Çadırda Korunmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan quickcan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,543
Ynt: Çadırda Korunmak

Hayvan saldırıları ülkemizde çok nadir. Yok değil var fakat diğer ülkelere göre baya düşük sayılır. Yukarıda bi abim demiş sonuna kadarda haklı. Asıl sorun iki ayaklılardır. Hayvanlardan korunmanın bir çok yolu var. Hazırda tutacağınız meşalevari bişey bile bunun için yeterli belki. Fakat şahsi görüşümce doğada 2 ayaklılarla mücadele etmenin yolu doğal seleksiyondan geçer. Böyle hanzolara denk gelindiğinde ve bilhassa yanınızda eşiniz/sevgiliniz/bir bayan vs varsa gözünü kırpmayacaksın.

Etiketler

Biz kamp yaparken, güvenlik alanı oluşturturuyoruz, erken uyarı sistemimiz istenmeyen her tür misafir için bizi uyarıyor. Bunun için 0.80 lik misina ve zil (bazen elektronik buzzer) kullanıyoruz. Kamp alanının etrafına yerden yaklaşık 15-20cm yükseklikte çember halinde misinayı geriyoruz, bu misinaya ya mandalla ziller bağlıyoruz yada Çin malı basit mıktanıslı tek pille çalışan alarm devreleri yerleştiriyoruz. Böylece nöbetçi bırakmaya gerek kalmıyor.

Kamp alanı bölgemizde Jandarma karakolu varsa mutlaka uğrayıp hem çaylarını içiyoruz hemde irtibat bilgilerimizi bırakıp, kamp alanımızın yerini bildiriyoruz. Tabi bu önlemlerin yüzde doksanı meraklı iki ayaklı, nispeten kılsız yabaniler için :smiley:

Şimdi bu misina olayından da kurtulmak için kendi projem üzerinde çalışıyorum. Bu harekete duyarlı geniş açılı sensörlerle olacak, merkez üniteye kablosuz ulaşacak. İstersem sadece ses ile, istersem hem ses hemde alan aydınlatmasıyla uyaracak.

Sayin quickcan, ne zaman daga ciksam uzaktan bir ayinin dogal resimlerini veya kurt surulerinin fotograflarini cekmek istemisimdir...Sansima hic karsilasmadik veya uzaktan gormedim rahatlikla anlatilan ve yazilan referansiyla yurdumuzda yasayan ayilar gercekten zararsizdirlar...Ayi gorup ondan korkup kacanlar ayiyi panik haline sokarlar ve ayida (bazi bilimsel verilere gore) meraktan takip eder...Bir keresinde dag yolunda dag cilegi gordum ve tepeye dogru yoneldigimde dallarin oynadigini farkettim, yavasca gittigimde o bolgeden uzaklasan kosturan bir ayi gordum ki topraklarimizda yasayan ayilarin utangac olduklari sozune bizzat ben sahit oldum.

En saldirgan olarak kabul edilen Kuzey ABD'de ve Kanada'da yasayan boz ayilar dahil gozlerinin icine bakilmadiginda, kacmaya calisilmadiginda ve tehdit algilamadiklarinda saldirmazlar. Cadirlara saldirdiklari ise -sizin icin arastirdim- ABD'de son 11 yilin kayitlarinda yok!...(Diger kayitlara erisim engelli) Domuzlarin cok tehlikeli olduklarini cok duydum ve benimde en buyuk korkularimdan birisi bir suru ile karsilasmaktir; derisi o kadar kalindirki birakin bicagi ancak mavzer kursunu delebilir..Bulundugunuz bolgede veya kamp cevrenizde yakin magara esiklerinde, dar patikalarda veya kayalarda domuz ayagi resmi gorurseniz size tavsiyem kisa zaman icinde o bolgeden uzaklasin...Kurtlarin size saldirmasi icin en belirgin sebep acliktir; acikta yemek birakmaniz ve kamp atesiniz sonuk olmasindan kaynaklanir ki inanin bana daha ben bir kurt tarafindan saldiriya ugrayan insan ne gordum ne duydum.

Umarim yararli olabilmisimdir, saygilarimla.

ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. çok yardımcı oldunuz. :smiley: kısava yak ateşini, sakla yemeklerini devam et :D

can kardeşim mrb. ben de ışık dağında bir gecelik kamp düşünüyorum. Fazla kamp tecrübem yok. Ankara'da kamp yapmak isteyenler ile ilk fırsatta tanışmak istiyorum. Ekip olarak gitmekte fayda var...

Köpeklerin ayakkabılarımı çadırdan uzağa götürmesi dışında bir şeyle karşılaşmadım şu ana kadar.
Ayakkabılarınızı çadırın dışında bırakmayın, Sabah aramanız gerekebilir. :smiley:

herkes yaşayacak ,görecek.keyifli şeyler.iyi paylaşımlar.

AYI AÇSA BÜYÜK İHTİMALLE ÇANTANIZI KARIŞTIRIR DOĞAL OLARAK YİYECEK VAR ZATEN SİZ HAYVANA ZARAR VERMEDİKÇE HAYVAN DA SİZE ZARAR VERMEZ KENDİNİ TEHLİKEDE HİSMEDİKÇC SALDIRMAZ AMA ÇOCUĞU VARSA TIRSIN ÇOCUĞUNU KORUMAK İÇİN HERŞEYİ YAPAR AMA KAMPA GİDERKEN KURISIKI SİLAH ALMAK GÜVENİLİR OLUR

AYI AÇSA ÇANTANIZDAKİ YİYECEKLERİ KURCALAR ZATEN HAYVAN KENDİNİ TEHLİKEDE HİSSETMEDİĞİ ZAMAN SALDIRMAZ TABİ ÇOCUĞU VARSA BİRAZ TIRSIN ONU KORUMAK İÇİN HERŞEYİ YAPAR EN İYİSİ KAMPA GİDERKEN KURUSIKI SİLAH ALMAK TEHLİKELERE KARŞI ;D ;D

birde av bayilerinde satılan demir misket atan havalı tüfekler var,fiyatı 150 tl civarında,normal av tüfeğiyle aynı görünümde,ruhsat yada izin gerekmiyor,ayı,domuz gelirse havaya sıkmak yeterli,sesinden korkar,iki ayaklı ya göstermek bile yeterli olur sanırım

Birde; Ayı'dan kesinlikle kaçmayın Husseyin Bolt'u bile yakalar. Yavaş hareket edin, hatta gülümseyin...

Kurusıkı sılahlar normal sılahlardan cok daha tehlıkelıdır.
Senaryo:
Belınde sılah oldugunu farketmedıgınız 2 ınsan kılıklı yabanı kamp alanına geldı ve bır sebebten tartısma cıktı, sız kurusıkınızı aldınız korkutmak amaclı havaya sıktınız, o yabanı belınden cıkardıgı gercek sılahıyla sıze ates ettı. Sonuc cok kotu. Sızı yaralasa veya oldurse o yabanı buyuk bır ıhtımalle hıc ceza almıyacak veya cok az ceza alacak. Kuru sıkı tasımak yerıne bulundurma ruhsatlı av tufegı almanızı tavsıye ederım. Tufek kılııfında ve ıcı bos halde aracın bagajında bulundurabılırsınız. Kamp alanında yatarken cadıra alırsınız ve doldurursunuz. Yanınzda durur. Sılah dost oldugu kadarda dusmandır. Aman dıkkat. Pıyasada 200-350 lıra cıvarı yerlı sıfır tufek bulabılırsınız. Ve az bır prosedurle resmı olarak bulundurma ruhsatınız olur. Kılıfsız omzunuza asıp arazıde dolasmadıkca av koruma ve jandarmadan sorun yasamazsınız.
Gelelım yabanıı hayvan konusuna, yıllardır arazıde kamp ve off road ile ıcıceyım. Bır tane yabanı hayvan gormedım. ( İzmir civarı ) Tek yapmanız gereken onceden bahsedıldıgı gıbı yıyeceklerı acıkta bırakmamak ve ayakkabınızı cadır ıcıne almak.

vosdost' Alıntı:
Kurusıkı sılahlar normal sılahlardan cok daha tehlıkelıdır.
Senaryo:
Belınde sılah oldugunu farketmedıgınız 2 ınsan kılıklı yabanı kamp alanına geldı ve bır sebebten tartısma cıktı, sız kurusıkınızı aldınız korkutmak amaclı havaya sıktınız, o yabanı belınden cıkardıgı gercek sılahıyla sıze ates ettı. Sonuc cok kotu. Sızı yaralasa veya oldurse o yabanı buyuk bır ıhtımalle hıc ceza almıyacak veya cok az ceza alacak. Kuru sıkı tasımak yerıne bulundurma ruhsatlı av tufegı almanızı tavsıye ederım. Tufek kılııfında ve ıcı bos halde aracın bagajında bulundurabılırsınız. Kamp alanında yatarken cadıra alırsınız ve doldurursunuz. Yanınzda durur. Sılah dost oldugu kadarda dusmandır. Aman dıkkat. Pıyasada 200-350 lıra cıvarı yerlı sıfır tufek bulabılırsınız. Ve az bır prosedurle resmı olarak bulundurma ruhsatınız olur. Kılıfsız omzunuza asıp arazıde dolasmadıkca av koruma ve jandarmadan sorun yasamazsınız.
Gelelım yabanıı hayvan konusuna, yıllardır arazıde kamp ve off road ile ıcıceyım. Bır tane yabanı hayvan gormedım. ( İzmir civarı ) Tek yapmanız gereken onceden bahsedıldıgı gıbı yıyeceklerı acıkta bırakmamak ve ayakkabınızı cadır ıcıne almak.

Kesinlikle katılıyorum! Eğer konu 2 ayaklı hayvanlarsa kesinlikle kurusıkı silah göstermeyin, bir yeni dönem atasözü; Kurusıkı öldürmez, öldürttürür.

benim bahsettiğim kuru sıkı tüfek değil,demir mermi atıyor,havalı bir sistemle,yani gerçek silah kadar etkili,av yapılıyor bu tüfeklerle

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR