Camper Ile İngiltere

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,332

a.adalioglu

Kamp II
Yer
İstanbul
İyi günler,
İstanbul çıkışlı olarak camper im ile İngilyete ve İrlanda gezisi yapmayı planlıyorum. Bu kapsamda İngiltere vizesi başvurusu için beyan edilecek bireysel gereklilikler dışında neler gereklidir? Teşekkürler.

Etiketler
Once Schengen vizesi alin.
Sonra kapsamli plan yapip, kamperinizin resimleri ile destekleyip basvurun.
Vize gorevlileri genelde anliyorlar kimin ne amacla gittigini ozel bir emir almadilarsa.

Genelde kimlik soruyorlar. Pasaport soran da oluyor. Almanya da arac belgesi soran bir kamp bile olmustu. Gec git begendigin yerde kal diyen de.

Onceden plan program yapmak ummadik yerde cansuyu oluyor.
Urdun'e aracla gittigimde kamyonet ulkeye almayiz diye tutturmustu bir gorevli. Nereye gideceksin anlat sorusuna tane tane cevap verince yumusamisti.

Once Schengen vizesi alin.
Sonra kapsamli plan yapip, kamperinizin resimleri ile destekleyip basvurun.
Vize gorevlileri genelde anliyorlar kimin ne amacla gittigini ozel bir emir almadilarsa.
Yeşil pasaport sahipleri için schengen vizesi istemezler mi acaba ?

Bizler araç trafiğinin sağdan aktığı yani direksiyonun solda olduğu araçları kullanıyoruz. İngiltrede trafik soldan akıyor ve direksiyonda sağ tarafta. İngilterede aracımızı kullanmaya başlayınca direksiyonumuz yolun kenar tarafında kalacak ayrıca bir kavşağa gelince nasıl davranılacağı kural olarak basit ama sahip olduğumuz kullanım refleksleri yüzünden bocalıyoruz.Umarım araç kullanırken az sıkıntı yaşarsınız.

Bizler araç trafiğinin sağdan aktığı yani direksiyonun solda olduğu araçları kullanıyoruz. İngiltrede trafik soldan akıyor ve direksiyonda sağ tarafta. İngilterede aracımızı kullanmaya başlayınca direksiyonumuz yolun kenar tarafında kalacak ayrıca bir kavşağa gelince nasıl davranılacağı kural olarak basit ama sahip olduğumuz kullanım refleksleri yüzünden bocalıyoruz.Umarım araç kullanırken az sıkıntı yaşarsınız.
.

Evet bu yüzden kıtadan adaya geçen karavancı az. Onların ise tersine eli mahkum.
Yazın yollarda yandan bakınca sürücünü unutmuş çok araç görüyoruz. :p

.

Bu ters taraftaki direksiyonun İngiltere bürokrasisinde pürüzler var mı acaba? aslında bende o dikili taşların olduğu yere gitmeyi düşünüyorum da...... ama sadece düşünüyorum çünkü ne zaman düşünsem AVRO KILIĞINDAKİ İBLİS yanıma geliyor ve bana bakıp pis pis gülüyor ne zamanki benim yüzüm karışıyor yanaklarımda ettiğim küfüre bağlı mimikler oluşuyor; kahkahalarını basıp yavaşca eriyip gidiyor bana bilinç altı mesajınıda veriyor AVUCUNDAKİLER BÖYLE ERİR GİDER BAKAR KALIRSIN.
Ulan beni UZUNGÖL ve AHVALİSİ turu paklar.

Yesil pasaporta sadece Ingiltere vizesi yeter.
Ters trafikte yogun akis varsa kolay oluyor, onden gidenleri takip ediyorsun.
Trafik az iken daha zor; saga donerken distan distan , sola donerken icten icten diye ikaz gerekiyor:smiley:

İyi günler,

İngiltere için Schengen vizesi dışında özel vize alınıyor. Bu konu farklı. Merak ettiğim vizede araba için ihtiyaçlar?? İngiltere ye karavanla veya aracı ile giden pek yok sanırım..

Ali bey Çok güzel bir rota seçmişiniz,Uğur Köse arkadaşımız iki yıl önce pino çekme karavanla yaklaşık 70 günlük bir İngiltere ve İrlanda turu yapmıştı ters trafik pek sorun olmadı.gezi notlarını karavanlı gezginler isimli blogta yazdılar,ayrıca Uğur Köse’nin bu konuda size her tür yapacağına inanıyorum.biz beş yıl önce bireysel olarak İskoçya’ya gidip ordan trenle İngiltereye geçmiştik bu gezide hiç araç kullanmadık ancak caddede karşıdan karşıya geçerken unutup ters tarafa bakıyorduk:smiley:

Vize alırken evrak hazırlamada iyi bir seyehat planı yapmak o plana uymayacak bile olsanız işleri kolaylaştırıyor bunu hazırlarken yaptığınız araştırma da seyehatinizi kolaylaştırıyor. Bu planda biz hergün kalacak bir yer bile gösterdik ( Campingler de) İlave olarak Ehliyet ve araç ruhsatını sunmak vize için yeterli oluyor.

Araç kullanımı sırasında zorluk dersek, Kıbrısta kullandım direksiyon sağda olunca problem olmuyor hemen alışılıyor. ,ama soldan direksiyon ile İngilterede araç hiç kullanmadım. Kendi aracınız ile gitmeden anlama imkanınız da olmuyor. Türkiyede sağdan direksiyon bir araç bulabilirseniz deneyimlemek gerekiyor.
Anayollarda sıkıntı olmaz ama şehir içlerindeki yoğun trafikte, park etmede , ani karar verilmesi gerektiğinde nasıl olur tahmin etmek zor. Fakat yaya olarak gezerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Uzun bir süre Rusya da kaldım , geçiş döneminde Japonyadan ülkeye çok sağdan direksiyon araç getirilmişti. Herkes sıkıntısız kullanıyordu, alışılıyor olsa gerek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR