Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Gezisi (23-24-25 Nisan 2010)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 114
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,354
Ynt: Çanakkale Şehitlikleri ve Gelibolu Gezisi (23-24-25 Nisan 2010)

Yeri gelmişken bizlere bu gezi fırsatını yaratan AVD ve VKOD yetkililerine teşekkür ederiz. Planlama ve organizasyon olarak bu gezi aslında onların gezisiydi. Karavan yönetim olarak bu kez biraz tembellik yaptık ve hem ortak arkadaşların tercihleri doğrultusunda hem de yeni arkadaşlıklara zemin hazırlama amacıyla bu geziye entegre olmayı seçtik. Ne yazık ki vosvosçu arkadaşlarla tanışmayı çok istememe rağmen ben bu geziye katılamadım. İleride nice güzel gezilere...

Etiketler

üç sene yaşadık çanakkale de doyamadık..hala çok özlüyoruz..fotoğraflar çok iyi geldi..hem göze hem ruha..

Gerçekten güzel bir gezi oldu. Geziyi organize eden AVD ve VKOD yetkililerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Kamp yerinin seçimi çok iyi idi. Deniz manzaralı, temiz ve bakımlıydı. Tamamen bizlere kapatılmış idi. Zaten ortam çok nezih idi. Yetkililer herşey ile bizzat ilgilendiler. Kamp yeri için ücret de almadılar. Herşeyi ayarlamışlar. Vosvosculardan yeni arkadaşlar tanıma fırsatı bulduk. Bu ara Çanakkale'den gelen Halil Bey ve ailesiyle tanışma fırsatı da bulduk. Çok candan bir aile. Pino karavan'a yaptırdıkları pikap üstü karavanları da çok şık duruyordu. Faruk Bey'i tebrik etmek lazım.

Merhaba

Çanakkale gezisi güzeldi. Buraya ben ilk yazıyorum. Organizasyon için vosvos grubu vesile oldu oraya tekrar gitmeye. ben yazıları ferhattan takip ettiğim için pek gerek kalmıyordu. Ancak şimdi gördüğüm bazı aksaklıklarıda burada söylemeden geçemeyeceğim. hele "vosvos cular iyi organize olurlar " sözlerine karşılık , karşılaştığım bu sorunu burada açıklamak durumundayım.

1. gün sabah erkenden yola çıkıp , saat 11,30 gibi kampta olup , hemen 12 de başlayacak tura acele ile hazırılandık. Proğrama göre 12.00 de hemen tur otobusu gelecek ve geziye başlayacak idik. Sonra birileri bu gün serbet gün dedi. Hopbala dedim. Bu kadar erken kalkıp buraya kadar gel ve şimdi serbest gün olsun. Sonra kim organizatör diye aradım. Murat Efe dendi. o nerde yok . restoran organizayonu yapmaya gitti dediler. şimdi gelir dendi aradan 60 dak geçti. gene yok. bu sefer kardeşi Ali Efe burada dendi. Ona sorduk . Neden program iptal oldu. Oda ben bilmiyorum dedi. Cumartesi tur yapılacak dedi. Peki nerelere götürülecek dedim. Ben bilmiyorum dedi. Turu yapacak kim öğrenelim dedim. O da 30 dak oyaladı. Yine hiç bir haber gelmedi. Sonunda ben epeyce sinirlenerek gün ortasında kendi gezimize kamptan ayrılarak başladık . Bu gezinin en az 15 günlük bir program aşaması olduğunu ben biliyorum. Murat bey anladığım kadarı ile geliboluya gittikten sonra kişişel görüşmeler ile planını yapmayı tercih eden bir arkadaş. Ben ona Telefon kullanmasını öneririm. Zaman kazanır ve diğer katılımcılara haber verme fırsatı olur.

Gezinin program değişikliğini ; bize daha önceden haber verilse ona göre günü programlar sabahın 5 inde uyanmazdık. Apar topar git sonra serbest zaman densin. Ertesi günkü geziyi kendimizin yapmasını daha doğru buldum. Çünkü gezi organizatörünün nereye götüreceği bile belli olmayan bir programı vardı. Biz Ahmet bey ve kızı İrem ile güzel bir program oluşturduk ve epeyca gezdik. Kendisine tekrar teşekkür ederim. Pazar günü herkes ayrıldıktan sonra , gelen vosvos ekibinden myway ile tanıştık. Umarım bundan sonra daha programlı geziler olur. Genel olarak kamp ortamı ve yeni arkadaşlar ile tanışmak güzeldi . Eski arkadaşlar ilede fırsat buldukça sohbet etme imkanımız oldu. Herşeye rağmen Yinede güzel bir haftasonu oldu. Katkısı olanlara teşekkürler

Nermin Bozoğlu Şirin

valla resimler çok güzel insan orada olmak istiyor ama işte, bu koca şehire tıkılıp kalıyoruz :'(

Nermin hanım, ayrı bir kullanıcı adıyla sizi de aramızda görmemiz çok güzel. Öncelikle bu tercihiniz nedeniyle tebrik ederim. Darısı diğer eşlerin de başına... :smiley:

Eleştirilerinize AVD ve VKOD temsilcileri mutlaka cevap verecektir ama izninizle bu konuda ben de üç beş bir şeyler yazmak isterim.

Mutlaka biliyorsunuzdur ama AVD ve VKOD grupları bizim burada yaratmaya çalıştığımız birliktelik ortamını aralarında çok önceden tesis etmiş ve sık görüşen arkadaşlardan oluşuyor. Samimiyetleri çerçevesinde birbirlerini daha iyi anlayacaklarını ve spontane gelişmeler konusunda daha toleranslı olacaklarını düşünmek zor değil. Bu durum göz önüne alındığında aslında (organizasyonda yaşanabilecek olumsuzluklar nedeniyle) AVD ve VKOD dışından katılımcıların bu arkadaşlar üzerinde fazladan yük olacağını söyleyebiliriz. Ben katılamadım ama gezenbilir grubu bu arkadaşların bir nevi misafiri konumunda idi.

Bu nedenlerle yaşadığınız olumsuz tecrübelerin aslında gezenbilir karavan yönetimi olarak bizler tarafından da sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer grupla tam koordineli olarak çalışamamak bizlerin de suçudur. Bu konuda affınızı rica ediyorum. İleride daha koordineli çalışarak diğer grupların organizasyon yükünü paylaşmak karavan yönetim olarak bizlerin borcu olsun. Aksi durum ilerideki birliktelikler için olumsuz zemin hazırlar ve kopmalara neden olur diye düşünüyorum. Bu seferlik tecrübesizliğimize verin. İlk buluşmada yaşanan bu olumsuz tecrübeleri anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.

Her gezi paylaşımından sonra mazeretin arkamdan gelmesinden bıktım .Yorum yazmak değil içinde olmak istiyorum. Mazeret bırak peşimiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

enverdede' Alıntı:
Her gezi paylaşımından sonra mazeretin arkamdan gelmesinden bıktım .Yorum yazmak değil içinde olmak istiyorum. Mazeret bırak peşimiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

Günlük ulaşımda ve karavan çekmekte de kullanabileceğiniz küçük ve basit bir kamper bu tür gezilerimiz için işinizi görecektir. Üstelik uzun kamping konaklamalarında çekme karavanınızın konforundan vazgeçmeden... Yoksa tümden motokaravana geçmeyi mi planlıyorsunuz?

orsaalabanda' Alıntı:
Günlük ulaşımda ve karavan çekmekte de kullanabileceğiniz küçük ve basit bir kamper bu tür gezilerimiz için işinizi görecektir. Üstelik uzun kamping konaklamalarında çekme karavanınızın konforundan vazgeçmeden... Yoksa tümden motokaravana geçmeyi mi planlıyorsunuz?
Cem bey aslında çadır resimlerini görünce kızdım biraz kendime,şimdiye değin tüm kamp ve seyahatlerimi eşimle yaptığımdan yaşımız icabı bu mevsimde biraz nazlı oluyoruz ,önerdiğiniz gibi karavanımı çektiğim station bir aracım onun için de hazır kıta çadırım benimle dolaşıyor ancak motokaravan olursa bana itici güc olacak gibi geliyor.Hele karavanını kendi yapan arkadaşların paylaşımlarını izleyince iyice gaza geldim.Birde gezen bilirle tanışmamış olsam bu kadar arayışta olmayacaktım. Tabii intibak bekleyen emekli olmakta en önemli mazeret'mi acaba diyorum kendime ;D (yayınlamadan yazdıklarımı okudum bu mazeret illeti kolay ,kolay benim peşimi bırakmaz )

Ben bu geziye büyük bir keyifle katıldım ve çok güzel anılarla sonlandırdım.

Niyetim turistik gezi olmadığı için amacıma ulaştım. Tur organizatörü olmadan böylesine kaliteli bir kamp ve sohbeti bizlere sunan AVD ve VKOD'culara teşekkürü borç bilirim.

En kısa zamanda ve kalabalık olmayan bir dönemde aynı geziyi kültür turu amacı için organize edecek bir gönüllü ile buluşmak dileğiyle...

IMG 1139

bu organizasyonun ağırlıklı istanbul bacağıyla ben ilgilendim. gelibolu kısmındaki tüm organizasyon ise kemal abi'deydi. zaten birisi de çıkıp "yardım edilecek birşey varsa elimizden geleni yaparız" demedi. o yüzden yük yine birkaç kişinin sırtına bindi. yaklaşık 1 ay önce bir arkadaşımız iyiniyetiyle bu etkinliğimizi alıp bu platforma kopyalamıştı. üzerine milliyetçilik rüzgarıyla esen bir anzac - mehmetçik kapışması izledik. organizasyonu yapan biz, kavgayı yapan başkalarıydı. birşey yazacak hevesim de yoktu bunlar üzerine. sonrasında her gün plan kendiliğinden yenilendi. anzak koyu'na girişin yasaklandığı telefonla ve valilik'e yazılan yazıyla belli olunca 1 günün yarısı boşalmış oldu. bu boşalan yarım gün de ilk günün boş geçmesi şeklinde değiştirildi.
vosvos'la yola çıkanlar iyi bilirler. mutlaka birilerinin başına birşey gelir, yolda kalanlar olur. haliyle en az 40 yıllık araçlar bunlar. konvoyla, hayatımda gelibolu'na bu kadar hızlı gitmemiştim. kemal abi gelibolu'ludur aynı zamanda. aynı şeyi söyledi: ben ilk kez bu kadar erken geldiğimi biliyorum... konvoy da öyle 3-5 araç değildi. yolda eklemlenenlerle birlikte 30 civarındaydı. şahsen kamp alanına erken vardığım için de hiç üzülmedim. dinlenecek, sahilin tadını çıkartacak, gezecek bolca vaktim kendiliğinden oluşmuştu.

bu etkinliği 4 gruba ayırıyorum. avd, vkod, vw harici karavanlar ve herhangi bir derneğe mensup olmayan vw'ciler. organizasyonuyla, kamp alanına gelen 45'e yakın aracıyla, 100'ü aşkın insanla efektif bir kamp-gezi-paylaşım yapıldı mı bu önemli.

güzellikleri görmeli insan... sabahın 6'sında yola çıkmasak o güneşin doğuşunu nasıl görebilirdik? xxx bir yerde tuvaleti ve elektriği olan sıradan bir kamp alanına (hele de deniz kıyısında) karavan başına 2 gün için 40 lira’dan aşağıya ödeme yapmazdık. belediye ile 2 hafta önceden görüşmeler yapılıp, tuvaletler ve bulaşık yıkama alanlarını sırf biz geleceğiz diye yapılması, alana bizlerden başka kimsenin alınmaması ve de bu görüşmeler/ayarlamalar yapılmasa 40 lira’dan 45 araç olarak 1.800 lira ceplerimizde kalabilir miydi? ilk gün dinlenerek ve serbest gün ile geçirmemizin ertesinde ikinci gün 2 midibüse binip çocuklar hariç 67 kişi 11 noktayı birlikte kendi araçlarımızla nasıl gezebilirdik? o tarihte yoğunluğu ve midibüslerin/rehberlerin burnundan kıl aldırmayan tavrını kişi başı 10 lira ile ve gezilebilecek belki de 15 ana noktadan 11’ini gezerek tamamladık. (abide’ye giremedik grup kararıyla 3 km. kuyruk beklemek istemedik). cumartesi gecesi yaklaşık 75 kişinin katıldığı yemek organizasyonunu sağlamak için mekanla birebir görüşmeler yapmak doğru bir yoldur. telefonla, mekanı incelemeden siparişler vermek, ayarlamalar yapmak en azından bizim harcımız değildir. kaldı ki çok uygun fiyatlarla çok keyifli bir gece de geçirmiş olduk.

ezcümle, organizasyon aşamasında kendi forumlarımızdan (avd ve vkod) telefon numaralarımı yazdım. beni arayan her kişiye gerekli bilgiyi de verdim. buralara üye olmamak, konuyu buraya taşıyan arkadaşların size bu bilgileri vermemesi ne avd’yi ne de vkod’u bağlar. konuyu buraya koyanlar her türlü bilgiyi de paylaşmak sorumluluğundadır.

eksikliklerimizi göreceğiz ve daha sonrasında düzeltmek için çalışacağız. ama güzellikleri görmeden, yapılan emeğe saygı göstermeden, bir arada yaşam kültürünü bunca yıldır taşıyan insanlara bir olay üzerinden eleştiri getirmeyi de reva bulmuyorum. daha iyisini ve programlısını umarım birileri yapar da ben de uzun zaman sonra ayaklarımı uzatarak misafir modunda bir kamp geçirebilirim.

Sayın chatlak. Sayın yöneticimiz cem beyin sizden önce yazdığı cevapla ki içeriğinin bir bölümü şöyle:
''Bu nedenlerle yaşadığınız olumsuz tecrübelerin aslında gezenbilir karavan yönetimi olarak bizler tarafından da sahiplenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer grupla tam koordineli olarak çalışamamak bizlerin de suçudur. Bu konuda affınızı rica ediyorum. İleride daha koordineli çalışarak diğer grupların organizasyon yükünü paylaşmak karavan yönetim olarak bizlerin borcu olsun. Aksi durum ilerideki birliktelikler için olumsuz zemin hazırlar ve kopmalara neden olur diye düşünüyorum. Bu seferlik tecrübesizliğimize verin. İlk buluşmada yaşanan bu olumsuz tecrübeleri anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum.''

soruna aynı pencereden baktığınız görünüyor , dileğim daha programı okurken çok güzel bir gezi olacağını tahmin edip daha sonra paylaşılmaya başlanan anılarla yanılmadığımızı anladığım bu gezinin sizlerden gelecek yeni görsellerle süslenmesini bekliyoruz sayfamızda. Bu arada çekme karavanı arkasında 90 gün Antalya -Asos arası kamp alanlarında sizin telaffuz ettiğiniz rakkamların çok üzerinde tutarlarla konaklamak zorunda kalan biri olarak sağlanan olanaklar konusunda gelibolu belediyesine bir teşekkürde benden.Size bir şey yok ,zaten alacağınızı almışsınız geziden :smiley: :D ;D Saygılar.

enverdede,
keşke siz de gelebilseydiniz. daha önce de yazmışsınız "mazeret" konusunu. lafı açılmışken söyleyeyim. dernek üyemiz salih amca "inatla" bu etkinliği de kaçırmadı. 5:30'daki buluşma noktasına 04:40'da yine ilk gelen kendisiydi :smiley:) heyecanla çadırını yaptı ve her yere bizimle geldi. söylmeyi unuttum salih amcamız 74 yaşında :smiley:
benim için bu etkinliğin en büyük kazanımı yeni arkadaşlar tanımam oldu. gezenbilir'de yazılarını ve gez güncelerini severek okuduğum ferhat abi ile de hem uzun uzun sohbet ettik, hem de cumartesi akşamı keyifli şarkılar söyledik...
umarım bir daha ki sefere de yeni yeni kampçılarla tanışır, aynı masayı, aynı yolları paylaşırız...

Tebrik ediyorum Salih beyi.Tanışıp idol'um olsun isterim.İlk etkinlikte buluşalım dileğimle.

En başta; oğlum Batu sayesinde daha önce karşılaştığım ve iki etkinliklerine katıldığım " vosvos " sevdalılarını, aralarındaki sıcak dostluk, gösterdikleri dayanışma ve süreklilikleri için tebrik ederim.
Ayrıca dışarıdan katılan ve belki aralarında güller içinde diken gibi sırıtan motokaravanımıza rağmen bize gösterdikleri kabul ve ilgi için de tekrar teşekkür ediyorum.
Uluengin ailesi olarak üç kuşak bir arada, sevilen bir " vosvos " kadar mutlu bir hafta sonu geçirdik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri