Çadırlı Kampta Isınma Problemi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Transporter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,382
Ynt: Çadırlı Kampta Isınma Problemi?

Ben çadırı ısıtmayı hiç düşünmemiştim ;D genelde av tipi cep sobalarından ( benzinli ve kömürlü) tam randıman alıyorum.6-8 saat arası fırın gibi yanıyorlar.dışarda montun içine 2 tane veya yatmadan tulumun içine atıyorum fırın gibi oluyor.bide şimdi tchibo dan jel tipi olanlardan aldık.ama çok işe yarayacağını zannetmiyorum.daha araziye çıkmadık ama bir 2 tanesini çalıştırdık.30-45 dakka anca yanıyorlar.sonrada 10 dakka kaynatmak gerekiyor.sabah üzerimizde biraz benzin veya kömür kokusu olsada galiba en iyisi bu kömür veya benzinle çalışanlar.

Etiketler

elektrikli battaniye 12v 30 w aküyü bitirmiyor fakat cadırın yanında gc 5,2 olması lazım... :D

bu webastoya yerli alternatif fiyatıda yarı yarıya gibi magırus dolmuşların sistemi...
www.kaelsa.com.tr

Herkes güzel ve iyi yazmış tabi alternatifleri değerlendirmek çok güzel örneğin gittiğiniz kamp alanına aracınızı getiremediniz. o zaman yukarıda yazılan birçok ısınma yolu işimize yaramıyacaktır. :smiley: elbette ısınma jelleri ve cep sobalarıda işimizi görür. ufak bir mumla bir çadırın içini 3-4 derece bir kar evinin içini 6-7 derece ısıtabiliriz. jel yakıtlar var. burada dikkat edilmesi gereken birkaç konuda var doğaya temiz havaya gidiyoruz derken kendimizi zehirlemiyelim. jel yakıtlar ve diğer farklı alternatifler çadırımıza ve akciğerlerimize farkında olmadan zarar verme ihtimalleri var. benim deneyimlerim ve kendi önerim sağlam bir tulum en az 3 mevsimlik çadır iyi bir içlik ve cep sobaları.

biz araçlarımızdan ayrılamadığımız için hep altarnatifler o yönde...ayrıca gittiğimiz kamp alanına hep araçlarımızı getirmeyi başarmısızdır... :smiley: :smiley: :smiley:

Umarım bizimde bir aracımız olur ilerde bizde her yere bu alternatiflerle ve aracımızla gideriz. freelander istiyorum bir tane ama biraz daha çalışıp okulu bitirmem lazım sanırım :smiley:

evet sıcak su torbası güzel fikir tabikide tek dez avantajı 1 ile 2 saat arası ısı veriyor soğuduktan sonra üşütmeye başlıyor ve tekrar su kaynatıp içine koymak istediğinizde tulumunuzdan çıkmaya üşeniyorsunuz :smiley: bende çok uyuşuk olmuşum değilmi biraz üşümek gerekli :smiley: ama genel olarak sıcak su torbası yada sağlam bir tulum işimizi görüyor :smiley:

Ben üniversite zamanlarımda kış dağcılığı yaptığımızda ilk olarak eğitimlerde malzemeyi ıslatmamayı öğrenmiştik.
Ve en önemlisi dışarıdan değil sıcak sıvı alımı ile içeriden ısınma.
Kış şartlarında eğer konfor seviyesi - 10 civarlarında olan bir tulumunuz varsa ve o tulumu mumya formunu oluşturacak kadar iyi gererseniz, yatmadan önce en az üç bardak sıcak sıvı alırsanız, matınız yeterli kalınlıkta ve çadırınız çift tenteli iyi gerilmiş ve içi kuru ise, nefesinizden ötürü içeride nem oluşmaması için çadır kapısında yeterli boşluk bıraktıysanız ve son olarak tulumunuz çadırın iç tentesine değmiyorsa içliklerinizle yatıp sabaha üşümeden kalkabilirsiniz.
Tabi eğer normalde de çok üşüyen bir insansanız veya kar yağışında çadır etrafını küremezseniz pek iç açıcı bir akşam olmaz.

orsa' Alıntı:
yatmadan önce en az üç bardak sıcak sıvı alırsanız,

Onur hocam,
En az 3 bardak sıvı tükettikten sonra sabaha kadar en az 1 kere tuvalete kalkıp çadırı terketme durumu ortaya çıkmıyor mu? Yoksa yanımıza aldığımız boş sıcak su torbasını bu esnada doldurup gecenin o en soğuk zamanında bir kaç saatliğine de olsa sıcak radyatör elde edebilir miyiz? :smiley:

schweps' Alıntı:
Onur hocam,
En az 3 bardak sıvı tükettikten sonra sabaha kadar en az 1 kere tuvalete kalkıp çadırı terketme durumu ortaya çıkmıyor mu? Yoksa yanımıza aldığımız boş sıcak su torbasını bu esnada doldurup gecenin o en soğuk zamanında bir kaç saatliğine de olsa sıcak radyatör elde edebilir miyiz? :smiley:

:D :D Süper yaaaa neden olmasın ;)

alternatif bir uygulama tabiki tabi o sıcak su torbası plastik olduğu için bir müddet sonra dayanılma bir koku ile karşılaşma sorunları yaşama ihtimali var. (bir kaç kullanımdan sonra bu şekilde) :smiley: tabi kamp yaşantısında çözümler tükenmez. tecrübe ettikçe yeni fikirler ve uygulamalar ortaya çıkacaktır.

termal paketleri bende birkaç kez denedim kamp sırasında titremekten vücuduma zor yerleştirmiştim sabahında şehre geldim(ocak ayıydı yanılmıyorsam) yanma süresi 12 saat olan ısıtıcının sönmesine en fazla 30 dk kalmasına rağmen sıcaklığı midemi bulandırmaya yetti - çok rahatsız etti ama soğuk bir yerde 12 saat boyunca 50 derece sıcaklık çok güzel oluyor :D Av malzemeleri satan yerlerden tanesini 2 ytl den alıyorum ve şimdiye kadar yarıyolda bırakmadı.
Bunun dışında çadırda reşo yakıtlarından yakmayı düşündük ancak çadırda en az 3 kişi kalıyoruz bu sırada çadırın yanması mümkün veya fazla oksijen tükettiği için havasız kalabilceğimizi düşünüp denemedik.

evet ya isviçrede bir dağcı jel mum kullanıyor bir haftalık bir etkinlikte zaten oksijen problemi yaşıyoruz bu sporda adamın çiğerlerinde ödem oluşmuş. ama dağcılıkta bir gelenek çadırın fermarını 5-10 cm aralık bırakırsınız bir mum yakarsınız hem taşıması kolay hem hafif hemde kolay bulunur bir malzeme ama gece uyurken dikkat etmek gerekiyor ben ufak bir et tahtası gibi düz bir platform götürürüm hep hem mumluk yaparım hemde ocağımı üstüne yerleştiriyorum düz bir zeminde güvenli durmasını sağlıyor gece uyurken uyku tulumunuzda iyiyse zaten pek ihttiyaç kalmıyor zaten orası doğa biraz üşümekte ayrı bir zevk veriryor insana bu tutkunun bir parçası çadırda tulumda bir bütünse ve işin hakkını veriyorsa kendinizi üşümenize rağmen güvende hissediyorsunuz

Uyku tulumuna atacağınız kola şişesi içinde kaynar su da sizi sabaha kadar ısıtır. Uyku tulumu içinde kolay soğumuyorlar çünkü. Aman çadır içinde CO çıkaran yakıtlar yakmayın. Mum olabilir yeterince geniş ve hava alıyorsa çadırınız ve çadırı yakmamak için yeterli önlem almışsanız.
Hemen bir ekleme yappayım. 2.5 lt lik kola şişesi seçerseniz iyi olur. Çünkü kaynar suyu dökünce 1.5lt şişeye küçülüyor :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR