Bursa Yemekleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,000

Etiketler

Ynt: Bursa Yemekleri

eftaLYa' Alıntı:
1. İskender kesinlikle Sönmezin arkasındaki İskender'de yenmez.. Eski garajın oradaki Uludağ kebabçısında yenir.
2. Kestane şekeri Kafkas'tan alınır. En taze ürünleri terminaldedir.( sirkülasyondan kelli :D )
3. Cantık (çok canım istedi... ) Kayhan'da ara sokaklarda yenir.
4. Pideli köfte ; Heykel postahane nin sağından yukarı çıkarken solda ki yerde yenir.
5. İnegöl köfte ; Köfteci Kemal Koşudağ da yenir. çiçek ızgara halt etmiştir (Kerim kesin dene! ) (Cumhuriyet cd. sinin sonunda sağdan iniyorsun.hemen ikinci sağ. , fomaradan cumhuriyet e çıkarken solda. kime sorsan gösterir zaten)
6. Simit Abdal fırınından alınır. Mahkeme fırını da tüm tatlı tuzlu kuru pasta çeşitleri.
7. Tahinli Pide Kırmızı Gül' den alınır Setbaşı (namazgaha çıkarken) .. inanılmazdır!
8. çiğ börek ; kapalı çarşı da, bakırcılarda..
9. kuzu kapama ; mudanya yolu Köy restoran.. yanına da ayran lütfen :D
10. Gözleme ; Cumalıkızık köyünde.. Tarihi evlerin bahçelerinde yenir. Gitmişken bol bol fotoğraf çekilir, ev yapımı erişte, reçel vs alınır.
11. Mercimek çorbası ; eski garaj da Divan da içilir.
12. İşkembe çorbası ; altıparmak girişinde solda (arap şükrü altı-adını hatırlamıyorum) içilir
13. Ekler (tatlı) heykel de bademli sokakta Ülkü pastanesinden yenir.
14. Pide çeşitleri ; Görhele de yenir.
15.

aklıma gelirse daha eklerim..
(bu kiloları ben su içerek almadım yani ;D ;D )

Esra Hanım, Bursalı değilim ama çoğu Bursalıdan Bursa'yı daha iyi bilirim diyebilirim; yaklaşık 40 yıldır yaşamışlığım ve gidip gelmişliğim vardır. Bu listeyi çok az Bursalı yapabilirdi...teşekkürler... :smiley:

Cavid Sezen

:smiley: esraların ikisinide yakaldım şimdi dahada karıştırmayayım esra akeroğlu hanım ;D bir üçüncü esra yok değilmi moderatörlerimizde :D :D

biliyorum.bende ona zeynep hanım diyorum ama nasıl olduysa sanki aklımda sizin açtığınız kalmış konuyu.aynı mesajı birazdan zeynep hanıma da yollarım. :D artık karıştırmam iyice öğrendim birazcık şanssızca da olsa ::smiley: bu arada bursa yemeklerine bende bir not ekleyeyim.uluu caminin karşısındaki arada tophaneye çıkan yokuşta mükemel köfteci var ve harika pideli köfte yapıyor tavsiye ederim :p

12. İşkembe çorbası ; altıparmak girişinde solda (arap şükrü altı-adını hatırlamıyorum) içilir

ismi tavukcuoglu olması lazım ,heykelden aşagı inerken ara sokakta bir şubesi daha var.

listeye bir yerde ben eklemek istiyorum eski garajların oradan sola izmir yoluna girince hemen 50-100 metre sonra sagda sulu yemek üzerine bir yer var 30-40 ceşit yemek cıkarıyorlar günde tezgahın önüne dikilince aşcı yemekleri saymaya anlatmaya başlıyınca na yemek istediginiz konusunda kafa karışıklıgı yaşanan bir yer , ustası bu gibi durumlarda tecrübeli hemen karışık bir aşcı tabagı hazırlıyor . oraya 11.5 -12 arası gidilmeli 12 den sonra aşırı kalabalk saat 2 den sonrada yemek kalmıyor .tam emin olmamakla beraber adı dörtler yada kardeşler gibi bir şeydi almira otele varmadan.

oğuz bey orayı sanırım bilmeyen yoktur :D damak tadı olanlar soluğu orda alıyor zaten.bende gitmiştim kardeşimle ve kardeş abi erken gidelim sonra yer ve yemek kalmıyor demişti ordan hatırlıyorum güzel ve nezih bir yer.

Özay bey isim bilgisi sizdede yok

televizyondaki reklama döndük ..
adını unutabiliriz ama tadını asla..!..? ismini dogru yazabilmeyi isterdim .
izmir yolu üzerindeki oto sanayide benzeri bir yer daha var sanırım onun adı dörtlerdi .

oğuz bey belki şaka gibi gelir ama çoğu kişi bilmez oranın ismini ve tarifi şu şekilde yaparlar izmir yolunda almira otele varmadan hemen önce sağdaki lokanta.malum almirayı bilmeyen yoktur bursada ve bursa çevresindekii illerde.adını kimse hatırlamaz ama tadını asla unutamaz :D

yalovadan bursaya giderken orhangazi civarında yol üstünde yanında ekmek fırını olan bir işkembeci var biraz lüks fiyatıda standartın üstü diyebilirim yalnız işkembeyi yapıyor diyebilirim tek kelime.

inegöl yoluna dogru kestel semti var cimento fabrikasının yanından erikli suyunun üstlerinde cıkıyorsunuz orman içi selale yanı diyebilirim mangal yapan yerler var yazgünü gitmiştik 3-4 arkadaş mangalı rakıyı söyledik masayı donattık istedigimiz gibi yiyip içemedik bütün vidalarımız gevsedi hepimizi uyku basmıştı çok tuhaf bir yer oksijen zehirlemesi yaşadık resmen .yaz günü bunaltıcı sıcaklarda o bölgede 2 saat gecirmek insan ömrüne cok sey katıyor.

(bu başlıkta uygun olmayabilir ama bir cıtlatayım dedim o bölgede cavit caglar ın fabrika seri sonu satış magazaları var bir tanesi nike db gibi orjinal ürünler satıyor bilhassa bayanlar orada hucum vaziyetinde oluyorlar..)

son 5-6 senedir bursaya gitmemiştim son zaman yollar köprüler yeraltı yolları vs yapılmış heykelin orda iskenderin oldugu cadde trafige kapanmış ezbere bildigim bursada kaybolacaktım nerede ise .

gezmen' Alıntı:
Esra Hanım, Bursalı değilim ama çoğu Bursalıdan Bursa'yı daha iyi bilirim diyebilirim; yaklaşık 40 yıldır yaşamışlığım ve gidip gelmişliğim vardır. Bu listeyi çok az Bursalı yapabilirdi...teşekkürler... :smiley:

Cavid Sezen

Cavid Bey bu konuda size katılıyor ve tüm kalbimle destekliyorum.Birikiminiz ve deneyimleriniz beni gerçekten etkiledi ve bu birikiminizin Bursa ile sınırlı olduğunu da sanmıyorum.Günün birinde kitap yazmayı düşünürseniz keyifle okuyacağımdan eminim.Delikanlılık dönemlerimizde(hiç kimse bahsetmemiş) kuru fasulyeci "Baba" vardı,nur içinde yatsın rahmetli oldu ,Çekirge Caddesi üzerinde Kırcı Otel'in hemen bitişiğinde,küçücük salaş bir dükkandı ve sadece kuru fasulye ve turşu satardı.Her hafta sonu İstanbul'dan otomobil kullanmayı seven pek çok insan ağırlardı bu küçücük dükkan.

oguz1134' Alıntı:

ismi tavukcuoglu olması lazım ,heykelden aşagı inerken ara sokakta bir şubesi daha var.

listeye bir yerde ben eklemek istiyorum eski garajların oradan sola izmir yoluna girince hemen 50-100 metre sonra sagda sulu yemek üzerine bir yer var 30-40 ceşit yemek cıkarıyorlar günde tezgahın önüne dikilince aşcı yemekleri saymaya anlatmaya başlıyınca na yemek istediginiz konusunda kafa karışıklıgı yaşanan bir yer , ustası bu gibi durumlarda tecrübeli hemen karışık bir aşcı tabagı hazırlıyor . oraya 11.5 -12 arası gidilmeli 12 den sonra aşırı kalabalk saat 2 den sonrada yemek kalmıyor .tam emin olmamakla beraber adı dörtler yada kardeşler gibi bir şeydi almira otele varmadan.

"Tavukçuoğlu" doğrudur,sabah 5 te açılır ve saat 11 olmadan,çorba tükenir,işkembe,damar,tuzlama orda yenir :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR