Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Gezisi (23-24-25 Nisan 2010)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 114
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,340
Ynt: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Gezisi (23-24-25 Nisan 2010)

Şapkalı heykel ne zaman yapılmıştı? Ne zaman kaldırıldı? Bundan önce 2005 yılında gitmiştim. Şimdiki heykeldi yani şapkasızdı. Şimdiki heykelin heykeltraşı şöyle yorumlamış olabilir. Mermiyi sırtında taşımıştır, mermiyi topun ağzına sürerken kucağına almıştır. Belki o kucak anı canlandırılmıştır :smiley:

Etiketler

> seyit onbaşı heykeliyle ilgili, turu gerçekleştirirken tuğrul abi, turgut özakman'ın 'diriliş' kitabından alıntılar yaptı. kitaptaki bilgiye göre mermi kucakta değil, sırtta taşınmış. kaldı ki sırtta taşınması bile bugün mucizevi görünen bu olayda, o ağırlıktaki merminin kucaklanarak taşınması imkansızdan da öte.

> peynir tatlısı, peynir helvası, höşmerim üçgeninde ben hepsini seviyorum. üçünün de tadı ayrı olmasına rağmen, doğru yerden alındığında güzel bir rayihası var. hoşmerim değil ama diğerlerini dondurma ile denemenizi de tavsiye ederim. ezine yolu üzerinde truva süt ürünleri bozcaada seferlerimdeki durak noktamdır. hoşmerim ise de havran'da sokak arasında birkaç dükkandan alıyorum gittiğimde.

> t1 ile t6'nın benzerliği de, 6 nesil öteden bir torun dedesine ne kadar benziyorsa o da işte o kadar benziyor.

Şapkalı ve sırtta taşınan modelde de ergonomik hata var. Fotoğrafa bakarsanız çavuş öne doğru belden en az 30-35 derece eğilmiş, maşallah heykeldeki amca, sırtındaki 250kg ağırlıkla, dimdik ayakta :smiley:
Heykeltraşımızın, fizik dersi boş geçmiş galiba :smiley:

chatlak' Alıntı:
> seyit onbaşı heykeliyle ilgili, turu gerçekleştirirken tuğrul abi, turgut özakman'ın 'diriliş' kitabından alıntılar yaptı. kitaptaki bilgiye göre mermi kucakta değil, sırtta taşınmış. kaldı ki sırtta taşınması bile bugün mucizevi görünen bu olayda, o ağırlıktaki merminin kucaklanarak taşınması imkansızdan da öte.

> peynir tatlısı, peynir helvası, höşmerim üçgeninde ben hepsini seviyorum. üçünün de tadı ayrı olmasına rağmen, doğru yerden alındığında güzel bir rayihası var. hoşmerim değil ama diğerlerini dondurma ile denemenizi de tavsiye ederim. ezine yolu üzerinde truva süt ürünleri bozcaada seferlerimdeki durak noktamdır. hoşmerim ise de havran'da sokak arasında birkaç dükkandan alıyorum gittiğimde.

> t1 ile t6'nın benzerliği de, 6 nesil öteden bir torun dedesine ne kadar benziyorsa o da işte o kadar benziyor.
Mustafa Tuğrul ağabeyin anlatımını videoya almıştım sanırım bir bakayım burada paylaşacağım

http://www.borhaber.net/Detay.asp?Id=424 Arkadaşlar sayın buralpdi levent beyin verdiği bu linki açıp öğretmenimizi dinleyin.

Mustafa'nın bahsettiği anlatım....

http://www.izlesene.com/video/amator-tugrul-agabeyden-tarih-dersi/2075377

kusura bakmayin konuyu boluyorum ama Canakkale`yi 3-4 kere ziyaret etmis biri olarak tam da akilma her seferinde takilan bir konuyu gundeme getirmissiniz. Gercektende heykellerin hic birisi Seyit onbasinin gercek halini yansitmiyor. Ozellikle heykellerden birinde iri yari kasli bir adam var. Aslinda Seyit onbasi gayet kisa boylu birazda celimsiz bir insanmis. Bildigim kadari ile Seyit onbasinin cekilmis 2 adet fotografi var. Birisi yukardaki Ruzgar`in verdigi fotograf ki bu fotografta olaydan sonra olayin canlandirilmasi olarak cekilmis ve ikincisi ile hemen olmeden bir kac hafta once cekilmis yaslilik fotografi ikisindede iri yari kasli bir insan degil. Sanirim bu noktadada Ruzgar`in bahsettigi isguzarlar boyle ufak tefek heykel yaparsak millet bu adamdan kahraman mi olur der diyerek heykellerde kendisini degisik figurlendirmisler.

23-24-25 nisan 2010 Tarihlerinde VKOD ve AVD’nin birlikte gerçekleştirdiği Çanakkale Şehitlik Gezisinde;

Gelibolu'nun en güzel koyu olan Hamzakoy'da konaklamak, hava durumuna göre buradan denize girebilmek, Çanakkale şehitliklerini ve savaşların yaşandığı köyleri gezmek, Anafartalar köyünde Fatma Ninenin mübarek ellerini tekrar öpebilmek, Fanya restorandaki eğlenceli akşam yemeğimiz, Dünyanın ikinci büyük mevlevihanesi gezmek, tabyalar, Atatürk evi ve daha birçok yer... Buraları ilk defa yada tekrar görmek gurur ve mutluluk vericiydi. Dostlarla olmak da ayrı bir keyifti.

Kamp alanının tahsisi, elektirik, su, tuvalet ve bulaşıkhane gibi hizmetleri bizlere titizlikle sunan Gelibolu Belediyesi Yönetici ve Yetkililerine,

Gelibolu Hamzakoy’da bulunan muhteşem kamp alanının bizlere ücretsiz tahsis edilmesini kişisel ilişkileri ile sağlayan, Gezi otobüslerini en asgari fiyatlar ile organize ederek grup halinde şehitlikleri ve civar köyleri gezmemize imkan sağlayan yine Fanya restaurantı en uygun fiyatlarla hizmetimize sunarak çok güzel bir gece geçirmemize vesile olan Sn. Ali EFE’ye,

Şehitlik gezisi sırasında bizlere tarih bilgisini aktaran ve rehberlik eden Sn. Tuğrul ATATÜRE’ye,

Gezide bizlerden müziklerini esirgemeyen, müzikleri ile bizleri çoşturan eğlendiren, geziye renk katan Cenk beye, Kemal beye, Güvenç beye ve ismini şu an hatırlayamadığım diğer arkadaşlara,

Bu gezide emeği geçen ve geziye katılan tüm dostlara,

Teşekkürlerimizi sunarız.

Bu güzel gezi ile ilgili resimlere http://www.vkod.org.tr/etkinlik-resimleri.asp Linkini tıklayarak bakabilirsiniz.

Bir başka güzel etkinlikte buluşmak ve görüşmek üzere.

Selam, Sevgi ve Saygılarımızla.

NOT: Çanakkale – Gelibolu şehitlik gezileri ile ilgili önceki yıllarda gerçekleşen etkinliklerimizden hazırladığımız video’yu izlemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.
http://www.dailymotion.com/video/xc6azv_çanakkale_lifestyle

Sayın Nermin Hanım; Bahsettiğiniz gezide bende vardım.Bu geziyle ilgili bölümde ,yukarıdan aşağı okuduğumuzda sizden başka şikayetci olanı görmedim.Anladığım kadarıyla siz sinirlenmek için geziye katılmışsınız.Bu geziyi organize eden klüpler profosyonel gezi turları değiller.Hiçbir ücret almadan,sadece klüp üyelerini dolayısıile kampçılığa gönül veren arkadaşlarımıza öncülük etmek istiyen gönüllü arkadaşlarımızdır.Bu arkadaşlarımızdan şikayetci olmak,biraz üzücü olmuyormu.? İki klübün dostca üyelerine birşeyler yapabilmek adına uğraşmaları karşılığı bu olmamalıydı.Orada en az otuz araç vardı.enaz her araçta iki kişi olduğunu kabul etsek,birbirini tanımayan yada %40 tanıyan kişileri organize etmek kolay değildir.İsim vererek bahsettiğiniz kişiler profosyonel seyahat firmasının elamanlarıda değiller.Geziyi düzenleyen bir klübün üyesinin akrabaları,sadece bu....elinden geleni yapmaya çalışan insanları hedef seçmeniz çok üzücü..Oradaki kararları oradaki insanlar aldı.Bugün yorgunuz sadece gelibolunun içini gezelim diyenler.Haber geldi,yollar çok kalabalık jandarma yollarrı kesmiş diyenler.v.s gibi konuşmalar..zaten yorgunluk var,zaman kısaldı yarım günde çok yer gezemeyiz diyenler...Siz orada değilmiydiniz yoksa...Ayrıca merak ettimde.....siz böyle bir organizasyonun içinde bulundunuzmu hiç......? Saygılarımla....

Her karışını ezberlediğimiz halde Gelibolu'yu sizlerin objektifinizden izlemek, bizi çok mutlu etti. Ümit ediyoruz ki bir daha ki organizasyonda sizlerle birlikte Gelbolu'nun tadını yeniden çıkarırız. Yaşamın keyfini yakalayanlara selam olsun :smiley:

selam

bu gezi aynı veya yakın tarihlerde 2011 yılındada tekrarlanacakmı acaba ?

alpino' Alıntı:
selam

bu gezi aynı veya yakın tarihlerde 2011 yılındada tekrarlanacakmı acaba ?

Geçen seneki Gelibolu etkinliği V.K.O.D (Volkswagen Kaplumbağa Otomobil Derneği) İle AVD(Anatolia Vosvos Derneğinin) ortak düzenlediği bir etkilikti. Ben bu etkinliği Gezenbilir'de de paylaştım ve bu camiadanda epey bir katılım olmuştu. Güzel insanlarla tanıştık. Bizim açımızdan çok güzel, geniş katılımlı ve dolu dolu bir gezi olmuştu.

Bu sene için resmi bir "Gelibolu" gezisi planlamadık. Bir kaç yıl aralıklı periyotlarla bu geziyi organize ediyoruz. Böylece o anları daha fazla özleyen ve merak eden üyelerimiz, hem katılımı artırıyorlar hemde bu kutsal topraklarla hasret gideriyorlar.

Fakat üzülmeyin; buna benzer gezilerimiz sürekli devam etmekte. Arzu edenler bizimle birlikte etkinliklerimize katılabilir.

2011 yılı etkinlik Programımız için aşağıda ki linki ziyaret ediniz
www.vkod.org.tr

[attachment=1]

Logo

MYWAY' Alıntı:
Geçen seneki Gelibolu etkinliği V.K.O.D (Volkswagen Kaplumbağa Otomobil Derneği) İle AVD(Anatolia Vosvos Derneğinin) ortak düzenlediği bir etkilikti. Ben bu etkinliği Gezenbilir'de de paylaştım ve bu camiadanda epey bir katılım olmuştu. Güzel insanlarla tanıştık. Bizim açımızdan çok güzel, geniş katılımlı ve dolu dolu bir gezi olmuştu.

Bu sene için resmi bir "Gelibolu" gezisi planlamadık. Bir kaç yıl aralıklı periyotlarla bu geziyi organize ediyoruz. Böylece o anları daha fazla özleyen ve merak eden üyelerimiz, hem katılımı artırıyorlar hemde bu kutsal topraklarla hasret gideriyorlar.

Fakat üzülmeyin; buna benzer gezilerimiz sürekli devam etmekte. Arzu edenler bizimle birlikte etkinliklerimize katılabilir.

2011 yılı etkinlik Programımız için aşağıda ki linki ziyaret ediniz
www.vkod.org.tr

ilginize ve verdiğiniz bilgiye teşekkür ederim

Geçen sene çok güzel bir organizasyon olmuş, bu sene tekrarlanırsa çok büyük bir aksilik çıkmadığı sürece bende dahil olabilirim.
Geçen sene ailece (aşırı duygu yüklenmesinden ağlaya sızlaya) dolaştığımız bu yerleri yine hem ağlayıp hem gülerek tekrar ziyaret etmek ve yeni dostlarla tanışmak isterim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri