Çakı ve Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan epineprin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 284
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,502
Bora'ya niyetlenmişken ötekini şundan önermedim. Bu bıçaklar bir ustanın kemerine takılsın, işte kullanılsın, eskiyince atılsın diye yapılmış bıçaklar. İş yaparken utandırmaz ama maliyeti de zaten fiyatıyla orantılı. Namlunun sırtına bakarsan preste kesildiği haliyle bırakılmış, taşlanıp düzeltilmemiş bile. Yoksa ateş tutuşturmak için sopaları ince ince yontayım falan desen çok güzel ama "Oh be güzel bir bıçağım oldu." dedirtecek bir ürün değil.

Bir de bu haftasonu şöyle hızlıca bir dolaşınca Bauhaus'ta bu bıçaklar gözüme çarpmadı. Bitmiş olabilirler.

Etiketler
bütçe sıkıntılı derken yanlış anlamışsınız. 200 liraya kadar çıkabilirim. uyduruk birşey olsun istemiyorum. daha önce 40 liraya almıştım bi bıçak. adamı yarı yolda bırakacağı belli çin malı birşey. buck markanın 40 liraya bıçağı olmıyacağını tabi çok sonradan öğrendim. yekpare olmasında etkilenmiştim ama biraz bakınca anladım teneke olduğunu.

YeniKampçı' Alıntı:
bütçe sıkıntılı derken yanlış anlamışsınız. 200 liraya kadar çıkabilirim. uyduruk birşey olsun istemiyorum. daha önce 40 liraya almıştım bi bıçak. adamı yarı yolda bırakacağı belli çin malı birşey. buck markanın 40 liraya bıçağı olmıyacağını tabi çok sonradan öğrendim. yekpare olmasında etkilenmiştim ama biraz bakınca anladım teneke olduğunu.
önerdiğim bıçak yarı yolda bıracak birşey değil Eylem abininde dediği gibi "Oh be güzel bir bıçağım oldu." demezsin ancak işini güzel yapar görsel açıdan görünüşü kişiye göre değişir youtube birkaç video izlersen testleri var.
Saygılar.

Aslında bıçak bilemeyi ve bakımını korkmadan öğrenmek için, gaddarca kullanmak için bir de bunlardan almak faydalı. Bauhaus'a gidip bir bundan, bir de iki kirazlı markanın biley taşından alınca iş neredeyse tamam gibi. Gerçi bu taşlarda da bir ara olan indirim bitmiş ama fiyatları yine de fena değil.

Kiralikceset' Alıntı:
Bora m511 baya iyi bicak. Serdar kilic kullaniyor hatta
o bıçağı da gördüm ama sanki o paraya etmez gibi. yani demem o ki kaliteli bir bıçak tabi ama aynı kalitede başka modelleri de var fiyatları yarı yarıya neredeyse. serdar kılıç'ın programlarından izlemediğim kalmadı ama bıçağın üzerinde serdar kılıç yazıyor diye o kadar para vermek istemem. kılıfının tüm bıçağı kaplaması yönüyle iyi bitek. m-309 falcon un kılıfı da tüm bıçağı kaplasaydı daha iyi olurdu bence.
bu arada mora bıçaklarına baktım da hiç 17 lira felan değil. 60 liradan başlıyor.

tamam yarın uğrayıp bakıcam bauhausa. ucuz etin yahnisi pek olur demişler ama bir incelemeye değer söylediğiniz kadarıyla.

geçen gün gidip baktım bauhausa. bıçağın yalnızca kırmızı renkli modeli vardı.şöyle bi elime oturtturup tuttum. sapı rahat kullanılışlı ama bıçağın et kalınlığı tahminen 2 mm göz kararı -tavsiye edilen 3 mm ve üstü- ayrıca yekpare de değil, sapın içine geçmeli 2-3 cm lik bölümü var. birde bir kılıfı vardı ki görsel açıdan bir şey beklemsem de bu kadar kötü beklemiyordum: kırmızı katı plastik üzerinde büyük beyaz puntoyla bauhaus yazıyor(fotoğraf ekinde görüldüğü gibi). bardağı taşıran son damla da o kılıf oldu :D cepaya gitmemin tek faydası "biraz da mağaza gezeyim" deyip pahalı bi gömleği indirimle almam oldu ;)

1

Merhaba,

Kamp için sade ve kaliteli bir bıçak arayışındayım.

Yerli olsun istiyorum; Bora'nın Wild Boar modeli hoşuma gitti, fiyat olarak da uygun gibi. Ama ağzının dış-bükey olması içime sinmedi. Ağzı iç-bükey açım olan Serdar Kılıç modeli 40 TL daha pahalı, üzerindeki logo olmasa alırım ama logo çok çirkin. Eşantiyon gibi...

Bıçak ucunun dış bükey olması çok mu olumsuz? (Dal keserken/yontarken vs.)
Yada Serdar Kılıç'ın kullandığı model gibi sade ve kaliteli bir bıçak nereden bulabilirim?

Wild Boar;
http://www.boraknives.com.tr/Sayfalar/Wenge/418B.html

Serdar Kılıç;
http://www.boraknives.com.tr/Sayfalar/Wenge/511B.html

Teşekkürler.

Wild boar fotoğraflarında iç bükey taşlama var. Dış bükey değil. Hatta bildiğim bir dış bükey taşlamalı bıçağı yok Bora'nın.

Fuardan "Serdar Kılıç"ın ise artık düz/scandi taşlamalı olacağı haberi vardı. Tabi öyle bile olsa raflarda iç bükey ağızlılar bulunacaktır.

Ben kamp bıçağında şu iki özelliğe dikkat edin derim. Bıçağınızın çeliği çok sert olursa, esnek olmazsa küçük darbelerde ve kanırtmalarda bile bıçağınız kırılabilir. İkincisi ise alacağınız bıçak mutlaka full tank olsun. Yoksa zora geldiğinde inceldiği yerden kopabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR