Çadır Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 404
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 320,983
Ynt: Çadır Seçimi

Merhaba arkadaşım,

Bende senin gibi çadır almadan önce çok sıkı araştırdım. Sıkışmadan 2 kişilik çadır arıyordum. Başımdan "Decathlon 2 Second 2 kişilik" çadırı macerası da geçti. Onu iade ettikten sonra 1 hafta boyunca uzun uzun araştırdım. En neticesinde Husky Bizam aldım, henüz kurma şansım olmadı ama 2 hafta sonra kampta kuracağım. :smiley:

2 seconds ta dahi 2 kişi ve büyük bavulum yan yana sıkışsak da gene iyiydi. İade sebebim, bu çadırı interraile olsun doğa aktivitelerine olsun taşıma zorluğu olduğundan (araba tekerleği gibi 60-70 cm çapı vardı) , verdiğim paraya (140 TL) biraz daha koyarak daha iyisini alabilirim ve en büyük sıkıntısı mağazada çalışanların 1 dkda topladığı çadırı ben 1.5 saatte kamp ortamında güç bela yarım yamalak topladım.

Gelelim çadır tercihlerine.

Husky Bizam fiberglass polleri (çadır direkleri) var. Lafuma ise alimunyum. Alimunyum daha dayanıklı daha iyidir. Lafuma'nın çadırı Bizam'a göre çok daha geniş. 3 kişi rahat rahat takılınır. Bizam da da 2 kişi rahat rahat takılınır. Eğer 3 kişi takılacağım dersen Husky Bird'e de bakabilirsin. Bende senin gibi hava koşullarının en sert olduğu kış döneminde (Aralık-Ocak-Şubat-Mart) kamp yapmayacağım. Marka model tercihlerin bence gayet güzel. Bu yazdıklarıma göre de kişisel tercihini yaparsın. :smiley:

Etiketler

Merhaba
Kamp kuracağınız yere kadar araçla gidecekseniz çadırın ağır olması fark etmiyor, ancak çadırı sırt çantasında taşıyacaksanız hafif olanı tercih etmenizde fayda var

eger surekli tek kişi kullanacaksaniz 2 kişilik hafif bir cadir eger iki kisi kullanicaksaniz 3 kisilik olsun derim ben hep kampa iki kisi gidiyorum husky beast kullaniyorum bir kisilik fazla alma sebebim çantalarimizi ve diger kamp malzemelerimizi koyabilmemiz için... cunku obur turlu ya yaticak yer olmaz ya da esyalari disarida birakmak zorunda kalicaksiniz.. yagmuru var , hirsizi var :smiley: kedisi var :smiley:

Herkese merhaba.
Başlıktan anlaşılacağı gibi, kullanacağım alanlara uygun çadır almak istiyorum.
Öncelikle iki kişinin rahat hareket edebileceği bir çadır olmalı. Yağmura karşı kesinlikle dayanıklı olmalı. Gerek arabayla, gerek sırt çantasıyla, gerek kanoyla kullanacağım için görece "hafif" olmalı. Bütçe olarak kabaca 300 tl civarı diyebilirim.
Şimdiden teşekkürler.

Şahsen direk olarak bu çadırı öneririm 4 mevsim araştırmaları sonucunda ;

http://www.atlaskamp.com/husky-bret-cadir-ultralight-4-mevsimlik/

arkadaşlar PİNGUİN 5 mevsim çadır almak istiyorum forumu biraz araştırdım pek kullananda tavsiye edende yok gibi önerirmisiniz teşekkürler

Malzeme alımı için İstanbul'un yolunu tutum.Giyim ürünleri için YDS, kanyon, High Mountain,Uppa gibi yerli üretim markaların satıldığı mağazaları gezecek deneyecektim. 4 mevsim çadırım da yoktu çadır ihtiyacımı da gidermem gerekiyordu.Aradığım çadırın özellikleri 4mevsim, iki kişilik,dayanım değerleri yeterli,ayakkabı çanta yerleştirmek ve ocak yakmak için yeterli genişlikte bagajı"vestibule" bulunan 3kg altında 400tl altına satılan bir çadırdı.Çadır incelmerini okurken en çok dikkatimi çeken nokta, çadırın yağmurluğu su geçirmez bile olsa kuvvetli yağışlarda yerden sıçrayan yağmurun ve yağmurla beraber çamurun dış tentenin altından içeri girmesi idi.Yani dış tente yere kadar inmeliydi birkaç santim bile yukarıda kalmamalıydı.

Klavye başında yaptığım araştırmalarda önce yerli marka olan evolite çadırlara baktım. Malesef çok önemli olan ağırlık kriterini karşılamıyordu.
-1252950754.jpg

pr_02_997_min.jpg

Diğer bir çadır ise daha önce kış kampında yakından gördüğüm hatta Ağrı dağı kamplarında çekilmiş fotoğraflarda da gözüme çarpan fakat yapısı nedeniyle bir türlü ısınamadığım Husky Bret idi. Husky Bret'in bagaj kısmı gerdirmeler yapıldığı halde gergin ve düzgün durmuyordu.Ocak yakılabilecek bir yüksekliği ve genişliği yoktu.İki adet aluminyum pollü hafif bir çadırdı.

4copy-23022012181835.jpg

5copy-23022012181835.jpg

Karrimor Elite Ridge 2 ise 3adet aluminyum pollü Bret'e göre daha yüksek dayanıma sahip malzemesi, daha geniş ve yüksek bagajı ve gözüme hoş görünen yapısı ile benim için ilk seçim idi. Karrimor aslında "backpacker"çantaları ile ünlü bir markadır.Çadır işinde çantalar kadar iddiası yok.Malesef "trailspace", "backpacker" gibi inceleme yapan sitelerde de ürün ile ilgili bir inceleme "ne olumlu ne olumsuz" bulamamıştım.Bu sitelerde Husky ile de ilgili bir incelme mevcut değildi.Sadece http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B007B1LJ0Q adresinde iki olumlu inceleme vardı.
Gittim adreslerini aldığı 4 mağazayı gezdim zaten sadece bir tanesinde Karimor vardı.Karrimor satmayan mağaza sahipleri ise Karrimor'un çadırından ne olur"acaba bunu diyen arkadaşlar Karrimor'un bahsettiğim çadırını kullandılar mı", onu bırak Husky var bizde onu al dediler.İkisini birden satan mağazadaki arkadaşlar da aynı şeyi söyleyince benim de kararım isteksiz olarakta olsa Husky'den yana değişti.Yinede önce Karrimor Elite Ridge 'a baktım.Çantasından çıkardım ruloyu açtım.Kumaşına baktım dış tente dikiş yerleri bantlıydı. Aluminyum polleri Husky ile aynı incelikteydi "elimde ölçmek için kumpas yoktu fakat ikisi de bana göre rüzgarlı hava için yetersiz"halen daha bana göre tercih Karrimor idi.Kuracak yer olsa kurup içine de girecektim hatta olumsuz eleştirilere rağmen riske girip Karrimor alacaktım.Ama tecrübeye saygı duyup tercihi malesef Husky'den yana kullandım.

Burada ilerleyen sayfalarda Bret ile Elite Ridge2 arasında yaptığım karşılaştırmanın"ön inceleme adayı" kaybolacağını düşünen Ö.M atarsa ayrı başlık açabilirim.Orada tartışırız.

2154a423f146f0e5853af44019118a81 300x300

Tavsiye rica ediyorum.

Bahar ve yaz aylarında normal irtifada kullanmak üzere, paketlenmiş halinin hacim ve ağırlığını da hesaba katarak, Husky Bizam 2 kişilik çadır modelini almaya karar verdim.

Fakat biraz daha bütçemi arttırıp, hem yazın hem de kötü havalarda ve hatta yüksek irtifada kullanabileceğim bir model alabilir miyim diye merak ediyorum.

Bir aklıma gelen ihtimal de şu; sağlam bir uyku tulumu ile Husky Bizam çadırla yüksek irtifada, sert havalarda konforlu olur muyum?

Çift katmanlı çadırların, 5 mevsimlik de olsa, üst katmanını kurmadığınızda bahar aylarında da kullanılabileceğini varsayıyorum, tecrübe sahibi değilim.

Aydınlatırsanız ve de model tavsiyelerinde bulunursanız sevinirim. Bizam modeli 250 TL civarlarında. Çadırın kullanım alanlarını arttırmak için bütçemi en fazla 400 TL'ye çıkarabilirim.

Şu anda Adrenalin Kadıköy mağazasında tüm ürünlerde Gezenbilir üyelerine yüzde 40 indirim var. Kaçırmayın derim ;)
Bahsettiğiniz çadırın muadili olan Lafuma Campo 2 elimizde mevcut 199.90TL den 109.90TL ye indi Gezenbilir üyelerine özel.
Bizam'ın açıklamasında 4 mevsim olarak yazılmış ancak hiç bir fiberglas pollü çadır 4 mevsim olamaz, 3 mevsim olur. Aluminyum pol kullanılması ve iç katmanın kalın olması, tül kısımlar olmaması gereklidir.
3 mevsim alacaksanız boşuna fazla para harcamayın 109.90TL ye bitirin işi derim. Eğer ciddi bir çadır istiyorsanız Vaude Taurus I, 659TL den 395TL ye, Vaude Campo 2 ise 468TL den 280TL ye düştü, bunları önerebilirim. Vaude Avusturya markasıdır, dağcılara sorarsanız en iyi onlar bilir ;)
Dış tenteyi atarsanız su geçirmezliği kalmayacaktır, iç katmanın kalın olması biraz daha koruma sağlar 4 mevsimde.
Ayrıca TNF nin de Vaude'nin muadili Rock 2 ve Tadpole modelleri mevcut, bunlar da 4 mevsim, fiyatları da 360-400TL ye iniyor indirimle.

Merhabalar,

20 Nisan-11 Mayıs arası İstanbul-İzmir bisiklet turu yapacağım.

Bisikletle ilgili ihtiyaçlarımı tamamlamak üzereyim.

Konaklamayı genellikle çadırla karşılayacağım.

3 mevsim, yağmur geçirmeyen bir çadır arıyorum.

Tavsiyeleriniz var mıdır?

Yurtdışından cabelas.com sitesinden fiyat/performans oranı yüksek çadırlar bulabileceğim söylendi.

Yalnız sitedeki markaları daha önce Türkiye'de hiç görmedim ve herhangi bir fikrim yok.

Ayrıca şu anda Hepsiburada Karrimor Venture 2 çadırı 144 liraya satılıyor. Kullanıcıları var mıdır? Nasıl bir çadır?

Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim

O çadırın polleri dış tentede. Sanırım sadece iç tenteyle kurulmuyor bu da demek oluyor ki o tarilerde bu çadırla rahat bir uyku uyuyamazsın.

Tek kişilik istiyorsan Karrimor X-Lite X1 tavsiye ederim. Bisikletforum sitesinde biri detaylı incelemesini yayınlamıştı.
http://www.hepsiburada.com/liste/karrimor-x-lite-x1-cadir-2227/productDetails.aspx?productId=outvdkx12227&categoryId=19102

İki kişilikte seçenekler çok, bütçene bakar.

megrim' Alıntı:
O çadırın polleri dış tentede. Sanırım sadece iç tenteyle kurulmuyor bu da demek oluyor ki o tarilerde bu çadırla rahat bir uyku uyuyamazsın.

Tek kişilik istiyorsan Karrimor X-Lite X1 tavsiye ederim. Bisikletforum sitesinde biri detaylı incelemesini yayınlamıştı.
http://www.hepsiburada.com/liste/karrimor-x-lite-x1-cadir-2227/productDetails.aspx?productId=outvdkx12227&categoryId=19102

İki kişilikte seçenekler çok, bütçene bakar.

İki kişilik 200-300 lira civarında önerileriniz var mıdır?

tkaya' Alıntı:
İki kişilik 200-300 lira civarında önerileriniz var mıdır?

Bulabilirsen uygun fiyatı ve kalitesiyle Loap BErg ya da Loap Sande'yi öneririm. Husky Bizam ayarında çadırlardır.

Bütçeyi biraz daha arttırırsan önerim Ferrino Lightent 2 olacaktır.

megrim' Alıntı:
Bulabilirsen uygun fiyatı ve kalitesiyle Loap BErg ya da Loap Sande'yi öneririm. Husky Bizam ayarında çadırlardır.

Bütçeyi biraz daha arttırırsan önerim Ferrino Lightent 2 olacaktır.

bu modellere de bakacağım. Tavsiyeler için teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri