Çağatay Avşar İçin Bu Çağrıya Kulak Verin!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan focus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,075

focus

Zirve
Yer
Ankara
BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Hepimiz derin üzüntü içindeyiz. Böyle bir olayın kendi başımıza gelebileceğini düşünmek dahi dehşete düşmeye yetiyor. Ancak bu olayı bu kadar basite indirgememiz gerekir. Bu canice işlenmiş kazayı size dilim döndüğünce anlatmaya çalışacagım. Fakat öncelikle size ÇAĞATAY'ı biraz tanıtmak isterim.

Dostum Çağatay Avşar 1970 doğumludur. ODTÜ Maden Mühendisliği'nden lisansını, yüksek lisansını ve doktorasını almıştır. Kendisi son olarak uluslararası bir madencilik firmasında üst düzey yönetici olarak çalışmaktaydı. Çağatay'ın öğretim üyesi olan eşi de aktif olarak hem sporla hem de spor organizasyonları ile ilgilenmektedir. Eşi Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu organizasyonunda her sene görev almaktadır.

Sevgili dostum Çağatay'a herzaman gıpta etmişimdir. Bir taraftan yoğun çalışma temposu gerektiren bir okulda okuyarak başarılı olmak diğer taraftan da aktif olarak spor hayatını sürdürmek benim için imkansızdı. Dostum bunu başarmıştı. Kaçımız böyle dolu başakları çevremizde görebiliyoruz? Çok nadir olsa gerek... Şöyle bir etrafınıza bakın, her tarafımız ülkemizin yetiştirdiği içi tamamen boş, küflü ve hiçbir işe yaramayan başaklarla dolu... Bunlardan biri dostumu aramızdan aldı.

Çağatay daima aşırı temkinliydi. Aşırı temkinli olması yüzünden yarışlarda herzaman sıralamada olması gereken yerden daha aşağıda derece alırdı. Çoğu zaman yol yarışlarında finishe yakın sprintlere girmez, kazaya karışmamak için diğer yarışcıların aksine peletonun ortasında yer kapmaya çalışmaz, kenarlarda dururdu. MTB'de ise inebileceği yerlerde bile bisikletini eline alıp inmeyi tercih ederdi. Antrenmanlarda genelde üzerine para taşımaz ancak pompa ve yedek iç lastigini almadan çıkmazdı. Kazada bile yedek lastiği ve pompası yanındaymış. Asla bisikletin üstüne kaskını takmadan çıkmazdı. Perşembe günü de evinden çıkarken kaskını ve bisiklet tamir malzemelerini yanına almış. Kaskını aradık bulamadık. Kaskının yanı sıra bisiklet selesi de bulunamadı. Tekrar tekrar arandı ancak bulunamadı. Çağatay'ın kasksız çıkmayacağına emin olmamıza rağmen yine de evinde kaskını aradık ancak bulamadık. Kanaatimizce katil kanıtlarını toplarken kaskı kap olarak kullandı, seleyi de heyecandan aracın parcası sandı. Diğer bir ihtimal de kaza sırasında kaskın ve selenin aracın bir yerine takılması veya camdan içeri girmesi.

Dostum Çağatay kazadan önce iş için Fransa'daydı. Bir gün önce beni aradı ve kazanın olduğu gün bisiklete binmek için sözleştik. Ancak o akşam erken yattığımdan buluşma saatini söylediği mesajı okuyamadım. Çağatayın Polar nabız saatinden aldığım bilgilere göre saat 06:03 de anteremana başlamış ve kaza meydana gelene kadar 52 dakikada toplam 20 km yol almış. Çağatay, kaza sırasında saatte 21.5 km hızla tırmanış yapıyordu. Olayın gerçekleştiği saat06:52 civarları. Gölbaşı İlçe Emniyet müdürlüğüne gelen ihbar ise saat 08:09'da. Emniyet mensuplarından birisi Çağatay'ın telefonundan işyerindeki arkadaşlarından birini aramış ve Çağatay'ın vefat ettiğini söylemiş. Bundan sonra da olaydan eşinin sonra da benim haberim oldu. Acele bir şekilde hareket ettim. Olay yerine vardığımda Çağatay'ı yolun sağında su arkının içinde gördüm. Bisikleti ile arasında 50 metre civarında mesafe vardı. Aracın teker izleri emniyet şeridini dahi aşmıştı ve sağda toprak zemine kadar ulaşmıştı. Anlayabildiğim kadarı ile araç dostuma emniyet şeridinde çarparak toprak zemine kadar devam etmiş ardından direksyonu sola kırarak tekrar yolun sol şeridine geçmiş ve aracı toparlamış.

Bisikletci dostlarım bu olayda Çağataya herhangibir yardımınız olması gerektiğini düşünüyor iseniz,hanği şehirde olursa olun etrafınıza dikkatli gözle bakın. Araç bordo renkli Renault Kango olması ihtimali yüksek. Kazanın olduğu yer itibari ile kaza yapan aracın şehirlerarası yol gidiyor olma ihtimali var. Belki bu araç bir tamirhanede veya şöför hastaneye gitmek zorunda kaldı sizde doktorsunuz şüphelendiniz lütfen ilgililere haber verin, veya benzinliğiniz var ve aracın benzinliğe gelme ihtimali var,saat ve mevkiyi biliyorsunuz,kayıtlarınızı kontrol edin, GSM de o saatlerde yoldan geçenleri kontrol etme imkanınız var,degerlendirelim,veya yol kenarında şüpheli hasarlı bir araç duruyor ihbar edin veya Polisseniz,yardımcı olun veya medya mensubusunuz olayı medyaya taşıyın, veya ilgilileri harekete geçirebilecek konumdasınız lütfen yardımcı olun,veya veya veya. İnanınki kınama veya yakınmadan daha iyi sonuç verecektir. Canilerin yanına kalmasın.

Cenaze arabası Kızılaydan geçerken 50-60 kişilik gurup yolu keserek cenaze aracına eşlik ettiler,hepinize teşekkür ederim.Çağatay gibi bir insana bu yakışırdı. Ancak gurubun daha kalabalık olması gerekirdi. Her ne kadar mesai saati olsada bu gibi ender görülen olaylarda insanların biraz fedakarlıkta bulunması lazım. Önemli olan yakınmaktan ziyade, somut birşeyler yapıyor olmamız gerekir.Eğer daha kalabalık bir gurup toplanabilseydi emin olun ki sesimiz çok gür çıkar,yaptırım gücümüz daha çok olurdu ve bazı insanların dikkatini çekerdik. Eger çok daha kalabalık bir gurup olarak toplanabilirsek bakın neler yapabiliriz. Bazen buna benzer acı olaylar ileriye dönük bazı insanların hayatlarını da kurtarabilir. Lütfen daha duyarlı olalım.

Bisiklet federasyonumuz konuya gereken önemin verildiğini ayrıca Çağatay Avşar adını uluslararası bir yarışmaya vereceklerini söylediler. Cenazemizde Başkanımız, Asbaşkanımız,Genel Sekreterimiz,Aydın bey ve diğer yetkililerimizi görmekten mutlu olduk.

Hepinize teşekkür eder,kazasız belazıs günler dilerim.

Sadık Dedeoğlu

BisikletForum
http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=65473

Etiketler

Ynt: Çağatay Avşar İçin Bu Çağrıya Kulak Verin!

Allah rahmet etsin.
Umarım bu üzücü olaya sebebiyet verenler ortaya çıkarılır
ve gereken cezaya çarptırılırlar.

Halil.

olayın üzerinden vakit geçmiş, maalesef çok tesadüfi olarak bilgilendim,

keşke forum bir şekilde bu konuyu gündemde tutabilseydi,
keşke etkinlik duyuru ve organizasyonlarındaki heves ve hassasiyetimizi bu konuda gösterebilseydik

ne acı o kadar boş anlamsız mesajı okuyup, yazıp vakit geçirirken gerçekten okumam ve yazmam ve bilmem gerekenleri atlıyorum

ne acı ne kadar ilgisiz ve duyarsız olmuşuz

ne acı bu olay Ankara da olmuş

ne acı Ankaralı bu kadar forum üyesi ve yetkilisi ortalığı ayağa kaldıramamış

ateş düştüğü yeri yakıyorr, yaşayan bilir

merhuma Allah tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum

Allah rahmet eylesin.Olayın failleri bir an ortaya çıkar inşaallah.

Yazıyı henüz okudum. Yüce Rabbim Gani Gani Rahmet Eylesin.

Olayın üzerinden yaklaşık bir sene geçti ve katilleri hala bulunamadı Çağatay abinin :(
Geçen haftasonu Ankara'da Uluslararası düzeyde bir bisiklet yarışı düzenlendi. Çeşitli uğraşlar ile bu yarışa Çağatay Avşar adı verildi ve gelenekselleşmesi için söz alındı. Geçtiğimiz haftasonu Hacettepe üniversitesinde düzenlenen yarışın adı "1. Çağatay Avşar Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı" olarak düzenlenmiştir ve umuyoruz ki bundan sonra da her sene yurtdışından da gelen sporcular ile birlikte bu isim tüm dünyaca duyulacaktır. Yarış ile ilgili habere Bu adresten ulaşabilirsiniz..

Yarıştan bir gün önce 21 Mayıs Cumartesi günü yarış alanında toplanan bisikletçi arkadaşlar ile Çağatay abinin iş arkadaşları kazanın olduğu çevre yolundaki bölgeye gidip Çağatay abiyi andık ve yolun kenarına karanfiller bırakarak katillerini Allah'a havale ettik. Ancak yine de çalışmalarımız sürüyor. Kazaya sebep olan kırmızı Doblo marka aracı bulmaya çalışıyoruz bir şekilde. Çok zaman geçti ancak yine de umudumuzu yitirmedik..

Hepimizin başı sağolsun,
Kardeşimize Allahtan rahmet,yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.
Hiç kimsenin şüphesi olmasın,bu cani veya caniler mutlaka bir gün yakayı ele verirler.

sadece cagatay avsar icinmi? YAA , diger olen bisikletci merhumlar ????

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=77256.new#new

ben bir konu acmistim ama maalesef yeterince ilgi bulmayan bir dusunceymis megerse...o zaman bu arkadasin katilinin de bulunmasi da yeterince ilgi bulmayacak demekki.cunku...
biz insana yeterince deger veren bir toplum degiliz..
herseyimiz yapmacik olmaktan, taklit olmaktan oteye gecemedigi icin.
yeterince BEN=BIZ OLAMADIGI ICIN.
bir gun hep beraber bir araya gelip tepkimizi birbirimize ukalalik etmeden hepberaber ortaya koyacak bi fikirde birlestigimizde......
olenlere rahmet okumak yerine,
kalanlarla ,
olmemeye faydasi olacak seyleri, ogretmeye calistigimizda
hep beraber ve YILMADAN...SAYGI VE BILINCLE...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR