Bursa Surları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,722

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Bithynialılar zamanında yapılmaya başlanan kale daha sonra ihtiyaç duyuldukça Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğunca çeşitli onarımlara tabi tutulmuştur.

Surlarda görülen kiklopien taşların önemli kısmı Roma devrine ait sütunlar, lahit parçaları, adak mezar steli, heykel kaideleri, şeref kitabeleridir. Bunlar hisar kapının doğusunda yoğunluk kazanmaktadır. Surların sadece güney kısmındakiler çift duvarlı ve beş köşeli burçlarla sağlamlaştırılmıştır.

1326 yılında Bizanslılardan alınan Bursa'nın surları Orhan Gazi tarafından üç köşeli burçlarla takviye edilmiştir. Çakır Ağa Hamamı ile Tophane arasında biri silindir gövdeli, ikisi üç köşeli büyük burç kalıntıları vardır. Bunların arasında yer alan Hisar Kapı 1855 yılındaki depremde yıkılmıştır. Buradan doğuya dönen surlar, evin bahçe duvarlarına temel vazifesi yapmıştir

Kale

Kale surlarına ait bir burç

Yıldız Kahve'den güneye uzanan surlarda yuvarlak kemerlerle mazgal delikleri görülmektedir. Kahvenin önünde Kaplıca Kapı yer almaktadır. Yıkık duvarlar halinde devam eden surlar, Zindan Kapıya bağlanmaktadır. Zindan Kapı yanındaki köşeli burç Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1418 yılında yaptırılmıştır.

Zindan Kapıdan Üftade'ye kadar nisbeten sağlam devam eden surlar, Pınarbaşı Kapısı'na oradan da Üftade yanındaki Yer Kapı'ya ve tekrar Çakır Ağa Hamamı karşısında bağlanmaktadır. Pınarbaşı Kapı ile Zindan Kapı arasında birbirine paralel uzanan surların kesme taşlı bölümleri yerlerinden sökülmüş olduğundan şimdi sadece moloz taştan kireç kum harcı ile örülmüş kısımları ayaktadır. Pınarbaşı Kapı ile Zindan Kapı arasındaki ön surlar, evler arasında kaybolmuştur. Diğer sur kalıntılarında ise bu kısımda yapılan evlere giriş kapıları ve boşluklar Osman Gaz oluşturulmak maksadı ile tahribatlar yapılmıştır.

Etiketler
Bursanın merkezinde bulunan Surlar için yapılan restorasyon çalişmaları bitmek üzere, restore edilen surlardan çekmiş olduğum bir kaç fotograf...

Hisar Kapısı
hisar2yr4.jpg

Hisar Çeşmesi
cesmezg6.jpg

Bursa'ya her gidişimde yeni bir restorasyon çalışması. Bu gerçekten çok sevindirici.
Irgandı Köprüsü'ne sevinirken Gökdere Medresesi'nini restorasyonu bitti bile. Ben ayrılırken bir hanın
restorasyonuna başlanmıştı. Osmangazi Belediyesi çok hız verdi restorasyon işlerine. Bunlara çok seviniyorum.
Yukardaki fotoğraflar da çok güzel. Bittiklerini görmemiştim, sayenizde onları da görmüş oldum. Bu çalışmalarla ilgili Beşir Ayvazoğlu'nun bir yazısını okudum geçenlerde. İlgilenenler okur belki diye linki veriyorum.
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/yazar.do?yazino=546012&keyfield=

Ynt: Bursa Surları

minne' Alıntı:
Merhaba Ayduran Bey,
Forumunuza yeni üye oldum. Güzel bir forum oluşturmussunuz yanlız "Bursa Kalesi" diye bir başlık açmıssınız, "Bursa Surları" olarak başlığı değiştirmek daha uygun sanki. Çünkü; orda kale yoktur sadece şehri kuşatan surlar vardır.

Mine hanım merhaba...Aramıza hoşgeldiniz...

Bu uyarınız için teşekkür ederim...Kusura bakmayın siteye uzun zamandır uğrayamadığım için mesajınızı yeni gördüm ama gerekte kalmadı, arkadaşlar zaten başlığı düzeltmişler...Teşekkürler...Görüşmek ümidiyle...Sevgi ve Saygılarımla...

Ynt: Bursa Surları

bu hisarkapısıda insanı altatıyorrr sadece kapı içerisi dışarısı yok sadece kapı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri