Çadırlı Kampta Isınma Problemi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Transporter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,526
Bende bu çadırda çok üşüme meselesine bazı çözümler düşündüm ama açıkçası elektirikten anlayan ve daha tecrübeli arkadaşlardan fikir alayım dedim. Malum çadır içinde ateşli sıcak her hangi bir ısıtıcı, pek çok yönüyle ciddi bir risk. Araba aküsü ile yapılan çözümlerde de her zaman araba yakında olmadığı gibi taşınabilir akü imkanıda olmayabilir. Acaba şu çözüm bir işe yaramaz mı?
https://urun.gittigidiyor.com/ev-ba...1oHQ8wS91tqnVfSlqaAaArIAEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Buna benzer bir ürün alınsa, ki bu ürünün 170-TL olanıda var. güneş paneli olmayan. Yanında fanı olmayan arabalarda kullanılan araç içi ısıtıcı fan alınsa, şu mesela şu ürün;
2 inç 1 Otomatik Araba Kurutucu Isıtıcı Soğutucu Fan Demister Buz Çözücü Sıcak Soğuk
Tehlike olmadan, basit bir şekilde kar üstündeki bir çadır içinde hava bir nebze ısıtılabilirmi. Burda çözemediğim sorun şu. Araç içi ısıtıcı fan çakmaklık girişi ile çalışıyor. Taşınabilir bataryalar ise 12v ta olsa USB girişli bu sorun halledilebilirse, çadır içi taşınabilir, düşük maliyetli, tehlikesiz bir ısınma imkanı olabilir diye düşünüyorum. sizin değerli fikirlerinizi sorayım dedim. Sizce nasıl olur?

Etiketler
Bende bu çadırda çok üşüme meselesine bazı çözümler düşündüm ama açıkçası elektirikten anlayan ve daha tecrübeli arkadaşlardan fikir alayım dedim. Malum çadır içinde ateşli sıcak her hangi bir ısıtıcı, pek çok yönüyle ciddi bir risk. Araba aküsü ile yapılan çözümlerde de her zaman araba yakında olmadığı gibi taşınabilir akü imkanıda olmayabilir. Acaba şu çözüm bir işe yaramaz mı?
https://urun.gittigidiyor.com/ev-ba...1oHQ8wS91tqnVfSlqaAaArIAEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Buna benzer bir ürün alınsa, ki bu ürünün 170-TL olanıda var. güneş paneli olmayan. Yanında fanı olmayan arabalarda kullanılan araç içi ısıtıcı fan alınsa, şu mesela şu ürün;
2 inç 1 Otomatik Araba Kurutucu Isıtıcı Soğutucu Fan Demister Buz Çözücü Sıcak Soğuk
Tehlike olmadan, basit bir şekilde kar üstündeki bir çadır içinde hava bir nebze ısıtılabilirmi. Burda çözemediğim sorun şu. Araç içi ısıtıcı fan çakmaklık girişi ile çalışıyor. Taşınabilir bataryalar ise 12v ta olsa USB girişli bu sorun halledilebilirse, çadır içi taşınabilir, düşük maliyetli, tehlikesiz bir ısınma imkanı olabilir diye düşünüyorum. sizin değerli fikirlerinizi sorayım dedim. Sizce nasıl olur?

Birinci linkteki ürün akü kapasitesi 7 Ah saat yazılı, sizin bu kapasite ile ısıtıcı çalıştırmanızın imkanı yok.
ikinci linkteki ürün teknik özelliğinde 12,5 amper 150 wat yazılı. 150 wat çadır içini ısıtmada yeterli olurmu bilmemem fakat saatte 12,5 amper çeken bir ısıtıcıyı ,günde 8 saat çalıştırsanız sadece 100 Ah saatlik aküyü yanınızda taşımanız gerekir.
Diğer sorun 100 Ah saatlik aküden gerçekte 8 saat faydalanamazsınız.Bu aküyü şarj etmek için ayrıca güneş paneli vs taşımanızda gerekecek.

Uzun süre araştırdım. En güzel çözüm aşağıdaki linkte verilen ürün.

Car Heater 5KW 12V 4 Holes Air Diesels Heater Parking Heater With Remote Control LCD Monitor for RV Motorhome Trailer Trucks
US $174.22 27% OFF|Car Heater 5KW 12V 4 Holes Air Diesels Heater Parking Heater With Remote Control LCD Monitor for RV Motorhome Trailer Trucks-in Heating & Fans from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

yakıt olarak dizel kullanan bu cihazı cadır içinde kullanamayacağınıza göre sıcak hava girişini cadır içine nasıl alacaksınız ?
ayrıca çalışması için gereken elektiriği nasıl temin edeceksiniz

Kısaca vebasto diye isimlendirdiğimiz bu sıcak hava üfleyicisinin Çin kopyasında bir tehlikede var.Yakıt deposu hem plastik hemde yanma odasının üstüne yerleştirilmiş.
Ben lafa kestirmeden gireyim arazide kurduğumuz portatif çadırda ısınma için bir sıcaklık kaynağı yani adı ne olursa olsun soba kullanamazsınız hele gece hiç kullanamazsınız.Yemek ısıtmak için ufak bir tüplü ocağı hem yemek yapmak hemde ortamı biraz olsun soğuktan kırmak için kısa süreliğine kullansanız da sizi soğuktan koruyacak tek şey çadır içinde bile olurken soğuktan koruyucu elbiseler ve yine uygun uyku tulumudur

Cevaplar için teşekkürler, Ben ürünlerin teknik detaylarından çok anlamadığımdan tahmini fikir amaçlı verdim aslında. Sormak istediğim araba içi fanını akü harici çalıştıracak taşınabilir powerbank gibi bir enerji kaynağı ile çalıştırabilsek azıcık çözüm olmaz mı. Bu çadır içinde ısınma işini çok kafaya taktım, her açılan başlığı okudum. Amacım eşim ve kızımı da çadırın içini ıstma sözü ile kış kampına ikna etmek ve kışında birlikte doğanın keyfini çıkarmak :smiley:

Cevaplar için teşekkürler, Ben ürünlerin teknik detaylarından çok anlamadığımdan tahmini fikir amaçlı verdim aslında. Sormak istediğim araba içi fanını akü harici çalıştıracak taşınabilir powerbank gibi bir enerji kaynağı ile çalıştırabilsek azıcık çözüm olmaz mı. Bu çadır içinde ısınma işini çok kafaya taktım, her açılan başlığı okudum. Amacım eşim ve kızımı da çadırın içini ıstma sözü ile kış kampına ikna etmek ve kışında birlikte doğanın keyfini çıkarmak :smiley:
Diyelim ki çadırınızı hiç bir tehlikeli durum olmadan ısıttınız. Boşuna uğraştınız derim çünkü çadırın içindeki dışarıya göre daha sıcak olan havanın hem kendisi hemde taşıdığı sıcaklık anında dışarıya kaçacaktır.Yani çadırımızın ısı yalıtımı diye size faydalı olacak bir özelliği yoktur.Bütün gece GÖĞÜ ısıtsanız da nafile.Tek çare vücudunuzun çıkardığı sıcaklığı koruyup sıcak kalmaktır yani uygun koruyucu elbise ve uyku tulumu.Şayet çadırı ısı yalıtımlı hale getirebilirmiyim diyorsanız teoride evet ama pratikte hayır derim.Çadırın üstüne söz gelimi beyaz köpük levhaları yerleştirip biraz yalıtım sağlarsınız olurmu biraz şüpheli.Bu köpüklerin üstüne tekrar kalın naylon örtü çekersiniz biraz daha ısı yalıtımı olur.Cadırınızın boyutunu bilmiyorum ama kuracagınız zeminden yalıtılmış olması gerekir al sana başka bir dert.yere ilk önce nem geçmesin diye naylon örtü sereceksiniz sonra soğuk gelmesin diye ya tek parça sunta sereceksiniz yada başka uygun malzeme kullanım cadıra zemin hazırlayacaksınız onun üstüne çadırı kuracaksınız olacak iş değil yani.

Forumdaki arkadaşların webos yada yatak altı sıcak su devirdaimi gibi konuları okuyunca biraz umutlanmıştım. Söyledikleriniz çok mantıklı. Bu umutta kalmadıyanlız kamp yapmaya devam o halde. Çok saolun ayırdığınız Aman için

Çadır içi ısınmaya pratik bir çözüm bulamadım. Sizinde yazdıklarınız biraz heves kırdı. :smiley: jel yada çadırda mum yakıyoruz en az 4 derece farkettiriyor gibi yazılanları okuyunca bir çözüm bulurum sandım. Ama ağır bir güç kaynağı taşımadan akü yada mini jeneratör gibi. Bir çözüm bulamadım. O yüzden ailem olmadan ben şişme matım ve tulumumla yanlız kampa yapacam mecburen.

Çadır içi ısınmaya pratik bir çözüm bulamadım. Sizinde yazdıklarınız biraz heves kırdı. :smiley: jel yada çadırda mum yakıyoruz en az 4 derece farkettiriyor gibi yazılanları okuyunca bir çözüm bulurum sandım. Ama ağır bir güç kaynağı taşımadan akü yada mini jeneratör gibi. Bir çözüm bulamadım. O yüzden ailem olmadan ben şişme matım ve tulumumla yanlız kampa yapacam mecburen.
Bence çadır şartlarında doğru olan bu

Çadır içinde odun sobası yakarak uyuruz. Ama bu tünel tip büyük çadırlardır.
Yatma bölümünün altına kalaslar üstüne osb tabii en alta yerden yükselecek rutubeti kesmek için naylon serilir. Bu tip çadırların yan duvarları bir yere kadar aleminyum izolasyon malzemesi ile kapatılabilir ama tavana izolasyon konmaz. Sobanın ısısı kavanı ısıtmalı ki yağan kar erisin. Tavana izolasyon koyduğumuzda kardan çöktüğünü yaşadık.
Bahsettiğim çadırlarda yine de kaliteli uyku tulumlarında kalınır, en az otuz izci yatar ve iki izcişer izci nöbetleşe bekler, sobayı sürekli yanar halde tutar. Emniyeti sağlar.
Seyyar webasto güçlü bir akü veya elektrik imkanı varsa dışarı konur ve borusu içeri alınabilir.
Küçük çadırlara gelince, jel tehlikelidir. Çadırın bagaj kısmında mum yakarız ama bu genelde gözümüzün ısınması içindir. Bir mum artı dört derece ısıtır lakin çadırı değil, kar mağarasını. Bir kaç mum çadırı biraz ısıtsa da bu yeterli olmaz.
Mumlar, ocakta su ısıtmak, tabii yeterince havalandırarak, sizi yatma durumuna geçene kadar sıcak tutacaktır ama bunlar sönünce izerisi buzzz.
Biz çadırda bir şey yanarken uyumayız ve tavsiye etmeyiz.
Vidalı kapaklı (Mutlaka vidalı yoksa açılır) pet şişeye konulacak sıcak su, tulumu su soğuyuncaya kadar sıcak tutar. Sonra yeniden soğur. Tulumda kalın elbise ile uyumak sizi ısıtmaz. Aksine üşütür.

Çadırda sıcak yatmanın en iyi yolu çok iyi bir uyku tulumu ve altınızda da izolasyonlu bir mattan geçer. Bunun başka çaresi yoktur. Düşük ısılarda kullanılabilecek uyku tulumları da malesef çok pahalıdır.
Tulumu nisbeten kötü olanlar çadırın ortasında iyi olanlar kenarlarında yatar.
Uyku tulumlarında, sizi üşütecek yerler, yere temas eden noktalardır. Çünkü bu noktalara uygulanan basınç, tulumun iki cidarı arasındaki malzemeyi ezer, vücudumuz tarafından ısıtılan hava ile şişen, bu sayede de iki cidarı birbirinden ayırarak izolasyonu sağlayan şişkinlik sıfırlanmıştır. Bir şey giymektense polar, kazak vs yere basınç uygulayacağınız yerlere gelecek şekilde tulumun içine serilebilir. Bu aynı zamanda tulumdan çıkarken giyeceğiniz kıyafetlerin sıcak kalmasını da sağlar.
Aşırı soğuk havalarda çıkardığımız ayakkabılar donmasın diye bir poşete koyup tulumun içine alırız.
Kısaca, hangi çadırda, bivakta, kulübede, arabada yatarsanız yatın iyi bir uyku tulumunda yatın.
Soğuk havalarda en büyük ihtiyaç sıcak bir uyku tulumudur. Bütün malzemeleriniz kötü olsa da uyku tulumunuz iyi olsun.
Çadırınız yıkılsa bivakta, kar mağarasında kalabilirsiniz iyi bir tulumla ama iyi bir çadırın içinde kötü bir tulumla ısınamazsınız.

yakıt olarak dizel kullanan bu cihazı cadır içinde kullanamayacağınıza göre sıcak hava girişini cadır içine nasıl alacaksınız ?
ayrıca çalışması için gereken elektiriği nasıl temin edeceksiniz
12v ile çalışıyor. araç aküsü yeterli. sıcak havayı boru ile içeri alabiliyorsunuz. hatta bir kaç kanala bölme şansınız var.
yakıt deposunu da taşıma veya yer değiştirme şansı var. Egzos da boru ile ortamdan uzaklaştırma şansı var.

12v ile çalışıyor. araç aküsü yeterli. sıcak havayı boru ile içeri alabiliyorsunuz. hatta bir kaç kanala bölme şansınız var.
yakıt deposunu da taşıma veya yer değiştirme şansı var. Egzos da boru ile ortamdan uzaklaştırma şansı var.

Sıcak havayı çadır içine nasıl alıyorsunuz?
Çadıra , bir borunun geçeçeği özel bir pencere açılması,sıcaktan dolayı sentetik çadır bezinin yanmaması için borunun geçtiği pencerenin ,yanmaz ve ısıtı iletmez bir malzeme ile kaplanması gerekir.
Yani özel bir imalat gerekiyor, yanılıyormuyum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri