Çakı ve Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan epineprin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 284
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,742
yukarıdaki bıçak gayet uygundur. her yola gelir ama biraz pahalı derseniz hilal av mora robust satıyor 45 lira alın başınız ağrımaz 2 senedir kesmediğim ağaç kalmadı her bilemeden sonra jilet gibi oluyor

instagram kullanıyorsanız fotolarım var @bushcraftturk

Etiketler
Ynt: Çakı Ve Bıçak Seçimi

Peki, bu tür bıçakları bulundurmak yasal açıdan uygunmu, acaba? amaçlarımız belli tabiyki, ben av için de kullanmıyacam. ama diyelimki arabada kontrolde göründü diyelim veya henüz kasaba içinden geçerken, çantada görülürse, jandarma av ruhsatı filan sorabiliyor mu?

İşte bu tür keyfiyete karşı durmadığımız sürece çok kaybederiz. Adamlar Amerika'da göğe iki kademeli roket atıyorlar da kimse onları suçlu diye yaftalamıyor.

mkucukerdem' Alıntı:
kesinlikle Gerberi tercih edin Bora bıçaklar doğada sert yüzeylerde kullanıma uygun değil. çabuk köreliyor ve bilemesi çok ustalık istiyor.

her ikisini de kullandım şayet yurt dışından bir esee, kabar yada LMF2 getirtemezseniz gerberin bu modeli türkiyede bulabileceğiniz bıçaklar içinde en iyidisir.

Merak ettim Bora'yı hangi şartlarda kullanıp çabuk körelttiniz ? Ayrıca iç bükey bir bıçağı bilemek niye zordur ?

Bıçaklar konusunda bende çok araştırma yaptım örneğim bildiğimiz yuvarlak inşaat demirleri de 1040C çeliktir. Çeliğin önemi işlendikçe artar, mesela suyunun verilmesi, dövülmesi, her ne kadar bende eski usul dövme bıcaklar dan yana olsam da , günümüz teknolojisinde artk bunlara gerek kalmıyor. Ben şuan kendime özel tasarladığım ve çizimlerini bittirdiğim kendi elime ve ihtiyacım doğrultusunda bir bıçak yapım aşamasındayım lazerde güzelce kestikten sonra suyunu verme (sertlerştirme rockwell ) işleminden sonra ağızını açama işine girişicez. Resimlerini kademe kademe paylaşmayı düşünüyorum. Bence en önemli diğer unsurda bıcağın ağız kısmı hele ki bizim gibi dışarda kullananlar için ağızı kesinlikle tek taraflı olmalı hem ağızını yeniden açmak için hemde yeniden bileylemek için çok uygun
Bıçak nerden alınır konusuna gelince bence BORA bıçakları hem fiyatı uygun hemde gerçekten çok kaliteli çelik ve sertleştirme işlemi uyguluyorlar. Diğer outdoor mağaza ve av bayilerinde satılan bıçakların çoğu çin malı ve çift ağızlı yada diğer arkadaş gibi Yatağan dövme bıçak ustası bulup ondan alınmalı veya yaptırılmalı.
Dediğim gibi bence Bora Mogan Bursa Denizli- Yatağan bıçakları yerli üretim yönelin
çin malları alıp paranızı çöpe atmayın
unutmayın gün gelir yanınızdaki bıçak sizin hayatınızı kurtara bilir.

Ynt: Çakı ve Bıçak Seçimi

Bende gerber ve leatherman kullanıyorum ve cok memnunum tavsiye ederim

Chevy cruze, gerber 06 Auto tanto,leatherman charge tti, fenix rc40,leatherman super tool 300, leatherman blast

Bora M-301im var;
* Odun kesmesem de kendime sopa yapmak için ufak tefek dalları çok kolay uçuruyo
* Bora modelleri arasında kabzesi en iyi ele oturanlardan biri
* Fiyatı hem diğer bora modellerine hem yabancı markalara göre uygun (120-150 tl arası)
* Ömür boyu garantili, kargo ücreti size ait olmak üzere ömür boyu ücretsiz bileme hizmeti
* Yemek yapmak gibi daha hassas işler için 3mm kalınlığından dolayı pek uygun sayılmaz bu işler için de 20 tlik bi opinel no9 çakı fazlasıyla iş görüyor.

bora bıcaklarımı aldıgımdan bu gune prımary ve secondary grınds dıye bır suru tarama ve arastırma yaptım ınternet uzerınde.bora bıcaklarının sanıyorum hepsı hollow edge denen grınd seklıne sahıpler.gırıp cıktıgım forum ve arastırmalarda herkes hollow edge zayıftır demıs.boralar prımary hollow,secondary v grınd ıle yapılmıslar aslında.bence dogada gezerken veya kamp yaparken ıhtıyacımız olan herseyde kullanabılecegımız bır agız yapısı bu.

İç bükey taşlamalar zaten dediğiniz gibi, yani çift taşlamayla yapılan bir taşlamadır. Köreldiyse sadece ikinci taşlamayı bilersiniz.

Avantajı şudur: Çok kullanıp da bir çok defa bilediyseniz bilediğiniz V'nin açıklığı artmadığından ağız kabalaşmaz. Böylece zaman içinde kesme karakteri değişmeden çok defa bilenebilir.

Dezavantajı şudur. Sırtı ne kadar kalın olursa olsun ağızda, ikinci taşlamanın sonunda namlu belki 1 mm kadar dar bir şerit halinde uzanır.

Çift taşlamasız bir iç bükey taşlama olmaz. Bunun nadir istisnası çok geniş bir çaptaki, belli belirsiz bir iç bükeylikteki taşlamayla yapılan bir scandidir ve ortada örneğini göremezsiniz.

Eğer tek bir iç bükey taşlamayla ağız açılırsa, bu özellikle paslanmaz çeliklerin ağızda ihtiyaç duyduğu açılardan çok daha dar bir ağızla sonuçlanır ve bu da ağzın kolay bozulmasına ve külfetli bir taşlamayla geri getirilebilmesine yol açar

Reklam gibi olmasın, kendim askeri personelim, arama kurtarma komandolarımıza devletin tahsis ettiği bıçaklar da bora markaydı..

bora bıcakları guzel bence.odun parcalamak gıbı ıslere de gelmeyecegını sanmıyorum benım bıcagımın et kalınlıgına falan da bakarak ;wıldboar modelı benımkı.440c celık belkı cabuk korelebılır ama keskınletmesı kolay.
en yenı bıcagım bugun elıme ulasdı bu arada :smiley:.enzo badger 115 d2 cv.sabah ıs yerınde acdım paketı arkadasların onunde.mılletı bır gorecektınız.convex grınd bu ama.ılerde convex ıle hollow grındler arasındakı kullanım farklılıkları,bıleme farklılıkları gıbı bılumum konularda tecrubelerımı aktarırım buralardan.yaz sezonu bıtsın de kendımı daglara bır atayım hele.

merhabalar. formda ve internette uzun araştırmalar sonucu almaya karar verdiğim bora 415 w bıçağı bugün aldım. körelirse nasıl bileneceğini bilmiyorum, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• P9164687.JPG
    P9164687.JPG
    98.2 KB · Görüntüleme: 417

Guzel bir bicak.gule gule kullanin.hollow grind bu da diger butun boralar gibi.youtubedan cok ayrintili videolar bulabirsiniz bu grind bicaklarin nasil keskinletilebilecegi hakkinda.hatta ilerde bir gun convexe cevirmeyi bile ogrenebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri