Çadırlı Kampta Isınma Problemi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Transporter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,519

Etiketler
Ynt: Çadırlı Kampta Isınma Problemi?

doğru dürüst ısı izolasyonu olmadığı için çadırın içini ısıtmaya çalışmanın beyhude bir çaba olduğunu düşünüyorum. karbonmonoksit vs zehirlenme tehlikesi de cabası. atığında su buharı olan ısıtıcılar (LPG veya Bütan-propan yakıtlılar) çok soğuk havalarda çadır içinde ciddi rutubete sebep olup giysi ve uyku tulumunuzu nemlendirerek sizi daha çok üşütecektir. Çadırda ısınmanın doğru yolu doğru ekipman kullanmaktır. İyi kalite bir termal mat (therma-rest vs.) konfor derecesi bulunduğunuz ortama uygun bir uyku tulumu, kaliteli termal iç giysiler ile çadırda üşüme derdiniz olmaz. 3 yıl önce çamlıdere'de yaptığımız kış kampında gece -15 gördük. çadırda açıkta bıraktığım teneke biralar bile dondu ama ben doğru ekipman sayesinde bir rahatsızlık yaşamadım. Beklenmedik durumlar için bir takım ısınma metodları bilmekte mutlaka fayda var ama öncelikle ekipmanda hata yapmamayı öğrenirsek daha az beklenmedik durum yaşarız.

bora
ankara

fosilbulent' Alıntı:
kaz tüyünü alın yatın derim riske girmeyin abiler sizler bize lazımsınız :smiley:

Aynen..şu anda -10 derece sogukta Tır kabini içindeyim kaz tüyü yorganım var şort fanila yatıyorum inanılır gibi birşey degil en ufak bir soguk hissetmezsiniz..webastom olmasına ragmen uyurken çalıştımıyorum..

bide iş için hadi neysede doğadasın tabiyattasın artık teknolojiden uzak yaban bir hayatta kalmak özlemi içinizde pır pır ederken ben yine gruptan bir abimizin sözünü ileteyim '' eğer tabiyatı seviyor ve bundan keyif almak istiyorsan lüksünü evde bırakacaksın '' lamp malzemeleri belli yap listeyi çık evden başkasına gerek yok. :smiley:

ilk mesajıma bir küçük ek de yapayım;

evet, kaliteli ekipman pahalıdır :( ama bir kere alırsınız. alacağınız ucuz mat daha iki kamp görmüşken çöker, ezilir. ucuz uyku tulumunun ya fermuarı bozulur, ya dikişi sökülür vs. iyi para verip aldığınız iyi ekipman size senelerce sorunsuz hizmet edip sonuçta daha ekonomik olur.

bora yurtören
ankara

Çok düşük watli bir saç kurutma makinesi ve bir çanta jeneratör işinizi görür. Belgesel çekimleri esnasında çadır aydınlatması ve kamera kurutmasını aynı anda yaparken keşfetmiştik. Bu da bilgi olarak bir kenarda dursun.
En son aldığımız çadırlar waude space K2 2008 model. Bazen kamp malzemesi satan mağazalarda insanlar gelip soruyorlar "Üşümeyeceğim bir çadır verirmisin" Oysa acaba kim onlara "Isıtan bir çadır var" demişti? Yoktu ki çünkü.
Çadır ısıtmak? Aslında insanı ısıtan çadır değildir. Çadır kullandığı malzeme itibarı ile rüzgarı almayıp çadır içindeki havanın sirküle etmesini engellediği için dışarıdan biraz daha sıcak olur. Oysa insanı sıcak tutan uyku tulumudur. İlk önerim eksi 40 lık kaz tüyü bir uyku tulumu alın ve yaz kış yanınızda bulundurun. Hiç bir şey almadan önce bunu yapın. Bu olmazsa kampınız zehir olabilir. Çadırınız olmasın ama iyi bir tulumunuz olsun. Arkadaşınızın çadırı vardır ama tulumunu size vermez. İyi kampçıların önce çok iyi bir tulumu olması lazımdır. Gerisi zaten gelir. Tulumunuz iyi değilse benim gibi bir çok tabiattan kapılmış müzmin hastalıklarınız olur. Tecrübe ile sabit yani.
Çadırın veya kar mağarasının içine girdiğinizde yapacaklarınızı düşünün Çadırın dış kapısını kaparsınız, üstünüzdeki ağırlıkları çıkarırsınız. Benzin veya diğer ocağınızı bagaj kısmına koyarsınız, önce üstüne içine kar doldurduğunuz tencere koyar sonra yakarsınız (İlk alev çadırınızı yakmasın diye) Suyunuz ısındıkça çadırınız da ısınır. Yemeğiniz pişer, sonra sıraya çay girer. (Tabii bunları yaparken rutubet dengesini ayarlıyor, çadır havalandırmalarını artırıyor veya kapatıyorsunuz) Çay işi bittikten sonra tencerelerinizde su kaynamaya devam ediyor. Bu arada siz kitap okuyor ya da muhabbet ediyorsunuz. Kaynayan suları vidalı kapaklı İlla küçük ve kapaklı içme suyu şişelerine dolduruyor, ağızlarını iyice sıkıyor ve tulumların içine bir kaç tane atıyorsunuz. (Detay ve sebepler uzun sürer geçiyorum) mesela bir sebep (Eğer vidasız ve geçme kapaklı bir pet şişe aldıysanız, gece dönerken üstüne bastıysanız, o kapak çıktıysa ne olur???) Bu kadar zamandan sonra zaten yatma saatiniz geldi. Yatın artık. Benzin ocağınızı söndürün. Çadırın bağaj bölümüne aş kabınızın ortasına kısa ve kalın bir kaç tane mumunuzu yerleştirin, yakın, çadırın iç kapısını da kapayın ve uyuyun.
Sabah ilk iş olarak yine ocağınızı yakın pet şişelerdeki suları aş kabına boşaltın tencereyi ocağın üstüne koyun ve yakın Artık kahvaltı hazırlıklarına başladınız bile. Vee çadır ısınmaya başladı.
Çadır içinde devamlı olmayan ve olamayacak olan ısı kaynağı ile yola çıkmayın. Biter uygun malzemeniz yoksa son kampınız olabilir.
Uyurken mumdan başka şey yakmayın. Bu da mutlaka bagaj kısmında olsun. Yani çadır içi sakinlerinden biri uyurken ne kadar uğraşsa buna ulaşamasın. Benzin ve aynı zamanda bütan propan tüp ile çalışabilien ocaklar iyidir. Ancak şu sıralar bütan propan tüp girişi yapılamıyor. İnşallah ileride problem çözülür. O minik portatif piknik tüplerine çok soğuk ve yüksek irtifada sakın bel bağlamayın. Jel ile sakın uyumayın. En fazla kalori ve ısı veren benzin ocaklarıdır. Sonra bütan propan, sonra ispirto sonra jel, sonra espit (Katılaştırılmış ispirto) gelir. (Bakın o minik tüpleri saymadım)
(En son kampımız 28 Aralık 2008 Allahuekber dağları eksi kırk)
Araçta geceleme. Isınma.
Araba maden bir radyatör gibi içerideki ısıyı soğutmaya uğraşır. En zor şartları görelim. Kardan yolda kaldınız. Kurtarılma imkanınız zayıf. Aracınızın yakıtı bitecek ve ısınamayacaksınız. Uyku tulumunz yok. Hemen dışarı çıkıp kar mağarası yapın arabanın paspaslarını yere serin. Montunuzu girip içinde oturun. En azından böyle üşüseniz de yaşarsınız ama arabada bu şansınız olmaz. Aracın yakıtı varsa veya eksi kırklık tulumunuz varsa rahatsınız demektir. Ben her ihtimale karşı yanımda en az 20 litre yedek yakıt taşırım.
Bir not daha. Eğer istenirse hiç ama hiç bir arazi aracı sizin çadır kurduğunuz yere gelemez:smiley:
Cep sobalarına gelince tozlu bir kere kullanımlık olan hem hafif hem uzun süreli hem de çok amaçlıdır. Jelli ağırdır az ısıtır kısa sürelidir. Benzin ve kömürlü jelden iyidir. Toz olan ise ısındıktan sonra donma tehlikesine karşı acil durumda açılarak ayakkabı içine de serpilebilir. (Ayaklarınız bir hafta zenci gibi olur, bir daha ayakkabınızı zor temizlersiniz ama sonuçta donmaktan kurtarmışsınızdır)
Çook uzun şeyler anlatılabilir. Bir hikaye ile bitirmek istiyorum. Güneş gözlüklerimin kampta kırılmasına çok içerliyordum. Aynı zamanda bir izci lideri olan gözlükçü Ekrem abiye bu durumu anlattığımda "Hasancığım bunun kolayı var. Gözlüğünü alırsın, dolabının çekmecesini açarsın, gözlüğü içine koyar, kapatır kampa öyle gidersin" demişti şaşkın bakışlarımın içinde. Ben de şimdi onun o zaman olduğu yaşlardayım ve diyorum ki Arazide üşümemek için. Bıçağı elinize alırsınız, kestaneyi çizersiniz, sobanın üstüne atarsınız ve sallanan sandalenizin arkasına yaslanarak sallanmaya devam edersiniz. Sevgilerimle

İnternette gezinirken gördüm www.sahikatermo.com sitesinde 12V ile çalışan elektrikli battaniye ve kamp için elektrikli uyku tulumu var. Mail attım fiyatlarını sordum. battaniye 40TL , uyku tulumu 150 TL . Eğer aracınızın yanında kamp yapıyorsanız işinize yarayabilir.

uyurken çalıştıracağınız elektrikli battaniye sabaha kadar akuyu bitirir sıcak güzel bir uykudan sonra kilometrelerce araç itmekte güzel olur :smiley: uyku tulumu diyorum başka bişey demiyorum adamlar boşunamı -30 uyku tuluma yapmış, maksat teknolojiyi kurcalamak şartları zorlamaksa tamam anlarım yeni icatlar konformis yaşam hakkı derim yanlız cadır içinde mum cadır içinde uyku halinde asla yakıcı yanıcı madde kullanılmaz cıkardığı gazlar ki yanan herşey karbondioksit salır bu sizi öldürür. el fenerinizi lüküs lambanızı kaz tüyü uyku tulumunuzu ve iyi bir çadırınızı alın gerisini ne yük edin ne riske girn derim.

Sayın Bülent, doğadaki kamplarda mümkün olduğunca az teknoloji kullanma konusunda sizinle hemfikirim. İşin zevki böyle çıkar zaten. Ama zaruri haller için yanınızda bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum. Özellikle aracınızla dağa ormana ıssız biyere giderken linketki aletten veya benzerlerinden bir tane yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Asla aracınızı itmek zorunda kalmazsınız. http://www.modacar.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=72586

aslanahmet' Alıntı:
Sayın Bülent, doğadaki kamplarda mümkün olduğunca az teknoloji kullanma konusunda sizinle hemfikirim. İşin zevki böyle çıkar zaten. Ama zaruri haller için yanınızda bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum. Özellikle aracınızla dağa ormana ıssız biyere giderken linketki aletten veya benzerlerinden bir tane yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Asla aracınızı itmek zorunda kalmazsınız. http://www.modacar.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=72586

her durumu göz önüne alıp yola cıkmaya kalksam landın arkasına römork eklemek zorunda kalırdım :smiley: ki bağaş kalmadı bende hep tamir ve el aleti dediğiniz cihazda güzel bir ara jenaratöre kadar herşeyi düşünmüştüm fakat herşeyi düşünmek zamanla sıkıntı verir. mümkün olduğunca bu ihtiyaçlara sebep olacak davranışlardan kaçınmalıyız diye düşünüyorum ki burada hem fikiriz zaten evet bencede böyle bir alet bulunsa fena olmaz :smiley:

Arkadaşlar selam ben bir iranlıda bir soba gördüm kerosenle çalışıyor harika birşey..Aracın içinde yakıp uyuyor...

P2220006

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri