Camper Için Pickup Mı, Suv Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan motodiver Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,635

motodiver

Yeni Üye
Herkese selamlar,

Bir camper hazırlamak istiyorum ama pickup ve suv arasında kararsız kaldım. Desteklerinizi rica ediyorum

200.000 tl civarı bütçem var, otomatik vitesli bir tercih yapmak zorundayım. Araç kesinlikle 4x4 olacak.

Pickup olursa, üzerine capracamper almayı planlıyorum.
Suv olursa içine yatak yapmaya çalışacağım olmazsa tavan üstü çadır (mekik motors vs) yapmayı planlıyorum.
Yaz ve bahar aylarında zorlu arazilerden geçerek bakir yerlerde kamp yapabilmek istiyorum, kışın ise tipi yağarken bile kamp yapabileceğim şartları sağlamak istiyorum. Halihazırda 2 çeker bir suv denemeyecek bir aracım var ve çadır ile kamp yapıyorum.
Camper kısmı çok önemli değil, korunaklı bir kabinde kalabileyim yeter, araç içine tuvalet mutfak vs hiç ihtiyacım yok.

Bu bütçe ile baya çalıştım ve pickup olarak l200 ya da fullback önceliğim gibi. Öncelik verme sebebim low mode ve arkada mekanik kilit olması.
SUV sınıfında ise Kuga, x-trail ya da belki sportage görünüyor bu bütçe ile ama l200 deki arka kilidi gördükten sonra içime sinmiyor, bu konuda sizin yorumlarınızı bekliyorum.

3. bir seçenek olarak ise 2000 lerin başı land rover discovery vb araçlar olabilir. Ama aracın kendisiyle uğraşmaya çok vakit bulamayacağımı düşündüğümden çok sıcak bakamıyorum.

Çok aşırı yakıt tüketen bir araç olmadıkça yakıt problemim çok olmayacak, çünkü evden çalışıyorum. Kamp dışında aracı sadece haftada bir kaç kez kısa mesafe kullanacağım.

Bu konuda değerli görüşlerinizi almak isterim, teşekkürler.

Etiketler

L200 ile yapılacak güzel bir camper süper fikir.. zira bekarlığımda çokça da keyfini sürmüştüm :smiley:

Bana kalırsa 200 lira bütçe bahsettiğiniz gibi bir araç pickup üzerinde fazlasıyla tatmin edici ve keyif verici olacaktır..

2008 intense üzerine donanımlı güzel bir camper kurulur para bile artar..

Son araştırmalarımdan, sonra (bütçe+ihtiyaçlar vs bağlı olarak) jeep cherokee'de karar kıldım.
Bazı sorularım var;

1. Aracın içine camper yapabilirim, internetten gördüğüm 2.8 crd'de (kj) koltuklar yatınca 1.5 mt uzunluğa çıkıyor, ön koltuklar ileri itilip, öne yatırıldığında 1.9 mt ye çıkar mı? Aslında bu kasayı o kadar seviyorum ki, içi yetmezse tavan üstü çadırla çözmeye çalışabilirim.

2. Bunun için iç hacmi daha büyük bir model tercih etmem gerekir mi? Mesela grand cherokee 3.0 . Yakıt tüketimi arasında çok büyük fark olur mu?

3. KM si daha yüksek 2008 sonrası mı almaya zorlamalıyım, iç hacim için?

4. Aracı almadan önce, heryerde olan markalı ekspertiz firmalarına götürmem yeterli olur mu? Yoksa kesinlikle jeepte uzmanlaşmış bir yer mi bulmalıyım?

Şimdiden teşekkürler:smiley:

Son araştırmalarımdan, sonra (bütçe+ihtiyaçlar vs bağlı olarak) jeep cherokee'de karar kıldım.
Bazı sorularım var;

1. Aracın içine camper yapabilirim, internetten gördüğüm 2.8 crd'de (kj) koltuklar yatınca 1.5 mt uzunluğa çıkıyor, ön koltuklar ileri itilip, öne yatırıldığında 1.9 mt ye çıkar mı? Aslında bu kasayı o kadar seviyorum ki, içi yetmezse tavan üstü çadırla çözmeye çalışabilirim.

2. Bunun için iç hacmi daha büyük bir model tercih etmem gerekir mi? Mesela grand cherokee 3.0 . Yakıt tüketimi arasında çok büyük fark olur mu?

3. KM si daha yüksek 2008 sonrası mı almaya zorlamalıyım, iç hacim için?

4. Aracı almadan önce, heryerde olan markalı ekspertiz firmalarına götürmem yeterli olur mu? Yoksa kesinlikle jeepte uzmanlaşmış bir yer mi bulmalıyım?

Şimdiden teşekkürler:smiley:
Merhaba,

2009 Model X-Trail aracımı, içini kullanacak şekilde, camper a dönüştürdüm. Bazı önemli olduğunu düşündüğüm bilgileri, avantaj ve dezavantajları yazatyım. Detay sormak/öğrenmek isterseniz yanıtlayabilirim.

*Arka koltukları da yatırınca yatak yapacağım alana 30cm yükseklikte bir platform tasarladım. Bunun amacı yatağın altında kalacak alanı aktif olarak kullanabilmek ve kamp&yol dönüşümleri sırasında eşyların yerlerini değiştirmek zorunda kalmamak. Neden 30cm derseniz de koltuk aparatlarından ve yan kıvrımlardan kurtulup düz bir zemin oluşturabilmek için min. 30cm gerekiyordu.
*Platformun üzerine 10cm kalınlığında 28dns sünger aldım. Bence çok fazla 5cm kalınlık yeterli. Yatak boyutları 128cm genişlik ve 185cm uzunluk. Biz 2 kişi kullanıyoruz. Son derece rahat sığıyoruz.
*Platform araçta sabit bir şekilde kalabiliyor. Arka koltuklar kaltığında platform katlanıp bagaja sığacak şekilde kalıyor. İstediğim zaman da komple çıkarıp eve vs koyabiliyorum.
**Avantajları: Sizin de belirttiğiniz gibi 4x4 bir aracım olduğu için, arabanın girebildiği her yerde kalabiliyorum. Mevsim/hava koşulları farketmiyor. Son derece rahat ve izolasyonu gayet iyi. Ses/rüzgar vs almıyor. Güvenli.
**Dezavantajları: Yatak-tavan arasında kalan mesafe dar. Sunroof olmasa bir tabutta yatıyor hissi verecek kadar az mesafe var. İçeri girmek, çıkmak vs zorlu oluyor. İçeride yatarken doğrulmak ta mümkün değil. Özellikle yattıktan sonra gece inmek geretiğinde çok zorlu oluyor. Ben bu nedenle araç üzeri çadıra geçmeyi planlıyorum. Tercih sizin elbette. Daha fazla detay isterseniz yazabilirim.
WhatsApp Image 2020 12 25 at 112309 1

WhatsApp Image 2020 12 25 at 112225 1

WhatsApp Image 2020 12 25 at 112316

Merhaba,

2009 Model X-Trail aracımı, içini kullanacak şekilde, camper a dönüştürdüm. Bazı önemli olduğunu düşündüğüm bilgileri, avantaj ve dezavantajları yazatyım. Detay sormak/öğrenmek isterseniz yanıtlayabilirim.

*Arka koltukları da yatırınca yatak yapacağım alana 30cm yükseklikte bir platform tasarladım. Bunun amacı yatağın altında kalacak alanı aktif olarak kullanabilmek ve kamp&yol dönüşümleri sırasında eşyların yerlerini değiştirmek zorunda kalmamak. Neden 30cm derseniz de koltuk aparatlarından ve yan kıvrımlardan kurtulup düz bir zemin oluşturabilmek için min. 30cm gerekiyordu.
*Platformun üzerine 10cm kalınlığında 28dns sünger aldım. Bence çok fazla 5cm kalınlık yeterli. Yatak boyutları 128cm genişlik ve 185cm uzunluk. Biz 2 kişi kullanıyoruz. Son derece rahat sığıyoruz.
*Platform araçta sabit bir şekilde kalabiliyor. Arka koltuklar kaltığında platform katlanıp bagaja sığacak şekilde kalıyor. İstediğim zaman da komple çıkarıp eve vs koyabiliyorum.
**Avantajları: Sizin de belirttiğiniz gibi 4x4 bir aracım olduğu için, arabanın girebildiği her yerde kalabiliyorum. Mevsim/hava koşulları farketmiyor. Son derece rahat ve izolasyonu gayet iyi. Ses/rüzgar vs almıyor. Güvenli.
**Dezavantajları: Yatak-tavan arasında kalan mesafe dar. Sunroof olmasa bir tabutta yatıyor hissi verecek kadar az mesafe var. İçeri girmek, çıkmak vs zorlu oluyor. İçeride yatarken doğrulmak ta mümkün değil. Özellikle yattıktan sonra gece inmek geretiğinde çok zorlu oluyor. Ben bu nedenle araç üzeri çadıra geçmeyi planlıyorum. Tercih sizin elbette. Daha fazla detay isterseniz yazabilirim.Ekli dosyayı görüntüle 634652

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de tercihimi suv'den yana yapmaya karar verdim.
Araç olark 06-07 jeep grand cherokee 3.0 crd wk alacağım.
Muhtemelen sizinle aynı yolu izleyeceğim. Önce tabanda yatmaya çalışırım, olmazsa tecrubenize istinaden yüksek olmayan bir platforma dönerim. O da olmazsa araç üstü çadır gibi görünüyor:smiley:
Aracımı satıp, istediğim aracı aldıktan sonra size çok danışacağım gibi görünüyor:smiley:

Ayrıca izolasyon konusu sevindirdi, aracın dışının metal olmasından dolayı, yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olmasından çekiniyordum. Kışın ısınma için nurgaz vs 'nin çadır içi sobaları yeterli olacak gibi görünüyor.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de tercihimi suv'den yana yapmaya karar verdim.
Araç olark 06-07 jeep grand cherokee 3.0 crd wk alacağım.
Muhtemelen sizinle aynı yolu izleyeceğim. Önce tabanda yatmaya çalışırım, olmazsa tecrubenize istinaden yüksek olmayan bir platforma dönerim. O da olmazsa araç üstü çadır gibi görünüyor:smiley:
Aracımı satıp, istediğim aracı aldıktan sonra size çok danışacağım gibi görünüyor:smiley:

Ayrıca izolasyon konusu sevindirdi, aracın dışının metal olmasından dolayı, yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olmasından çekiniyordum. Kışın ısınma için nurgaz vs 'nin çadır içi sobaları yeterli olacak gibi görünüyor.
Şimdiden tebrik ederim o halde. Umarım istediğiniz gibi gider her şey. Platform, perde, sünger, depolama vs sorularınız olduğunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri