Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Gezisi (23-24-25 Nisan 2010)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 114
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,353
Ynt: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Gezisi (23-24-25 Nisan 2010)

Şu ana değin bekledim, yazan arkadaşların hiçbirinden tık yok; peynir helvası. Peynir helvasının en iyi yapıldığı yer, Gelibolu'dur. Beğenmeyenin çıkacağını pek sanmam; kilo aldırma gibi bir soruna yol açmasa iyi olacak ama... :D Çarşıda iki tane ünlü yapan yer vardır. (Üstün Süt Ürünleri ve Zafer Çiftlik Süt Ürünleri…) Onca "yiyenbilir muhabbeti"ne karşın, kimse ayırdına varamadı mı bu güzel lezzetin? :smiley:

Cavid Sezen

Etiketler

gezmen' Alıntı:
Şu ana değin bekledim, yazan arkadaşların hiçbirinden tık yok; peynir helvası. Peynir helvasının en iyi yapıldığı yer, Gelibolu'dur. Beğenmeyenin çıkacağını pek sanmam; kilo aldırma gibi bir soruna yol açmasa iyi olacak ama... :D Çarşıda iki tane ünlü yapan yer vardır. (Üstün Süt Ürünleri ve Zafer Çiftlik Süt Ürünleri…) Onca "yiyenbilir muhabbeti"ne karşın, kimse ayırdına varamadı mı bu güzel lezzetin? :smiley:

Cavid Sezen

Hemde kilo kilo yedik :smiley:

gezmen' Alıntı:

Cavid Sezen
Cavid Hocam, ben yiyemedim ama Nermin kamp alanında ikram edilen peynir helvasından yemiş, ama pek beğenmemiş.

Dönüş rotamızı Şarköy yolu üzerinden yaptık. Bir çeşme başında durduğumuzda bu konuyla ilgili ilginç bir tesadüf oldu. Çeşme kenarındaki iki kişi peynir helvası işi yapıyormuş. Geliboludakiler irmik kullanıyor, peynir bile yok, bizimkiler peynir ile yapılıyor dedi. Nermin de beğendi. Benim de hoşuma gitti. Gelibolununkini tatmadığım için bir şey diyemeyeceğim.

Bir daha Geliboluya gitmek için bir bahane çıkmış oldu. Peynir helvası yemeğe gideceğiz. ;D

Geliboluna yol alırken.....

IMG 0567

IMG 0570

IMG 0571

Ferhat bey ,Resimler ve anlatim harika.Tesekkürler. Nice güzel gezilere.

Sonunda, mantığım hayır dese de bu cazibeye dayanamayıp bir T2 alacağım galiba :smiley:

fsirin' Alıntı:
Cavid Hocam, ben yiyemedim ama Nermin kamp alanında ikram edilen peynir helvasından yemiş, ama pek beğenmemiş.

Dönüş rotamızı Şarköy yolu üzerinden yaptık. Bir çeşme başında durduğumuzda bu konuyla ilgili ilginç bir tesadüf oldu. Çeşme kenarındaki iki kişi peynir helvası işi yapıyormuş. Geliboludakiler irmik kullanıyor, peynir bile yok, bizimkiler peynir ile yapılıyor dedi. Nermin de beğendi. Benim de hoşuma gitti. Gelibolununkini tatmadığım için bir şey diyemeyeceğim.

Bir daha Geliboluya gitmek için bir bahane çıkmış oldu. Peynir helvası yemeğe gideceğiz. ;D

Aslında işin içine ticari kaygılar girince, çok geleneksel ve doğal olan ürünleri bulmak bir hayli zor; hele bizim ülkemizin yaşadığı bu değerler karmaşası ortamında. Geliboludakilerin peynir kullanmadıkları ise çok iddialı bir söz olmalı, denedik be hemşerim!... :D

Bir tarihte, eylül ayının son günleri, Gelibolu Hamzakoy'da denize karşı çaylarımızı içerken, Gelibolulu bir çift, bize bir höşmerim tarifi yapmıştı; işte aslolan bence o... Ama ne yaparsınız ki biz yabancılar, hiç olmazsa bir kez o lezzeti denemek zorundayız. Konu ile eşim daha ilgili; çocukluğunda altı yıl yaşamış Çanakkale merkezde. Fırınlanmış höşmerim öykülerini otuz yıldır dinliyorum kendisinden. Yalnız sözü edilen höşmerim, bugün satılanlar değilmiş öyle diyor; doğrudur söylediği.
Balık, rakı, peynir helvası/höşmerim: Yarasııın!

Cavid Sezen

Daha önemli ve mutlu bir MAZERETTEN dolayı bu buluşmayı da kaçırdık.Organize eden,katılan ve fotoğraflar ile bizi bilgilendiren tüm arkadaşlara teşekkürler.

Yıne bu mevsımde de ıc gecırerek hem ızledık mutlandık, hem de oralara boyle bır etkınlık ortamında aranızda olamadıgımızdan dolayı da uzulduk. Elde mı kı , Kotu kadere bır daha sıtem edıyoruz. Katılan dostlarımızın emeklerı ıle bu ulvı gerevı yapan ve yansıtan bızler ıle paylasan tum arkadaslarımıza sonsuz tesekkurler. Bır dahakıne dıyor boynumuzu bukuyoruz.

züğürt gezençi' Alıntı:
Daha önemli ve mutlu bir MAZERETTEN dolayı bu buluşmayı da kaçırdık.Organize eden,katılan ve fotoğraflar ile bizi bilgilendiren tüm arkadaşlara teşekkürler.

Sami Bey, hayırdır?...

Cavid Sezen

aslanahmet' Alıntı:
Sonunda, mantığım hayır dese de bu cazibeye dayanamayıp bir T2 alacağım galiba :smiley:

Ahmet Bey mantığınız doğru şeyler söylüyor. Bu cazibeye katılmamak mümkün değil. Şu anda T2 sahibi olma düşüncesi bir fikir olsa bile sizi kutluyorum. :smiley: gerçekleşmesini umut ederim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri