şu an 7/24 karavan işine hiç uygun değil. Bizim düşüncemiz hafta sonu, bayram….vb tüm boşluklarda bir yerlere kaçmak. (şimdi bunu okuyunca hayallerimin bile ne kadar dar olduğunu görüyorum. Ama silmeyeceğim bu maddeyi)

2-) Maddi olarak geniş bir bütçem yok. Bu sebeple bu araç bir kaçış aracı iken aynı anda şehir içinde de günlük kullanımı rahat olan bir araç arıyorum.

3-) bürokrasi ile uğraşmaktan nefret etmişimdir. Bundan dolayı bu aracın evrakları hem polis kontrolünde hem de TUV de başımı ağrıtmamalı. Herşeyi bir kere yapıp (ruhsat-koltuk sayısı….vb) bir daha da rutin muayene dışında uğraşmayım istiyorum.

4-) Çekme karavan istemiyorum. Yukarıda yazdığım kriterlere göre mantıklı bir çözüm olsa da gerek İstanbul da bunu bırakacak yerimin olmaması ve gerekse çekme karavan kullanımı hakkında tecrübesizliğim bu işe şimdilik soğuk bakmama sebeptir.

5-) Herşeyden önce, kiralama yapıp bu işler bana uygun mu, test etmem gerek. Hotomobil’in Doblo (pratico) dan çevirme karavanları gerek kullanım kolaylığı gerekse küçük yapısı ile ilgimi çekti. Bir süre kiralama yolu ile gideceğim. Baktım yapabiliyorum, bu sefer yukarıdaki dört maddeye göre bu işe gireceğim. Ha daha ileride tam donanımlı ve karavan olur mu? Neden olmasın.

6-) Yukarıdaki dört maddeye göre benim için ideal olan aracın VW Transporter olması gerekiyor zannımca. İçinin campervan a çevrilmesi konusunda ülkemizde ve yurtdışında çok fazla tecrübenin olması da alternatif bir iç dizayn için önümüzü açıyor.

7-) karavan dönüşüm firmaları yurtdışındaki California modeline çok benzer üretimler yapıyorlar, hatta popup tavan dahi yapanlar var. Demonte karavan bu konuda heyecanla takip ettiğim bir firma. Ancak ben ilk adımda ruhsatı bile değiştirmeden ve gerektiği anda aracı orijinal haline çok çabuk döndürebileceğim bir çözüm aradım.

Bu çözümü arsima karavan diye bir yerde buldum. 4+1 ya da 5+1 transporterın bagaj kısmına yapılan bir aparat ile hem lavabo hem mutfak hem buzdolabı hem de yatağın üst kısmı aynı aparatın içinde. Arka yolcu koltuğunu kapatarak bu aparatı da kullanarak yatak haline geliyor. Onun dışında arkada sadece yük bölmesinde tahta bir kutu var. Bu kutunun her bir gözü bir iş görüyor. fotoğrafı aşaıya ekledim. İlaveten popup tavan yerine araç üstü çadır düşünüyorum.

Bu hali ile “eğer beceremez isem” vazgeçip aracı orijinal hali ile elimden çıkarabilirim. Ayrıca aracı karavan olarak işletmemiş olurum.

Ancak burada bir sorum olacaktı. 4+1 ya da 5+1 transporterlar sanırım ticari. Bu durumda yollarda başıma bir sorgu işi gelir mi K belgesi gibi bişey okudum. Bunu nasıl aşabilirim.

Sonuç olarak, önce kiralama ikinci adımda bir transporteri karavana çevirmeden kullanma, sonraki adımda ise California modelini uygulama ve herşey yolunda giderse son aşamada dört başı mamur bir motokaravan düşünüyorum.

Şu an bütçeme göre alabileceğim en yeni model T5 ya da biraz zorlarsam T5 in 2011 donrası makyajlı versiyonları oluyor.Ekli dosyayı görüntüle 635293
O karavan firması bu kutu için büyük paralar istiyor,vermeyin, aynısını onda biri fiyatına yaptırabilirsiniz

Şu an bütçeme göre alabileceğim en yeni model T5 ya da biraz zorlarsam T5 in 2011 donrası makyajlı versiyonları oluyor.

Hoş geldiniz ve Geçmiş Olsun.

Sıkça sorulan sorular altında listelediğim kitaplara bir göz atın. Özellikle Mahmut Gümen'in Çılgın Karavancılar kitabının baş tarafında sizin yapmakta olduğunuz hayatı sorgulama aşaması için benzer yollardan geçmiş birinin anılarını göreceksiniz. Tatil alışkanlıklarınız konusunda yalnız hafta sonları (+ senelik izin) dediğiniz için benim önerim meseleyi abartmamanız. Kampçılık (çadır) alışkanlığınız varsa içinde yatabileceğiniz herhangi bir araç size uyar. Uyku tulumlarınızı serer, isterseniz bir de şişme yatak atıp yemeğinizi küçük tüpte yapar, suyunuzu bir musluklu bidonla halledersiniz. Duş için sprey boyayla siyaha boyacağınız 10 lt.lik bir pet şişe, üzeri delikli ikinci bir kapak ve bir file işinizi görür. Denize gideceğiniz zaman şişeyi doldurup güneşte bırakırsınız. döndüğünüzde sıcak suyunuz hazır olur. Tek sorun hanımların tuvalet için açık araziyi tercih etmemeleri. Onun için de bir porta poti alıp aracın içine yaptıracağınız perdeleri çekmek yeterli olacaktır. Burada eski ağabeylerden birinin yaptığı çok güzel bir tanım vardı: Eski kampçılar yaş ilerleyip de çadıra girip çıkarken orası burası ağrımaya başladığında karavana terfi eder diye.

Daha uzun süreli seyahatler için kiralama en mantıklı çözüm. Size uyacağını düşünürseniz karavan sahibi olma yolunda ilerlersiniz.

.
Sanırım Teoman bey başlığınızı henüz görmedi ?
Kuramıyla uygulamasıyla en isabetli ve tecrübeli cevabı ondan alacağınızdan eminim.

Ben ise son cevaptaki Bekir beyle hemfikirim.
Tek ilavem karavancılığa “bana çözüm olacak şey “diyerek fazladan anlam yüklemeyin derim..
Bizler nihayetinde karavancıyız yani şirazemiz zaten baştan o yöne kayık. :yum:
Sizi iyi tanıyan ve karavancı olmayanların düşüncesini de alsanız fena olmaz..

Foruma hoş geldiniz..

Son düzenleme:

Mesajınız bana forumdaki ilk mesajlarımı hatırlattı. Her nasıl başlarsanız başlayın bu işten çok büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. Hemen hemen aynı eşiklerden geçmişiz.

Bu hayat sizin, nasıl isterseniz öyle yaşamak elinizde. En iyisini siz kendinize göre şekillendireceksiniz.

Biz de 2 sene önce bu kararlarla karşı karşıya kaldık. Kararımız çekme karavandan yana oldu. Sebebi ise çalışan olarak kısa tatil zamanlarımızda karavanımızı kampingde bırakıp çekici aracımızla rahatlıkla bölgeyi gezmek istememizdi. Tuz bitse almak için tenteyi, masayı toplamak zorunda kalmak istemememizdi.

İyi dilekler için teşekkürler, ayrıca hoşbuldum. 😂

açıkçası konuyu açarken çok tereddüt ettim, komik şeyler mi yazıyorum, aptalca mı diye ama yorumları okuyunca çok memnun oldum.

dediğiniz gibi, balıklama dalmamak gerek. Bunun için yavaş yavaş bir yöne evrileceğiz gibi. Pandemi sebebiyle eve tıkılmıştık, araştırmaya devam yani

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri