Çadır Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 404
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 320,977
Ynt: Çadır Seçimi

Şevket' Alıntı:
Aldıgımız çadırın altlıgı olmasına ragmen ,daha kalın bir altlık yaptırmaya karar verdik.Ankara denizciler caddesindeki çadırcılardan 15 tl ye güzel bir altlık yaptırdık.Yapanın ellerine sağlık.

Merhaba Şevket Bey,

Öncelikle çadırınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın inşallah.

Altlık konusu ısı yalıtımı açısından önemli ancak diğer önemli kısım tam çadırın iç tentesi ile ile aynı ebatta olması gerekli olduğudur. Bunun sebebi de olası bir yağmurda dış tente üzerinden süzülen suların direk olarak çadırın altına gitmesi demektir ki bu da sıkıntı yaratacaktır. Eğer imkanınız varsa -ve tabii üretildiyse- twigliht'in kendi altlığını edinin ve kullanın çok daha rahat edersiniz.

Saygılar

Etiketler

Gozak' Alıntı:
Merhaba Şevket Bey,

Öncelikle çadırınız hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın inşallah.

Altlık konusu ısı yalıtımı açısından önemli ancak diğer önemli kısım tam çadırın iç tentesi ile ile aynı ebatta olması gerekli olduğudur. Bunun sebebi de olası bir yağmurda dış tente üzerinden süzülen suların direk olarak çadırın altına gitmesi demektir ki bu da sıkıntı yaratacaktır. Eğer imkanınız varsa -ve tabii üretildiyse- twigliht'in kendi altlığını edinin ve kullanın çok daha rahat edersiniz.

Saygılar

Tşk.Çadırın kendi altlığı var fakat çok ince gibi geldi.Bu yüzden daha kalın birşey yaptırmaya karar vermiştik.Tavsiyenizden sonra yaptırdıgımız altlığı belirttiğiniz ebatlara getireceğim.

Kalın bir altlık elbette beğenerek aldığımız ve uzun yıllar kahrımızı çekeceğini düşündüğümüz bir çadırın korunması için gereklidir diye düşünüyorum....Bence altlığın çadır ebatlarında olması çok da gerekli değil, çadırdan (girişin olduğu kısımda özellikle) uzun ve biraz da geniş olmasında fayda var... Çadırın etrafında yalınayak dolaşabilmekten tutun da, çadırın önünde şöyle el-ayak yıkamaya kadar bir sürü işe yarar... Bu konudan farklı bir yerde sanırım Tezzmertek kardeşim bahsetmişti...... Teşekkürler Tezzmertek ... Bak nasıl da aklımda kalmış.....
Çadırdan süzülen suların çadırın altına girmesi ıslanmasına neden olmaz.....Nihayetinde çadırın altı da belli bir dirence sahip..... Daha önce önerdiğim gibi, çadırı kurunca etrafına çok da derin olmayan bir oluk açarsanız......çadırın altlığını da bu oluğun içine doğru uzatırsanır... emin olun hiç bir problem çıkmıyor..... Hatta doğru yönlendirirseniz kullanma suyu olarak bile değerlendirebilirsiniz.....:smiley:

tommycan' Alıntı:
Kalın bir altlık elbette beğenerek aldığımız ve uzun yıllar kahrımızı çekeceğini düşündüğümüz bir çadırın korunması için gereklidir diye düşünüyorum....Bence altlığın çadır ebatlarında olması çok da gerekli değil, çadırdan (girişin olduğu kısımda özellikle) uzun ve biraz da geniş olmasında fayda var... Çadırın etrafında yalınayak dolaşabilmekten tutun da, çadırın önünde şöyle el-ayak yıkamaya kadar bir sürü işe yarar... Bu konudan farklı bir yerde sanırım Tezzmertek kardeşim bahsetmişti...... Teşekkürler Tezzmertek ... Bak nasıl da aklımda kalmış.....
Çadırdan süzülen suların çadırın altına girmesi ıslanmasına neden olmaz.....Nihayetinde çadırın altı da belli bir dirence sahip..... Daha önce önerdiğim gibi, çadırı kurunca etrafına çok da derin olmayan bir oluk açarsanız......çadırın altlığını da bu oluğun içine doğru uzatırsanır... emin olun hiç bir problem çıkmıyor..... Hatta doğru yönlendirirseniz kullanma suyu olarak bile değerlendirebilirsiniz.....:smiley:

Merhaba Kadir bey,

Eğer her yere araç ile gidilmiyorsa ya da bir yere kadar araç ile gidilip kalanının yürünmesi gerekiyorsa kalın altlık öncelikle ciddi bir ağırlık yapacaktır.

Diğer taraftan söylediklerinizden çadır çevresine geniş altlık serilmiş bir çadırla hiç yağmura yakalanmadığınızı varsayarak yorum yazdığınızı düşünüyorum zira çadırın dışına taşacak şekilde yaptırılan bir altlık yağmur suyunun çadırın altına dolup çadırın içinin nemlenmesine ve dolayısıyla eşyalarınızın ıslanmasına yol açacaktır. Bu yüzdendir ki neredeyse bütün çadır üreticileri (the north face, marmot, salewa vb.) altlıkları çadırın iç tentesi boyutlarında üretirler. Amaç ısı yalıtımı haricinde zeminden kaynaklanan bozuklukların çadırın zeminine zarar vermesini önlemektir.

Çadırın etrafına oluk açmak tabii ki mantıklı ama kaya gibi biraz daha sert bir zeminde oluk açmak gibi bir şansınız yok.

Saygılar

Çadırın orjinal altlığı çadır tabanıyla 1 e 1 aynı ebatta.Ancak daha kalın biraltlık olsun diye bunu yaptırttım.Yağışın olmadığı havalarda yaptırttıgım altlık boyutuna dikkat etmeyeğim.Ancak yağışlı havalarda suyun direk toprağa gitmesi için çadır tabanıyla 1 e 1 olacak şekilde sermeyi düşünüyorum.Bilgilerinizi ve yorumlarınız paylaştığınız için tşk.

Bende iki ay önce Ankara adrenalin mağazasından Ferrino'nun Chaos2 modelini aldım. 7 dk.da kuruluyor
Hem hafif hemde paketlenmiş hacmi sadece 16x38 cm. olduğu için bisiklet turlarımda ve doğa yürüyüşlerinde
sırt çantasında taşımaya uygun. (Fiyatı: 450 TL)

Hacim : 1.40 m³
Maksimum ağırlık : 2.15 kg
Yükseklik : 105 cm
Boyutu (paketlenmiş): 16 x 38 cm

Kumaş : Fly-sheet: poliüretan kaplı 210T yırtılmaz polyester, 3000 mm su geçirmez.
Taban : Taban: Polyester, 3000 mm

Duraluminium direkleri ve radyal eklemlerde yapı desteklenmesi
2 adet tam açılan kapı - Havalandırma çıkışları - 4 adç saklama cebi - Lamba kancası vs.

pr_01_9118_max.jpg

Katıldıgım bır etkınlıkte çadırı 2 gün boyunca test etme imkanım oldu.İlk gün üstteki havalandırma bosluklarını açmayı unuttugum için ( acemilik ;D ) çadırın dış tentesi terleme yaptı.Ayrıca cadırın ıcındeki bazı esyalarımı cadırın duvarına değecek şekilde koymustum ,değen kısımlardada terleme vardı.

2.gün çadırın üst havalandırmasını açtım ayrıca içteki eşyaları çadırın yan duvarlarına değmeyecek sekılde yerlestırdım.Tüm sorunlar ortadan kalmıs cadırda en ufak bir ıslaklık olmamıştı.

Bakalım artık yagmurlu bır havada ne zaman test edecegım.

Otomatik kurulumlu bir çadır yerine kubbe şeklinde 3-4 pollü çadıları tavsiye ederim, rüzgar ve fırtınaya karşı dayanıklıdır. Ayrıca birde alacağın çadırda bagaj kısmı olmasına dikkat etmelisin, yağmurlu havalarda çok işe yarar.

bence bu tip maceralara girme derim çift kat bir çadır al bende husky çadır var 4 mevsim gayet memnunum 2,5 kg kurmak 4-5 dakikamı alıyor yagmur altında kaldım hiç problem yaşamadım bu tip çadırlar sadece belirli süre yağmura dayanır sabaha karsı dişlerin birbirine vurur soğuktan : ) tecrübeyle sabit :smiley:

Bu çadır zaten çift katlı, bilmeyen arkadaşlar yanıltmasın sizi. Üç mevsim kullanılabilir. Ben yağmurlu ilkbahar ve sıcak yaz günlerinde test ettim. Sonbaharda da yolda bırakmayacağını düşünüyorum. Ancak kışın kar ve güçlü rüzgar koşullarında açık arazide dayanıklılığı ne olur emin değilim. Fakat kalitesiz bir şey değil ve fiyatı performansına göre çok çok çok düşük. İnanılmaz kolay kuruluyor, iki-üç deneme sonrasında da son derece kolay toplanıyor. Gerçekten de iki saniyede kurmak ve bir dakikada toplamak mümkün. Ağırlığı da gayet makul. Ben 195 boyunda bir insan olarak haliyle içinde uyurken çok rahat hareket edemiyorum ama normal bir insan için son derece uygun. Ben tüm eşyamı çadırın içine atıyorum ve boyumu da hesaba katarsak bir şekilde sığıyorum.

Olumsuz yanı ise boyutu. Paketlenmiş hali sırt çantasına bağlayıp taşımaya uygun değil. Ancak kısa yürüyüşler için makul. Yine de diğer herşeyiyle iyi bir alışveriş olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ederim. Eğer sadece yazın kullanılacaksa bunun air versiyonları da mevcut. Biraz daha pahalı olmakla birlikte sıcaklarda daha rahat etmenizi sağlıyor. Onu da test etme şansım oldu.

Assasin' Alıntı:
Dersu'ya katılıyorum bende , Çadır kurmak gerçekten kolay bir iş , en azından çift katlı dome çadır kurmak çok kolay. :smiley: Hatta keyiflidir diyebilirim. Gözünüz korkmasın çadırı aldığınızda evde bir kaç kere pratik yapın boş alan varsa , yoksa da artık kamp alanında kurmaya çalışın. Emin olun gözünüzü korkutacak türden bir şey değil. :D
Selamlar , Deniz

Sayın Assasin,

Bu sözünüz bir de rüzgarlı/fırtınalı havada kurmaya çalıştıktan sonra söyleyin lütfen :smiley::smiley::smiley::smiley: (ha kurduysanız söyleyecek bir sözüm yok tabii ki :smiley:)

janissary' Alıntı:
Bu çadır zaten çift katlı, bilmeyen arkadaşlar yanıltmasın sizi. Üç mevsim kullanılabilir. Ben yağmurlu ilkbahar ve sıcak yaz günlerinde test ettim. Sonbaharda da yolda bırakmayacağını düşünüyorum. Ancak kışın kar ve güçlü rüzgar koşullarında açık arazide dayanıklılığı ne olur emin değilim. Fakat kalitesiz bir şey değil ve fiyatı performansına göre çok çok çok düşük. İnanılmaz kolay kuruluyor, iki-üç deneme sonrasında da son derece kolay toplanıyor. Gerçekten de iki saniyede kurmak ve bir dakikada toplamak mümkün. Ağırlığı da gayet makul. Ben 195 boyunda bir insan olarak haliyle içinde uyurken çok rahat hareket edemiyorum ama normal bir insan için son derece uygun. Ben tüm eşyamı çadırın içine atıyorum ve boyumu da hesaba katarsak bir şekilde sığıyorum.

Olumsuz yanı ise boyutu. Paketlenmiş hali sırt çantasına bağlayıp taşımaya uygun değil. Ancak kısa yürüyüşler için makul. Yine de diğer herşeyiyle iyi bir alışveriş olduğunu düşünüyorum ve tavsiye ederim. Eğer sadece yazın kullanılacaksa bunun air versiyonları da mevcut. Biraz daha pahalı olmakla birlikte sıcaklarda daha rahat etmenizi sağlıyor. Onu da test etme şansım oldu.
Çadır isterse 10 katlı olsun dış yüzeyle çadır bezi arasında temas varsa sabah uyandığınızda ıslak uyanırsınız.Ki çadırın ikinci katmanı çadır bezine dikilmiş vaziyette.Bu da bir temasın olduğunu , bunun sonucunda ister istemez gece içeriye su sızdıracaktır.Özellikle bağıl nemim en yüksek olduğu saatlerde(Güneş doğmadan önceki saatler)çadıra nem yapışacak , içeriye sızacaktır. İki kattan kastım external bi tenteye sahip olmaması idi. Bilmediğimden değil yani.
Selamlar , Deniz.

Gozak' Alıntı:
Sayın Assasin,

Bu sözünüz bir de rüzgarlı/fırtınalı havada kurmaya çalıştıktan sonra söyleyin lütfen :smiley::smiley::smiley::smiley: (ha kurduysanız söyleyecek bir sözüm yok tabii ki :smiley:)
Ben bugüne kadar çoğu hava koşulunda çadır kurdum. Fırtınalarda keyif kısmı gitse de yine de o kadar da zor bir iş değildir. :D

Assasin' Alıntı:
Ben bugüne kadar çoğu hava koşulunda çadır kurdum. Fırtınalarda keyif kısmı gitse de yine de o kadar da zor bir iş değildir. :D

Çadıra hakim olmak kesinlikle çok faydalı olur. Hangi pol nereye giriyor, dış tente nasıl uçurulmaz, malzeme nasıl kaybedilmez :smiley: vb.

tuggy' Alıntı:
arkadaşlar,bu işe yeni başlayan biri olduğum için,siz tecrübeli arkadaşların değerli görüşleriyle,kamp setimi ufaktan dizmeye başlıyorum.Çadır olarak otomatik açılan ve tek kişilik çadır almak istiyorum.Sizce bu çadır uygun mudur. Fiyatı iyi midir? saygılar,teşekkürler.

http://urun.gittigidiyor.com/DECATHLON-QUECHUA-CADIR-TEK-KISILIK-GLOBAL_STORE_W0QQidZZ38007161

Turgay bey,

Her zaman savunduğum ve dolayısıyla uyguladığım birşey vardır; eğer doğaya çıkıyorsanız vereceğiniz paradan kısmayacaksınız. Sadece ucuz diye bir çadıra 150 tl vermek yerine adını sanını bildiğim ve daha kurmadan bile kendimi güvende hissettiğim çadıra 500 tl vermeyi tercih ederim, ettim. (rakamlar örnektir, fikir amaçlıdır)

Eğer gerçekten doğada birşeyler yapacaksanız dağcılık ya da doğa sporlarıyla yakından ilgilenen kişilerden tavsiye almanız sizin açınızdan iyi olur. Bu işler tecrübeyle -gerçekten- sabittir.

Assasin' Alıntı:
Çadır isterse 10 katlı olsun dış yüzeyle çadır bezi arasında temas varsa sabah uyandığınızda ıslak uyanırsınız.Ki çadırın ikinci katmanı çadır bezine dikilmiş vaziyette.Bu da bir temasın olduğunu , bunun sonucunda ister istemez gece içeriye su sızdıracaktır.Özellikle bağıl nemim en yüksek olduğu saatlerde(Güneş doğmadan önceki saatler)çadıra nem yapışacak , içeriye sızacaktır. İki kattan kastım external bi tenteye sahip olmaması idi. Bilmediğimden değil yani.
Selamlar , Deniz.

Yahu çadırın iki katmanı biribirine dikilmiş değil. Hiçbir noktada temas etmiyorlar. İki katman arasında 10 santim boşluk var. Birbirlerine dokunmuyorlar. Yapmayın etmeyin. Bu bahar nasıl geçti biliyorsunuz. O yağmurlarda bile sorun çıkartmadı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri