Çadırlı Kampta Isınma Problemi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Transporter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,378
Sıcak havayı içeri verme sorusunun yanında Birde ne kadar sesli gürültülü çalışıyor ve bir depo yakıt ile kaç saat çalışıyor?

Etiketler
Sıcak havayı çadır içine nasıl alıyorsunuz?
Çadıra , bir borunun geçeçeği özel bir pencere açılması,sıcaktan dolayı sentetik çadır bezinin yanmaması için borunun geçtiği pencerenin ,yanmaz ve ısıtı iletmez bir malzeme ile kaplanması gerekir.
Yani özel bir imalat gerekiyor, yanılıyormuyum.
5kw ısı gücünden bahsediyoruz. çadırın kapısını dahi açık tutsan fırın gibi yapar içeriyi
Sıcak havayı içeri verme sorusunun yanında Birde ne kadar sesli gürültülü çalışıyor ve bir depo yakıt ile kaç saat çalışıyor?
yarım litre mazot ful güçte. sıcaklık ayarına göre kendi çalışma gücünü ayarlıyor

5kw ısı gücünden bahsediyoruz. çadırın kapısını dahi açık tutsan fırın gibi yapar içeriyiyarım litre mazot ful güçte. sıcaklık ayarına göre kendi çalışma gücünü ayarlıyor
Bu ürünü aliexpress den alan kullanan var mı ? Garantisi var mı ? Gümrükte ilave olarak ne kadar vergi alıyorlar ?

küçük çanta jeneratör ve fanlı elektrikli ısıtıcı,alev yok zehirlenme riski yok
ikinci el temiz 2 kw jeneratör 1500tl 50 tl soba

Honda eu 10 i jenerator benzinli jeneratr honda eu10i nvertrl 509 21 B

401896284 tn50 0

Konveksiyonlu ısıtıcı ve benzinli jenaratör ikilisini kendi yaptığım ilk karavanımda kullanmıştım.

Bu ikilinin ciddi sorunları

1.Yakıt tüketimi
2.Gürültü
3.jenaratörün çalınma/Jenaratöre müdahale riski

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu ürünü aliexpress den alan kullanan var mı ? Garantisi var mı ? Gümrükte ilave olarak ne kadar vergi alıyorlar ?
Gebze de arkadaşlarım aldı denemesini yaptılar. Çinden alınan malzemenin garantisi olsa da birşey ifade etmez. kimseye derdinizi anlatamazsınız. 1000 liralık malzeme için 50 lira civarında gümrük ödedi arkadaşlar.

Sıcak havayı çadır içine nasıl alıyorsunuz?
Çadıra , bir borunun geçeçeği özel bir pencere açılması,sıcaktan dolayı sentetik çadır bezinin yanmaması için borunun geçtiği pencerenin ,yanmaz ve ısıtı iletmez bir malzeme ile kaplanması gerekir.
Yani özel bir imalat gerekiyor, yanılıyormuyum.
Cihazın sıcak hava borusu da spiral telin üstüne geçirilmiş naylon. Çadır bezine dayalı olsa da yakmıyor.
Çadır kapısı veya penceresinin fermuarları arasından içeri alınabiliyor.
Bazı çadırlarda bu borunun girebilmesi için gereken özel pencereler var.
Cihaz genelde dışarıda durur. Ben yağmur ve karda her ihtimale karşı üstüne basit minik birçatı yaparım. Cihazın egzost borusu çok sıcaktır. Bu da cihaza bağlı ve dışarıdadır. Yuvarlak plastik boru içeri alınır.
Bazı cihazların kablolu termostakı vardır. Çadır içine alınır çadırdaki ısı ayarlanıyan dereceyi bulunca cihaz otomatik olarak durur soğuyunca çalışır.
Çift katlı küçük çadırlarda boruyu üst tentenin altından sokmak yeterli olur.

Konveksiyonlu ısıtıcı ve benzinli jenaratör ikilisini kendi yaptığım ilk karavanımda kullanmıştım.

Bu ikilinin ciddi sorunları

1.Yakıt tüketimi
2.Gürültü
3.jenaratörün çalınma/Jenaratöre müdahale riski

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
resimdekiler baya sessiz jeneratörü aracın altına sıkıştırıp kitlemeyi düşündüm çalınmaya karşı saatte yarım litre on saat çalışsa 5lt oda 35tl tutar çok değil bence

resimdekiler baya sessiz jeneratörü aracın altına sıkıştırıp kitlemeyi düşündüm çalınmaya karşı saatte yarım litre on saat çalışsa 5lt oda 35tl tutar çok değil bence

Bahsettiğiniz sessiz jenaratörün IP koruma sınıfı nedir?
Yağmur ,kar veya soğuk ortamlara bir çok jenaratör uygun olmuyor.
Sizin jenaratörün Kitapcığında yazması gerekiyor.

Bence çadırı sürekli ısıtmanın imkanı yok. olsa dahi yüksek meblalar harcamak lazım, hem kurulumda, hemde kullanırken..
Ben nurgazın portatif sobasını kullanıyorum muazzam iş görüyor. Giyinmeden 2 dk önce açıyorum içerisi hamam gibi oluyor, bütün eşyalar ısındıktan ve giyindikten sonra kapatıp tuluma giriyorum 5 dk içerinin sıcaklığı muhafaza oluyor, 10 derecelik tulumumla -10 derecede 2 sıcak su torbasıyla evimdeki sıcaklıkla uyuyorum.. sabah kalktığımda tekrar sobayı yakıyorum giyiniyorum. kısaca soğuk zorlamıyor.

webasto tarzı ısıtıcı ile çadır ısıtmayı Ali Eriç'in land rover ile dünya turunda görmüştüm harika tasarım.Isıtıcı araç içinde sabit monte edilmiş ön camı yarıya kadar açıp plexiden yaptırdığı aluminyum boru geçişine uygun cama monteli aparatın içten ve dıştan boruları taktıktan sonra dıştaki aluminyum boruyu araç üstü çadırın fermuarını aralayarak içeri almıştı. rusyada ve alaskanın en güneyinden amerika kıtasını gezmişti.
İstanbul 2 İstanbul

Son düzenleme:

Asıl sorun arabanın yakında yada hiç olmadığı durumlarda çadırı ısıtmak. Çok ağır olmamalı, gürültülü ve riskli olmamalı. Benim bulduğum çözüm ihtimaline en yakını yukarıda paylaşılan çanta jeneratör ve fan ikilisi. Fakat bu jeneratörü araştırdım düşğk seslide olsa çadır ortamı için sesli ve maliyeti yüksek. Powerbank gibi küçük bir güç kaynağı ile çalışan basit bir ısıtıcı fan olsa sorun çözülecek gibi. Maksat çadırın içini çok sıcak yapmak değil. Eksi derecelerde soğuğu büyük oranda kırmak. Araç içi ısıtıcı fanlar küçük taşınabilir ama çalıştıracak güç kaynağı kısmında çözüm yok.

2 bölmeli çadırlarda dış tarafa nurgaz markanın kamp sobasını yere sabitleyip yakıyorum, oksijen alması için dış fermuarı 10 cm kadar açıp yattığımda yaklaşık olarak 4-5 saat içerisi 20 derece civarında sıcaklığı muhafaza ediyor. dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;
1- çadır 2 bölmeli olmalı.
2-2.bölme toprak zemine sobayı bırakmalıyız.
3-dış fermuarı 10 cm açmalıyız ( oksijen girişi için)
4-nurgaz portatif kamp sobası yapısı itibariyle kolay kolay devrilmez ama yinede yere tam sabitlendiğinden emin olalım.
5-yattığımız bölmenin fermuarını açalım.
6-230 gramlık kartuş minumun seviyede 3-4 saat yanıyor buda bize gecenin ayazını bir nebze olsun kesmemize yardımcı olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR